LukeJohnDeere

Jakie nawozy sypiecie

Polecane posty

Jakie nawozy sypiecie głównie na ziemie 1-5 glebka :huh: I jak sypiecie po uprawie czy przed ?? Pozdrawiam LukeJD :blink:


Like a Deere ;D
My John Deere green B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

My pod zboża ozime to po orce dajemy nawozy potem uprawa i siew. A co do nawozów to często się zmienia, wszystko zależy od składu i ceny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dexterek    83

mocznik, sol potasowa i fosforan amonu pod kukurydze w okolicach siewu, a pozniej jesli trzeba to RSM i basfoliar albo inny zeby uzupelnic mokroelementy. na rzepak wiosna siarczan amonu bo siarka jest potrzebna ale trzeba miec uregulowane pH i glebe srednia lub ciezka bo lzejsze gleby blyskawicznie zakwasza sie skutkujac ograniczeniem plonowania. mozna oczywiscie sypac siarczan amonu na gleby lekkie ale trzeba robic to madrze i z umiarem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JacekMi    0

Najlepiej, jakby pisać na jakiej klasie ziemi, pod jakie uprawy i w jakich ilościach dane nawozy się u was sypie. Żeby to było czytelne i wszyscy wiedzieli o co biega.

Jeśli można to dobrze by było jaki plon z tego nawożenia się uzyskuje, wtedy by było luks :huh:

 

Tak się składa, że to mój pierwszy post, więc pozdro dla wszystkich :blink:

 

Klasa ...,

uprawa ...,

np. fosforan ..., mocznik ..., itd.

plon ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dabro    1

Pod rzepak:

Opticomplex NPK 9 (9-25-25) 500 kg na ha przedsiewnie

Saletra 34% 700 kg na ha na wiosnę w 2 dawkach

Wapno granulowane (kreda) 600 kg na ha (dla utrzymania odpowiedniego ph) również przedsiewnie

Pod pszenicę:

Polifoska M od 300kg do 500kg w zależności od zapotrzebowania w glebie (przedsiewnie)

Saletra 34% 500kg na ha na wiosnę też w 2 dawkach

Wapno 600kg tak jak przy rzepaku

Pod kukurydzę:

Opticomplex 500 kg przedsiewnie

Saletra 34% 650 kg przedsiewnie

Wapno 600kg ja przy rzepaku

+ przy wszystkich dożywianie dolistne

U mnie takie dawki się stosuje, gleby średnio 2-3 klasa rzadko 4-5


Może jestem wariat, ale nie idiota...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dexterek    83

@dabro nie przesadzasz przypadkiem z azotem pod kukurydze przedsiewnie?? to jest ponad 250 kg/ha!! poza tym saletra amonowa to tzw azotan amonu (NH4NO3) nawoz szybko ulegajacy rozpadowi bo dysocjuje na jony NH4+ ktory jest wbudowywany do struktury roslin w korzeniach co trwa dosc dlugo oraz na jon NO3- ktory jesli nie zostanie "zassany" przez rosline z woda natychmiast ulega wymyciu. okres zanim kukurydza bedzie mogla w znacznym stopniu wykorzystac ten nawoz jest wtedy, kiedy zostaja w glebie jego niewielkie ilosci.

mocznik to nawoz amidowy i on rozklada sie w glebie powoli a co za tym idzie zapewnia kukurydzy optymalne zaopatrzenie w azot przez pierwsze miesiace jej rozwoju.

 

poza tym co z potasem? co z fosforem? jak uzupelniasz te pierwiastki? tylko opticomplex ? wychodzi po 125kg/ha. to tez malo nie jest.

 

i co to za nawoz opticomplex? w jakiej formie sa pierwiastki w nim zwiazane?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marekgizio    4

dabro --> pszenica nie leży po takiej dawce N szczególnie na glebach klasy 2-3 na których stosuje się mniejsze dawki nawozów? Słyszałaś o badaniu gleby?

I dajesz 270kg N na kukurydzę której wystarcza 150kg. Kukurydze kosisz w marcu po takiej dawce N?

Saletra na kukurydzę? Na kukurydzę nie stosuje się saletry tylko mocznik bo to wolniej działajacy nawóz a kukurydza naintensywniej pobiera N w połowie czerwca do połowy lipca (daza 7-8liści) po dwóch miesiącach od siewu saletra zostanie wypłukana.

 

Ja różnie od gleby i zawartości składników w glebie daje średnio dawki:

Rzepak

na rżyszko po pszenicy Sól potasowa 170kg, Fosforan amonu 150kg

Na wiosne 1zabieg saletra 270kg, drugi zabieg mocznik 170kg.

Plon srednio 4t

 

Pszenica

na rżysko po rzepaku 170kg sól potasowa, 150kg fosoran amonu

na wiosnę 1 zabieg saletra 200kg, drugi zabieg mocznik 150kg

Plon srednio 7t

 

Kukurydza

na wiosnę po włukowaniu sól potasowa 170kg, mocznik przed samym sianiem kukurydzy 160kg, fosforan amonu w aplikatorze podczas siwu 170kg

Plon średnio (mokre ziarno 27-33% 13t, suche 10-12% 8,5t)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dexterek    83

w pelni zgadzam sie z opinia @markagizio dotyczaca nawozenia roslin przez @dabro. uwazam tez ze dawki i nawozy ktore stosuje @marekgizio sa bardzo dobre. to zalezy oczywiscie od kategorii agronomicznej i odczynu gleby ale ogolnie jest OK:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marekgizio    4

dzięki dexterek. Ważne w nawożeniu są badania gleby. W wielu miejscach robią badanie za darmo a raz na 3 lata warto sprawdzić jaka jest zasobność i odczyn gleby.

 

Nie zawsze stosowanie większych dawek nawozów jest opłacalne bo wiąże się to z np wyleganiem albo większymi kosztami suszenia. Nie wiadomo też jaki będzie rok i czy nie trzeba będzie przesiewać pola albo jak będzie susza to ponosząc wysokie koszty i niewielki zysk można więcej stracić.

Ważny jest umiar i doświadczenie. nie każde pole daje takie same plony i na niektórych poprostu nie warto walić dużo nawozów bo i tak pewnych plonów sie nie osiągnie, a na bardo dobrych glebach można ograniczyć nawożenie bo i tak maja duża zawartość składników.

dabro nie wiadomo skąd wzią takie dawki i tak dobrał nawozy do upraw. Wszystko jest źle.

 

Ja nie wyobrażam sobie upraw bez nawożenia, zawsze przynajmniej te 150kg musi być, nawet jak nawozy są bardzo drogie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dabro    1

Już wszystko wyjaśniam:

Tak duże dawki nawozów u mnie w tym roku wynikają właśnie z badania gleby, po prostu uzupełniam brakujące składniki. Wg zaleceń fachowca. W zeszłym roku regulowałem ph w tym uzupełniam składniki. W przyszłym roku nie zaprzeczam że dawki ograniczę po ponownym badaniu. Nabrałem sporo dzierżaw po rolnikach starej daty którzy nie dbali o ph ani o zawartość potasu czy fosforu. Podejrzewałem, że zaskoczę was takimi dawkami, mogłem od razu wyjaśnić o co chodzi. Że są to dawki tegoroczne ale nie koniecznie stałe.

Co do kukurydzy to będę siał ją pierwszy raz w tym roku i taką dawkę planowałem azotu i bezmyślnie przeliczyłem ją na saletrę i nie uwzględniłem rozkładu jej w glebie. Muszę wam mocno podziękować. Macie rację użyję mocznika.

Co do wylegania to stosuje mieszankę modussa z ccc od roku a tak to samo ccc i też nigdy mi się nie zdarzyło.

I jeszcze jedno pytanie do marekgizio:

Czy stosowanie na rzepak jako drugiej dawki azotu mocznika nie jest błędem? Nie jest później zbyt długo "zielony" i nie równo dojrzewa?

Przyznaje że o kukurydzy to dopiero się uczę ale jeśli chodzi o rzepak to mam kilku letnie doświadczenie i ta metoda akurat bardzo mnie zaskoczyła.

I na marginesie dodam, że coraz bardziej się cieszę że zastosowałem takie dawki w tym roku. W przyszłym to już chyba będzie trzeba ograniczyć bez względu na wyniki badania. "Police" i "Puławy" podpisały dzisiaj "porozumienie o współpracy biznesowe" :blink: heh znowu ceny podskoczą.


Może jestem wariat, ale nie idiota...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szczewko    33

Kolego @dabro podaj jaka masz oplacalnosc takiego nawozenia przy obecnych cenach zboz? U mnie takie dawki by powaliły zboze tak ze zadnym hederem bym tego nie pozbierał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dabro    1

Saletrę kupiłem po 790zł/t więc na ha wychodzi 395zł

polifoska M 1130 zł/t przy 300 kg/ha 339zł

Wapno 406zł/t (przy czym zaznaczam że to ostatni rok bo ph już ok) 200zł

W przybliżeniu 930 zł na ha to nie jest jeszcze tak dużo. plon około 8t

Nawozy kupowałem u Osadkowskich.

Zaznaczam kupowałem, wiem że teraz takie ceny to historia bo wiosna idzie.

Pszenicę sprzedaję po około 470-500zł/t

takie dawki nie powinny powalić Ci nic, nawet jeśli masz naprawdę dobrze utrzymane pole, jeżeli przypilnujesz antywylegacza oczywiście.


Może jestem wariat, ale nie idiota...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dexterek    83

zeby ustalac odpowiednie dawki nawozow konieczne jest badanie zasobnosci gleby. szczegolnie jesli sa to pola po innych rolnikach. i jest to uzasadnione ekonomicznie jesli pola te dzieki swej kategorii agronomicznej maja duzy potencjal plonotworczy (gleby srednie i ciezkie). jednak pobieranie probek musi byc wykonane przez profesjonalistow, nie przez SChRy, bo oni nie maja odpowiedniego sprzetu. probki pobiera sie quadami. do kazdego naklucia przypisywane sa dane geograficzne z dokladnoscia do metra. kilka nakluc tworzy probke zbiorcza. moze ona obejmowac 2,3,4 ha. najlepiej jest pobierac probke z 2 hektarow. koszt jest najwiekszy ale jest najwiecej probek. nastepnie SChR bada zawartosc skladnikow i przychodza wyniki ktore trzeba KONIECZNIE umiec samemu zinterpretowac i nawozic wg nich.

najlepiej jest nawozic precyzyjnie ale to inny temat.

 

co do stosowania wapna to regulowanie odczynu na glebach ciezkich jest procesem bardzo dlugotrwalym. w ciagu jednego roku mozna maksymalnie podniesc pH o 0,5. i to stosujac wapno tlenkowe.

 

@dabro Twoje wapno jakie jest? i dlaczego kosztuje az 406zl/tona?? ja kupowalem w tamtym roku to placilem 80zl/tona razem z transportem:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dabro    1

To kreda granulowana, dlatego taka droga ale efekt bardzo szybki no i podnosi (podobno) o 1ph w ciągu roku przy dawce 1t/ha. Jaki będzie tego efekt zobaczymy. W zeszłym roku dałem właśnie tonę teraz 600 kg/ha (bo w takich są BB). Ale taniej jest na pewno dawać kupowane luzem.


Może jestem wariat, ale nie idiota...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
massey15    0

A jakie nawozy planujecie sypać pod żyto w tym roku , ja waham się między salmagiem , saletrą , a saletrzakiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dexterek    83

wydaje mi sie ze to jakis bubel. biorac pod uwage czynnik zbrylenia to kreda granulowana jest bardziej zbrylona niz luzne wapno, szczegolnie tlenkowe. w zwiazku z tym woda szybciej dostaje sie do wszystkich czastek CaO i dzieki temu szybciej dziala. poza tym z geologicznego punktu widzenia: czym jest kreda?? otoz kreda jest skala osadowa, taka sama jak wapienie, dolomity, sole kamienne i inne.

co do podnoszenia pH o 1 to w zadnym razie nie wierze. gleby ciezkie bardzo wolno podlegaja zakwaszeniu i rowniez bardzo wolno reaguja na wapnowanie. 0,5 pH/rok to max.

dawka 600kg/ha wydaje sie smiesznie mala. wapna sypie sie duzo wiecej, nawet 5 ton jesli trzeba.

 

zalozmy jednak ze podniesienie pH o 1 stalo sie faktem. jakie zanczenie ma to dla organizow glebowych? takie ze polowa bakterii zginie a razem z nia 25% innych organizmow glebowych co bedzie skutkowac problemami z odpowiednim rozkladem materii organicznej, problemami z wlasciwym napowietrzeniem gleby i tworzeniem struktury gruzelkowatej, do ktorej kazdy rolnik dazy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dabro    1

Nie do końca masz rację kreda nie jest kamieniem tak jak dolomit i inne wapienie.

Na dowód moich słów masz linka do strony z ofertą polskiego producenta (moja akurat była z austri):

http://www.kzkpolska.com/pl/ecogran

Nie twierdzę, że nie masz racji, mówię tylko co doradzili mi zaufani sprzedawcy, postanowiłem zaryzykować. co będzie zobaczymy, na razie efekt jet ok.


Może jestem wariat, ale nie idiota...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dexterek    83

na tej stronie nie ma zadnych informacji o formie pierwiastkow w tej kredzie. no nic. bedziemy obserwowac na forum wyniki Twoich doswiadczen z kreda. zycze zeby byly jak najlepsze, chociaz jestem co do nich raczej sceptyczny. pozdrawiam:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    574

ja na pszenice na wiosnę to daje 100 kg siarczanu amonu 220 saletry 150 mocznika a pod rzepak 200 kg siarczanu amonu 200 saletry , 180 mocznika. Stosuje mocznik parę lat na rzepak i ładnie dochodzi,a przeważnie pryskam glifosatem, ale nie ma problemu z dojrzewaniem ale daje go tydzień po saletrze. Ogólnie pod pszenice ok 160 kg/N rzepak do 220kg\N. Pod korzeń przeważnie amofoskę bo jest wieloskładnikowa no i wapno.Parę lat dawałem z cukrowni ale już się wyleczyłem z niego po przeliczeniu kosztów i teraz z nortcalk albo koło mnie z Wojcieszowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dexterek    83

ja na swoje lekkie gleby sypie wapno raz na 3 lata. ok 3 ton weglanu wapnia z magnezem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarki    1

ja Wam powjem że @dabro ma za mało POTASU o jakieś 60K/ha{chyba że obornik}

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dabro    1

dobry wybór - węglan mniej agresywny i spokojnie raz na 3 lata wystarczy jak pola dobrze utrzymane. A gdzie zamawiałeś??

Ale pod jaką uprawę mam za mało?


Może jestem wariat, ale nie idiota...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dexterek    83

na lekkie tylko weglanowe bo tlenkowe rozkladajac sie zabiloby wszystko co w tej glebie zyje. nie pamietam gdzie zamawialem, musze zajrzec do faktury

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
    • Przez dominikl95
      witam który nawóz uważacie za lepszy na użytki zielone wiem że sól potasowa ma więcej potasu,ale nie ma innych składników jak kainit.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj