Skocz do zawartości

Zdjęcie

MASA a zasilanie na ciągniku

95 odpowiedzi na ten temat

#81 Share karola44

karola44

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 12 czerwiec 2009 - 06:35

MASA a zasilanie na ciągniku Nie zarowka, a dioda LED. Lub zarowka z wpieta szeregowo dioda prostownicza. Jednak wszelkie tego typu polacznie polecam zrobic od podstaw na nowo. Masz wtedy pewnosc co do polaczen elektrycznych i jestes pewien ze zrobisz to dobrze. Zlacze zapalniczki samochodowej nie jest najlepszym rozwiazaniem. Slabej jakosci styki, szczegolnie z cala masa roznych chinskich wtyczek.
Jezeli juz potrzebujesz pewnego kontaktu i polaryzacji to zastosuj np gniazdo bryzgoszczelne z klapka i z bolcem, a na kablu do prasy wtyczke z uziemieniem. NA tym tez bedziesz mial zachowana polaryzacje. Mozez uzyc dodakowego gniazda od przyczepy samochowej.
Jednak musisz miec pewnosc co do polaryzacji zasilania prasy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
MASA a zasilanie na ciągniku Dzisiaj, 18:06
  •  

#82 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów
  • Zainteresowania:Elektronika, specjalizacja: replikatory i teleportery.

Napisany 13 czerwiec 2009 - 09:30

MASA a zasilanie na ciągniku Do podłączenia sterownika polecam takie gniazdo i pasująca do niego wtyczkę. Tak jak pisze kolega @karola44 będzie zachowana polaryzacja i odpowiednia wytrzymałość prądowa. Ja stosuję je do pras Famarolu, a tam w impulsie prąd wynosi 25A podczas owijania siatką i wszystko ładnie chodzi. W przypadku gniazda zapalniczki możesz mieć spadki napięć lub przerwy w zasilaniu, co spowoduje zakłócenia w pracy układu owijania.

#83 Share Grzesiek84

Grzesiek84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów

Napisany 14 czerwiec 2009 - 23:14

MASA a zasilanie na ciągniku z tego co pisał kolega tompil to chyba nawet takie gniazdo by mu pasowało przypuszczam jak podał kolega Elektrotechnik, ja mówiłem o gnieździe zapalniczki jako przykładzie i podałem od razu że dobrej a nie jakiegoś badziewia za 5 zł

#84 Share tompil

tompil

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 960 postów

Napisany 16 czerwiec 2009 - 14:10

MASA a zasilanie na ciągniku a jakby spróbował podłączyć sterownik do wolnego bolca przy wtyczce o świateł?? Trzeba by pewnie w gnieździe ciągnika doprowadzić jeszcze prąd, bo tam nie ma żadnego bolca z prądem na stałe?? czy w ogóle można tak zrobić? prasa będzie jeździła z 3 różnymi ciągnikami w zależności od tego który będzie wolny. założenie od każdego takiego gniazda o pewien kosz, zwłaszcza, że do żadnego innego urządzenie nie jest mi potrzebne. W zetorze mam założone gniazdo takie jak od wycieraczki na miejscu zapalniczki, bo potrzebne mi było do sterownika od siewnika, ale służy on tylko do zamykania rurek. a czy w prasie działałoby to dobrze....

#85 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 16 czerwiec 2009 - 17:10

MASA a zasilanie na ciągniku Podłączenie do gniazda świateł nie jest dobrym pomysłem. Tak na prawdę, to nie powinno tam być wolnego styku i jak nie w tym gnieździe, to we wtyczce przyczepy może być mostek. Styk ten będzie się grzał.

