Skocz do zawartości

Zdjęcie

Budowa alternatora-opis

30 odpowiedzi na ten temat

#21 Share mtracz

mtracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3275 postów

Napisany 02 luty 2009 - 23:13

Budowa alternatora-opis Ja jakis czas temu bedąc w zakładzie naprawy rozruszników i alternatorów usłyszałem fachowca który pierscienie slizgowe nazywał komutatorem. Niestety nie znane były dla mnie powody nazywania tego tak.
Kolega @Elektrotechnik ma w 100% racje.
Ja dodam jeszcze cos od siebie uzupełniajac kolegi wypowiedz.
Komutator jest to mechaniczny prostownik pradu. Jest nim dzieki wycinkom. Natomiast pierścienie maja stały styk ze szczotkami wiec kierunek pradu sie nie zmienia.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Budowa alternatora-opis Dzisiaj, 19:38
  •  

#22 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 03 luty 2009 - 22:55

Budowa alternatora-opis

Panie Elektrotech.Z niefachowej literatury przepisujesz pan banialuki.A właśnie,że alternator posiada komutator tylko to się nazywa w alternatorze,tak-pierścienie ślizgowe wirnika.W elektryce część po której pracują szczotki węglowe lub blaszki stykowe (stara historia) nazywamy komutatorem.Tylko niektóre rodzaje silników elektrycznych nie posiadają komutatora,a dlatego że ich wirnik jest magnesem stałym.Z resztą opisu alternatora się zgadzam.

A co powiesz o silniku klatkowym i jego magnesie.

#23 Share Skrzypek

Skrzypek

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 199 postów

Napisany 04 luty 2009 - 17:50

Budowa alternatora-opis Panowie elektrycy,bo Was wyśmieje.Ok-kliknijcie w swoich komputerach tak-Komutator(elektrotechnika)Wikipedia.Tam jest napisane wyrażnie jak byk-KOMUTATOR UMOŻLIWIA DOPŁYW PRĄDU DO WIRNIKA.Panie Elektrotech a co następuje dalej w wyniku dopływu prądu do wirnika to ja wiem i ważne jest jaki to jest rodzaj wirnika.Pan widze się zna,a ja naprawiam rozruszniki i prądnice.Mam pytanie-jakie prądnice po odpowiednim podłączeniu przewodów pracują jak silnik elektryczny?Dodam,że ta praca prądnicy w roli silnika elektrycznego jest bardzo korzystna dla pracy tego urządzenia jako prądnicy.Panie Elektrotech,wie Pan coś na ten temat?Proszę o odpowiedż.

#24 Share Skrzypek

Skrzypek

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 199 postów

Napisany 04 luty 2009 - 18:05

Budowa alternatora-opis Niestety musze się poddać.Faktycznie Elektrotech masz racje.Ale w "mowie warsztatowej" komutator w alternatorze będzie komutatorem.A tak naprawdę to są pierścienie ślizgowe.1-0 dla Elektrotecha.

#25 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 04 luty 2009 - 20:57

Budowa alternatora-opis pytanie nie na mój adres, mimo to udzielam sie:
jako silnik może działać prądnica prądu stałego(szeregowa, bocznikowa),
z alternatora tez można zrobić silnik, przy okazji odzyskiwać energię.

#26 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów
  • Zainteresowania:Elektronika, specjalizacja: replikatory i teleportery.

Napisany 04 luty 2009 - 22:47

Budowa alternatora-opis

Niestety musze się poddać.Faktycznie Elektrotech masz racje.Ale w "mowie warsztatowej" komutator w alternatorze będzie komutatorem.A tak naprawdę to są pierścienie ślizgowe.1-0 dla Elektrotecha.

I po co było się upierać? A co do wikipedii, to tam artykuły piszą tacy ludzie jak...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#27 Share mtracz

mtracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3275 postów

Napisany 04 luty 2009 - 22:58

Budowa alternatora-opis Tak zasada odwrotnosci pracy maszyn elektrycznych mówi że silnik może pracowac jako pradnica, a prądnica jako silnik.
Silniki prądu stałego :obcowzbudny, bocznikowy, szeregowy, szeregowo-bocznikowy, każdy z nich może parcowac jako prądnica.
Co do alternatora mozna z niego zrobic silnik ale trzeba go przerobić ze wzgledu na to że ma zastosowany mostek prostowniczy na poczatku uzwojenia stojana.
Zwykły silnik(pradnica) komutatorowy po zmianie podłaczenia(zabraniu badz zapodaniu zasilnia) od razu może pracowac jako silnik, altrenator trzeba stale przebudować, pozbywajac sie mostka.
Alternator jest maszyna synchroniczna. Jesli nie miał by mostka prostowniczego był by małym generatorem takim jakie wykorzystywane sa w elektrowniach. Maszyna synchroniczna urzywana jako silnik może byc w dowolnym momecie użyta jako pradnica jesli zabierzemy jej żródło zasiolania stojana i doprowadzimy siłe napedzajaca jej wał.

#28 Share mikcom20

mikcom20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów

Napisany 14 grudzień 2010 - 21:11

Budowa alternatora-opis Przy rozbieraniu alternatora urwały mi się te 3 druty z uzwojenia stojana i teraz nie wiem, który gdzie powinien być dołączony do wyjść na regulator itd. Dlatego też proszę o pomoc. Alternator ten pochodzi z poloneza.

#29 Share roltech

roltech

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 320 postów

Napisany 14 grudzień 2010 - 21:37

Budowa alternatora-opis Zapraszam na moją galerię. Jest tam zdjęcie tylnej części alternatora z Poloneza. Te druty powinny być podłączone do śrób przy diodach, tych wymontowanych (oznaczone na czerwono).

#30 Share mikcom20

mikcom20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów

Napisany 15 grudzień 2010 - 08:43

Budowa alternatora-opis A czy obojętne jest to, który drut ze stojana przychodzi na którą diodę?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share roltech

roltech

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 320 postów

Napisany 15 grudzień 2010 - 21:52

Budowa alternatora-opis Obojętne. Uważaj tylko żeby żaden nie dotknął do innych elementów alternatora.