Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rasa Jersey

55 odpowiedzi na ten temat

#1 Share proxi7441

proxi7441

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, Rolnictwo i wszystko co jest z nim związane

Napisany 07 luty 2010 - 11:53

Rasa Jersey Chciałbym dowiedzieć się jak najwięcej o rasie Jersey jakie są jej zalety i wady.
Morze ktoś z was posiada tą rasę, chciałbym poznać wasze opinie na jej temat.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rasa Jersey Dzisiaj, 18:18
  •  

#2 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3192 postów

Napisany 07 luty 2010 - 12:19

Rasa Jersey Ja jednego roku(2 lata temu chyba) kryłem swoje krowy HF i mieszańce HF rasą Jersey nie wiedząc nawet jakie ta rasa ma + i -. Weterynarz nie daje zbyt dużego wyboru nasienia. Jak się później dowiedziałem zwierzęta tej rasy nie są duże. Dorosłe krowy osiągają chyba ok400-500kg. Białko i tłuszcz mają nieznacznie lepsze od HF. Jak napisałem nie są duże, mają małe przyrosty, mniejsze niż nawet HF i w dodatku szybko dojrzewają płciowo, przynajmniej moje tak zrobiły. To jest duży problem, bo w minionym roku 6 jałówek mając niewiele ponad 250 kg i chyba 12msc już się zacieliło. Nigdy wcześniej z żadną rasą czegoś takiego nie miałem. Skuteczność zacieleń też miałem niską, może to przez weterynarza, bo na 15 krów pokrytych tylko 7 się zacieliło. Tydzień temu jedna z tych 6 się wycieliła(była z zacielonych najsłabsza) no i teraz daje 15l dziennie. To niedużo ale i krówka nieduża.
Inni może mają lepsze doświadczenia z tą rasą. Mnie ona nie zachwyciła. Więcej już nie będę zacielał Jerseyem.
Przeczytaj jeszcze to:
http://www.agrofoto...._1

Chciałem coś poprawić bo informacje jakie podałem wcześniej były wyciągnięte z głowy co zapamiętałem z 5 lat temu. Te dane są z piątku z lekcji. Mianowicie krowy rasy Jersey osiągają wysokość w kłębie 120cm a byki 140cm. Waga tych krówek to ok.380kg a byków 600kg. Bydło to osiąga wydajność mleczną rzędu 6000l mleka rocznie, przy zawartości tłuszczu w granicach 6% i białka ok.4%.
Można zatem śmiało przypuścić, że Jersey wydajnością przewyższa krowy rasy HF, gdyż wyprodukowanie 6000l mleka przez krowę ważącą 380kg jest znacznie bardziej wydajne i korzystne niż HF-kę produkującą 6000-8000 l która waży 600kg i ma mleko o słabszych parametrach. Wiadomo mała krowa nie zje tyle co duża więc te mniejszym łatwiej zaspokoić potrzeby pokarmowe.

Edytowany przez Thomas2135, 23 luty 2010 - 11:13.

#3 Share Luke16

Luke16

Zaawansowany

• AgroTeam
  • PipPipPip
  • 1966 postów

Napisany 12 czerwiec 2010 - 11:10

Rasa Jersey Jeżeli chodzi o Jerseye to tak jak kolega wyżej napisał są to małe krówki... poleca się je nawet na zacielanie jałówke HF przez właśnie ich wielkość a co za tym idzie łatwość wycieleń :) ... Tu gdzie pracuje nawet nie mamy Jerseyów bo nikt ich nie chce ... słabe przyrosty po urodzeniu... wielkość sarny ... Ja ze swojej strony polecam Simentale mleczne i teraz jest na nie największy rzut przez rolników 50 krów za inseminowanych przez tydzień :) I z tego co zauważyłem mało co powtórek .... i troszkę niedocenione a jednak naprawdę fajne bydło rasy mombeliard :)

#4 Share Dexter

Dexter

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 02 luty 2011 - 09:57

Rasa Jersey Kledzy może coś mi podpowiecie w tym temacie. Ja kupuje małe cielaki i je trzymam na gdzieś ok. 600kg. Tego lata trafił mi sie taki własnie jersey, i tak jak wcześniej mówiliście ''wielkość sarny''. Jak myślicie czy da się z niego ''wyciągnąć'' jakąś wydajność mięśną nie trzymająć go 4 lata :)

#5 Share koks

koks

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 165 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,ciągniki MF

Napisany 02 luty 2011 - 10:07

Rasa Jersey U kolegi jak urodziła sie mała Jersey-ka to okrywali ją w pierzyny,bo te bydło jest bardzo wrażliwe na zimno i przeciągi. :(

#6 Share Dexter

Dexter

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 02 luty 2011 - 10:36

Rasa Jersey No i właśnie tutaj mam drugi problem z tą rasą. Mianowicie mam jałówkę i polecono mi że najlepiej pierwsze zacielenie jest zrobic jerseyem, ze względu na łagodniejsze wycielenie takim cielakiem ale teraz nie wiem czy to był dobry pomysł.

#7 Share lamborghini105

lamborghini105

Zawsze szczery ;D Rolnik oczywiście ;D

• Members
  • PipPipPip
  • 594 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Dziewczyny :-D

Napisany 02 luty 2011 - 10:54

Rasa Jersey Jaszcze nie dawno trzymałem zawsze jedna Jersey-ke w stadzie tak dla odmiany, z mlekiem nie było tak żle jak na nią dziennie dawała ok 20 litrów, ale za to podnosiła parametry mleka(tłuszcz,białko) w stadzie.

Raczej z wycieleniem i odchowem Jersey-ki nie powinno być problemu mój znajomy trzyma dwie dla siebie na mleko i zaciela czystą rasą i chwali sobie, raczej nie ma większych problemów.
Jak miałem Jersey-ke też była trzymana w warunkach takich jak reszta.
Chce kupić windę (przekładnie łańcuchową) do podnoszenia, o udźwigu powyżej jednej tony. Proszę o kontakt na PW.

#8 Share komodo

komodo

Hala Madrid :-)

• Members
  • PipPipPip
  • 1266 postów

Napisany 02 luty 2011 - 12:53

Rasa Jersey powiem tak my od czasu do czasu zostawiamy jakąś z krzyżówki z jalowkami hf no i nie jest zle jak zostawi sie po duzej jalowce i dajacej duzo mleka to i jerseyka bedzie niezla rekordzistka dawala 42l na dzien i wazyla 610 kg maja rzeczywiscie wyzsze parametry mleka ale za to sa problemy z somatyka i zacieleniami i w dodatku bardzo szybko dojrzewaja pierwsza ruje potrafia miec w wieku 9 miesięcy

#9 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 03 luty 2011 - 23:12

Rasa Jersey

U kolegi jak urodziła sie mała Jersey-ka to okrywali ją w pierzyny,bo te bydło jest bardzo wrażliwe na zimno i przeciągi. :(

I tu się nie zgodzę bo bym mógł nawet powiedzieć że to najtwardsze sztuki. Mam 2 jarseye jako krowy i obie nigdy nie miały problemów. I na I zacielenie rzeczywiście lepiej jest zacielić czystym jerseyem, ale po 3 wycieleniach to już cielą się bardzo dobrze bez pomocy nawet. Pierwszą jarseyke zacieliłem za 1 razem simentalem to niestety cieliła się parę godz, cielak się udusił, ledwo co żyła ale się nie poddała i już po 6 wycieleniach chyba jest. A po paru wycieleniach to dobrze się cielą(są dość szerokie w biodrach) limousene czy Hf dają rade, ale na BBB bym się nie porywał. Na studiach prof. cos mówiła że to tzw "rasa mleczna dumna" i rzeczywiście coś w tym jest bo lubią głowę do góry zadzierać :D
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#10 Share agasia

agasia

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów
  • Zainteresowania:konie

Napisany 21 marzec 2011 - 22:19

Rasa Jersey Witam ja również jestem zainteresowana rasą Jersey i szukam namiarów na posiadaczy tych krów,bo większośc jest zbyt daleko,np dolna częśc Polski.A pilnie potrzebuję takiej krówki niedrogo.

Edytowany przez milanreal1, 22 marzec 2011 - 22:47.
cytowanie poprzedniego posta

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share sisuTL100JD5720

sisuTL100JD5720

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, mechanizacja, elektronika, :D NH :D

Napisany 22 marzec 2011 - 00:08

Rasa Jersey ja mam dwie i też sa twarde nigdy nie słyszałem zeby je ktos okrywał u mnie wszystkie jałówki zacielmy jerseyem ( same sie ciela bez problemu) wiec tych cielat jest naprawde sporo a u mnie w oborze jak na zenatrz jest -25*C to w srodku jest -15*c nigdy żaden nie był okrywany i wszystkie zdrowiutkie co do mleka to całkiem nieźle biorąć pod uwage ich gabaryty i rase moje daja po 30 bez żadnej paszy z tym żeich matki to 90% HF ale kiedys miałem krowke jer.. koło70% to też ładnie mleka dawała i mleko od nich jest bogate w białko

#12 Share PatrykGY

PatrykGY

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 499 postów
  • Zainteresowania:Fantastyka

Napisany 04 kwiecień 2011 - 15:36

Rasa Jersey Ja również polecam tą rasę:
łatwe porody
Twardość (zdrowotność)
Spokojne
małe wymiary i jak na nie wysokie wydajności to chyba tyle ;) A i jeszcze jedno wydaje się że gdy dopuścisz Jearsey`a to wyjdzie Ci koza a to G* prawda :lol: Tylko róbmy to z głową nie używajmy BBB blondaquiten itp weźmy np Montbeliard`e i wyjdzie nam bardzo ładny cielaczek ;)
Darowanemu koniowi nie zagłada się w zęby tylko zakłąda mu się siodło!

#13 Share alfons

alfons

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 04 kwiecień 2011 - 18:10

Rasa Jersey

Ja również polecam tą rasę:
łatwe porody
Twardość (zdrowotność)
Spokojne
małe wymiary i jak na nie wysokie wydajności to chyba tyle ;) A i jeszcze jedno wydaje się że gdy dopuścisz Jearsey`a to wyjdzie Ci koza a to G* prawda :lol: Tylko róbmy to z głową nie używajmy BBB blondaquiten itp weźmy np Montbeliard`e i wyjdzie nam bardzo ładny cielaczek ;)

Jersey co tu duzo gadac moze sa dobre mam ich 10 sztuk ale juz powoli trzeba likwidowac, bo pierwsze sa moze dobre na nogi i zdrowotnosc ale tez nie do konca. A tak w ogole jak zalegnie to jeszcze mi sie nie zdazylo zeby po 1 wapnie wstala tyrzeba dawac conajmiej ze 3. Jak ci sie ocieli to masz cielaka takiego szczurka i dostaniesz za niego ze 100zl i tylko na uboj bo na chow nikt nie chce, a wydajnosc to sadzicie ze dobra jest 6 tys. jak HF daja 8-9tys. Krotko mowiac straty nasienie kosztuje 70zl a sprzedasz cielaka za 100zl oplacalnosc. Moim zdaniem nie polecam, aha bialka nie zwiekszaja tylko tluszcz i tez nie do konca to prawda ale po co tluszcz jak dzisiaj placimy za bialko!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

#14 Share padalec

padalec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 160 postów
  • Zainteresowania:zimne piwo z sokiem,bez sępów obok

Napisany 28 kwiecień 2011 - 21:15

Rasa Jersey To ja Ci daje po 300 zł. i kupuję od Ciebie wszystkie malutkie jerseyki!!!

Edytowany przez milanreal1, 28 kwiecień 2011 - 21:47.
cytowanie poprzedniego posta

#15 Share Ursus11

Ursus11

Użytkownik

• Members
  • PipPipPip
  • 829 postów

Napisany 14 maj 2011 - 09:37

Rasa Jersey W czwartek urodziła mi sie Jersey-ka. Poród był 3 tygodnie przed terminem. Mysleliśmy ze ciele bedzie nieżywe lecz tak sie niestało. Waży ona około 10-12 kg nie wiecej jak jej sie załozy czapkę z daszkiem to wcale ci widac jej łba.

#16 Share kombinat

kombinat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 254 postów

Napisany 14 maj 2011 - 18:41

Rasa Jersey Gratuluję powiększenia rodziny. Trzymaj ją z tą czapką z daszkiem bo przez przypadek jakiś piesek i się do niej dobierze :). A tak na serio to dość nietypowy przypadek - 3 tygodnie przed czasem i na dodatek żyje - daj fotki tego maleństwa. Po jakim buhaju ten wcześniak? Jeśli jesteś z Dębę Wlk to pewnie podlegasz pod zakład Żelków. Pytaj u nich oo nasienie buhaja DUKE - widziałem u znajomego z pomorskiego czystorasowe sztuki po tym buhaju - mleczność lepsza od HF, wcale nie takie drobinki z nich, ze zdrowiem zero problemów. Sam zamierzam pokryć u siebie 3 jałówki tym buhajem - ponoć cena teraz atrakcyjna - 29 zeta chyba a rodowód znakomity, liniówka super - polecam!!!

#17 Share Ursus11

Ursus11

Użytkownik

• Members
  • PipPipPip
  • 829 postów

Napisany 15 maj 2011 - 13:30

Rasa Jersey Rośnie jak na drożdżach przybyło jej pewno ze 2-3 kilo. Foty dzisiaj cykne. DUKA ma inseminator z Jakubowa wiec napewno z jedną dwie sztuki za inseminujemy. A ten DUKA to jest duży mały??. Większy niż Jersey >>??

#18 Share kombinat

kombinat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 254 postów

Napisany 15 maj 2011 - 21:05

Rasa Jersey Nie jestem pewien czy dobrze się zrozumieliśmy - DUKE to nazwa buhaja rasy Jersey ;)

#19 Share Ursus11

Ursus11

Użytkownik

• Members
  • PipPipPip
  • 829 postów

Napisany 15 maj 2011 - 21:12

Rasa Jersey A no to teraz to ja rozumiem ;p

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share kombinat

kombinat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 254 postów

Napisany 15 maj 2011 - 21:15

Rasa Jersey znalazłem co nieco o byczku:DUKE

Edytowany przez kombinat, 15 maj 2011 - 21:18.