Skocz do zawartości

Zdjęcie

Trawa na gruntach ornych

290 odpowiedzi na ten temat

#281 Share marulekk

marulekk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 429 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Motoryzacja, Sport

Napisany 16 czerwiec 2016 - 12:49

Trawa na gruntach ornych

został mi mocznik  z wiosny czy mogę go rozsypać (tak ok 150kg/ha) bez obaw na młoda łąke z owsem (siew w połowie kwietnia) czy lepiej saletre ?

oczywiście skoszona kilka dni temu i deszcz konkretny spadł wiec wilgoć jest

sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Trawa na gruntach ornych Dzisiaj, 18:50
  •  

#282 Share grzesiu0905

grzesiu0905

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 19 czerwiec 2016 - 21:04

Trawa na gruntach ornych

czy siew trawy po żniwach ma sens czy lepiej poczekać do wiosny ?

#283 Share PATr

PATr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1614 postów

Napisany 19 czerwiec 2016 - 21:11

Trawa na gruntach ornych

siać trawę jest najlepiej druga połowa sierpnia/pierwsza połowa września, lub wiosna, ogólnie jak dla mnie lepsze są trawy siane sierpień/wrzesień ale musi być odpowiednia wilgoć w glebie, jak będzie sahara to lepiej na wiosnę

#284 Share PaweAftarczuk

PaweAftarczuk

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 43 postów

Napisany 18 lipiec 2016 - 17:17

Trawa na gruntach ornych

Witam, mam takie pytanie czy jeżeli sąsiadka posiada trawy na gruntach ornych(ekologiczne) a ja posiadam bydło(również ekologiczne) to czy po skoszeniu ich przez sąsiadkęm mogę wypasać swoje bydło ?

#285 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3175 postów

Napisany 18 lipiec 2016 - 21:06

Trawa na gruntach ornych To na te eko trawy i eko bydło są jakieś wymogi i płatności? Bardzie ekologicznej i naturalnej metody żywienia jak pastwisko nie znam, więc czemu nie. Jeśki macie jakieś wymogi do spełnienia to lepiej zapytaj w odr.

#286 Share simson2812

simson2812

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 800 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo Konstruowanie

Napisany 21 lipiec 2016 - 20:39

Trawa na gruntach ornych Panowie zasiałem na wiosnę trawę kł 5 z owsem, miesiąc temu ją przyciołem i miejscami jest ładna a miejscami około 12cm przykaszać ją bo w poniedziałek ma niby padać czy zostawiać? Jak będzie lepiej żeby się rozkrzewiła ładnie?
W razie jakich kolwiek pytań pisać na PW. Jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#287 Share Armand

Armand

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 165 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 06 sierpień 2016 - 19:53

Trawa na gruntach ornych

siać trawę jest najlepiej druga połowa sierpnia/pierwsza połowa września, lub wiosna, ogólnie jak dla mnie lepsze są trawy siane sierpień/wrzesień ale musi być odpowiednia wilgoć w glebie, jak będzie sahara to lepiej na wiosnę

Wszystko zależy od roku - raz sucha i zimna wiosna a jesień ciepła i długa, a raz lepiej wiosną...

Jeśli szybko się ogarnie np. jęczmień ozimy to siejąc w lipcu można jeszcze sporo zebrać w roku siewu. Widziałem też siewy dosłownie w listopadzie (i podsiewy) i czasem fajnie to wychodziło.

Intensywne mieszanki na użytkowanie typowo kośne 2-3 letnie lepiej siać wiosną wtedy nie odpada nam 1 sezon (lucerna w sumie też).

Osobiście robię trochę tak a trochę tak ;)

Zapraszam do kontaktu w sprawie mieszanek DSV. Załączam zdjęcie - mieszanka C2055 zasiana w sierpniu 2014 (sucha jesień), czyli 2gi pełny rok użytkowania. Polecam - zaraz robimy 3ci pokos, z drugiego miałem z 5,5 ha 170 bel 130cm więc wynik całkiem fajny a jakość paszy nie do przebicia. Pozdrawiam.

Siałem sowul, topmilk(mieszał Kalnas), Granumm, Centrala Nasienna Sieradz i z żadnej nie jestem zadowolony. Płaciłem od 15 zł do prawie 19 zł. Po prostu nie wytrzymują moich warunków(coroczna susza, wypasanie krów). Przy obecnej cenie mleka nawet nie myślę by kupować dsv czy barenbruka. Na sąsiedniej łące torfowej rolnik posiał tę ostatnią i po zimie zostało ze 20-30% trawy.

No i właśnie tutaj należy powiedzieć, że DSV kupi Pan raz i będą efekty więc równa się taniej :) Poza tym wcale nie są stosunkowo duże ceny za kg, wysiewy często niższe więc nawet nie porównując efektu - wychodzi lepiej :)

Polecam nasze mieszanki na st. suche - Country 2013, 2014 oraz rewelacyjną Gasindex 2401.

Pozdrawiam.

Generalnie agliland. A na słabe gleby legend.
Lucerna rośnie już na oj 5.7 Ale białko zaczyna produkować ekstra od 6.5
U siebie nie mam ale u znajomych fajnie rośnie lucerna

zhttp://www.maisadour...alaxie-max.html

Lucerna z płótnem wynosi potężne ilości wapnia więc ja stosuje zasadę nie daje sale gry daje wapno i siarkę. Te kasę co przeznaczył bym w roku na azot przeznaczam na wapno.

Dokładnie - zgadzam się co do odmian. Polecam również Planet z DSV (jest dodatkowo szczepiona Rhizbium). Odmiany Agriland i DSV dostępne u nas na big-agro.pl

Pytającym o wapno na słabej glebie też trzeba powiedzieć, że kreda to jest max tzn żadne tlenki. Polecam dobrze zwapnować przed siewem a później jak to robimy u siebie - stosować Siarkomix (siarczan wapnia), który dostarczy i siarkę i wapń. Jeśli azot to polecam nasze mieszanki nawozowe specjalne na motylkowe, łąki, rzepak - nawozy azotowo-potasowe z siarką, czyli mieszanka saletrosanu 26 i soli potasowej. Najlepsze opcja to NK(SO3) 24-6-30

Pozdrawiam.

Jaka będzie lepsza roślina osłonowa dla koniczyny czerwonej ,owies czy życica wasterwoldzka.

Chciałbym aby za rok pozostała sama koniczyna.

Jako osłonę polecam Futtertrio, czyli właśnie mieszankę traw poplonowych / jednorocznych - życic westerwoldzkich.

Podpinam się trochę pod użytkownika poziomka pierwszy raz będzie siana lucerna i coś takie wykombinowałem pół kawałka jest suche pół mokrzejsze klasa 3-4 kawałek lekko ponad 1ha

10kg lucerny
10kg koniczyny
10kg kostrzewy łąkowej
10kg mieszanki traw: koniczyna czerwona15% , życica trwała40%,kostrzewa czerwona 10%,życica westerwoldzka30%,tymotka5%

Pomyślałem że lucerny i koniczyny kostrzewa nie zagłuszy bo ma wolny start a życice w mieszance będą dobrą osłoną.

Mamy w ofercie w tym roku nowość od DSV - Country 2057 - mieszanka motylkowych tj:

70% lucerny

20% k. czerwona

6% k. szwedzkiej

4% k. białej

Nasiona zaszczepione Rhizobium.

Posiałem w tym roku 4 ha, dość późno, gleby bardzo słabe i zakamienione. W przyszłym tygodniu zamierzam kosić to wstawimy zdjęcia (część pól mam 30 km od bazy i akurat kilkanaście dni tam nie byłem).

Polecam również mieszankę lucerny 80% z kostrzewą 15 i tymotką 5 - C2056 oraz z Agrilandu MLF (tutaj jak ktoś chce mniej lucerny).

Wszystko dostępne u nas na big-agro.pl Polecam! :)

Załączone pliki

#288 Share pawelagrotron8441

pawelagrotron8441

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 29 sierpień 2016 - 23:06

Trawa na gruntach ornych

Witam , mam pytanie dotyczące uprawy trawy z lucerną i koniczyną na gruntach ornych. Jak to jest z dopłatami i czy mogę taką mieszankę wsiać i przez ile lat mogę użytkować.

#289 Share Armand

Armand

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 165 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 30 sierpień 2016 - 12:44

Trawa na gruntach ornych

Witam , mam pytanie dotyczące uprawy trawy z lucerną i koniczyną na gruntach ornych. Jak to jest z dopłatami i czy mogę taką mieszankę wsiać i przez ile lat mogę użytkować.

Dopłaty do bobowatych mają się lekko zmienić od przyszłego roku aczkolwiek do drobnonasiennych "jakieś" mają być (raczej max do 75 ha i użytkowanie co najmniej 2 lata...).

Bezpieczniej pod względem kontroli jest wysiać w/w bez traw ale jeśli już z trawami to rzędowo motylkowe, a trawę wsiać rzutowo :)

Jeśli pytasz o ogólne użytkowanie to zależy od odmian, stanowiska (lucerna na niezakwaszonym po pierwsze) i użytkowania.

Średnio lucerna 4-7 lat, koniczyna łąkowa (czerwona) 2-4 lata.

Z lucern na długoletnie użytkowanie polecam odmiany: Legend, Planet, Perfecta, Legendairy, Fraver.

Z koniczyn to z mojej praktyki polska Dajana a niemieckie Milvus i Diplomat. Mam je w mieszance Country 2055 trzeci sezon (po mroźnej zimie) i jest piękny użytek. Zobaczymy jak za rok bo jeszcze na jeden sezon zostawiam to pole.

#290 Share Kamilek1

Kamilek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 245 postów

Napisany 02 wrzesień 2016 - 14:17

Trawa na gruntach ornych

jaka lucerne polecacie na stanowiska bardziej suche gleba klasy 4/5??  a ktora na 3/4 klase ale lekko glinista

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#291 Share kostromati

kostromati

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów

Napisany 03 wrzesień 2016 - 18:36

Trawa na gruntach ornych czy pasuje posiac trawę po kukurydzy na wiosne i za 2 lata znowu kukurydza? Chce przerwać monokulture i szukam czegoś wydajnego i dlatego zboże odpada, kl 4/5 i co 3 lata obornik