#86 Share frutis

frutis

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 160 postów

Napisany 16 czerwiec 2009 - 20:47

MASA a zasilanie na ciągniku tompil możesz postąpić w następujący sposób zasilanie sterownika podłącz do wtyczki od świateł a dokładnie do bolca na którym pojawia się napięcia po załączeniu świateł. Mankamentem takiego podłączenia jest to że prasując będziesz musiał mieć w ciągniku załączone światła pozycyjne. Takie rozwiązanie pozwoli współpracować Twojej prasie z każdym cięgnikiem. Jest to rozwiązanie najtańsze najprostsze a zarazem najgorsze z możliwych. Choć powinno działać poprawnie przy nie dużej mocy sterownika.
Ja bym takiego rozwiązania nie proponował, choć wybór należy Ciebie.

tompil możesz postąpić w następujący sposób zasilanie sterownika podłącz do wtyczki od świateł a dokładnie do bolca na którym pojawia się napięcia po załączeniu świateł. Mankamentem takiego podłączenia jest to że prasując będziesz musiał mieć w ciągniku załączone światła pozycyjne. Takie rozwiązanie pozwoli współpracować Twojej prasie z każdym cięgnikiem. Jest to rozwiązanie najtańsze najprostsze a zarazem najgorsze z możliwych. Choć powinno działać poprawnie przy nie dużej mocy sterownika.
Ja bym takiego rozwiązania nie proponował, choć wybór należy Ciebie.

#87 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów

Napisany 19 czerwiec 2009 - 09:47

MASA a zasilanie na ciągniku Kolego @tompil ja rozumiem, że gniazdo które zaproponowałem to spory koszt, jednak na dłuższą metę takie rozwiązanie się opłaca. W maszynach żniwnych chodzi o dużą niezawodność zastosowanych rozwiązań. Po prostu nie ma czasu na ewentualne naprawy w trakcie sezonu. Maszyna musi pracować, a nie stać w warsztacie. W porównaniu z kasą jaką wydałeś na prasę koszt trzech gniazd i wtyczki jest naprawdę niewielki, a posłużą Ci bardzo długo. Najlepiej by było jak byś zmierzył prąd pobierany przez sterownik, wtedy można by było dobrać inne (tańsze) gniazdo. Jeżeli jednak prąd jest znaczny lepiej zastosować gniazdo, o którym pisałem wcześniej. Nie warto ryzykować, bo przy różnego rodzaju prowizorkach można spalić ciągnik i prasę. Takie jest moje zdanie poparte doświadczeniem w serwisowaniu tego typu maszyn, ale wybór należy do Ciebie. Ja tylko sugeruję możliwe rozwiązania.

#88 Share tompil

tompil

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 960 postów

Napisany 21 czerwiec 2009 - 22:14

MASA a zasilanie na ciągniku Powiem jeszcze, ze na prasie znalazłem naklejkę z takimi oznaczeniami:
15/30 przy plusie oraz 31 przy minusie. Czy pozwoli Ci to elektrotechnik ocenić prąd pobierany przez ten sterownik? Bo mi niestety te liczby nic nie mówią.
Chcąc zanotować takie gniazdo w ciągniku jak zaproponował elektrotechnik skąd najlepiej poprowadzić prąd i jaki prąd powinien być w tego typu gnieździe. Ciągnik byłby to zetor 8045 (jak 914) i ursus c360.
Dziękuje za pomoc

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#89 Share tompil

tompil

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 960 postów

Napisany 28 czerwiec 2009 - 10:02

MASA a zasilanie na ciągniku sory, że post pod postem. Ale pewną wadą jest to, że jeśli edytuje swój ostatni post nie pokazuje to nowej odpowiedzi przez co post nie przechodzi na początek listy postów i jest mało zauważany.

Chcąc zanotować takie gniazdo w ciągniku jak zaproponował elektrotechnik skąd najlepiej poprowadzić prąd i jaki prąd powinien być w tego typu gnieździe? Ciągnik byłby to zetor 8045 (jak 914) i ursus c360. W zetorze wewnątrz przy dachu jest poprowadzona wiązka 6 kabli zakończona jakimś dziwnym wejściem, mogła to być kiedyś instalacja od koguta, sprawdzę wieczorem czy jest tam w ogóle jakiś prąd. Jeśli nie da rady od tego to skąd doprowadzić prąd do tego gniazda 3 biegunowego??
Dziękuje za pomoc

#90 Share Grzesiek84

Grzesiek84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów

Napisany 28 czerwiec 2009 - 10:50

MASA a zasilanie na ciągniku kolego te oznaczenia 15/30 to jak mnie mam są to oznaczenia typu tak jak w stacyjce w ursusie czyli po prostu jest zasugerowane by było to podłączone z miejsc o dobrej wartości prądu i napięcie czyli prosto z aku (30) lub po przejściu za stacyjkę (15)

#91 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów

Napisany 28 czerwiec 2009 - 11:02

MASA a zasilanie na ciągniku

Powiem jeszcze, ze na prasie znalazłem naklejkę z takimi oznaczeniami:
15/30 przy plusie oraz 31 przy minusie. Czy pozwoli Ci to elektrotechnik ocenić prąd pobierany przez ten sterownik? Bo mi niestety te liczby nic nie mówią.
Chcąc zanotować takie gniazdo w ciągniku jak zaproponował elektrotechnik skąd najlepiej poprowadzić prąd i jaki prąd powinien być w tego typu gnieździe. Ciągnik byłby to zetor 8045 (jak 914) i ursus c360.
Dziękuje za pomoc

Po tych oznaczeniach nie można ocenić pobieranego prądu. Trzeba po prostu go zmierzyć. Zasilanie najlepiej podłączyć z zacisku 30 (przed stacyjką) oczywiście przez bezpiecznik. Przewód min. 6 mm2. Chyba że sterownik pobiera mały prąd wtedy można dać przewody o mniejszym przekroju.

#92 Share wawer

wawer

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów

Napisany 28 czerwiec 2009 - 11:11

MASA a zasilanie na ciągniku panowie mam taki problem z mruganiem świateł w u1224 a co za tym idzie takze w przyczepie gdyż jak włącze światła i kierunkowskaz to światła lekko mrugają masa raczej to nie jest bo już robiłem rużne kombinacje z masą a światła i tak tak samo mrugają :) moze ktoś wie jaka to jest tego przyczyna :D
prosze o odp
pzdr.

#93 Share Grzesiek84

Grzesiek84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów

Napisany 28 czerwiec 2009 - 12:10

MASA a zasilanie na ciągniku co do zastosowania przewodu 6mm2 to sterownik musiałby pobierać prąd o wartości ok 30A a nawet więcej najlepiej podłącz pierw bezpośrednio np. do aku i zmierz prąd jaki pobiera w różnych sytuacjach wtedy będziesz wiedział kolego w które miejsce w ciągniku wystarczy się w piąć i jakie dać przewody do zasilania bo nie wykluczone że i czasami te 6mm2

#94 Share frutis

frutis

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 160 postów

Napisany 29 czerwiec 2009 - 06:25

MASA a zasilanie na ciągniku Nie przesadzajcie z tym przewodem 6mm2 . Nie wiem jakiej mocy jest ten sterownik, ale śmiało można zastosować przewód 1,5mm2 ewentualnie z dużym zapasem dla pewności można dać 2,5mm2

#95 Share tompil

tompil

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 960 postów

Napisany 06 lipiec 2009 - 21:54

MASA a zasilanie na ciągniku zrobione, wszystko działa, jeszcze żeby pogoda była na prasowanie, choć dziś pierwsze 15 bołdek ukręconych.
Dziękuje wszystkim za pomoc!!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#96 Share sasek

sasek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 15 sierpień 2009 - 18:49

MASA a zasilanie na ciągniku Witam mam taki problem a mianowicie w moim T25 jak włączę światła krótkie / długie - wszystko działa ok ale jak na długich światłach dam gazu i zwiększa sie ładowanie światła gasną a wskazówka od amperomierza idzie do konca pokazując -30... tak jak by było gdzieś zwarcie :D ale gdy zmienię na krótkie światła i potem na wolnych obrotach dam znowu długie jest ok dzialają jak powinny a jak dam gaz to tak w kolko będzie... dodam że wszystkie inne: krótkie ,dlugie ,pozycja, halogeny , kierunki , nawiew , cala instalacja dziala tylko te dlugie.... :D proszę o pomoc......