Skocz do zawartości

Zdjęcie

Trawa na gruntach ornych

290 odpowiedzi na ten temat

#241 Share makowiaczek

makowiaczek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 199 postów

Napisany 31 marzec 2016 - 11:08

Trawa na gruntach ornych

Jaka będzie lepsza roślina osłonowa dla koniczyny czerwonej ,owies czy życica wasterwoldzka.

Chciałbym aby za rok pozostała sama koniczyna.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Trawa na gruntach ornych Dzisiaj, 17:12
  •  

#242 Share simson2812

simson2812

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 800 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo Konstruowanie

Napisany 13 kwiecień 2016 - 07:24

Trawa na gruntach ornych Kolega który ma sporo ziemi powiedział że z owsem czy jęczmieniem zasiać trawę to po 1 skoszeniu jest straszny szok i w tym roku zasiał 5ha w czystym siewie. Na 100kg mieszanki traw dokładał 50 jednorocznej i siał w dawce 46kg/ha co o tym sądzicie
W razie jakich kolwiek pytań pisać na PW. Jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę

#243 Share bobienko

bobienko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 572 postów
  • Zainteresowania:Sporty walki

Napisany 13 kwiecień 2016 - 13:51

Trawa na gruntach ornych

bez oprysku to dopiero będzie szok,jak komosy nakosi

#244 Share simson2812

simson2812

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 800 postów

Napisany 13 kwiecień 2016 - 21:59

Trawa na gruntach ornych

rozbuduj swoją wypowiedź 

W razie jakich kolwiek pytań pisać na PW. Jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę

#245 Share PATr

PATr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1614 postów

Napisany 13 kwiecień 2016 - 22:23

Trawa na gruntach ornych

sieję już kilka lat barenbruga w czystym siewie, żadnych chwastów nie widać

#246 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3175 postów

Napisany 14 kwiecień 2016 - 07:42

Trawa na gruntach ornych To zależy co rosło przed trawą. Jak to było kilka kilkanaście lat temu pole uprawne to nasion komosy i innych chwastów będzie ogrom w ziemii. Jeśli jest to łąka od wojny to chwastów jak komosa nie będzie, chyba, że wniesiesz z obornikiem czy gnojowicą.

#247 Share simson2812

simson2812

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 800 postów

Napisany 14 kwiecień 2016 - 10:00

Trawa na gruntach ornych Trawa była od zawsze. A chwastox załatwił by sprawę? A odnośnie siewu w takiej dawce jak wyżej co sądzicie? :)

#248 Share czesio1612

czesio1612

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów

Napisany 14 kwiecień 2016 - 14:44

Trawa na gruntach ornych

Kolega który ma sporo ziemi powiedział że z owsem czy jęczmieniem zasiać trawę to po 1 skoszeniu jest straszny szok i w tym roku zasiał 5ha w czystym siewie. Na 100kg mieszanki traw dokładał 50 jednorocznej i siał w dawce 46kg/ha co o tym sądzicie

Jak dla mnie to zdecydowanie za dużo trawy jednorocznej, jeśli ma to być użytek wieloletni to trawy jednorocznej jako rośliny osłonowej maks 10%. Z ciekawości jaką mieszankę sieje kolega? ja u siebie nie więcej niż kilka % życicy wielokwiatowej jako osłony, a trawy z reguły barenbrug, chyba że na niepewnej dzierżawie to wtedy coś po taniości ;)

#249 Share simson2812

simson2812

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 800 postów

Napisany 14 kwiecień 2016 - 17:50

Trawa na gruntach ornych Ja będe siał za kilka dni i właśnie się zastanawiam ile wysiać na ha żeby było dobrze. Z udziałem 10 % można śmiało siać w czystym siewie?

#250 Share czesio1612

czesio1612

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów

Napisany 14 kwiecień 2016 - 19:24

Trawa na gruntach ornych

10% tak bo jeśli te 10 % wypadnie po roku użytkowania to będzie akurat :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#251 Share simson2812

simson2812

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 800 postów

Napisany 14 kwiecień 2016 - 20:31

Trawa na gruntach ornych

jeśli powiedzmy siejemy trawę 30kg na ha trwałej i do tego dodamy nie 10% a 25% jednorocznej to źle to wpłynie? mimo tego że trwała w obu przypadkach w takiej samej dawce?

#252 Share PATr

PATr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1614 postów

Napisany 14 kwiecień 2016 - 22:38

Trawa na gruntach ornych

no logiczne że jak dasz dużo jednorocznej i ona po jednym roku wypadnie to reszta się nie rozkrzewi aż do takiego poziomu aby wyrównać straty z braku jednorocznej trawy

#253 Share czesio1612

czesio1612

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów

Napisany 15 kwiecień 2016 - 07:12

Trawa na gruntach ornych

jeśli powiedzmy siejemy trawę 30kg na ha trwałej i do tego dodamy nie 10% a 25% jednorocznej to źle to wpłynie? mimo tego że trwała w obu przypadkach w takiej samej dawce?

Pomyśl tak jak kolega wyżej Ci napisał, jeśli wysiejesz traw 30 kg na ha i  trawy osłonowej 25% dodatkowo( jak rozumiem masz zamiar dodać około 7,5 kg?) to będzie 37,5 kg/ha i w tym będzie 20% osłony(7,5kg) to po roku wypadnie Ci 20 % trawy i na tych 20 procentach będziesz miał puste place, jeśli Ci to nie przeszkadza to tylko twoja decyzja :)

#254 Share simson2812

simson2812

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 800 postów

Napisany 15 kwiecień 2016 - 08:49

Trawa na gruntach ornych 35kg w czystym siewie można spojnie siać z udziałem 10% jednorocznej? Mam zamiar jutro siać

#255 Share czesio1612

czesio1612

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów

Napisany 15 kwiecień 2016 - 11:20

Trawa na gruntach ornych

Ja zawsze wysiewam w przedziale 35-45kg/ha; tak uczyli mnie na łąkarstwie i tak z reguły jest w normach wysiewu mieszanek

#256 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2504 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 16 kwiecień 2016 - 05:48

Trawa na gruntach ornych Ja osobiście preferuję siew nawet do 20% więcej nasion niż jest w normie wysiewu, nauczyłem się tak na swoich glebach, siew w normie kończył się zazwyczaj niezadowalającymi wynikami, może kwestia gleby, u mnie w najbliższej okolicy większość osób praktykuje zwiększony wysiew.

#257 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2148 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 16 kwiecień 2016 - 08:54

Trawa na gruntach ornych To dobre rozwiazanie bo nirmy wysiewu donoszą się do idealnych warunków siewu i wschodow A o taki trudno. Sam sprzęt do siania jest jaki jest ciazko o precyzyjne ustawienie głębokości itp.

Przy siewie lucerny jeśli ktoś potrafi wysilać ja na 1cm dokładnie to nawet można zejść do 9kg na ha bez zmniejszenia obsady. Ale o to bardzo ciężko.

#258 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3175 postów

Napisany 16 kwiecień 2016 - 10:16

Trawa na gruntach ornych Ja do tej pory siałem 40 kg/ha jak kupowałem gotową, ale więcej nie siałem, bo strasznie drogo to wychodzi. Ja jeszcze nie spotkałem się z zapisem na etykicie o zdolności kiełkowania, bo chyba nie ma takiego obowiazku. Sam się dziwię jak oni te łuski potrafią oddzielić. Jaką mam pewność, że wszystkie skiełkują?

#259 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2504 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 16 kwiecień 2016 - 13:37

Trawa na gruntach ornych Bo ja wiem czy tak drogo... Zapewne nie użytkujesz trawy tylko rok i po przeliczeniu na kilka lat wychodzi raptem z 50 zł/rok, ja osobiście wolę zapłacić więcej abym tylko był zadowolony. Ja spotkałem się ze zdolnością kiełkowania i różnice są duże, na jednej mieszance traw widziałem wynik poniżej 90% a na innej 97 z jakimś ułamkiem. W tym roku na kilka ha kupowałem to i jakoś bardziej przyglądałem się, chociaż faktycznie na większości tego opisu nie było lub za bardzo spieszyłem się i nie zauważyłem

Ps: zdolność kiełkowania nie była podana na etykiecie tylko na opakowaniu blisko spodu.

Edytowany przez daremw, 16 kwiecień 2016 - 13:40.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#260 Share czesio1612

czesio1612

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów

Napisany 16 kwiecień 2016 - 13:42

Trawa na gruntach ornych

jak  kupisz mieszankę traw na targowisku po 7zł/kg to nie ma co oczekiwać, że przy optymalnej normie wysiewu wschody będą zadowalające. Z kolei jeśli kupuje się mieszankę traw renomowanej firmy po 20zł/kg to przy wysiewie 45kg/ha musi być dobrze oczywiście jeśli warunki pogodowe pozwolą :) Na łąkarstwie jak mantrę powtarzali żeby nie wysiewać traw w większej normie wysiewu bo jest to bezcelowe... ;)