Skocz do zawartości

Zdjęcie

obora "marzeń"

181 odpowiedzi na ten temat

#21 Share Taurus83

Taurus83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1161 postów
  • Zainteresowania:RWD

Napisany 03 luty 2010 - 23:48

obora "marzeń" No, chodziło mi o rano każdego dnia :blink:

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
obora "marzeń" Dzisiaj, 21:17
  •  

#22 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 03 luty 2010 - 23:58

obora "marzeń" U mnie w wiosce to się jeden rolnik wpakował z taką oborą. Postawił całą za bodajże 800 tys zł. Ale szczegółów nie znam reklamę ma tylko DeLaval na ścianie. I chyba coś koło na 50 sztuk jak słyszałem.

#23 Share dexterek

dexterek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 588 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza, uprawa, energetyka jądrowa, off-road

Napisany 04 luty 2010 - 00:06

obora "marzeń" Wpakował sie tzn biznesklap??
Piszę po polsku!

#24 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 04 luty 2010 - 00:10

obora "marzeń" Kombinują jak mogą ostatnio las wycinali na spłatę kredytu tzn na podratowanie się. W Anglii pracowała kobita. Pola to nawozu nie widzą. Ale coś tam trzymają.

#25 Share dexterek

dexterek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 588 postów

Napisany 04 luty 2010 - 00:25

obora "marzeń" noo... to jest właśnie nietrafiona inwestycja za kredyt... niech powyższy post będzie przestroga dla innych.
Piszę po polsku!

#26 Share JoHnyDD

JoHnyDD

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 122 postów

Napisany 04 luty 2010 - 10:46

obora "marzeń" 16 tys na jedno stanowisko to jakby nie patrzeć dosyć sporo, sytuacja jeszcze bardziej się pogorszy jeśli nie uda się osiągnąć średniej wydajności od sztuki ok 10 tys. Jeśli wspomniany wyżej rolnik znalazł się w takiej właśnie sytuacji to trudno się dziwić, że ma teraz problemy finansowe. Oborę mają spłacać krowy - a jeśli rolnik nie potrafi ich tak karmić, żeby osiągnąć ww wydajność to niepotrzebnie decydował się na taką inwestycję.

Skąd kasa? Wiadomo, że nie z własnej kieszeni bo żaden rolnik takich nie ma. Myślę że planując budowę takiej obory trzeba myśleć o kwocie rzędu 1,5 mln co na 15 lat kredytowania daje nam 100 tys rocznie. 70 szt. o wydajności 10 tys to 700.000 litrów mleka rocznie, sprzedając mleko p ocenie przekraczającej 1 zł myślę że taka obora to inwestycja warta zachodu i powinna się zwrócić przez okres kredytowania.

#27 Share dexterek

dexterek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 588 postów

Napisany 04 luty 2010 - 11:08

obora "marzeń" Na taka oborę lekko 2mln trzeba mieć. Poza tym cale wyposażenie do produkcji doskonalej paszy tez za darmo nie jest. 1,5mln na 15 lat to 100tys rocznie? To chyba przy kredycie 0%:blink: jeśli się załapie na preferencyjny to 3% może mieć. oczywiście 3% w skali roku. A jeśli będzie skazany na komercyjny to i 7% jest norma w takich kredytach.
Piszę po polsku!

#28 Share michal651

michal651

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 125 postów

Napisany 04 luty 2010 - 11:41

obora "marzeń" Według mnie taka "obora marzeń" to obora zapewniająca niewielkie nakłady pracy, tania w budowie i pomagająca maksymalizować zyski. W praktyce taka nie istnieje :blink:

#29 Share hermes

hermes

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 159 postów

Napisany 04 luty 2010 - 11:50

obora "marzeń" 2 mln kredytu = 20lat gwarancji na własne zdrowie i rodziny i gwarancja następcy - ODWAGI !!!!

#30 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 04 luty 2010 - 11:59

obora "marzeń" Ja dokładnie nie wiem na ile ta obora tak tylko mi się obiło o uszy że na 50 sztuk. A się nie pytałem bo mnie to nie interesuje.

A budynek drogi bo jest budowany na konstrukcji stalowej (tzw system) bez słupów w środku a między słupami wymurowane ściany

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share dexterek

dexterek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 588 postów

Napisany 04 luty 2010 - 12:07

obora "marzeń" W jakim sensie 2 mln kredytu jest gwarancja zdrowia własnego i rodziny przez 20 lat? Nie bardzo rozumiem
Piszę po polsku!

#32 Share JoHnyDD

JoHnyDD

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 122 postów

Napisany 04 luty 2010 - 12:44

obora "marzeń" @dexterek widomo że w grę wchodzi tylko i wyłącznie kredyt niskoprocentowy i nie przesadzaj z tymi 3% bo większość kredytów to 1,5% w skali roku. Zakładając, że doi nam się 65 sztuk (bo to optymalna liczba dla robota udojowego) o średniej wydajności 10000tys w 365 dniach (chociaż wydajność zazwyczaj liczymy dla 305 dni) co daje średnio 27 litry dziennie x 65 szt x 30 dni = 52600zł miesiecznie. Zakładając, że musimy pobudować oborę za 2 miliony, i dokupić sprzętu za 1 milion mamy 3 miliony kredytu. Okres kredytowania to 15 lat, oprocentowanie 3%. Odsetki miesięczne to 7500zł plus rata miesięczna kredytu 16666zł w sumie 24166zł miesiecznie. Zostaje nam miesiecznie 28434 zł co daje w przeliczeniu 0,54zł co zapewne będzie potrzebne do pokrycia kosztów produkcji (o ile wystarczy;) ). Myślę że w takiej sytuacji mogłoby faktycznie być ciężko aczkolwiek jest to ta bardziej pesymistyczna wersja zdarzeń, moglibyśmy założyć niższe oprocentowanie kredytu, mniejsza kwotę samego kredytu, większą wydajność, wyższa cenę mleka i myślę że nie byłoby aż tak czarno;)) A Ty nastawiasz się na dopłaty z tego co można było wyczytac wyżej?

Chętnie zobaczyłbym wasze oszacowania co do kosztów produkcji jednego litra...mi osobiście nie chce się tego liczyć, chociaż myślę że w 0,8 zł można się zmieścić

#33 Share dexterek

dexterek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 588 postów

Napisany 04 luty 2010 - 13:09

obora "marzeń" No faktycznie mogłem przesadzić z tymi 3%. Ale to tez jest kwestia do uzgodnienia. Co do wydajności 10000 litrów to niełatwo taka wydajność utrzymać. Nie mowie że jest to niemożliwe. Jeśli Twoje wyliczenia są właściwe to 28434zl przychodu po spłacie kredytu wystarczy na pokrycie kosztów produkcji. Wiadomo ze po jednym roku nie będzie się jeździło maybachem ale coś się zawsze odłoży. Pojawia się teraz pytanie: czy warto zainwestować takie pieniądze, nie wiedząc jaka będzie w ciągu najbliższych kilku latach koniunktura na mleko, zwłaszcza ze ostatnio nie jest wesoło w tej materii? Poza tym czy te zaoszczędzone pieniądze z każdego miesiąca wynagrodzą trud pracy dzień w dzień, lato, zima, poranne wstawania i inne akcje związane z bydłem mlecznym? Moim zdaniem chyba nie. Mamy bydło mleczne od 10 lat, wiele przechodziłem i moi sąsiedzi mleczni hodowcy tez. Generalnie rzecz biorąc uważam ze hodowla bydła mlecznego jest alternatywa dla tych, którzy maja odpowiednie warunki by zbudować dobra oborę i posiadają średni areał (30-120ha) na którym dominują słabsze klasy gleby, gdzie nie można się pokosić o plony pszenicy rzędu 9-11 ton/ha
Piszę po polsku!

#34 Share JoHnyDD

JoHnyDD

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 122 postów

Napisany 04 luty 2010 - 13:30

obora "marzeń" Masz racje z tym że nie wiemy jaka będzie sytuacja na rynku żywności ale identycznie jest w wypadku każdej innej produkcji w rolnictwie :blink: Produkcja roślinna także wymaga sporych nakładów pracy i kosztów a wahania cen są jeszcze większe. Co innego tak jak piszesz - ktoś ma I i II klasy to może się spokojnie nastawić na uprawę ziemi. Ale osobiście mieszkam na terenach gdzie dominują IV klasy i ciężko wyciągnąć 5t/ha a co dopiero mówić o 10 czy więcej. Osobiście raczej też nie zainwestuję w mleko 3 baniek bo to szaleństwo, ale myślę że przy półtora mln kredytu jeszcze niezła kasa na życie zostanie, a długi powoli będą się spłacać. Ale myślę, że na kredyty trzeba patrzeć jak na normalne koszty ponoszone w gospodarstwie. Nie inwestowanie np w sprzęt wiąże się z pewnymi nakładami finansowymi, które w pewnym momencie są tak duże, że trzeba pomyśleć o kupnie własnej maszyny. Podobnie jest z pracą ludzkich rąk np do doju - koszty pracowników coraz wyższe, i coraz trudniej o zaufanych ludzi...w takiej właśnie sytuacji warto pomyśleć o montażu robota.

#35 Share a8185

a8185

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja
    Hodowla bydła

Napisany 04 luty 2010 - 18:47

obora "marzeń" A nie wiecie ile taki robot może kosztować???

#36 Share elemer

elemer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 528 postów

Napisany 04 luty 2010 - 19:57

obora "marzeń" Trochę od wczoraj się tu zmieniło :blink: Robot kosztuje 100 tysi euro. Ja oblicze koszt mleka. Ja zakładam średnią wydajność 7500, taka nie za duża nie za mała. Na 100 krów dajmy jeden balot trawy a reszta QQ. Mnie jeden balot z owinięciem kosztuje 40 złotych średnio. No i na 100 krów około 45 ha. Koszt 1ha u mnie wynosi 2500 przy wszystkim swoim sprzęcie. Koszt paszy pełno porcjowej to 2500 zł. Zużycie nasienia 2,5 porcji. Koszt weterynaryjny to 200 zł. Oczywiście zdarzy się krowa na którą zdarzy sie że trzeba wydać więcej. 1 nasienie 80 zł. A więc 365x40=14600
45x2500=112500 2500x100=250000 200x100=20000 x2 = 40000
wóz paszowy zużywa 15 litrówx4zł= 60złx365=21900
suma=440000 7500x100=750000litrów rocznie po 1zł to 750000zł-440000=310000zł
Nie dodałem takich rzeczy jak prąd i woda ale to dość mały wydatek. To przykład dobrze rozwiniętego gospodarstwa który nie inwestuje w sprzęt. Mogłem o czymś zapomnieć, jak coś poprawcie.

Aha i nie przesadzajcie że koszt 1 stanowiska to 15000zł. Obora 50x30 połowa na ruszcie to koszt około 650000zł. A w takiej oborze 100 krów może być spokojnie.

Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

#37 Share dexterek

dexterek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 588 postów

Napisany 04 luty 2010 - 20:13

obora "marzeń" Teoretycznie wyliczenia jakby poprawne ale trzeba dodać jednak prąd, wode dla krów, koszty pracownika bo przecież ciągnik nie będzie sam jeździł po ganku z paszowozem. Mimo wszystko ok. 270 tys powinno zostać. U nas nie stosujemy sztucznej inseminacji. Robi to buhaj który jest cały czas w stadzie. On najlepiej wie kiedy pokryć :blink:
Piszę po polsku!

#38 Share elemer

elemer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 528 postów

Napisany 04 luty 2010 - 20:19

obora "marzeń" W rodzinnym gospodarstwie do 100 krów da rade bez pracownika więc myślę że prąd i woda to prawie grosze. Ja nie narzekam na inseminacje. Jestem inseminatorem więc mnie też to taniej wychodzi. Poza tym w tej chwili przy 30 krowach mam 1,20 więc to by była spora różnica w zyskach plus dopłata za ilość litrów.

Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

#39 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 04 luty 2010 - 20:59

obora "marzeń" A koszty sieczkarni, zwózki QQ policzyłeś? Bo jak widzę to policzyłeś tak że masz wszystkie maszyny. Dochodzi jeszcze amortyzacja sprzętu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share elemer

elemer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 528 postów

Napisany 04 luty 2010 - 21:03

obora "marzeń" Policzyłem paliwo tylko. Nie liczyłem zużycia maszyn. Nie mam teraz ochoty ale jak będe miał więcej czasu to wszystko rozpisze i policzę. Zastanawiam się skąd bierzecie ceny tych obór? Dla mnie są kosmiczne :blink: