dominik123

Claas Arion 410 czy John Deere 5090R

Polecane posty

slawny    7

kolego uwierz ze w jd zmienisz szybciej bieg manualnie, bo orzac claasem przy kazdej zmianie zakresu ciagnik staje, a ja zetorem forterra potrafie zmienic zakres bez zatrzymania ciagnika, takze tymbardziej to jest mozliwe w jd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymi4512    1

haha, jak niejeździłem claasem to sie lepij nie wypowiadaj. Ja akurat jeździłem, fakt że na placu ale jeździłem. Najpierw trzymałem na sam "+" i ciagnik przyspieszał bez szarpnięć, gdy mialem na d1 to nacisnąłem kołyske z przodu i na minus i zeskoczył na c1 i sie niezatrzymał tylko zwolnił wiec sory ale ktoś tu jest słabo poinformowany.


Przepraszam za ortografie, nigdy nie byłem w tym dobry ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danield28    35
kolego uwierz ze w jd zmienisz szybciej bieg manualnie, bo orzac claasem przy kazdej zmianie zakresu ciagnik staje, a ja zetorem forterra potrafie zmienic zakres bez zatrzymania ciagnika, takze tymbardziej to jest mozliwe w jd

 

Kolego gwarantuje ci, że Zetor też stanie ci przy zmianie biegów (dodatkowo każdego biegu bo wduszasz pedał sprzęgła) podczas orki bo masz opór ziemi, który natychmiast zatrzymuje każdy ciągnik... W Claas'ie nie wduszasz wcale sprzęgła przy zmianie biegów na danym zakresie ani też nie wduszasz przy zmianie zakresów, warunek jeden przy trybie polowym musi nastąpić zatrzymanie ciągnika lub wduszenie pedału sprzęgła (co w wypadku orki wiąże się zatrzymaniem ciągnika) aby zmienić zakres np. z A na B... Nie jest to wadą tej skrzyni po porostu chroni ją to przed samouszkodzeniem... W trybie transportowym nie ma żadnej konieczności zatrzymywania ciągnika ani wduszania sprzęgła przy zmianie zakresów i biegów... Co do John Deere z tego co wiem należy wduszać sprzęgło przy zmianie zakresów niezależnie od trybu pracy ale mogę się mylić...

 

Co do kolegi @szymi4512 wyjaśniłem to już częściowo powyżej ale po prostu jeździłeś na trybie transportowym, po przełączeniu na tryb polowy będąc na zakresie C1 dusząc "+" dojdziesz tylko do zakresu C4 i dalej ci nie przeskoczy gdyż jest to automatyczna blokada aby nie uszkodzi skrzyni biegów jeśli orałbyś pole i będąc na biegu C4 nadusił "kołyskę" i "+" czy "-" mógłbyś uszkodzić skrzynię więc nie radzę tego robić... Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

zapewne chodzi koledze o te półbiegi zmieniane pod obciążeniem w zetorze że bez sprzęgła się je zmienia. zmiana zakresów już jest ze sprzęgłem. co do claasa to nie wiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LowRider    33

W Claas'ie nie wduszasz wcale sprzęgła przy zmianie biegów na danym zakresie ani też nie wduszasz przy zmianie zakresów, warunek jeden przy trybie polowym musi nastąpić zatrzymanie ciągnika lub wduszenie pedału sprzęgła (co w wypadku orki wiąże się zatrzymaniem ciągnika) aby zmienić zakres np. z A na B... Nie jest to wadą tej skrzyni po porostu chroni ją to przed samouszkodzeniem... W trybie transportowym nie ma żadnej konieczności zatrzymywania ciągnika ani wduszania sprzęgła przy zmianie zakresów i biegów...

 

W Claasie podczas zmiany zakresów czy to w trybie automatycznym czy ręcznym, sprzęgło główne zawsze rozłącza napęd, a czy ciągnik stanie zależy od tego co go za d... trzyma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawny    7

kolego szymi ty jezdziles po placu wiec nie znasz dokladnie zachowania skrzyni na placu to gucio a nie jazda, tak sie sklada ze ja claasem oralem takze mam wieksze pojecie, skoro pisze ze zetorem daje rade podczas orki zmienic bieg ze sprzeglem bez zatrzymania to tak jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

kolego slawny a napisz nam jak to robisz ze zmieniasz zakres bez zatrzymania ciągnika? Czy czasem nie jest tak ze zetor potrzebuje zatrzymania aby zmienić zakres? cos mi się wydaje ze dzialas ze szkoda dla skrzyni.? Tak trochę czytałem to dla wersji cis do transportu wszystkie grupy zmienia się włącznikiem automatycznie a dla trybu pola stopnie włącznikiem automatycznie jak zrozumiałem a grupy przez +/- z shiftem , czyli shift to takie sprzęgło ale w joysticku ?Dodatkowo w QUADRACTIV można w każdej chwili zjechać biegi +\- więc można bieg szybciej zjechać jak komputer tego nie zrobi

