Skocz do zawartości

Reklama

Choroby pszenicy ozimej

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
29 odpowiedzi na ten temat

#1 marcin_kost1

marcin_kost1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 265 postów
  • 2788932

Napisany 25 maj 2007 - 18:17

Witam
Mam problem z moją pszenicą, dzisiaj zauważyłem że na górnych liściach (liściach flagowych) pojawiły się żółte przebarwienia i to dosyć mocne a na czubkach liścia są widoczne również lekko czerwone przebarwienia. Występuje to tylko na najwyższych liściach. Nie wiecie co to może być? Pszenica jeszcze sie kłosi, więc te liście są przy kłosie.
. . .

#2 S-Piotr

S-Piotr

S-Piotr

• V.I.P.
  • 944 postów
  • Zainteresowania:kobiety,wino i loty w kosmos.

Napisany 25 maj 2007 - 19:21

Prawdopodobnie to objawy suszy też tak mam .
Wszystko należy robić w sposób tak prosty, jak to tylko możliwe,i ani trochę prościej.
..........   [Albert Einstein]

#3 marcin_kost1

marcin_kost1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 265 postów
  • 2788932

Napisany 25 maj 2007 - 20:39

Tylko u mnie trochę padało, i wątpię aby to była susza. :/
. . .

#4 kraker

kraker

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 167 postów
  • 3501285

Napisany 26 maj 2007 - 09:11

a może opryskiem przypaliłes bo u nas pojawiły się żółtawe przebarwienia na górnych liściach i sąsiad mówił że może oprysk przypalił
MF & Zetor siłą naszej gospodarki
Wszystkie moje materiały chronione prawem autorskim

#5 tomekl

tomekl

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 06 czerwiec 2007 - 20:46

Właśnie o czym wy tu rozmawiać też zauważyłem na swojej pszenicy, W niektórych miejscach występuje tego więcej a niektórych mniej. Jak dzwoniłem do takiego doradcy to mówił mi że to napewno nie jest grzyb. Moim zdaniem to się zrobiło przez te ostatnie mrozy te rośliny zostały zachamowane przemarzły i teraz to z siebie zrzycają. Nie wiem tak dokładnie czego to jest przyczyną może to przez mrozy jak wiecie dokładnie od czego to napiszcie aha ja jestem z mazowieckiego

#6 griga

griga

Zaawansowany

• Administrators
  • PipPipPip
  • 468 postów

Napisany 07 czerwiec 2007 - 09:36

A pryskasz mocznikiem? Liść flagowy jak sie przesadzi to właśnie taki się robi. Na chorobę to mi nie wygląda, choć najlepiej jak wrzucił byś zdjęcia to wtedy będzie można coś więcej powiedzieć.

#7 dasman

dasman

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów
  • 5598246

Napisany 21 czerwiec 2008 - 22:24

Jeżeli chodzi o żółknięcie pszenicy to i u mnie to występuje. Jestem z okolic Rzeszowa. Na początku występowało to w paru miejscach. Taki żółte liście, pszenica mniejszej wielkości.  Teraz łpie to na całe pole. nawet te miejsca które przedtem wygladały zdrowo.  Przypuszczam że to moze być spowodowane zbyt mała ilością azotu wysianego na wiosnę. Teraz to już za póżno na nawóz. Myśle opryskać ekolistem tylko nie wiem czy to coś da.

#8 benek79

benek79

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 892 postów

Napisany 22 czerwiec 2008 - 06:53

Jezeli jest tak jak mówisz to opryskaj odzywka azotowa.Moim zdaniem to moze byc grzyb ale pewnosci nie mam bo nie widze.Podstawa to ochrona przed grzybami.

Edytowany przez andrzej2110, 22 listopad 2009 - 14:55.
Cytowanie poprzedniego posta

#9 dasman

dasman

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów
  • 5598246

Napisany 26 czerwiec 2008 - 21:45

i po opryskaniu kawałka pola ekolistem pszenica nawet nie drgneła. Ale teraz widzę ze każda roslina tak usycha. Nawet maliny.

#10 zetorus7441

zetorus7441

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 108 postów
  • 10733721

Napisany 26 czerwiec 2008 - 22:19

Zobacz postbenek79, o Jun 22 2008, 07:53, powiedział:

Jezeli jest tak jak mówisz to opryskaj odzywka azotowa.Moim zdaniem to moze byc grzyb ale pewnosci nie mam bo nie widze.Podstawa to ochrona przed grzybami.
moim zdaniem to jest to fuzarioza. lub choroba podsuszkowa

#11 farmer07

farmer07

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów

Napisany 07 lipiec 2008 - 19:00

Wg. mnie to raczej coś z chorobami bo na części pszenicy zastosowałem Charisme i tam mam spokój z jakimkolwiek usychaniem liści. Na pozostałej części użyłem trochę tańszych środków grzybobójczych (powiedzmy ze średniej półki) i objawy żółknięcia zaobserwowałem już w trakcie kwitnienia. Postanowiłem wtedy zastosować jeszcze jeden zabieg grzybobójczy, trochę sie to wszystko wstrzymało ale nie dość że uderzyłem w koszty - w sumie te dwa zabiegi tańszymi środkami okazały się dużo droższe to jeszcze żeby był taki sam efekt jak po Charismie a tu mu sporo brakuje. Wydaje mi sie że na liść flagowy warto zastosować preparat z górnej półki a jest w czym wybrać (cena naprawdę dobrego fungicydu kształtuje sie w przedziale 150-200zł/ha ale warto zainwestować) ale nie wolno zapomnieć o pierwszym zabiegu, też nie może być byle jaki (koszt 100-150zł/ha). Tak jak powiedział przedstawiciel regionalny BASF w naszych warunkach zupełnie wystarczą dwa zabiegi grzybobójcze ale wykonane dobrymi środkami - ok 300zł łącznie - tyle trzeba wydać na dobrą ochronę przed chorobami.

#12 farmer07

farmer07

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów

Napisany 07 lipiec 2008 - 19:22

Napiszcie jakie stosujecie programy ochrony pszenicy w walce z chorobami oraz wasze spostrzeżenia.

#13 rafff24

rafff24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 605 postów
  • 6640860

Napisany 10 sierpień 2008 - 15:14

może się narażę, tym "najlepszym firmom" po 300 zł, ale ja obserwuję to, że najważniejsza jest substancja czynna, i termin wykonania i dawka środka, a na przedstawicieli handlowych to trzeba patrzeć z rezerwą, bo oni od tego są, by jak najwięcej sprzedać, i każda myszka swój ogonek chwali

nawet najdrożdzy środek nie zdziała cudów w nieodpowiednim terminie, przy złym sprzęcie, itp, wywalimy tylko pieniądze w "błoto"

Ja w tym roku stosowałem:

1 zabieg (1 kolanko cm nad ziemią): sarfun 500SC ( karbendazyn) + antywyleczacz płynny, 1.5 l/ha ( około 50 zł /ha łącznie)

2 zabieg na początku kłoszenia Artea 330 EC + karate zeon+ ekosol (koszt około 100zł/ha)

wynik: pszenica co prawda na ziemniakach i buraku pastewnym, póżny siew, sypnęła ponad 6 t/ha, i jak by nie susza, to aż się boje myśleć, ile by tego było, bo od kwitnienia do zbioru praktycznie nic nie padło z nieba

a bez ochrony kilka lat temu to ledwo 4 tony wyciągał Tata, a warunki klimatyczne były lepsze, (opady itp)

pozdrawiam

#14 iron

iron

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 631 postów

Napisany 12 sierpień 2008 - 21:39

to że przedstawiciele kit wciskają to prawda i termin  i jaka substancja czynna też
no i pogoda też. ja w tym roku to troche kombinowałem ale sie opłaciło bo zboże pomimo deszczy było zdrowe jak nigdy ale koszt też był duży ok 265zł na dwa zabiegi. skład na pierwszy zabieg; Brio 0,5l. Corbel 0,25l. Duett Ultra 0,45l. drugi zabieg to Swing Top.i nie opózniajcie zabiegów sam sie o tym przekonałem

#15 szymoluk

szymoluk

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów
  • 19343388
  • Zainteresowania:Rolnictwo :D

Napisany 24 marzec 2009 - 23:00

Witam :lol: podczas lustracji plantacji pszenicy zaobserwowałem że jest ona dość silnie przeżedzona, i w dodatku ma przebarwienia takie fioletowo, czerwonawo grantatowe na lisciach po całej długości. Stanwisku jest po użytku zielonym, nawożenie przedsiewne zastosowałem jak dla średniej zawartości tata twierdzi że to brak fosforu, ale jakoś nie jestem przekonany. Na chrobę grzybowa lub coś w tym stylu mi to nie wygląda. Na dniach mam zamar jeszcz raz jej poprawic fosforem i potasem i troszke azotu zobaczym czy pomoże, z góry dziękuję za jakąś podpowiedz.
..

#16 ferdek1

ferdek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 646 postów

Napisany 25 marzec 2009 - 20:08

Sadze że twój tata ma rację, proponował bym oprysk nawozem PK np.Ekolist PK lub jakiejś innej firmy (dolistnie szybciej podziała niż w formie sypkiej)
wniosek o płatność złożony,kontrola przeprowadzona-czekam na kasę...no i kasa wpłynęła na konto

#17 miszka31

miszka31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1138 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze

Napisany 25 marzec 2009 - 20:55

zrobi się cieplo i to  jej przejdzie, jest zimno,wilgotno, w tych warunkach niektore składniki sa nie dostępne, trzeba poczekac i obserwować jeśli chodzi o nawozy dolistne PK to proponuje agrolef czy jakoś tak, on ma jeszcze biostymulator.

#18 miszka31

miszka31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1138 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze

Napisany 25 marzec 2009 - 20:56

zrobi się cieplo i to  jej przejdzie, jest zimno,wilgotno, w tych warunkach niektore składniki sa nie dostępne, trzeba poczekac i obserwować jeśli chodzi o nawozy dolistne PK to proponuje agrolef czy jakoś tak, on ma jeszcze biostymulator.coś sie zawiesiło i dwa posty walneło będziecie czytać dwa razy to samo hihihihihi :)  i dwa razy pryskać lepszy efekt :lol:

#19 szymoluk

szymoluk

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów
  • 19343388
  • Zainteresowania:Rolnictwo :D

Napisany 25 marzec 2009 - 21:33

tak się składa chlopaki, ze na innych stanowiskach mam idealne liscie całe zielone, tylko na tym po użytku zielnym coś nie wyglada to za ciakwie i chyba nie będzie plonu za dużego :lol: jednak zastosuje nawożenie doglebowe, bo tato mówi że  to korzenie są od pobierania składników a nie liscie :)

AgroFoto

• Reklama AgroFoto
  •  

#20 Dawid777

Dawid777

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1075 postów
  • 13809892
  • Zainteresowania:Fotografia, sprzedaż maszyn ich budowa oraz naprawa, drifting

Napisany 22 listopad 2009 - 13:24

A co jeśli pszenica żółknie jesienią? Co to może byc
Z góry dzięki :D
“Sukces, to robienie tego, co chcesz robić, kiedy chcesz, gdzie chcesz, z kim chcesz, tak długo, jak tylko chcesz.”  Anthony Robbins
Sprzedam: rozsiewacz rauch zs(a) komet, rozsiewacz kuhn zsa 450 hydr, rozrzutnik czarna białostocka, przyczepę 3.5t niską wywrotkę zarejestrowaną, agregat ścierniskowy kongskilde vibro-flex 9 łap, Prasę z224/1, alufelgi 18" BMW m3 styling 72

Jeśli masz konto na Facebooku możesz zalogować się klikając w przycisk