Polecane posty

super    1

witam wszystkich na af mam pytanko do was mam w planie w moim ursusie c-330 na kabinie z przodu i z tył zamontować halogeny roboczę i tak myślę czy ma to sens montować halogeny do takiego starego i małego ciągnika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kielbasa    1

Jeżeli pracujesz w polu, to owszem - załóż. Ale do tego potrzebny jest już alternator. Obwód najlepiej na przekażniku/ach.


"Na forum zawsze się znajdzie jakiś smutny fajfus, który będzie mówił co trzeba robić i jak trzeba żyć, bo akurat wstał lewą nogą albo zaczepił chu...em o sprężynę w materacu."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malorolny    0

A czemu nie ? Ja mam na przód założone.......nie dal szpanu a z racji takich potrzeb ....... pracuję zawodowo i nie wszystko mam czas zrobić za dnia ........

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
super    1

a czy na takim małym traktorze dobrze świecą takie halogeny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kielbasa    1

To już zależy od konkretnego halogena - wykonanie jego elementów optycznych oraz moc żarówki.


"Na forum zawsze się znajdzie jakiś smutny fajfus, który będzie mówił co trzeba robić i jak trzeba żyć, bo akurat wstał lewą nogą albo zaczepił chu...em o sprężynę w materacu."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
franky69    1

Jeśli masz zamiar pracować po zmroku to czemu nie założyć ! Polecam Wesem bardzo solidne i nie drogie w stosunku do jakości ;[


Kupię literaturę do starych ciągników i maszyn rolniczych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
samo    3

ja mam w ciapku założone i wiem że nigdy ich nie ściągne;p nie ma porównania z oryginalnymi lampami...i przyjemniej sie robi gdy masz wszystko wokół oświetlone.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Trafik    0

Ogólnie to co za pytanie... Chyba powinieneś sam wiedzieć czy używasz go w nocy...

A i popracuj nad układem zdań bo ciężko wywnioskować o co Ci chodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość murtek   
Gość murtek

Jak najbardziej załóż. Mam przy swoim ciapku i zupełnie inna jazda. Szczególnie bo mam przy nim tura.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FARMER1313    1

Ale polecam tak jak kolega wyżej pisał na przekaźnikach bo mogą się różne cuda dziać a na przekaźnikach będzie ok ;[

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzesiek84    30

Witam ja mam halogeny przód i tył po dwa i super sprawa polecam związku że często pracuje w nocy to duży plus. Do tego w turze też lepiej gdy są. Mam bez przekaźników ale odpowiednie przewody i wyłączniki. Obowiązkowo alternator

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elektrotech    6

przekaźniki zastępują -odciążają prad płynacy przez stacyjkę-warto w nie zainwestować i satysfakcja przez lata-jak wyzej pisano tylko z alternatorem..bo pradnica nie wydali-niema szans

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kielbasa    1

No wiadomo. Prądnica standardowa P20c ma zaledwie 150W, co w przeliczeniu na natężenie prądu daje nam tylko 12.5A. Przednie żarówki 40W/45W, postojówki przód 8W, tył 10W na nowych lampach(dwuwłóknowe żarówki), na starych 20W(rurkowe). Daje nam to 110W. Ładowania pozostaje 40W - 3A. Gdzie tutaj jakiekolwiek dodatkowe oświetlenie? Oczywiście to wszystko przy 100% sprawnym układzie ładowania. Standardowy alternator od Poloneza ma 650W. To jest ponad cztery razy więcej. Na forum z resztą jest już wystarczająco dużo tematów dt. montażu oraz wyboru alternatora. ;[


"Na forum zawsze się znajdzie jakiś smutny fajfus, który będzie mówił co trzeba robić i jak trzeba żyć, bo akurat wstał lewą nogą albo zaczepił chu...em o sprężynę w materacu."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FARMER1313    1

My tu mówimy o halogenach a co jak ciągniesz dwie przyczepy które mają jeszcze obrysówki lipa na samo oświetlenie ciągnika i przyczep nie starcza a gdzie halogeny? Troche nie pomyśleli bo w zachodnich od dawna był montowany alternator.Elektrotech i kielbasa mam pytanko bo widze że dobrzy w te klocki jesteście jaki prąd generuje alternator ? pewnie to zależy od rodzaju ale tak standardowo ? ;[

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elektrotech    6

Alternator daje kopa w zaleznosci jaki stan jest naładowania akumulatora-pradnica to przezytek i smiem stwierdzić na obecny czas ze to przyczyna szykiego zuzycia aku-niedoładowanie -akumulatory szybciej siadają.Alternatorów jest masa...i jaki prad?? ładowania to zalezy jak regulator odpowie..-porówna napięcie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kielbasa    1

Akumulator pobiera prąd ładowania w zależności od jego stanu, czy jest rozładowany, czy naładowany etc. Nie ma tak, że alternator "pcha" w akumulator cały czas dajmy te 45A. Prądnica to przeżytek tak jak kolega wyżej pisze. Ja nadal mam prądnicę, bo ciągnik ma tylko standardowy zestaw lamp, nawet jednego halogena. Przy następnej awarii zostanie zmieniona na alternator. ;[


"Na forum zawsze się znajdzie jakiś smutny fajfus, który będzie mówił co trzeba robić i jak trzeba żyć, bo akurat wstał lewą nogą albo zaczepił chu...em o sprężynę w materacu."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FARMER1313    1

Czyli sercem alternatora jest regulator napięcia tak? i w zależności jaki jest stan naładowania regulator odczytuje ta wartość i alternator ładuje do odp stanu a jak jest dość to regulator daje sygnał do alternatora żeby nie ładować tak ? no a jest jakaś max wartośc prądu którym alternator ładuje aku chodzi mi o to czy to jest np 30 A czy więcej jak aku jest rozładowane ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Alternator nie ładuje zależnie od stanu akumulatora. Generuje on (w granicach określonych jego mocą, oraz obrotami silnika) stałe napięcie, które powinno wynosić 13,8V-14,4V. Akumulator można traktować jak rezystor o zmiennej rezystancji zależnej od stopnia naładowania. Zgodnie z prawem pana Georga Simona Ohma, przez ten rezystor przy stałym napięciu będzie przepływał różny prąd. Akumulator ołowiowy w trakcie ładowania pobiera coraz mniejszy prąd. I nie ma określonego prądu, który pobiera akumulator. Przy dużym rozładowaniu w pierwszej fazie ładowania może on pobierać prąd większy niż może wygenerować alternator. Dla przykładu podam, że w samochodzie sprawny akumulator o pojemności 45Ah pobiera prąd około 20A (oczywiście w początkowej fazie ładowania).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karola44    1

Potwierdzam powyzsze wypowiedzi. Akumulator pobiera tyle pradu ile potrzebuje. Alternator po odpaleniu silnika jest jedynym zrodlem energii elektrycznej. Akumulator staje sie w tymmomecie odbiornikiem.

 

Dodam, ze u mnie w traktorze, ale i w wielu innych- nawet kol. elektrotechnik tez o tym pisal- dochodzi do takiego stanu, ze alternator odlacza wogole ladowanie. Traktor ( mam tu na mysli stare ursusy) nie potrzebuje wogole do dzialania pradu elektrycznego. Da si ego odpalic bez pradu- na zaciag. W takim przepadku sprawny akumulator i alternator po dlugiej wspolparacy dochodza do stanu pelnego naladowania akumulatora. Pojawic sie moze wtedy okrecowe miganie kontrolki ladowania. To znak, ze regulator napiecia wylacza chwilowo alternator. Wystarczy wlaczyc chocby swiatla postojowe i kontrolka gasnie na dobre.

 

Reasumujac. Jezeli posuadacie nowe sprawne akumulatory, oraz sprawne alternatory. Mozecie byc pewni ze w takim ciagniku jak 360,330 akumulator jest zawsze naladowany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konrad18    3

Witam jestem tutaj nowy. Nie wiem czy we właściwym miejscu ale skoro już mowa o dodatkowym oświetleniu (tutaj akurat c330) to ostatnio troszkę ten temat mnie dotyczy i opracowałem schemat takiego oświetlenia. Prosiłbym bardziej doświadczonych ode mnie o sprawdzenie czy wszystko jest ok bo chociaż nie jestem zielony w tych sprawach to jednak jeszcze nie mam doświadczenia.

 

http://chomikuj.pl/gumo9202

 

schemat jest w folderze prywatne. Hasło: Konrad

 

Co do schematu to tutaj na forum było coś wspomniane o odciążaniu stacyjki przekaźnikami gdzieś słyszałem o wpięciu się przed bezpiecznik ale czy to dobry pomysł?? czy kable w ciągniku są do tego przystosowane?? Przy dwóch halogenach i żarówkach 55W jakie są przeważnie światłach roboczych to już przy dwóch halogenach i napięciu 12V daje prąd około 9A jeżeli ktoś wpiął by się w kabel od świateł i załączył je razem z dodatkowym oświetleniem to mogło by się skończyć zadymieniem kabiny...;p dlatego ja dla pewności zastanawiałem się czy nie podpiąć się pod rozrusznik tak jak jest to zrobione w 4514 o ile się nie mylę tam cala instalacja kabiny jest podpięta pod rozrusznik.

 

Bezpiecznik na schemacie jest 10A teoretycznie powinien dać rade ale w praktyce nie wiem jak to będzie w chwili rozświecania żarówek.

 

Proszę o skomentowanie mojej wypowiedzi i schematu krótko mówiąc czekam na pochwałę bądź krytykę sory za tak długą wypowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karola44    1

Wyglada wszystko ok. 

 

Jednak polecam zrobic przewod pradowy do przekaznika oddzielnie. Glupio by bylo jakby nagle przepalony bezpiecznik pozbawil ci ecalkowicie wszystkich swiatel.

 

Wystarczy spojzec na pierwszy lepszy schmat od samochodow. Kazdy obwod zabezpieczony oddzielnymi bezpiecznikami. A awet swiatla mijania sa na osobnych obwodach dla prawej i lewej strony.

 

Jak juz chcesz profesjonalnie to zrobic to proponuje tak:

 

Kupujesz skrzyneczke bezpiecznikowa. Zasilanie cewek przekaznikow dla swiatel roboczych dajesz od swiatel mijania. lub postojowych. Przewod pradowy dla styku przekaznika dajesz od rozrusznika, lub z wyjscia alternatora- jeden pieron :D. Ale przeciagasz przez bezpiecznik.

 

Dziala to wlasnie na takiez zasadzie, ze nie wlaczysz swiatel roboczych, bez wszesniejszego wlaczenia swiatel mijania , lub pozycyjnych.

 

W razie zwarcia na swiatlach roboczych tylko one sie wylaczaja- przepala sie bezpiecznik. A mijania wciaz swieca.

 

Konczac prace i wylaczajac swiatla mijania automatycznie wylaczaja sie swiatla robocze. 

 

Tak to widze.

 

Oczywiscie mozliwosci podlaczenia jest wiele. Wazne, abys wiedzial jak to ma dzialac i w razie problemow mogl szybko dojsc do powodu usterki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Schemat jest poprawny. Najlepiej podłączyć się do zacisku rozrusznika, bo i tak montujesz bezpiecznik. 10A wystarczy, ponieważ bezpieczniki nie są aż tak szybkie. Gdyby jednak przepalały się przy włączaniu można zastosować 15A.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek10734
      Wyskakuje błąd 5034 traktor steyr i przekaźnik (won) się wyłącza . Po odpaleniu traktora przekaźnik chodzi 5 sekund a za chwile wyskakuje błąd i się wyłącza . Z błotników tez nie działa 
    • Przez
      witam pacjent to mf 5435 nie działa ehr i przyciski na błotnikach,nic nie świeci. Dodam że w tym samym czasie obrotomierz przestał działać, być może jest jakaś korelacja. co by to mogło być?
    • Przez edek37
      Witam szanowne grono mam problem w moim df 5110G, a mianowicie wariuje licznik tzn. raz działa raz nie(kostki do licznika sprawdzone) czasem przerywa jakby coś nie łączyło lub mrygają kontrolki awaryjek pomimo braku uruchomienia ich. Dodatkowo gdy dzieje sie to co pisałem wyżej ciągnik odcina zapłon i przerywa raz gaśnie raz chodzi. Jakby coś odcinało prąd. A czasem działa jak powinien. Bezpieczniki sprawdzone. Może ktoś z was miał taki przypadek lub wie do czego zajrzeć?
    • Przez Matusp85
      Witam wszystkich. Jestem świeżym właścicielem Case IH CX80. Potrzebuje paru wskazówek mianowicie bolączka przewody półbiegów. W gałce jest zastosowany zwykły przełącznik i gdzieś pewnie przewody niestykają. Jak rozebrać tą obudowę. I drugi temat wentylator nawiewu działa tylko na 3 biegu. Help
    • Przez Krawi
      Orientuje się ktoś co to za rodzaj złączki?
      4 otwory, używane 2 piny ale w ciągniku występują takie same z wszystkimi pinami.
      Ciągnik Same Explorer3 90.
      Chcę do niego założyć dodatkowe lampy robocze do których muszę dorobić takie wtyczki, bo wolałbym nie przerabiać oryginalnych gniazd .


×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj