Skocz do zawartości

Zdjęcie

obora "marzeń"

181 odpowiedzi na ten temat

#41 Share JoHnyDD

JoHnyDD

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 122 postów

Napisany 04 luty 2010 - 21:50

obora "marzeń" Ceny obór? Z praktyki:D Koszt robota to tylko w baśni i legendach 100tys euro. W rzeczywistości za 100tys dostajemy zabawkę która jest goła i wesoła i podłącza krowy. W pełnym wyposażeniu cena robota może przekroczyć 500tys PLN. Sam system sprawdzający ilość komórek somatycznych w mleku to wydatek rzędu 30 tys PLN, jeśli chcesz utrzymywać krowy w systemu feed first (z bramkami możesz trzymać do 10 szt więcej) to barmki z systemem to kwota ok 100 tys PLN...i do tego wiele wiele innych rzeczy, które w praktyce poprawiają funkcjonalność robota. Myślę, że realnie trzeba myśleć o kwocie 550 tys zł.
Dlaczego chcesz oborę na rusztach? Liczyłeś już koszt samego przyziemia? Znacznie droższe wykonanie i co gorsza bardziej czasochłonne. Koszt konstrukcji metalowej słupowej to kwota ok 100 tys; pokrycie dachu płytą warstwową (warto wydać w tej dziedzinie parę złotych więcej i nie mieć problemu z przegrzewaniem budynku) to kolejne ok 100 tys; posadzki i przyziemia to ok 200 tys; wygrodzenia, kurtyny nawiewne i bramy wjazdowe to ok 200 tys; zgarniacze ok 100 tys; zbiornik na gnojowicę 100 tys; do tego dochodzi budowa pomieszczeń sanitarnych i do przechowywania mleka oraz ich wyposażenie, też pewnie ze zbiornikiem i bajerami by się z 200 tys nazbierało jak nie więcej...sumując już mamy dużą bańkę...do tego robot i półtora jak się patrzy :blink:

CO do krycia własnym buhajem to owszem rozwiązanie o wiele bardziej skuteczne, i tańsze ale...myśląc o robocie trzeba mieć stado budowane pod robota - na czym jak na czym ale na inseminacji i nasieniu najlepszych buhajów nie ma co oszczędzać. Pewien dealer de laval powiedział mi, że nie po to się stawia robota żeby doić po 7000...10 tys to minimum opłacalności, wszystko co więcej wyciągniemy mamy do kieszeni, reszta idzie na pokrycie kosztów (którym jest także budowa takiej wypasionej obory :huh: )

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
obora "marzeń" Dzisiaj, 07:27
  •  

#42 Share elemer

elemer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 528 postów

Napisany 04 luty 2010 - 22:01

obora "marzeń" A chwila obora na full wypasie to rozumiem ze grubo ponad bańka. Ja wiem z doświadczenia, że znajomy postawił obore na około 100 sztuk za 700 tysięcy. Konstrukcja stalowa, elewacja, styropian i jeszcze parę bajerów. Tylko że sporo rzeczy można było sobie odpuścić i wtedy by zszedł do może 500 tysi.
Mnie ruszt interesuje tylko z 1 powodu: nie mam tylu ha żeby zebrać wystarczająco ilość słomy ani kupić po odpowiedniej cenie. Tylko dlatego chodzi mi to po głowie.

Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

#43 Share JoHnyDD

JoHnyDD

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 122 postów

Napisany 04 luty 2010 - 22:25

obora "marzeń" Nie no oczywiście nie mówiłem o oborze ściółkowej. Miałem na myśli zgarniacze linowe zgarniające gnojowicę z korytarzy do kanału poprzecznego skąd dalej odchody płyną do zewnętrznego zbiornika.
Kiedy twój znajomy stawiał oborę? Napisz coś więcej o systemie usuwania obornika, pokryciu dachu, systemie udojowym, czy wynajmował firmę czy stawiał sam itd...wszystko co wiesz :blink:

#44 Share elemer

elemer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 528 postów

Napisany 05 luty 2010 - 10:38

obora "marzeń" Obora stawiana rok temu. Wszystko robiła jedna firma. Konstrukcja stalowa, na ok 100 sztuk, obornik usuwa raz w miesiącu, co jest na dachu nie wiem do końca. Jak pisałem wcześniej styropian, struktura na ścianie. Haala to rybia ość 2x6, poczekalnia na ruszcie.

Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

#45 Share st220

st220

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1028 postów

Napisany 05 luty 2010 - 23:20

obora "marzeń"

Policzyłem paliwo tylko. Nie liczyłem zużycia maszyn. Nie mam teraz ochoty ale jak będe miał więcej czasu to wszystko rozpisze i policzę. Zastanawiam się skąd bierzecie ceny tych obór? Dla mnie są kosmiczne :blink:

Ja myślę że ludzie podają kwoty kredytu który był zaciągnięty na budowę obory, a zapominają dodać że z tych pieniędzy został np zakupiony ciągnik lub inne maszyny.

#46 Share elemer

elemer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 528 postów

Napisany 06 luty 2010 - 09:09

obora "marzeń" Dokładnie maszyny albo krowy. Może liczą że 15tysi za stanowisko to razem z kupnem krowy, wtedy by sie zgadzało.

#47 Share nosferatu

nosferatu

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 06 luty 2010 - 12:51

obora "marzeń" Obora marzeń
Już taka mi się śni :blink:
A co do kosztów to my stawialiśmy nowa oborę jeszcze nie jest całkiem zapełniona a ja już myślę o drogiej :huh:
Wymiary 14 na 45 m uwieziowka po jednej stronie 35 stanowisk po drogiej 25 i boksy dla cieląt i jałowic wolnostanowiskowe
Mury z porothemu styropian konstrukcja stalowa płyta warstwowa szambo 150 tys litrów płyta 200m2
dojarka przewodowa używana,
cały koszt to troszeczkę ponad 400tys
obornik na płytę wypychany ciągnikiem poniewaz jest to najmniej niezawodny system :o

#48 Share elemer

elemer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 528 postów

Napisany 06 luty 2010 - 15:16

obora "marzeń" Co Cię skłoniło do uwięziówki? Ja mam podobno oborę do twojej i jak bym miał teraz stawiać to tylko wolnostanowiskowo.

#49 Share nosferatu

nosferatu

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 06 luty 2010 - 15:50

obora "marzeń" Tatko się uparł ze będzie trzymał byki a krów tylko trochę :/
A teraz sam już nie chce myśleć o opasach i tylko krowy :blink:
Na szczęście jego rządy odeszły
Co do kosztów to dodam ze budowaliśmy oborę w czasie ,,bumu cenowego" teraz można by zejść z tej ceny o około 1/3
za 2 - 3 lata chce budować kolejna oborę a w tej będą opasy albo młodzież
A co do robotów udojowych koszt jednego robota razem z bramkami i cala resztą to około 600 - 700 tys zl jeden robot obsługuje od 60 do 70 krów a ładna hale udojowa z fuuul wypasem urządzić można za 100 - 200 tys i na pewno ktoś się znajdzie do pracy

#50 Share JoHnyDD

JoHnyDD

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 122 postów

Napisany 06 luty 2010 - 17:35

obora "marzeń" Nosferatu a liczyłeś sobie koszty utrzymania tego kogoś do pracy? tak jak już wcześniej wspominałem - żaden człowiek nie zapewni ci takiej jakości doju jak maszyna - po pierwsze i najważniejsze nikt nie będzie ci doił krów z wiekszą wydajnością 4 razy dziennie tylko wszystkie tak jak leci.

Dzisiaj miałem przyjemność obejrzeć na własne oczy pracę robota de laval vms u pewnego gospodarza na podlasiu. I powiem szczerze że taka obora to marzenie - na szczęście z możliwością realizacji :huh: Budynek na 70 mlecznych i 30 zasuszonych, konstrukcja ścian z desek, w środku wypełniona wełną, dach pokryty płytą warstwową, obornik usuwany zgarniaczami linowymi do kanału poprzecznego skąd dalej gnojowica spływa do zbiornika. System w którym poruszają się krowy to feed first, robot obsługuje obecnie 70 szt w ciągu doby, i wydaja w tym czasie ok 1900 litrów. Samo podłączanie przez robota wygląda naprawdę bardzo efektownie, wszystko przebiega sprawnie i bardzo higienicznie. OBORA MARZENIE!!!:blink:

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share elemer

elemer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 528 postów

Napisany 06 luty 2010 - 17:59

obora "marzeń" Słyszałem że w borkach jest kilka robotów. Jakie wymiona miały krowy? Chodzi mi o to czy umiał podłączyć nie kształtne wymiona. Problem dojenia lepszych sztuk dobrze rozwiązują w Stanach. Czytałem że kupują małą hale i doją krowy przez 22h/dobę. Taka hala bardzo szybko sie zwróci. Zatrudnić tylko ludzi na 2 zmiany i jazda. Tylko weź je znajdź i im zaufaj. Poza tym trzeba mieć naprawdę dużo krów. Tak tylko 70 krów to nie za wiele. Ja mając oborę na 50 sztuk, nie opłaca mi się wydawać 1,5 miliona na dodatkowe 20 krów.
Więc sumując najlepiej i najtaniej moim zdaniem było by postawić oborę na jakieś 500 wysokowydajnych sztuk, na płytkiej ściółce i niech pracownicy doją je na 2 zmiany po 10 godzin. obornik wypychać traktorem i w ten sposób powstała by dosyć tania obora. No tak tylko zrealizować to w rzeczywistości i znaleźć takich pracowników... Ehhh to dopiero marzenie :blink:

#52 Share klejnus

klejnus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów

Napisany 06 luty 2010 - 19:54

obora "marzeń" A jak myślicie ile może kosztować obora na 40opasow? Taka najbardziej podstawowa? I o co chodzi z tymi pracownikami? Chodzi wam o to że przeoczy zapalenie nie zdoi do końca itd?
Nie jestem rolnikiem i nigdy nie byłem dopiero sie uczę przepraszam za błędy:)

#53 Share nosferatu

nosferatu

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 06 luty 2010 - 20:17

obora "marzeń" A wiec takie moje małe przeliczenie robot na 70 krów to koszt 700 tys na 140 krów to już około 1 300 000 zl :/
dla 140 krów koszt wybudowania i wyposażenia hali na pewno nie będzie większy niż 500 tys wiec zostaje około
700 - 800 tys
W moich okolicach dobre panie doświadczone solidne i sumienne pracujące przy doju zarabiają 3 tys miesięcznie w tej cenie gotują obiad i sprzątają dom rolnika i dodatkowo całują go po rekach ze maja prace:) Nie wiem jak to jest u was
a dobry dój zapewnia dobre aparaty z jakimś pulsatorem elektrycznym ściągaczem
jedna osoba 33tys rocznie dwie około 66tys wiec kasy masz na 10 lat:P

#54 Share JoHnyDD

JoHnyDD

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 122 postów

Napisany 06 luty 2010 - 21:11

obora "marzeń" nosferatu no dobrze to policzyłeś że 66 tys rocznie...tylko przelicz to teraz jeszcze przez okres w jakim ma się spłacić robot - 15 lat i mamy 990 tys a wydaje mi się że trochę przesadziłeś z tymi 700 tys na robota, w 200 tys można się spokojnie wyrobić. A powiedz kiedy krowy osiągną większą wydajność i będą mniejsze problemy z zapaleniami? Jak będą dojone 2 razy na dobę czy tyle ile same będą chciały?

elemer wymiona jak wymiona :blink: nie no nie powiem rolnik u którego byłem ma stado pierwsza klasa - większość niemki, wydajność ok 11 tys. ale są też niedoskonałe sztuki i akurat jak byłem to taka jedna przyszła do robota - strzki tylne dosłownie skrzyżowane ze sobą, jeden przyklejony do drugiego, trochę to trwało zanim robot umył oba musiał ze 3 razy celować (normalnie za pierwszym podejściem na każdego trafiał)i trwało to z minutę dłużej, potem nie mógł podłączyć więc podłączył najpierw trzy (dwa przednie i jeden z tyłu), jak ćwiartka zrobiła się pusta to cyk tego czwartego podłączył i krówka wyszła wydojona :huh: oczywiście to wszystko wpływa na wydajność maszyny więc każdy dąży do doskonalenia stado co przekłada się na realne pieniądze, ale podobnie chyba jest w każdym gospodarstwie, które chce osiągnąć jak najwyższe wyniki, niezależnie od tego czy doi na hali czy robotem.
Z dojem 22h/ dobę dobry pomysł ale to nie na stado 70 szt, i druga sprawa to popracuj sobie przez rok czasu po 10 godzin dziennie cały czas w wilgoci, niejednokrotnie w niskich temperaturach i z uniesionymi rękoma...prędzej czy później stawy łokciowe masz do wymiany. Nie warto dla oszczędzenia paru tysięcy kilku lat z życia sobie odbierać :o

#55 Share elemer

elemer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 528 postów

Napisany 06 luty 2010 - 22:15

obora "marzeń" Z tymi uniesionymi rękami bym nie przesadzał. Wiesz przy 70 na pewno to nie opłacalne ale tak jak pisałem przy 500 ma to jakiś sens. Wiesz tylko nie każdy jest w stanie osiągnąć wydajność ponad 11 tysi. A inni wolą pozostać przy np 7 tysiach bo podobno mniej problemów. Dziwie się że w stanach prawie nigdzie nie widać robotów...
Poza tym robot ma też to zaletę,że tą nieszczęsną niedziele mam w większym stopniu wolną.
A obora na opasy to chłopie rób wiatę metalowo i masz oborę najtańszym kosztem.
JohnnyDD Planujesz taką oborę albo takiego robota?

#56 Share nosferatu

nosferatu

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 07 luty 2010 - 11:49

obora "marzeń" Koszt robota lely czy de laval razem z bramkami i resztą sprzętu to 700 tys każdy kolejny jest oczywiście tańszy bo odpada oprogramowanie bramki itp.
W szczególności lely produkuje takie maszyny i urządzenia które mają ułatwiać prace w oborze że szczęka opada :unsure:
ale niestety nic nie wykluczy pracy czlowieka:/
Porody obserwacja zdrowotności stada pierwsze pojenie cieląt i jeszcze kilka czego nie zrobi za nas nikt:/
Pewnie ze robot to super sprawa w szczególności jeżeli montujemy ich więcej bo jest to bardziej ekonomiczne :P
Jednak robot tez wymaga codziennej obsługi i to kogoś bardziej kumatego:/
Akurat u mnie sprawdziła by się hala udojowa i dój 3 razy dziennie
A w oborze moich marzeń na pewno musi być automat do odpoju cieląt!!!!! podstawa!!!
W marzeniach też są roboty do zadawania pasz objętościowych --- ale to pozostanie w sferze marzeń :P
Przy budowie obory priorytetem było to żeby była funkcjonalna trwała i czysta ;)
Zrezygnowaliśmy z dachu wiszącego i oparliśmy go na słupach które w niczym nie przeszkadzają a nad głową nie ma wiszącej pajęczyny konstrukcji dachowej :P
Świetlik kalenicowy jest dużo większy niż przeciętnie :P
Ale następna będzie całkiem inna B) bardziej przemyślana

#57 Share nosferatu

nosferatu

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 07 luty 2010 - 12:30

obora "marzeń" Aha i na pewno nie z gotowego projektu

#58 Share elemer

elemer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 528 postów

Napisany 07 luty 2010 - 12:58

obora "marzeń" Całkiem inną czyli jaką?? :unsure: Możesz opisać automat do pojenia cieląt?? Nigdy tego nie widziałem.

#59 Share JoHnyDD

JoHnyDD

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 122 postów

Napisany 07 luty 2010 - 13:27

obora "marzeń" Czy planuję? Póki co to tylko marzenia, ale może z czasem staną się całkiem realne :P póki co, zwiedzam, obserwuję, myślę, planuję...co z tego wyjdzie zobaczymy, na pewno wszystko będę relacjonował :unsure: Co do tych 7 tys to zgodzę się że na pewno są mniejsze nakłady i dłuższa żywotność bydła...ale właśnie na to pytanie najpierw musi sobie każdy odpowiedzieć - co chce osiągnąć - jak najwyższą wydajność, bez względu na poniesione koszta, czy może średnią wydajność przy obniżonych nakładach. Ale niedaleko mnie jest już duże gospodarstwo w którym nie chcieli hf-ów jako że zbyt problemowe, delikatne itd...teraz mają simentale, obora zimna (o ile wiatę i zewnętrzny stół paszowy można nazwać oborą ;) ), niskie koszta bo budynki nie wymagały dużych przeróbek, obornik wypychany turem, ale i wydajności kończą się na 6500. Także coś za coś...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share elemer

elemer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 528 postów

Napisany 07 luty 2010 - 14:03

obora "marzeń" Widzę że podobnie robisz jak ja. Też sporo oglądam, rozmawiam z właścicielami, pytam jakie + i - widzą w swoich oborach. Takie rozmowy dużą dają. Co do wydajności oglądałem właśnie relacje z wyprawy do USA i tak jak tam mówili że mają wydajność 12 tyś przez 5 laktacji. Jak dla mnie to by było idealnie. Jednak mi by wystarczyło jak narazie 5 laktacji z wydajnością 10 tyś. Dużo to gospodarstwo ma dojnych? Użytkują je tylko w kierunku mlecznym czy i opasają byczki?