Skocz do zawartości

Zdjęcie

obora "marzeń"

181 odpowiedzi na ten temat

#81 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 09 luty 2010 - 21:40

obora "marzeń" Te płyty poliweglanowe dobrze przepuszczają słońce ale też dużo bardziej nagrzewają wnętrze w środku. Mam z tych płyt świetlik w firmie to latem jest tak ciepło że szok. Ale zimą nie uwalniają ciepła z budynku. Tyle mogę powiedzieć aha i jeszcze jedno są dość drogie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
obora "marzeń" Dzisiaj, 14:42
  •  

#82 Share JoHnyDD

JoHnyDD

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 122 postów

Napisany 09 luty 2010 - 22:03

obora "marzeń" Jeśli chodzi o boczne kurtyny z takich płyt to w lato oczywiście są opuszczone do samego dołu, natomiast w przypadku świetlików kalenicowych to coś za coś - trochę nagrzewają ale w oborze jest dzięki nim dużo jaśniej. Dlatego tak ważna jest sprawna wentylacja, coraz częściej widzę w oborach zamontowane mieszacze powietrza, mające ja aktywnie wspierać.

#83 Share klejnus

klejnus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów

Napisany 09 luty 2010 - 22:27

obora "marzeń" No dobra a czy latem otwarte drzwi i dobra wentylacja kominowa nie wystarczą by wprowadzić do obory świeże i chłodniejsze powietrze?? Są jeszcze okna np. Myślę że to wystarcza by schłodzić oborę a jak jeszcze krowy latem wychodzą na pastwisko to obora się aż tak nie nagrzewa. I teraz mam pytanie czy zgarniacz linowy jest lepszy czy gorszy w porównaniu do wypychania obornika np 60siątką? Teść ma oborę długą na 51metrów(jest w galerii) i wypychany jest obornik 60siatką z turem i mi się wydaje że to jest lepsze niż zgarniacz obornika. Z 4 przejazdy i jest czyściutko i z gorą 20min roboty. latem 1 raz na dzień wypychany jest obornik a zimą 2 razy.
Nie jestem rolnikiem i nigdy nie byłem dopiero sie uczę przepraszam za błędy:)

#84 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 09 luty 2010 - 23:06

obora "marzeń" A do tych kurtyn krowy mają dostęp? Bo te płyty są dość podatne na pęknięcia na mrozie. No i jak są pokaleczone to brzydko wyglądają i jak się woda, para dostanie do środka to tez gorzej.

#85 Share JoHnyDD

JoHnyDD

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 122 postów

Napisany 09 luty 2010 - 23:16

obora "marzeń" Wentylacja o jakiej mówisz (stosowana w większości starych budynków) zazwyczaj nie jest wystarczająco skuteczna by zapewnić wystarczającą ilość świeżego powietrza dla dużej ilości bydła. O złej wentylacji może świadczyć chociażby skraplająca się para na powierzchni sufitów (co skutkuje potem pojawieniem się grzyba) i zapach amoniaku. Latem jest jeszcze gorzej. Byłeś w takiej oborze kiedy na zewnątrz panuje 30 stopniowy upał a w środku stoi 50 rozgrzanych prawie do 40 stopni 600-kilogramowych grzejników? Temperatura panująca wewnątrz staje się nie do wytrzymania, człowiekowi jest ciężko oddychać a co dopiero mówić o takim dużym zwierzęciu jak krowa - to niestety odbija się negatywnie na wydajności, nierzadko również na somatyce. Podobnie jest też w zimę, zazwyczaj wszystko pozamykane żeby woda nie zamarzała, albo ciągnik mógł odpalić co skutkuje tym, że w oborze jest zwyczajnie duszno, po suficie dosłownie leje się woda, a przy każdym otwarciu drzwi pojawia się przeciąg a niedługo potem zapalenia wymion... Aby wentylacja była wystarczająco efektywna zarówno w zimę jak i w lato konieczny jest wywietrznik kalenicowy bo przez dwa/trzy wąskie kanały ciężko żeby uciekło nam grawitacyjnie kilkaset metrów powietrza, zwłaszcza kiedy to powietrze nie ma którędy napływać - i tu pojawia się kolejna potrzeba - kurtyny nawiewne (a raczej otwory, bo kurtyny w lato zawsze są całkowicie odsłonięte). Dach warto pokryć płytą warstwową co również zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się powietrza wewnątrz, a powstająca różnica temperatur zapewnia ciśnienie które podnosi sprawność wentylacji.

Co do usuwania obornika...tu tez każde rozwiązanie ma swoje odbicie w wydajności bydła - wypychanie obornika ciągnikiem to niestety duży stres dla bydła co wiadomo nie odbije się pozytywnie na litrach które powinny pojawić się w zbiorniku. Oczywiście wszyscy rozmawiamy tu o oborach wolnostanowiskowych (o wyższości takiego rozwiązania nad systemem uwięziowym możesz przeczytać w innym temacie) gdzie ciężko o sytuację w której na korytarzu gnojowym nie znajduje się żadna sztuka więc trzeba je przeganiać, co niekiedy może doprowadzić nawet do kontuzji o wydajności już nie mówiąc. Zgodzę się z tym że takie rozwiązania są tanie, łatwo dostępne i może nawet mniej awaryjne ale...nie pozwolą nam na osiągniecie najwyższych wyników w mleczności naszego stada.

Może już pora założyć temat "najtańsze metody utrzymania bydła kosztem jego wydajności"? ;[

A do tych kurtyn krowy mają dostęp? bo te płyty są dość podatne na pęknięcia na mrozie. No i jak są pokaleczone to brzydko wyglądają i jak się woda, para dostanie do środka to tez gorzej.

Nie widziałem jeszcze żeby krowy miały do nich dostęp, ponieważ zazwyczaj pod zewnętrzną ścianą jest umiejscowiony rząd legowisk tak że bydło nie ma możliwości dosięgnąć kurtyn, które i tak są montowane po zewnętrznej stronie ściany.

#86 Share gulczas

gulczas

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 10 luty 2010 - 13:47

obora "marzeń" A co myślicie jest lepsze w oborze bezściłkowej i wygodniejsze dla krowy mata czy materac legowiskowy? Myślę że piasek chyba się nie sprawdzi w tym systemie bo będzie zanieczyszczać kanały na gnojowicę.

#87 Share elemer

elemer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 528 postów

Napisany 10 luty 2010 - 15:50

obora "marzeń" A co myślicie o oborze na ruszcie w której pod całą powierzchnią oprócz stołu paszowego jest zbiornik na gnojowice??
Co do piasku podobno uszkadza sprzęt do usuwania gnojowicy. Poza tym lubi osiadać na dnie i ciężko go rozruszać nawet z użyciem mieszadła.
Ciekawe jaki procent wpływu na wydajność ma taka nowoczesna obora ;[

Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

#88 Share gulczas

gulczas

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 10 luty 2010 - 23:01

obora "marzeń" Zbiornik na gnojowicę pod powierzchnią obory, dobre rozwiązanie ale dość drogie. Być może korzystniej będzie wybudować zbiornik na gnojowicę.

#89 Share koses

koses

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 474 postów

Napisany 11 luty 2010 - 07:49

obora "marzeń" Wczoraj oglądałem oborę na rusztach z głębokimi na prawie trzy metry kanałami to na oborę 36 X 22 wyszło około 100t. cementu.

#90 Share JoHnyDD

JoHnyDD

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 122 postów

Napisany 11 luty 2010 - 16:08

obora "marzeń" @koses na ile sztuk jest ta obora? Jeśli to wiesz to jaką pojemność mają łącznie kanały? Krowy nie mają/miały w niej problemów z nogami?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#91 Share koses

koses

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 474 postów

Napisany 11 luty 2010 - 18:27

obora "marzeń" Właściciel mówił że ma wejść ponad 70szt. i jest jeszcze nie zasiedlona ale prezentuje się ładnie.

#92 Share elemer

elemer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 528 postów

Napisany 11 luty 2010 - 20:45

obora "marzeń" A ja dziś się dowiedziałem że koszt serwisowania robota to 4 tysie na miesiąc. Jak dla mnie kwota powalająca. To za tyle można zatrudnić 2 osoby do dojenia.

Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

#93 Share JoHnyDD

JoHnyDD

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 122 postów

Napisany 11 luty 2010 - 21:43

obora "marzeń" @elemer 4 tysie to kwota zobowiązania rocznego, taka jakby umowa serwisowa w ramach której masz ileś tam przyjazdów na awarie. Ta za 4 tys to akurat bodajże pakiet brązowy ale można i złoty za 15 wykupić :D)

#94 Share elemer

elemer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 528 postów

Napisany 11 luty 2010 - 21:53

obora "marzeń" Spoko, akurat tak mi się o uszy obiło. A te pakiety różnią się tylko ilością wizyt? A powiedz mi jak ten robot radzi sobie z zasuszaniem krów? Czy każdy robot ma na wyposażeniu stacje paszową?

#95 Share JoHnyDD

JoHnyDD

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 122 postów

Napisany 11 luty 2010 - 22:26

obora "marzeń" W sumie co do pakietów to sam jeszcze muszę dokładniej dopytać dealera ale na pewno ilością wizyt do wykorzystania i bodajże też w pakiecie masz pewien zakres części do wymiany ale nie jestem pewien wiec żeby nie wprowadzić nikogo w błąd - napiszę dokładniej jak dopytam :D

Z zasuszaniem? Ilość dojów na dobę dla danej sztuki sam ustawiasz sobie w komputerze, po zasuszeniu krowy zazwyczaj i tak lądują w oddzielnej grupie tak, że nie mają dostępu do robota, chociaż i tak by ich nie wpuścił :D

Co do wyposażenia, to sam określasz w co ma być wyposażony robot oczywiście wszystko za opłatą...ale za każde udogodnienia trzeba płacić :D I zazwyczaj w oborze z robotem pracują jednocześnie dwie dodatkowe stacje - bo gdyby krowa miała zjeść w robocie swoją dzienną dawkę paszy to zmniejszałoby to jego wydajność co do ilości obsługiwanych sztuk, a jednocześnie krowy musiałyby otrzymywać paszę w większych dawkach co jak wiadomo im nie służy...

#96 Share Jasiupila

Jasiupila

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 424 postów

Napisany 12 luty 2010 - 11:49

obora "marzeń" A z jakim dealerem negocjujesz? Jak z Delaval to jakbyś mógł się zapytać ile kosztuje karuzela na 20 sztuk z dojeniem od środka w podstawowym wyposażeniu i ile w full opcji. Jak możesz to byłbym ci bardzo wdzięczny.

#97 Share elemer

elemer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 528 postów

Napisany 12 luty 2010 - 17:13

obora "marzeń" Ogólnie cennik karuzel by wiele wprowadził do rozmowy.

#98 Share JoHnyDD

JoHnyDD

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 122 postów

Napisany 12 luty 2010 - 17:18

obora "marzeń" Generalnie to jeszcze nie jestem na etapie negocjacji cen :D Póki co planujemy jak ma wyglądać obora, system usuwania obornika, system udojowy itd...ale podpytam, chociaż na pewno w dużej mierze cena jest zależna od wyposażenia...

#99 Share elemer

elemer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 528 postów

Napisany 16 luty 2010 - 21:41

obora "marzeń" Ciekawe czy ktoś tu jeszcze zagląda. A co jeśli mamy robota i chcemy podzielić na grupy krowy, często tak robią na dużych oborach że krowy od któregoś do x dnia laktacji są w różnych grupach. I co wtedy zrobić?? Przecież nie będzie robota w każdej grupie żywieniowej?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#100 Share JoHnyDD

JoHnyDD

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 122 postów

Napisany 16 luty 2010 - 22:48

obora "marzeń" Po pierwsze to już rzadko kiedy słyszy się o dzieleniu krów na grupy - znaczy owszem są dwie - krowy w laktacji i krowy zasuszone. Więcej grup tworzyć się nie opłaca - rotacja w stadzie tez ma swoje odbicie na wydajności, kiedy krowy muszą na nowo ustalać hierarchię w stadzie. Poza tym tworzenie dwóch różnych dawek paszowych jest problemowe. Sprawę taką załatwia się żywieniem w stacji paszowej - krowy mają przyporządkowaną dawkę paszy treściwej zależnie od wydajności i to w zupełności wystarcza do swobodnego regulowania spożywanych ilości pasz i w dodatku jest bardzo wygodne a co ważniejsze dokładne bo wszystko robimy w komputerze a nie ręcznie wrzucamy np do paszowozu.

Jakie są Wasze odczucia w temacie ruszta czy zgarniacze? Oczywiście oba rozwiązania bezściełowo, ze zbiornikiem na gnojowicę w pierwszym wypadku pod rusztem i legowiskami, w drugim wypadku połączony kanałem poprzecznym samospławnym ze zbiornikiem zewnętrznym otwartym. Zgarniacze linowe.