Edytowano przez ChiquitaB

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawny    7

robie to na piasku i z gorki:) i raz do roku moze, takze bez przesady poprostu troche koordynacjii i tyle, fakt ze np przy bronowaniu kiedy rusza sie z 1 a trzeba przerzucic na 2 to zeby sie nie zatrzymac tez szybko trzeba zmienic bieg, skrzynia zschynchronizowana takze wiekszego problemu nie powinno byc, bronujac np takim claasem bardzo mozliwe ze by sie zatrzymal podczas zmiany zakresu no jednak w przypadku skrzyni hexaschift pewnie zmiana zakresu nie bylaby konieczna:) jezdzilem claasem ze skrzynia quadshift jak i hexa, w quad polbiegi i zakresy zmienia sie poprostu plusem i minusem o jeden w gore konczy sie jeden zakres i zaczyna drugi, a w hexashift jest ten drivestick ktorego do konca za bardzo nie zrozumialem:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

z tego co ja rozumiem to automatyka zmiany biegów jest tylko w wersji CIS i to jako opcja i nazywa się QUADRACTIV i wtedy biegi zmieniają się same tak? Czyli wnioskuję że jeździłeś claasem właśnie bez tego QUADRACTIV

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MichalR    34

Nie rozumiem czemu tak rozwodzicie się nad tym zatrzymaniem przy zmianie zakresu. Przecież te zakresy są tak rozplanowane, że w polu nie ma konieczności ich zmiany, bo po to są właśnie biegi zmieniane pod obciążeniem, np. ruszasz z C1 a pracujesz na C3 lub C2. A jak wam mało biegów pod obciążeniem to dołóżcie 20 tysięcy i kupcie Ariona 500 z 6 biegami pod obciążeniem.

Co do zmiany zakresu w skrzyniach w zetorze czy JD to nie każdy to wie, ale redukcję można zrobić bez użycia sprzęgła, czyli w tym przypadku, żadna skrzynia typu DYNA-4 czy odpowiednik z CLAASa nie ma szans. Przetestujcie to to będziecie wiedzieli o czym mówię.


Jeżeli pomogłem, kliknij zieloną strzałkę ------->

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymi4512    1

Mi to gościu tłumaczył ze zależnie czy tam na panelu jest wcisniety przycisk pługa czy takie przyczepki to od tego zalezy w jakim przedziale sie biegi beda zmieniać. jeżeli przycisk pługa to w danym zakresie sie biegi zmieniaja, a jezeli symbol przyczepki to od A1 do D4. Ale mówił ze spokojnie można orke wykonywać na przyczepce więc niewiem jak to sie ma. Dokładnie dowiem sie w kwietniu bo bedzie Claasik w domu to napisze dokładnie.


Przepraszam za ortografie, nigdy nie byłem w tym dobry ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MASZLAND    0

Cześć koledzy!

Taki mentlik wprowadzliście w opisie działania że postaram się to wytłumaczyć:

Standard w ARIONACH CIS jest skrzynia QUADRASHIFT 16x16 czyli cztery grupy ABCD po 4 półbiegi na każdym:

Skrzynia posiada dwa tryby jazdy polowy i szosowy(transportowy) przełączane na prawym słupku przyciskiem na panelu z naklejką pługa i przyczepy.

W trybie szosowym(transportowym) włączony przycisk przyczepa zmieniając biegi + lub - np zakres B po dojściu do biegu np. B4 naciskając plusa zakres zostanie zmieniony na C automatycznie i komputer dobierze półbieg tak aby przejście było płynne czyli dobranie prędkości czuje się przy zmianie lekkie przejście ale ciągnik siłą rozpędu nie zatrzymuje się no chyba że jedziemy pod górę z ciężką przyczepą tak jak trafnie określił Low Raider nie wolno tego trybu używać w polu np. pług bo jest zbyt duże obciążenie sprzęgieł i wtedy zawsze ciągnik się zatrzyma można coś uszkodzić nie żeby odrazu ale na zdrowie to nie wpływa

Tryb polowy wciśnięty przycisk pług wtedy poruszamy się przyciskami + i - w danym wybranym zakresie i gdy dojdziemy do biegu np. B4 wciskając + komputer nie pozwoli na zmianę zakresu

Jeżeli wybierzemy sobie opcję QUADRACTIV czyli automatykę skrzyni to na słupku prawym będzie dodatkowy przycisk z literką A do aktywacji automatyki skrzyni, po wciśnięciu tego przycisku mamy tryb auto w zakresie przyczepy czyli tryb szosa i tryb polowy wciśnięty przycisk pługa w zależności co wybierzemy. W zakresie szosowym przy auto komputer sam zmienia biegi i zakresy w trybie polowym zmienia półbiegi tylko w wybranym zakresie.

Dodatkowo w panelu CIS na desce rozdzielczej jest możliwość ustawienia działania automatyki skrzyni albo w trybie automatycznym komputer sam dozuje zmianę biegów w zależności od prędkości i obciążenia lub możemy sobie ustawić w zakresie od 1400-2200 obr/min silnika przy jakim przekroczeniu obrotów biegi będą się zmieniały mamy na to wpływ.

W standardzie ARION-y CIS mają możliwość regulacji rewersu czyli jego płynności do przodu i do tyłu.

Mam nadzieję że wyjaśniłem działanie choć trochę tej skrzyni.

Oczywiście można zakresy zmieniać na postoju przyciskami + i - razem z przyciskiem na przedniej stronie joysticka.

Czy w JD można zmienić szybciej to zależy pewnie od operatora ale przy zmianie zakresów zawsze trzeba wcisnąć pedał sprzęgła innej opcji nie ma.

Co do ZETOR-a nie ma takiej możliwości technicznej aby zmienić dźwignią zakres bez wciśnięcia sprzęgła zasada jak JD może kolega myli półbiegi chciałbym to zobaczyć na własne oczy jak w orce kolega dźwignią biegów zmienia zakresy bez sprzęgła.

Jeszcze jedno ARIONY mają inteligentne zabezpieczenie skrzyni poniżej -10 stopni komputer nie pozwala zmieniać półbiegów do czasu aż się olej rozgrzeje i będzie w należyty sposób smarowana np. tarczki sprzęgłowe jak widać ktoś myślał konstruując tą przekładnię.

Edytowano przez MASZLAND

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2257    142

Ja też się wypowiem biggrin.gif

 

JD 5090R napewno będzie miał lepszą widoczność zato komfort w claasie jest superowy dzięki podłokietniku i joysticku.

 

Z tego co wiem Claas ma większy rozstaw osi niż JD i jest cięższy JD - 3700 kg , claas - 4800 kg ponad 1 T więcej to dużo..

 

JohnDeere jest łatwiejszy w obsłudze i te wszystkie elementy są jakoś ergonomicznie umieszczone a w claasie jakoś ta boczna konsola jest za bardzo przesunięta do tyłu...

 

Szczerze mówiąc wybór trudny jednak ja bym wybrał JD smile.gif sam mam 5720 i mnie miło zadowolił prawdziwy pomocnikbiggrin.gif.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MichalR    34

@maszland mówiąc o redukcji bez sprzęgła miałem coś innego na myśli. Nie jest to zbyt zdrowe dla skrzyni biegów, ale w zsynchronizowanej skrzyni biegów przy odrobinie wprawy da się zrzucić bieg na niższy bez użycia sprzęgła dzięki synchronizatorom, osobiście tego nie polecam i sam nie używam z wiadomych względów, ale teoretycznie jest to najszybszy sposób redukcji, niemożliwy w przekładniach sterowanych w pełni przez elektronikę. Wcześniej wyraziłem się trochę nieprecyzyjnie, za co przepraszam.

 

@andrzej2257 moim zdaniem porównywanie tych ciągników to jak porównać samochody z dwóch różnych segmentów, ale z podobnym silnikiem niby moc ta sama ale jednak różnice gabarytowe i wagowe robią wielką różnicę. Wystarczy postawić je obok siebie i widać od razu, że porównanie nie ma najmniejszego sensu.

Jeżeli porównywać Ariona do JD to tylko do serii 6030.

Edytowano przez MichalR

Jeżeli pomogłem, kliknij zieloną strzałkę ------->

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Skrzynia w clasie to skrzynia z ferdka 54xx. Więc półbiegi i grupy działaja na podobnej zasadzie. Szkoda, że w ferdku nie ma tej funkcji auto. przełozenia w srzyni synchronizowanej czy nie synchronizowanej. Można zmieniać bez sprzęgła w górę i w dół jednak potrzebna jest duża wprawa. Praktycznie jest to nie do osiągnięcia w warunkach polowych pod obciążeniem. To samo tyczy się wysprzęglania. Zmiana grup dlatego trwa dłużej ponieważ automatyka musi rozłączyć sprzegło i przesunąć koła zębate. Półbieg to tylko przełączenie odpowiednich elektrozaworów sterujących sprzęgłami. Czy w jd pod obciązeniem na polu zrobi się to szybciej? MOżna kopnąc sprzęgło szarpnąc za długą wajche. Ale ciągnik i tak pewnie stanie lub jstotnie zwolni. Tak więc o płynności poruszania się raczej mowy nie ma. Jak ktoś chce płynnie jeździć to niech poszuka ciągnika z bezstopniówką.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2257    142

Do tego ARIONA pasuje JD 6330 a nie 5090 R jakby porównać axosa coś tam do owego jelenia, nie miał by szans.

 

Ciągnika z bezstopniówką ? proszę bardzo Fendt 309 vario lub 211 vario 200 setka pewnie najmniej spali w porównaniu do innych marek a moc też swoją ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawny    7

kolego maszland masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem i sam wprowadzasz metlik, gdzie ja napisalem ze zmieniam biegi bez sprzegla? to raz a dwa arionow masz 3 serie, 400, 500, 600 skrzynie 16 biegow masz w kazdej wersjii serii 400 a skrzynie 24biegow masz w seriach 500 i 600 w wersjii cis i cebis. w serii 600 wystepuje wersja C w ktorej jest skrzynia 16 biegow.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MASZLAND    0

kolego slawny co się tak unosisz po pierwsze nie powiedziałem że to Ty wprowadzasz mentlik stwierdzenie ogólne, mój błąd to że nie dopisałem że chodzi o serię 400 w moim opisie ale dla inteligentnych temat jest CLAAS ARION 410 CIS kontra JD 5090R,

masz rację że skrzynia 16x16 jest jeszcze w serii 600 C, wiem ile CLaas ma serii ciągników

Kolejna rzecz to porównanie tych dwóch ciągników to tak jakby Passata porównywać do Corsy dwa diametralnie różne ciągniki w tym porównaniu CLAAS parametrami i wyposażeniem bije JD taka jest prawda

Pozdrawiam i chłopie wyluzuj wcale do Ciebie nie piłem a się niepotrzebnie denerwujesz wrzuć na luz. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

A po co porównywać te dwie serie ?Arion z serią 6030 a 5R z Axosem można porównywać...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106

MASZLAND a czy tego ARIONA jak nam np zabraknie paliwa czy cos takiego to można holować?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

W zasadzie żadnego ciągnika ze skrzynią z rewersem eh półbiegami itd holować nie można. Mf przy dyna 4 dopuszcza jakieś tam krótkie odcinki z małą prędkością ale ile km i jak szybko nie pamiętam. Pewnie w innych markach jest podobnie ale można przyjąc, że w zasadzie się nie holuje ani nie odpala na rozciąg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106

No ale czasem może wyniknąć potrzeba tyle tylko żeby z pola wrócić kilometr czy trzy np. przykład z zabraknieciem paliwa nie był dobry bo się dolewa i jedzie ala może jakaś inna awaria.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Maksol
      Witam mam do wyboru trzy ciągniki:
      -Fabrycznie nowy MTZ 892.2 
      -Lub John Deere 6330 z 2008 z przebiegiem prawie 10tys 
      -Oraz John Deere 6310 z 1998 roku z przebiegiem prawie 10 tys godzin (obstawiam że więcej). Jaka jest w ogóle dostępność części do tego ciągnika?
      Cena między 6330 a mtz mniej więcej to samo, a 6310 około 40 tys taniej.
    • Przez Patryszka
      Witam ma ktoś z was forda 6610? 
      Chciałbym coś kupić do 35k z napędem. I właśnie zastanawiam się nad tym fordem 80km turbo. 
      Ma ktoś z was ? Jakieś opinie ?
      Dzięki 
    • Przez FarmerPL6075
      Trochę ponad 3000 mth i 6 lat na naszym Gospodarstwie. FT Heritage 6075 DTn chodzi głównie z paszowozem




    • Przez jakubgor123
      Tak jak w tytule poszukuję ciągnika do 40 tysięcy może być 4x4 lecz nie jest to konieczność co polecacie ? Minimum 80KM
    • Przez Janusz_m
      Witam szanowne Grono.
       Doradżcie proszę , czy  ciągnik Kubota MU 5502 sprawi się dobrze na winnicy, czy ktoś ma i jest zadowolony? Czy lepiej szukać czegoś innego między 50 - 60 Km i jaki z ciągników byście polecili?
      Z góry dziękuję i pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj