Skocz do zawartości

Reklama

Zdjęcie

obora "marzeń"

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
168 odpowiedzi na ten temat

#141 tomcio1

tomcio1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 108 postów
  • 39880256

Napisany 04 styczeń 2011 - 14:43

Koledzy planuje budowę obory bezstropowa na krowy mleczne o wymiarach 22 na 13m ile by mogla kosztować konstrukcja metalowa dachu na taki budynek?
  • 0

#142 rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 997 postów
  • 4064433
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    EM
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 04 styczeń 2011 - 16:08

Ja mam taki problem, chcę budować oborę na 280 krów dojnych jaki system udojowy wybrać??? ;)

to zależy
jeśli nie masz ludzi do pracy wybieraj rozwiązania które są mało pracochłonne
ja proponował bym ci oborę podobną do mojej
boksowa z matami legowiskowymi na podłodze szczelinowej

ewentualnie na zgarniaczach

system doju
najbardziej odpowiadała by karuzela

ale byłem niedawno w co prawda jeszcze nie skończonej oborze na 240DJP gdzie duj będzie odbywał za pomocą 4 robotów
gospodarz zrezygnował z ruszt bo miał problem z wykonaniem kanałów zamiast tego zgarniacze mechaniczne

wymiary coś w granicach 36X70
  • 0

#143 farmersNHtd95d

farmersNHtd95d

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 793 postów
  • 1050693
  • Zainteresowania:Fan marki NH i ogólnie nowinki techniczne o maszynach rolniczych.

Napisany 04 styczeń 2011 - 17:03

@rolstudent a gdzie taka obora się znajduje ?
  • 0

#144 rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 997 postów
  • 4064433
    EM

Napisany 04 styczeń 2011 - 17:14

Niedaleko Pisza
Nie mogę powiedzieć gdzie dokładnie

Mogę tylko powiedzieć ze całe wyposażenie pochodzi z Delaval włącznie z robotami, zgarniaczami, mieszaczami powietrza i innymi urządzeniami
  • 0

#145 farmersNHtd95d

farmersNHtd95d

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 793 postów
  • 1050693
  • Zainteresowania:Fan marki NH i ogólnie nowinki techniczne o maszynach rolniczych.

Napisany 04 styczeń 2011 - 17:16

To byłeś u mojego sąsiada :P

Edytowany przez farmersNHtd95d, 04 styczeń 2011 - 17:16.

• 0

#146 tadzik22

tadzik22

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 207 postów
  • Zainteresowania:hodowla,genetyka,kino

Napisany 04 styczeń 2011 - 21:06

To pewnie byłem w niej latem-w prawo w pasłęku, jechaliśmy od szczytna. Ale tam została kasa zainwestowana-głowa mała. Jeździliśmy z wycieczką z de lawal.
  • 0

#147 farmersNHtd95d

farmersNHtd95d

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 793 postów
  • 1050693

Napisany 04 styczeń 2011 - 22:54

@tadzik to raczej nie ta w lato jeszcze ją budowali :P
  • 0

#148 Gracka

Gracka

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Gołębie, Maszyny Rolnicze i Jeszcze inne ciekawe rzeczy =)

Napisany 16 styczeń 2011 - 20:59

Jeżeli mamy tutaj pomarzyć to mi by się marzy wolnostanowiskowa na opasy ale nie wiem co jest lepsze płytka ściółka ruszty czy głęboka jaka jest różnica pomiędzy płytka a głęboką ściółką. Pod zdjęciem @robertbara widziałem jak pisał że przy budowie nowego budynku na młodzież utrzymywał by ją na słomie i żadnych rusztów czy ruszta to jednak złe rozwiązanie?? Chciałbym jeśli to nie problem abyście wymienili plusy i minusy tych trzech systemów utrzymania i mniej więcej przybliżyli o co chodzi w danym systemie utrzymania. Z góry dziękuje i czekam na odpowiedzi. Pozdrawiam ;)
  • 0

#149 rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 997 postów
  • 4064433
    EM

Napisany 18 styczeń 2011 - 19:52

Wiesz akurat nie mam bardzo doświadczenia w opasach

Ale napisze ci tak

Obory rusztowe to przede wszystkim zmniejszenie pracochłonności
fakt troszkę więcej.

Obory ze ściółka głęboką sa najbardziej wygodne dla zwierząt natomiast koszty słomy ścielenia robocizny i dalsze z tym związane
są znaczne
No i ja zauważyłem ze zwierzęta się dość mocno brudzą i są dość agresywne często też wymusza to mocowanie siatek nad byczkami

Obory płytkie z boksami ja jeszcze bardziej pracochłonne co prawda zmniejsza się ilość słomy

Wszystko tez zależy od wykonania
Widziałem obory rusztowe dla bydła w której część legowiska była z ruszta pokrytego matą
fajne rozwiązanie zwierzęta były bardzo czyste
  • 0

#150 Jasiupila

Jasiupila

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 424 postów
  • 8780239

Napisany 19 styczeń 2011 - 14:03

http://www.rbprojekt...ywidualne2.html Czy ktoś wie gdzie jest zbudowana/powstaje dopiero ta obora?
  • 0

#151 bekba

bekba

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów

Napisany 06 luty 2011 - 15:28

Ja mam obore(konstrukcja bezsłupowa) na 65 krów mlecznych. Obora płytko-ściołowa z boksami dla krów. Ganek paszowy jest na jakichs 2/3 obory. Po drugiej strone mam jałówki i zasuszone, i tu obornik usuwam raz na 2 tyg około.... Od krów codziennie wypychany jest ładowarka. Sciele pod krowy codziennie(na stanowiska i torche na ganek zeby zagęścic obornik). Zywienie odbywa sie z paszowozu (metalfach 11m).... Mam pasze deheus ale zastanawiam sie nad zmianą ponieważ wychodzi strasznie drogo.... Dój odbywa sie na hali autotandem 2x4. 60 krów doi sie godzine, srednio jedna krowa doi sie minute licząc ze doi sie 8 na raz. Hala Westwalia. Cała obora kosztowała mnie około 1,3 mln(kredyt 1,5% to wychodzi do spłaty jakies 25 tys kwartalnie).... Wyposarzenie bralem na SPO. Praca jest napewno duzo łątwiejsza niż w starej oborze jednak i tak troche pracy jest... Mam do obory pracownika... Co prawda nie jest idealny ale jak sie wyjedzie powiedzmy gdzies na 1-2 dni to wszystko zrobi bez problemu, nie ma tak że sie urżnie i wszystko zostawi... ale i tak uwiązanie jest. Jak ktos wchodzi w krowy to musi miec swiadomość ze praktycznie nie ma wolnych dni no chyba ze by miał 2 naprawde solidnych pracowników...

Jednym słowem gdyby te pasze nie byly takie drogie to było by całkiem fajnie:)

A i obornik woże z płyty rozrzutnikiem T-088 i czasami przyjedzie kumpel to dochodzi do tego przyczepa d-47. jak jest pełna płyta to ostatnio woziliśmy 2 dni... ale jak by sie dobrze wziął i od rana to spokojnie w jeden dzien by wywiózł....

Edytowany przez bekba, 06 luty 2011 - 15:30.

• 0

#152 xdxaxmxixaxnx

xdxaxmxixaxnx

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 130 postów
  • 4302134

Napisany 08 marzec 2011 - 15:57

Mam takie pytanie. Jeśli krowę ktora jest zwykle dojona na hali, po wycieleniu doilbym w konwie w innym budynku przez jakies 2 tyg, to czy nie bedzie pozniej problemow z ponownym przystosowaniem sie do doju na hali?
  • 0
Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona cię swoim doświadczeniem.

Ekspert-osoba która ma coraz większą wiedzę w coraz mniejszym zakresie, aż wreszcie wie zupełnie wszystko o niczym.

#153 chater

chater

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 26 wrzesień 2011 - 20:59

Jak obora marzeń to jedyne co mi się kojarzy to mleczna farma za $500 000 000 (słownie pół miliarda dolarów) :D
  • 0

#154 Rolnik2601

Rolnik2601

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 175 postów
  • Zainteresowania:Nowe technologie, motoryzacja, piłka nożna

Napisany 23 listopad 2011 - 17:54

A czy zamast sciany z cegieł by zastąpić płytą warstwowa i kurtynami poliwęglanowymi to będzie taniej czy raczej drożej ??? Jeżeli ktoś się orietuje w tym temacie to prosze o odpowiedz ;)
  • 0

#155 chrobi123

chrobi123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 227 postów
  • 10389157

Napisany 27 styczeń 2012 - 22:24

a ja mam takie pytanie bo chcę stodołę drewnianą przerobić na stajnie na krowy i czym ocieplić ściany bo wiadomo teraz to są deski z dość dużymi szparami, myślę dać wełnę mineralną od środka i na to płyty osb,a strop u góry na wys 3,5m deski i też płyty ale bez wełny bo na górę bale siana pójdą, tylko pytanie czy płyty osb nie zgniją?
  • 0

#156 janusz20

janusz20

<<<<<<<<<<<<<<<<

• Members
  • PipPipPip
  • 1635 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co związane z rolnictwem. Budownictwo, Historia

Napisany 27 styczeń 2012 - 22:58

wełna nabierze wilgoci i przestanie spełniać swoją role.
  • 0

#157 chrobi123

chrobi123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 227 postów
  • 10389157

Napisany 27 styczeń 2012 - 23:14

a płyty i steropian? czy z płytami osb będzie się coś działo?
  • 0

#158 thecook

thecook

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 137 postów

Napisany 28 styczeń 2012 - 09:51

Kompletnie bez sensu.
Nie ma kompletnie powodu żeby ocieplać ten budynek, szkoda pieniędzy. Bydło nie boi się zimna tyko gorąca, przeciągów i wilgoci. Bydło to nie świnie,
Jak jeszcze chcesz zrobić strop na 3,5m to ograniczysz ilość powietrza i tlenu. Pierwszy raz słyszę że ktoś robi strop, zazwyczaj przy adaptacjach rozbiera się taki strop.
Zrób podgrzewane poidła, dobre wygodne wygrodzenia, jak masz pieniądze to kurtynę i świetlik.
Dach każdy pod warunkiem że trochę izoluje, czyli wszystko tylko nie blacha.
Styropianu nie stosuje sie przy budynkach gdzie mogą występować gryzonie, jest idealny na gniazda.
  • 0

#159 chrobi123

chrobi123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 227 postów
  • 10389157

Napisany 28 styczeń 2012 - 10:23

no a te plyty osb żeby to estetycznie wyglądało i żeby nie wiało? czy nic z nimi nie będzie się działo pod wpływem wilgoci?
  • 0

Google

• Reklama google
  •  

#160 thecook

thecook

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 137 postów

Napisany 29 styczeń 2012 - 00:56

Wg mnie rozeschną się. Przybij więcej desek. Każda porządna obora ma ścianę na wys 1,5m która osłania bydło od wiatru jak leży, wyżej kurtynę. Ściana może być z desek (np obora w Agromax'e) albo prefabrykat (np KR Kietrz). Wyżej kurtna, albo coś co daje światło i się opuszcza. Sam sobie coś takiego zrobisz.
  • 0

Także otagowane jednym lub więcej z tych słów kluczowych: %s

Jeśli masz konto na Facebooku możesz zalogować się klikając w przycisk