Skocz do zawartości

Zdjęcie

Claas Arion 410 czy John Deere 5090R

81 odpowiedzi na ten temat

#61 Share MichalR

MichalR

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 826 postów

Napisany 10 styczeń 2012 - 10:25

Claas Arion 410 czy John Deere 5090R Nie rozumiem czemu tak rozwodzicie się nad tym zatrzymaniem przy zmianie zakresu. Przecież te zakresy są tak rozplanowane, że w polu nie ma konieczności ich zmiany, bo po to są właśnie biegi zmieniane pod obciążeniem, np. ruszasz z C1 a pracujesz na C3 lub C2. A jak wam mało biegów pod obciążeniem to dołóżcie 20 tysięcy i kupcie Ariona 500 z 6 biegami pod obciążeniem.
Co do zmiany zakresu w skrzyniach w zetorze czy JD to nie każdy to wie, ale redukcję można zrobić bez użycia sprzęgła, czyli w tym przypadku, żadna skrzynia typu DYNA-4 czy odpowiednik z CLAASa nie ma szans. Przetestujcie to to będziecie wiedzieli o czym mówię.

Jeżeli pomogłem, kliknij zieloną strzałkę ------->

Ogłoszenia agrogrosik

• agrogrosik.pl
  • agrogrosik.pl

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Claas Arion 410 czy John Deere 5090R Dzisiaj, 02:13
  •  

#62 Share szymi4512

szymi4512

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Hodowla bydła mlecznego, Muzyka electro house..:)

Napisany 10 styczeń 2012 - 20:13

Claas Arion 410 czy John Deere 5090R Mi to gościu tłumaczył ze zależnie czy tam na panelu jest wcisniety przycisk pługa czy takie przyczepki to od tego zalezy w jakim przedziale sie biegi beda zmieniać. jeżeli przycisk pługa to w danym zakresie sie biegi zmieniaja, a jezeli symbol przyczepki to od A1 do D4. Ale mówił ze spokojnie można orke wykonywać na przyczepce więc niewiem jak to sie ma. Dokładnie dowiem sie w kwietniu bo bedzie Claasik w domu to napisze dokładnie.
Przepraszam za ortografie, nigdy nie byłem w tym dobry ;P

#63 Share MASZLAND

MASZLAND

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 75 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza, modelarstwo lotnicze,

Napisany 10 styczeń 2012 - 21:20

Claas Arion 410 czy John Deere 5090R Cześć koledzy!
Taki mentlik wprowadzliście w opisie działania że postaram się to wytłumaczyć:
Standard w ARIONACH CIS jest skrzynia QUADRASHIFT 16x16 czyli cztery grupy ABCD po 4 półbiegi na każdym:
Skrzynia posiada dwa tryby jazdy polowy i szosowy(transportowy) przełączane na prawym słupku przyciskiem na panelu z naklejką pługa i przyczepy.
W trybie szosowym(transportowym) włączony przycisk przyczepa zmieniając biegi + lub - np zakres B po dojściu do biegu np. B4 naciskając plusa zakres zostanie zmieniony na C automatycznie i komputer dobierze półbieg tak aby przejście było płynne czyli dobranie prędkości czuje się przy zmianie lekkie przejście ale ciągnik siłą rozpędu nie zatrzymuje się no chyba że jedziemy pod górę z ciężką przyczepą tak jak trafnie określił Low Raider nie wolno tego trybu używać w polu np. pług bo jest zbyt duże obciążenie sprzęgieł i wtedy zawsze ciągnik się zatrzyma można coś uszkodzić nie żeby odrazu ale na zdrowie to nie wpływa
Tryb polowy wciśnięty przycisk pług wtedy poruszamy się przyciskami + i - w danym wybranym zakresie i gdy dojdziemy do biegu np. B4 wciskając + komputer nie pozwoli na zmianę zakresu
Jeżeli wybierzemy sobie opcję QUADRACTIV czyli automatykę skrzyni to na słupku prawym będzie dodatkowy przycisk z literką A do aktywacji automatyki skrzyni, po wciśnięciu tego przycisku mamy tryb auto w zakresie przyczepy czyli tryb szosa i tryb polowy wciśnięty przycisk pługa w zależności co wybierzemy. W zakresie szosowym przy auto komputer sam zmienia biegi i zakresy w trybie polowym zmienia półbiegi tylko w wybranym zakresie.
Dodatkowo w panelu CIS na desce rozdzielczej jest możliwość ustawienia działania automatyki skrzyni albo w trybie automatycznym komputer sam dozuje zmianę biegów w zależności od prędkości i obciążenia lub możemy sobie ustawić w zakresie od 1400-2200 obr/min silnika przy jakim przekroczeniu obrotów biegi będą się zmieniały mamy na to wpływ.
W standardzie ARION-y CIS mają możliwość regulacji rewersu czyli jego płynności do przodu i do tyłu.
Mam nadzieję że wyjaśniłem działanie choć trochę tej skrzyni.
Oczywiście można zakresy zmieniać na postoju przyciskami + i - razem z przyciskiem na przedniej stronie joysticka.
Czy w JD można zmienić szybciej to zależy pewnie od operatora ale przy zmianie zakresów zawsze trzeba wcisnąć pedał sprzęgła innej opcji nie ma.
Co do ZETOR-a nie ma takiej możliwości technicznej aby zmienić dźwignią zakres bez wciśnięcia sprzęgła zasada jak JD może kolega myli półbiegi chciałbym to zobaczyć na własne oczy jak w orce kolega dźwignią biegów zmienia zakresy bez sprzęgła.
Jeszcze jedno ARIONY mają inteligentne zabezpieczenie skrzyni poniżej -10 stopni komputer nie pozwala zmieniać półbiegów do czasu aż się olej rozgrzeje i będzie w należyty sposób smarowana np. tarczki sprzęgłowe jak widać ktoś myślał konstruując tą przekładnię.

Edytowany przez MASZLAND, 10 styczeń 2012 - 21:24.

#64 Share andrzej2257

andrzej2257

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 716 postów
  • Zainteresowania:Cross ENDURO

Napisany 10 styczeń 2012 - 23:25

Claas Arion 410 czy John Deere 5090R Ja też się wypowiem Dodany obrazek

JD 5090R napewno będzie miał lepszą widoczność zato komfort w claasie jest superowy dzięki podłokietniku i joysticku.

Z tego co wiem Claas ma większy rozstaw osi niż JD i jest cięższy JD - 3700 kg , claas - 4800 kg ponad 1 T więcej to dużo..

JohnDeere jest łatwiejszy w obsłudze i te wszystkie elementy są jakoś ergonomicznie umieszczone a w claasie jakoś ta boczna konsola jest za bardzo przesunięta do tyłu...

Szczerze mówiąc wybór trudny jednak ja bym wybrał JD Dodany obrazek sam mam 5720 i mnie miło zadowolił prawdziwy pomocnikDodany obrazek.

JD 5720, Fendt 412 vario, MF255

AF już nigdy nie będzie takie jak kiedyś...

#65 Share MichalR

MichalR

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 826 postów

Napisany 11 styczeń 2012 - 00:35

Claas Arion 410 czy John Deere 5090R @maszland mówiąc o redukcji bez sprzęgła miałem coś innego na myśli. Nie jest to zbyt zdrowe dla skrzyni biegów, ale w zsynchronizowanej skrzyni biegów przy odrobinie wprawy da się zrzucić bieg na niższy bez użycia sprzęgła dzięki synchronizatorom, osobiście tego nie polecam i sam nie używam z wiadomych względów, ale teoretycznie jest to najszybszy sposób redukcji, niemożliwy w przekładniach sterowanych w pełni przez elektronikę. Wcześniej wyraziłem się trochę nieprecyzyjnie, za co przepraszam.

@andrzej2257 moim zdaniem porównywanie tych ciągników to jak porównać samochody z dwóch różnych segmentów, ale z podobnym silnikiem niby moc ta sama ale jednak różnice gabarytowe i wagowe robią wielką różnicę. Wystarczy postawić je obok siebie i widać od razu, że porównanie nie ma najmniejszego sensu.
Jeżeli porównywać Ariona do JD to tylko do serii 6030.

Edytowany przez MichalR, 11 styczeń 2012 - 00:47.

Jeżeli pomogłem, kliknij zieloną strzałkę ------->

#66 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 11 styczeń 2012 - 06:53

Claas Arion 410 czy John Deere 5090R Skrzynia w clasie to skrzynia z ferdka 54xx. Więc półbiegi i grupy działaja na podobnej zasadzie. Szkoda, że w ferdku nie ma tej funkcji auto. przełozenia w srzyni synchronizowanej czy nie synchronizowanej. Można zmieniać bez sprzęgła w górę i w dół jednak potrzebna jest duża wprawa. Praktycznie jest to nie do osiągnięcia w warunkach polowych pod obciążeniem. To samo tyczy się wysprzęglania. Zmiana grup dlatego trwa dłużej ponieważ automatyka musi rozłączyć sprzegło i przesunąć koła zębate. Półbieg to tylko przełączenie odpowiednich elektrozaworów sterujących sprzęgłami. Czy w jd pod obciązeniem na polu zrobi się to szybciej? MOżna kopnąc sprzęgło szarpnąc za długą wajche. Ale ciągnik i tak pewnie stanie lub jstotnie zwolni. Tak więc o płynności poruszania się raczej mowy nie ma. Jak ktoś chce płynnie jeździć to niech poszuka ciągnika z bezstopniówką.

#67 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1885 postów

Napisany 11 styczeń 2012 - 09:29

Claas Arion 410 czy John Deere 5090R dzięki kolego maszland za wyjaśnienie więc jest tak jak sobie myślałem:)

#68 Share andrzej2257

andrzej2257

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 716 postów
  • Zainteresowania:Cross ENDURO

Napisany 11 styczeń 2012 - 15:15

Claas Arion 410 czy John Deere 5090R Do tego ARIONA pasuje JD 6330 a nie 5090 R jakby porównać axosa coś tam do owego jelenia, nie miał by szans.

Ciągnika z bezstopniówką ? proszę bardzo Fendt 309 vario lub 211 vario 200 setka pewnie najmniej spali w porównaniu do innych marek a moc też swoją ma.

JD 5720, Fendt 412 vario, MF255

AF już nigdy nie będzie takie jak kiedyś...

#69 Share slawny

slawny

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 369 postów

Napisany 11 styczeń 2012 - 15:19

Claas Arion 410 czy John Deere 5090R kolego maszland masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem i sam wprowadzasz metlik, gdzie ja napisalem ze zmieniam biegi bez sprzegla? to raz a dwa arionow masz 3 serie, 400, 500, 600 skrzynie 16 biegow masz w kazdej wersjii serii 400 a skrzynie 24biegow masz w seriach 500 i 600 w wersjii cis i cebis. w serii 600 wystepuje wersja C w ktorej jest skrzynia 16 biegow.

#70 Share MASZLAND

MASZLAND

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 75 postów

Napisany 11 styczeń 2012 - 20:51

Claas Arion 410 czy John Deere 5090R kolego slawny co się tak unosisz po pierwsze nie powiedziałem że to Ty wprowadzasz mentlik stwierdzenie ogólne, mój błąd to że nie dopisałem że chodzi o serię 400 w moim opisie ale dla inteligentnych temat jest CLAAS ARION 410 CIS kontra JD 5090R,
masz rację że skrzynia 16x16 jest jeszcze w serii 600 C, wiem ile CLaas ma serii ciągników
Kolejna rzecz to porównanie tych dwóch ciągników to tak jakby Passata porównywać do Corsy dwa diametralnie różne ciągniki w tym porównaniu CLAAS parametrami i wyposażeniem bije JD taka jest prawda
Pozdrawiam i chłopie wyluzuj wcale do Ciebie nie piłem a się niepotrzebnie denerwujesz wrzuć na luz. ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#71 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 11 styczeń 2012 - 21:00

Claas Arion 410 czy John Deere 5090R A po co porównywać te dwie serie ?Arion z serią 6030 a 5R z Axosem można porównywać...

#72 Share janusz20

janusz20

<<<<<<<<<<<<<<<<

• Members
  • PipPipPip
  • 2000 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co związane z rolnictwem. Budownictwo, Historia

Napisany 11 styczeń 2012 - 21:03

Claas Arion 410 czy John Deere 5090R MASZLAND a czy tego ARIONA jak nam np zabraknie paliwa czy cos takiego to można holować?

#73 Share kamil41

kamil41

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1654 postów

Napisany 11 styczeń 2012 - 21:07

Claas Arion 410 czy John Deere 5090R a i tak arion bedzie wiekszy od 6030 podbnie jak Axos od 5R

#74 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 11 styczeń 2012 - 21:09

Claas Arion 410 czy John Deere 5090R W zasadzie żadnego ciągnika ze skrzynią z rewersem eh półbiegami itd holować nie można. Mf przy dyna 4 dopuszcza jakieś tam krótkie odcinki z małą prędkością ale ile km i jak szybko nie pamiętam. Pewnie w innych markach jest podobnie ale można przyjąc, że w zasadzie się nie holuje ani nie odpala na rozciąg.

#75 Share janusz20

janusz20

<<<<<<<<<<<<<<<<

• Members
  • PipPipPip
  • 2000 postów

Napisany 11 styczeń 2012 - 21:15

Claas Arion 410 czy John Deere 5090R No ale czasem może wyniknąć potrzeba tyle tylko żeby z pola wrócić kilometr czy trzy np. przykład z zabraknieciem paliwa nie był dobry bo się dolewa i jedzie ala może jakaś inna awaria.

#76 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 11 styczeń 2012 - 21:19

Claas Arion 410 czy John Deere 5090R Aż sprawdziłem w instrukcji-JD 5020 (PQ) można holować byleby nie przekraczać prędkości 10 km/h.

#77 Share janusz20

janusz20

<<<<<<<<<<<<<<<<

• Members
  • PipPipPip
  • 2000 postów

Napisany 11 styczeń 2012 - 21:45

Claas Arion 410 czy John Deere 5090R No to + da Johna słyszałem że valtre n101 hitech też można holować tylko trzeba jakąś dzwignie z tyłu pod kabiną poluzować.

#78 Share MASZLAND

MASZLAND

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 75 postów

Napisany 11 styczeń 2012 - 22:21

Claas Arion 410 czy John Deere 5090R kolego janusz20 jak się dowiem z tym holowaniem to napiszę ale skoro + to możliwość holowania to spokojnie bo zaraz fani zielonego Cię zliczują że się nie psują

#79 Share janusz20

janusz20

<<<<<<<<<<<<<<<<

• Members
  • PipPipPip
  • 2000 postów

Napisany 11 styczeń 2012 - 22:30

Claas Arion 410 czy John Deere 5090R Mysle że tacy fanatycy to z reguły dzieci albo młodzież wczesno gimnazjalna. :D

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#80 Share Bartek60001

Bartek60001

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów
  • Zainteresowania:Zetor / Claas

Napisany 12 styczeń 2012 - 10:50

Claas Arion 410 czy John Deere 5090R Co do holowania Ariona, no to proszę info z instrukcji obsługi
Dodany obrazek

Dodaj odpowiedź