Skocz do zawartości

Zdjęcie

MASA a zasilanie na ciągniku

95 odpowiedzi na ten temat

#61 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4473 postów
  • Zainteresowania:Elektronika, specjalizacja: replikatory i teleportery.

Napisany 11 październik 2008 - 18:49

MASA a zasilanie na ciągniku Do @330CUrsus. Czyli napięcie ładowania dobre. Minimalny spadek na przewodzie alternator-rozrusznik. Myślę, że powinieneś wymienić na 6mm2; koniecznie lutowane końcowki. Od rozrusznika do akumulatorów w porządku. Kabel od altermatora do stacyjki - coś jest nie tak. Nie wiem jak ty masz podłączone, ale powinno być tak: od alternatora do rozrusznika, od rozrusznika do zacisku 30 w stacyjce. Jeżeli na rozruszniku masz 14,1 V to niemożliwe jest aby na stacyjce było 14,17 V. Chyba, że masz osobny przewód od alternatora do stacyjki i osobny do rozrusznika. A co do spadków napięć na żarówkach to rzeczywiście są one za duże, przyczyną najprawdopodobniej są zbyt cienkie przewody od stacyjki do bezpieczników i od bezpieczników do żarówek. Jednak w twoim przypadku dobrze ładowane są akumulatory, więc akurat o to nie muszisz się martwić.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
MASA a zasilanie na ciągniku Dzisiaj, 19:16
  •  

#62 Share 330CUrsus

330CUrsus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 481 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i motoryzacja.

Napisany 11 październik 2008 - 19:48

MASA a zasilanie na ciągniku No ja mam tak z alternatora do stacyjki i ze stacyjki do akumulatora.Ale zrobię tak jak mówisz kabel z altka do rozrusznika i z rozrusznika do 30 na stacyjce.A te 6 mm2 to jest 3 mm?

#63 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4473 postów

Napisany 12 październik 2008 - 10:57

MASA a zasilanie na ciągniku 6 mm2 odpowiada średnicy przewodu około 2,8 mm, a 4 mm2 to średnica około 2,2 mm. Ale samego przewodu a nie z izolacją. Jeżeli masz takie przewody to nie musisz ich zmieniać, tylko podłącz tak jak napisałeś powyżej. Poprawi to napięcie ładowania akumulatorów. A co do świateł dokonałem niezbędnych obliczeń i wychodzi, że nawet jeśli byłby przewód 0,75 mm2 to spadek napięcia na nim wynosiłby 0,3 V. Więc uciebie przyczyna tkwi prawdopodobnie w połączeniach (zaciski przy stacyjce, konektory na przewodach, bezpieczniki). Możliwe też, że nie masz dobrej masy przy światłach. Maska połaczona jest z ciągnikiem przez zawiasy a to w warunkach drgań powoduje słabe przewodzenie. Połącz dodatkowym przewodem 2,5 mm2 maskę z silnikiem, powinno pomóc. Możesz też zostawić wszystko tak jak jest (chodzi mi o przewody do świateł) tyle tylko, że będziesz miał nieco słabsze światła (przy 14 V na żarówkach świeciły by lepiej). O akumulatory się nie martw bo ładowanie masz idealne i nie powinno być znimi problemu.

#64 Share 330CUrsus

330CUrsus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 481 postów

Napisany 12 październik 2008 - 13:18

MASA a zasilanie na ciągniku Maskę mam połączoną przewodem już wcześniej bo jak jechałem to ledwo świeciły a teraz jest ok.A ten przewód to ma tak z 1,5 mm bez izolacji to masę ma raczej dobrą(światła świcą chyba mocno).A stacyjka jest nowa i chyba chodzi dobrze.Bezpieczniki mam chyba 16A czy 8A każdy.A co masz na myśli konektory na przewodach?Co to jest?

#65 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4473 postów

Napisany 12 październik 2008 - 14:31

MASA a zasilanie na ciągniku Konektory są to te wsówki zaciśnięte na przewodach. Jeżeli światła świecą dobrze to zostaw wszystko tak jak jest, i nie przejmuj się tym, że na żarówkach jest niższe napięcie.
Jeżeli masz bezpieczniki plastikowe to lepiej wymień je na ceramiczne 8A.
Pozdrawiam.

#66 Share 330CUrsus

330CUrsus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 481 postów

Napisany 13 październik 2008 - 06:58

MASA a zasilanie na ciągniku No takie plastikowe i przez środek leci ten topik czy jak mu tam.Dobrze wymienię.

Zrobiłem te podłączenie jak kazałeś i ładowanie na obr 550 bez obciążenia 14.22 a wcześniej 14.14 więc poprawił się.Na obrotach 1400 wynosi 14.26 a kiedyś na obrotach 1600 wynosiło 14.19 więc różnica jest znaczna.Jeszcze te bezpieczniki i będzie git.

#67 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4473 postów

Napisany 20 październik 2008 - 23:20

MASA a zasilanie na ciągniku Sorry, że nie pisałem wcześniej ale edytowałeś post i nie było go widać w nowych odpowiedziach. Jeżeli starannie wykonałeś połączenia (a zakładam, że tak) to teraz powinieneś mieć spokój z instalacją elektryczną przez co najmniej kilka lat. Nie zapomnij też o corocznym przeglądzie instalacji. Pozwoli to wychwycić drobne usterki (np. przetarte przewody) i spowoduje, że nie będzie poważniejszych awarii. Ja tak robię w swoich ciągnikach (i nie tylko) w których są fabryczne instalacje i działają bez zarzutu. Dodam, że C-330 jest z 1976r a C-360 3P z 1987r. Aha jak wymienisz bezpieczniki to spryskaj WD-40 skrzynkę bezpieczników od strony zacisków i od strony bezpieczników. Zabezpieczy ją to przed wilgocią i korozją.
Pozdrawiam.

#68 Share 330CUrsus

330CUrsus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 481 postów

Napisany 21 październik 2008 - 07:59

MASA a zasilanie na ciągniku Nic nie szkodzi.O tm że dokładnie to się nie mylisz ;) Właśnie też myślałem żeby spryskać.Spryskam jeszcze złącze tylne,przednie,włącznik STOP bo są narażone na korozję czyż nie?

#69 Share karola44

karola44

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 21 październik 2008 - 08:48

MASA a zasilanie na ciągniku Stop Z WD-40!!!!!! To czysty smar. Jak wiecie smar + kurz to zagalada dla instalacji!!!!! Niech to bedzie suche, lub specjalny preparat na styki.
Jezeli juz Penetrujaco smarujacy to na styki zdecydowanie bardziej polacam CX-80 niz WD-40.

Jakos zawsze lepiej czscil wszelkie styki i po wszystkim styk nie robi sie mokry. Jakos wydaje mi sie lepiej wysycha.

#70 Share karola44

karola44

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 21 październik 2008 - 08:52

MASA a zasilanie na ciągniku Stop Z WD-40!!!!!! To czysty smar. Jak wiecie smar + kurz to zagalada dla instalacji!!!!! Niech to bedzie suche, lub specjalny preparat na styki.
Jezeli juz Penetrujaco smarujacy to na styki zdecydowanie bardziej polacam CX-80 niz WD-40.

Jakos zawsze lepiej czscil wszelkie styki i po wszystkim styk nie robi sie mokry. Jakos wydaje mi sie lepiej wysycha.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#71 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4473 postów

Napisany 21 październik 2008 - 22:45

MASA a zasilanie na ciągniku Ja stosuję WD 40 od kilku lat i nie zauważyłem żeby pogarszał sytuację. Masz rację to smar, ale po naniesieniu pozostaje tak cienka warstwa, że praktycznie kurz nie ma do czego się przykleić. A co do CX 80 to według mnie jest dużo gorszy. Ale jest to moje zdanie i nie wszyscy muszą się z nim zgadzać. A swoją drogą najlepsza do ochrony styków jest wazelina techniczna ale jest kłopotliwa do nanoszenia chyba, że w sprayu ale ta z kolei kosztuje 25 zł za 200 ml.

#72 Share 330CUrsus

330CUrsus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 481 postów

Napisany 22 październik 2008 - 08:06

MASA a zasilanie na ciągniku Ja też kilka lat używam WD-40 i nie narzekam.Łańcuchy wszystkie,styki,śruby itd.

#73 Share tompil

tompil

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 960 postów

Napisany 08 czerwiec 2009 - 21:44

MASA a zasilanie na ciągniku Witam
Nie chce tworzyć nowego postu dlatego spytam się tu. Kupiłem prasę i kabel zasilania do sterownika ma wtyczkę z 3 bolcami i są tam tylko 2 kable, a nie mam takiej przy ciągniku. Kupiłem więc wtyczkę taką jak jest od wycieraczki w c360 i chce je zamienić. Rozumiem, że nie ma znaczenia który kabelek gdzie podłącze w tym gnieździe?? i jeszcze takie pytanie czy w tym gnieździe od wycieraczek płynie odpowiedni prąd żeby to podłączyć?? Sterownik od siewnika tak podłączam, ale on ma oryginalnie taką wtyczkę.

#74 Share Grzesiek84

Grzesiek84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów

Napisany 08 czerwiec 2009 - 22:26

MASA a zasilanie na ciągniku kolego masz jakiś model tego sterownika lub coś w tym rodzaju nie mialem co prawda do czynienia z takim sterownikiem ale sprawdź czy + z - minusem jak zamienisz oby na pewno nie będzie miał różnicy według mnie może mieć, zależy co siedzi w tym sterowniku w środku czasami możesz jakąś elektronikę spalić

#75 Share frutis

frutis

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 160 postów

Napisany 08 czerwiec 2009 - 22:33

MASA a zasilanie na ciągniku Praktycznie może i nie ma znaczenia jak podłączysz przewody, ale teoretycznie może mieć to szkodliwy skutek. Bo pomylenie „+” z „-” może być szkodliwe dla Twojego sterownika. Wszystko zależy jaki to jest sterownik popatrz dokładnie na nim czy są jakieś oznaczenia odnośnie podłączenia przewodów zasilających.
Wszystko zależy jaką moc ma Twój sterownik i jakim bezpiecznikiem masz zabezpieczone gniazdo od wycieraczki. Ale powinien pociągnąć Ci sterownik na tym gnieździe.

#76 Share sebe1033

sebe1033

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2077 postów

Napisany 09 czerwiec 2009 - 09:15

MASA a zasilanie na ciągniku Jak dobrze rozumien to jeden kabel będzie "-" a drugi "+"

Teraz tak podłącz prasę do ciągnika i sprawdź czy masa jest na prasie próbówką i wtedy znajdziesz kabel który ma masę (bo ten kabel powinien byc połączony z prasą)

#77 Share Grzesiek84

Grzesiek84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów

Napisany 09 czerwiec 2009 - 09:54

MASA a zasilanie na ciągniku jeśli masz kolego możliwość zajrzyj do środka tego sterownika zobacz czy są w nim jakieś oznaczenia jak podłączyć lub po elementach elektronicznych spróbuj dojść (może jakaś fotka), jeśli tamto gniazdo Ci nie pociągnie kup jakieś dobre gniazdo zapalniczki plus wtyczka załóż odpowiedni bezpiecznik np we wtyczce w środku i pociągnij z miejsca gdzie masz odpowiedni prąd nawet jak coś z akumulatora , a dodatkowo wyjście zapalniczki możesz też do innych elementów wykorzystać.

#78 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4473 postów

Napisany 09 czerwiec 2009 - 20:34

MASA a zasilanie na ciągniku Koledzy mają rację, odwrotne połączenie zasilania spowoduje uszkodzenie sterownika. Dla elektroniki ma znaczenie polaryzacja napięcia zasilania. Po rozebraniu urządzenia można stwierdzić, który przewód jest plusem zasilania, a który masą. Co do wydajności prądowej, gniazdo powinno wytrzymać około 16A przy prądzie ciągłym (w impulsie nawet więcej). To jaki będzie pobór prądu zależy czy masz elektryczne owijanie sznurkiem czy siatką. Jeżeli tak to prądy płynące w przewodach będą duże. Napisz co to za prasa to będę mógł powiedzieć więcej.

#79 Share tompil

tompil

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 960 postów

Napisany 10 czerwiec 2009 - 16:46

MASA a zasilanie na ciągniku jest to prasa gallignani 2200l, sterownik zamontowany jest na prasie. są tam dwa przełączniki siatka/sznurek oraz automatycznie/ręcznie owija. i od tego sterownika idzie do ciągnika sterownik z jednym przyciskiem do rozpoczęcia owijania, który nie jest już podłączany w ciągniku do zasilania i jest jeszcze jakaś kontrolka. przyjże się wieczorem temu i może jakąś fotę zrobię.
dzięki za wszelką pomoc
Zajrzałem do tego sterownika, ale wszystkie kable łączą się później w jeden pęk zakończony takim wejściem jak taśmy w komputerze tylko sporo większym i nie da się już połapać która ścieżka gdzie idzie na płycie. Ale rozebrałem oryginalną wtyczkę i tam były oznaczenia +/- więc powinny być dobre. Tylko jeszcze jedno pytanie, w wejściu do wycieraczki plusem będzie ten wewnętrzny bolec, czy ta zewnętrzna obwódka??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#80 Share Grzesiek84

Grzesiek84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów

Napisany 11 czerwiec 2009 - 21:30

MASA a zasilanie na ciągniku kolego plusem powinno być to co w środku głębiej, ale dla pewności sprawdziłbym miernikiem jeśli masz bo kto wie kto to łączył i jak , jeśli nie dojdź po przewodach który to plus , a jeśli to nie pomoże no to żarówka dwa kable i przyłóż do środka i gdzieś do masy zaświeci znaczy ze plus nie to minus i sprawdź wtedy obwódkę.