niudizajn

Trawa na gruntach ornych

Polecane posty

kapsel1m    21

Planuję zasiać trawę na łące znajdującej się na powiślu , teren zalewowy zależy oczywiście jaki rok popadnie wtedy zalewa . Obecnie łąka jest bardzo zachwaszczona . Jak mam ją uprawić przed sianiem by nie doszło do wtórnego zachwaszczenia i jakie trawy zastosować . Mam zamiar z tych traw robić bele dla bydła mlecznego. Mam zamiar opryskać środkiem chwastobójczym tylko jakim by zdążyć opryskać na wiosnę i zasiać ? Mam zamiar siać Poznaniakiem Rolmasz (niebieski ) jak go ustawić?

Edytowano przez kapsel1m

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alfa    1158

Jak nie ktorych czytam to smiac mi sie chce najwartosciowsza trawa to kupkówka, szopka normalnie pewnie po niej krowom mleko przez cały dzień leci bo pomiescic sie nie moze. Niektorzy z tych co pisza to naprawde albo z miasta albo jacys rolnicy stosujący 1970-90 bo nie wiedziec ile trawy zasiac to szok. Bierzcie barenburg ja biore zawsze minimum tonę i robią mi swój skład np: kon. czer. 55% tymotka15% zycica trwała 20% kostrzewa trzcinowata 10% to tylko przykładowa z jednych co brałem, powiem tak plon super jakoś super mleka od cholery.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

Witam. Nie jestem obyty w temacie ale mam sprawę. Dostałem w zimie ok.1,5 ha pola V klasy. Jest w dobrej kulturze, nie zaperzone, pH w normie tak samo PK. Jest jedna wada. Jest ono podmokłe. 5a już od 2 lat jest nie do przebicia ( nie da rady ani uprawić ani zaorać ). Chcę tam posiać jakąś trawę. Znacie jakieś dobre odmiany. A może gotową mieszankę ? Nie wiem ile nawozu dać. Planuje tam wjechać po świętach. Najwyżej te 5a ręcznie uprawie i zasieję. Pomożecie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Całe pole takie podmokłe? Jeżeli tak to tylko gatunki które tolerują dużą wilgotność np mozga trzcinowata.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kubaska    10

a teraz jeszcze powiedz gdzie mozna mozge kupic, gdzies tam idzie dostac ale raczej nasiona do zadarniania w poblizu oczek wodnych strasznie drogie. teoria teoria ale na rynku brak.

Skomponuj sobie mieszanke z wyczynca, zycic, tymotki i koniczyny szwedzkiej.

 

chyba najbardziej nadajaca sie na takie stanowiska miesznka na rynku: http://www.granumfn.pl/tl9.html

Edytowano przez kubaska

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

Całe pole takie podmokłe? Jeżeli tak to tylko gatunki które tolerują dużą wilgotność np mozga trzcinowata.

 

To pole jest gdzieś w 80% podmokłe reszta w normie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lee001    1

Mam takie pytanie do bardziej zorientowanych, ponieważ przybyło mi ok 1ha pola chciałem je jakoś zagospodarować tak żeby już w pierwszym roku zebrać dobry plon traw. Jest to w przeważającej części 3 klasa no i kawałek 4 ziemia dość ciężka. Znalazłem w ofercie firmy DSV mieszankę jednoroczną poplonową nazywa się ona Futtertrio, tylko nie wiem czy taka mieszanka urośnie na tym polu, teraz rośnie tam nieudana lucerna poprzednika, tzn są place gdzie ładnie rośnie, a są place gdzie same badyle jak myślicie uda się taka trawa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kubaska    10

owszem. stosuje zycice westerwoldzka jako rosline ochronna przy zasiewie nowej mieszanki. rośnie na prawde w oczach - oczywiscie jesli jej wody nie brakuje.

w tym roku za Futtertrio płaciłem 9,3 zł /kg netto - nie żebym im robił reklame ale normalnie za ż. westerwoldzka licza sobie przynajmniej z dyche a tutaj sa 3 odmiany o roznym stopniu wczesnosci - sporo pewniejsze plonowanie.

Edytowano przez kubaska

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lee001    1

Tylko teraz pytanie czy po zlikwidowaniu tej "łąki" Futtertrio urośnie. Na stronie FN Granum przeczytałem, że nie powinno się jej siać w następstwie po trawach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kubaska    10

sam znasz najlepiej swoje tereny, glownym problemem bedzie tam woda. trawa czy lucerna zaorana wiosna zostawi tyle resztek ze faktycznie moze susza ze zdwojona sila w razie czego dokuczac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lee001    1

Ogólnie to akurat na tym polu wilgoci nigdy nie brakowało. Chodzi mi o to, że ta lucerna to strasznie mierna jest w większości pole porastają chwasty i to mnie martwi. Jednak nasiona będą trochę kosztować do tego jeszcze nawóz nie chciałbym umoczyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz132    12

raczej odradzam tą trawę .... miałem w zeszłym roku 0.7-0,8 ha tego siane latem 2010 przezimowało w słabej ziemie i dało 10+3+2+3 w 4 pokosach plonu ale tej zimy już nie przetrwało .... miałem dosiane kolejny mały kawałek i w sumie mam 1.6ha na kuku a nie na trawę ;/ .... za to ładnie przezimowało i daje nadzieje mieszanka traw z lucerna ,,, ładnie się zielenie .,,, akurat tą mam z agrilanda .... dosc droga ale przezimowałą ładnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lee001    1

To że nie przezimuje to ja wiem, bo to jest mieszanka traw jednoroczna. Chcę zrobić tak żeby ją zasiać zebrać ze dwa pokosy a potem założyć trwały użytek zielony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
edzio2222    0

chcę zasiać mieszankę traw, mam siewnik /Poznaniak / jak mam ustawić go aby zasiać trawę

Edytowano przez edzio2222

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

czym odchwaścić trawy na gruntach ornych z wsiewką motylkowych konkretnie konczyn ? jest jakiś środek ?


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty
Napisano (edytowany)

Zależy na jakie chwasty.

Na dwuliścienne to przykładowo Basagran

http://www.google.pl...sD0IAvw&cad=rja

Rzuć okiem do aktualnego wydania zaleceń ochrony roślin cz II

Edytowano przez KRISTOFORn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

spoko a gdzie to znajdę ?


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zuras    1

Czy na 6kl piasku urośnie wmiare dobra trawa? bo nie wiem czy założyć łąki czy może lepiej dalej uprawiac ale za wiele z tego nei ma..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Jeżeli nie spróbujesz to nie będziesz wiedział. Kilka lat temu kolega tak zrobił. Gdy była susza to z 3ha zebral 6bel sianokiszonki. A jak było mokro to średnio powyżej 20bel/ha. Odpowiedni skład traw, odpowiednie nawożenie i pielęgnacja i myśle że powinno byc ok.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomi382    99

Czy na 6kl piasku urośnie wmiare dobra trawa? bo nie wiem czy założyć łąki czy może lepiej dalej uprawiac ale za wiele z tego nei ma..

U mnie są piaski, co prawda dużo 4 i 5 klasy ale przez pierwsze kilka lat trawa była ładna- troche nawozu i był luks ale tylko pierwsze siano. Drugie siano było troche gorsze, o trzecim zapomnij

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Na piasku w 6 klasie to raczej rewelacji nie będzie ale jak będzie pod dostatkiem wilgoci to coś urośnie. Ja proponuję duuuuużo obornika odpowiednie odmiany trawy i będzie ok


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tumek19
      Mam pytanie do was na temat uprawiania tej rośliny, ceny nasion, pielegnacji itp.
    • Przez Rolnik1111
      Witam
      Co sądzicie o tym poplonie?
       

       
      W filmie mówią żeby zasiać ją w sierpniu/wrześniu,skosić wiosna przyszłego roku i zaraz po skoszeniu zasiać kukurydze a czy sprawdziłaby się żeby użytkować ją cały rok jak zwykłą łąke i dopiero zaorać?
    • Przez Balzak
      Wymieńmy doświadczenia kto co stosuje.
    • Przez Ci3mny
      Witam.
      Pierwszy raz będę się zabierał za wysiew facelii na moim 1ha (0,7 użytkowej). Nigdy nie miałem odczynienia z  rolnictwem. Dopiero raczkuję z wszystkim i staram się pogłębiać swoją wiedzę. Zdecydowałem się na facelie bo to będzie pierwszy sezon mojej małej pasieki (przezimowałem 5 rodzin pszczelich).  
      Znajomy rolnik wysieje mi moje pole facelią (wcześniej on uprawiał to pole - dzierżawa). 
      Mam wiele pytań na które szukam odpowiedzi związanych z uprawą facelii. Na samym końcu chcę wszystko robić już sam
      Będę zobowiązany za odpowiedz na poniższe pytania (podpowiedzi, linki z informacjami, przykłady).
      1. Czy jest sprzęt lub sposób na ręczne zebranie nasion z facelii ? np. widzę w Internecie Glebogryzarki kultywatory spalinowe z różnym oprzyrządowaniem w granicach 7-10 tys zł (max na moją kieszeń). 
      2. Czy taki sprzęt spalinowy jest warty uwagi na moim 1 ha jeśli chcę pracować tam sam czy lepiej liczyć na znajomego rolnika ( jak to mówią "umiesz liczyć, licz na siebie"  ). Wolę być samo wystarczalny.
      3. Jeśli nie zbiorę nasion z facelii (mój znajomy nie będzie miał czasu w danym momencie) co dalej z polem ?
      4. Jakie kroki należy podjąć aby przygotować pole na zimę i kolejny sezon wiosenny ? 
       
    • Przez Marcelix
      Czy ktoś z Was miał do czynienia z tym materiałem siewnym, a jeżeli tak to prosiłbym o jakiekolwiek opinie na ten temat.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj