Skocz do zawartości

Reklama

Zdjęcie

co sadzicie o siewie nawozow na śnieg?

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
33 odpowiedzi na ten temat

#1 pawelrolnik19

pawelrolnik19

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 10 luty 2010 - 16:48

witam.mam takie pytanko czy jest sens siania nawozow na rzepak na przykryta sniegiem ale zmarznieta ziemie ale w terminie - zaznaczam ze w moim przypadku jezeli tego nie zrobie wjade na rzepak z pierwszym nawozem na poczatku kwietnia. pole jest delikatnie pochyłe
  • 0

#2 walkol

walkol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 519 postów
  • 34381007
  • Zainteresowania:Mechanizacja rolnictwa, dobra muzyka,internet 24h,dziewczyny

Napisany 10 luty 2010 - 16:55

Ja myślę że nawóz wiecznie nie działa i wysianie go w śnieg jak jeszcze nie ruszyła wegetacja spowoduje że spora jego część popłynie razem ze śniegiem melioracją
Przy tych cenach nawozów to nie jest chyba dobry pomysł? ;[
  • 0
Zanim coś napiszesz przemyśl to kilka razy .....

#3 jakub1141

jakub1141

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów
  • 1880384

Napisany 10 luty 2010 - 17:12

Moim zdaniem nie warto, ponieważ jak Cie ktoś podkabluje i przyjadą do ciebie z agencji na kontrole to mogą Ci odebrać dopłaty  ;[
  • 0

#4 Baza18

Baza18

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 109 postów
  • 5694679

Napisany 10 luty 2010 - 17:16

Zgadzam sie z Walkol - em . wysianie nawozu na sniego to ryzyko spłynięcia go razem z topniejacym sniegiem .
  • 0
Baza

#5 wojtek93

wojtek93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 170 postów
  • 10670627

Napisany 10 luty 2010 - 17:26

Tak jak koledzy odradzam sianie nawozu na śnieg. A tak nawiasem mówiąc to pierwszy raz słysze taki pomysł ;[
  • 0

#6 jerzy

jerzy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów
  • 26120943

Napisany 10 luty 2010 - 17:32

Sianie nawozu azotowego na plantację pokrytą śniegiem i zamarzniętą nie ma żadnego sensu gdyż nawóz wraz z roztopami może spłynąć w jedno miejsce albo do rowu melioracyjnego. Ja też mam takie pole lekko pagórkowate i na tym polu jak mam rzepak wchodzę z azotem jak zejdzie śnieg ale jeszcze noce i ranki są mroźne, rano aby tylko się rozwidni po zamarzniętej ziemi rozsiewam ok 300 kg saletry amonowej, w trakcie dnia na wilgotnej ziemi saletra zostanie szybko wchłonięta do roztworu glebowego a roślina szybko go wbuduje w szyjkę korzeniową a rzepak jest jest specjalistą w gromadzeniu azotu. Dlaczego tyle ano dlatego że właśnie z drugą dawką może dopiero na początku kwietnia będzie można wjechać, a na początku wegetacji rzepak nie może głodować bo inaczej o wyskim plonowaniu zapomnij. Pozdrawiam Jerzy
  • 0

#7 bartek330

bartek330

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów
  • 8825349

Napisany 10 luty 2010 - 17:37

Ja również odradzam Ci siania nawozu na śnieg(pierwszy raz słyszę a takim pomyśle)bo podczas gwałtownych roztopów duża część tego nawozu popłynie w siną dal, a pozatym jeśli np. śnieg leżałby jeszcze dłuższy okres czasu to nawóz ten straciłby część swoich właściwości. Takie jest moje zdanie ;[
  • 0
Ursus jest bogiem, orka nałogiem, ropa podstawą, a żniwa zabawą..... :)

#8 przemrolnik

przemrolnik

WETERAN

• V.I.P.
  • 1162 postów
  • 9409663
  • Zainteresowania:Rolnictwo, AgroFoto.pl

Napisany 10 luty 2010 - 18:17

Tak, napewno by nie zadziałal tak jak trzeba, i by się stopił w śnieg,lub spłynąl.Moim zdaniem to bezsensu.
  • 0

#9 Krystianrolnik

Krystianrolnik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 662 postów

Napisany 10 luty 2010 - 18:33

Strata czasu i pieniędzy. Myślę że temat zastał wyczerpany.

Do zamknięcia.

Pozdrawiam Krystianrolnik ;[
  • 0

#10 Belarusik

Belarusik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • 311 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacjia Rolnictwa,Motoryzacja,polityka

Napisany 10 luty 2010 - 18:34

To nie ma sensu jak dla mnie.Jak śnieg sie zacznie rozpuszczać to wszystko spłynie w dołki i tylko w niektórych miejscach będzie nawóz.
  • 0
Wyznaje jedna zasade taką że nie ma zasad

#11 Vhalior2

Vhalior2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 299 postów

Napisany 10 luty 2010 - 19:05

co wam sie tk spieszy z tymi nawozami:) jeszcze zima sie nie skonczyla a ty juz moze zniwa bys chcial miec:P wszystko po kolei, na WSZYSTKO przyjdzie pora:P...pozdro dla siejacych nawoz:D
  • 0

#12 kamil900830

kamil900830

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 540 postów
  • Zainteresowania:Ma

Napisany 10 luty 2010 - 19:07

Jak masz za dużo kasy to śmiało możesz siać . ;[ .Skąd wam przychodzą takie pomysły do głowy ;[
  • 0

#13 Vhalior2

Vhalior2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 299 postów

Napisany 10 luty 2010 - 19:52

no wlasnie Kamil tez sie zastanawiam:P normalnie nawet zimy nie moga usiedziec:P mysla tylko o plonach:P
  • 0

#14 vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 538 postów

Napisany 10 luty 2010 - 19:53

ja myślę że spokojnie zdążysz wysiać jak śnieg stopnieje, będzie przymrozek na tyle że wcześnie rano dasz radę wysiać a wegetacja jeszcze nie ruszy lub będzie dopiero ruszać. Jak będziesz miał stawki wody na polu to tam i tak ten nawóz by nie zadziałał. Także spokojnie do wiosny.
  • 0

#15 MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

Kierownik Wycieczki z PGR Manieczki

• V.I.P.
  • 1735 postów
  • Zainteresowania:Machanizacja rolnictwa, Historia mechanizacji rolnictwa, nasiennictwo, rolnictwo ogólnie

Napisany 10 luty 2010 - 20:00

a ja powiem w ten sposób - kiedyś w PGRach praktykowano wysiew nawozów wczesną wiosna na zmarzniętą ziemię i na śnieg ale robiono to tam gdzie lezało góra 10 cm śniegu - a nie tak jak obecnie ze miejscami leży metr śniegu - poprostu przyjdzie wiosna i nawozy popłyną sobie do bałtyku

druga sprawa to "Ustawa o nawozach i nawożeniu" mówi wyraźnie ze zabroniony jest wysiew nawozów na zamarzniętą ziemię oraz pokrytą śniegiem - jak ktoś to wczesniej zauważył można się w ten sposób pozbyć dopłat bezposrednich - z tego co wiem nawet na 3 lata - tak że ja bym se odpuścił i nie ryzykował - poza tym w glebie jest tyle składników pokarmowych że twój rzepak od razu z głodu nie zdechnie i poczeka sobie spokojnie do tego kwietnia zanim wjedziesz na to pole
  • 0
^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje www.youtube.com/watch?v=qHOJw56b5Vc
DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/

"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

#16 Maciejo

Maciejo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 217 postów

Napisany 10 luty 2010 - 20:03

siew nawozu na śnieg to beznadziejny pomysł. to nic nie da nie dość że nawóz wywietrzeje to jeszcze spłynie z roztopami
  • 0

#17 jarki

jarki

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów
  • Zainteresowania:sport

Napisany 10 luty 2010 - 20:14

ludzie czyście powariowali chyba przez te ferie
  • 0

#18 Belarusik

Belarusik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • 311 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacjia Rolnictwa,Motoryzacja,polityka

Napisany 14 luty 2010 - 10:46

No no pewnie dlatego,że każdy ma już dość tej zimy ^^
  • 0
Wyznaje jedna zasade taką że nie ma zasad

#19 MarekZulawy

MarekZulawy

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 05 marzec 2010 - 18:49

zasiej gdy snieg juz stopnieje a w nocy bedzie dobry mróz. najlepiej jesli potem przyjda plusowe temp. w dzien i nawoz sie rozpusci to znaczy ze zostal wchloniety w ziemie i nic sie nie ulotnilo.
  • 0

Google

• Reklama google
  •  

#20 avant98

avant98

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów
  • 3250458

Napisany 06 marzec 2010 - 18:10

Powiem tak ze od kilku lat kombinuje siew wczesnie rano po przymrozku itp. jezeli jest przymrozek w granicach -5 czy -6 st. to nie na ciągnik bo kawałek się wjedzie a w pewnym momęcie będzie bardziej uwilgotniona gleba i mniejsze zmarznięcie i traktor wpada w środku pola. Wyciąganie wtedy to są rowy i poligon. Musi przymrozić w granicach 8 do 10 a takie rzadko bywają.

Pozatym wczoraj spadł śnieg w granicach 1 do 2 cm i pod tą małą okrywą ziemia odmarza i nawet idąc ziemia jest krucha i pęka pod stopami.

W tych warunkach można posiać jedynie najpewniejsze pola które szybko obsychają a ten mały opad sniegu rozpuści nawóz i wejdzie w ziemię.
  • 0

Także otagowane jednym lub więcej z tych słów kluczowych: %s

Jeśli masz konto na Facebooku możesz zalogować się klikając w przycisk