niudizajn

Trawa na gruntach ornych

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
simson2812    423

Ciekawe czy ziemia nie jest zakwaszona bo wtedy słabo będzie rosnąć i odrazu nie uregulujesz ph... bo jak jest w normie to możesz dać teraz obornik a później wapno.


W razie jakich kolwiek pytań pisać na PW. Jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loik92    37

Myślę że bardzo zakwaszona to nie jest, sąsia nie sypał aż tak nawozów, gnojowicy prawie nie miał, czekam za wynikami analizy. Myślę że siejąc ten wapniak jurajski, który zakupiłem wyrównałbym do poziomu który potrzebuje lucerna, tylko między obornikiem a wapnem powinien być odstęp czasowy przynajmniej 3 tygodnie z tego co wiem 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
simson2812    423

Jak zaorzesz zaraz to jeszcze pod agregat rzucisz


W razie jakich kolwiek pytań pisać na PW. Jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loik92    37

Na razie w moim rejonie jest dosyć mokro i pewnie nie dałbym rady zaorać obornika zwłaszcza że tam dosyć zwięzła ziemia 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armand    25

Kupiłem mieszanke 2-letnią Rokita z firmy Sowul, o taką:

http://www.sowul.pl/rokita.html

Podobna do DSV Country 2053 Turbo. Ciekawe czy to wytrzyma zimę...

Mysle posiać ją po życie. Zastanawiam się czy posiać ją czystą czy razem z owsem i ile kg?

I jak to nawozić? Przed żytem był obornik i jeszcze rok wcześniej.

Prosze o rady

 

Ile zapłaciłeś?

Widzę, że spora norma wysiewu. Westerwoldzka wypadnie na bank.

Słaby temat. Ja nie wciskam takich pomysłów na dwa lata bo to bez sensu. Country 2053 jest na rok i trzeba to wykorzystać intensywnie, a nie marzyć o kolejnym roku :)

Witam serdecznie, mam takie pytanie. Chciałbym na nowej dzierżawie założyć lucernik. Ziemia dosyć zadbana tylko obornika i wapna dawno nie widziała. Teraz pytanie jak to zrobić. Gdyby pogoda pozwoliła z obornikiem wjade zaraz po niedzieli, gdyby dalej nie padało wypadałoby jak najszybciej zasiać. Tylko wtedy co z wapnem? Wysiac je już na zasiana mieszankę? Wapno mam te granulowane ktore powinno działać od razu. Ktos miałby pomysł jak to zrobić?

 

Najpierw szybko zbadaj odczyn. Koniecznie!

Jeśli kwaśny to nie myśl o oborniku tylko daj wapno przed orką / uprawą i (jeśli na głęboko) to druga dawka na górę przed siewem.

Jeśli jest w miarę OK to daj obornik a wapno na jesień.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
simson2812    423

Koledzy co powiecie o tym żeby po 2 pokosie trawy łąkę zaorać i zasiać łubin lub facelię na woranie albo owies na zielonkę bo stara łąka 3 pokosu nie da a tak to by się ziemia przorobiła i na zimę orka a na wiosnę zasiew trawy


W razie jakich kolwiek pytań pisać na PW. Jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
simson2812    423

Kilku znajomych siało trawę na zimę i nie wychodziło to zbyt dobrze.


W razie jakich kolwiek pytań pisać na PW. Jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armand    25

To jest dość szeroki temat ale jeśli mówimy o czasie "po drugim pokosie" to np. ja robię go na początku lipca co daje dobry miesiąc na zabiegi uprawowe i siew koniec sierpnia / początek września. Efekty są dobre aczkolwiek jest ryzyko suszy. Wiosną też jest.

Siejąc powiedzmy w sierpniu jest w średnich warunkach możliwość "skoszenia" na koniec września, lekko odrasta na zimę i wiosną mamy czyściutki 1 pokos.

Zdarza mi się siać mieszanki również pod koniec września i przy takim siewie na pewno nie siejcie długo wschodzących traw np. kostrzewy trzcinowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
simson2812    423

Żeby ta pogoda dała się przewidzieć... a trawy siane na jesieni z jaką rośliną ochronną wysiewać? Czy w czystym siewie?


W razie jakich kolwiek pytań pisać na PW. Jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armand    25

Jeśli siew stosunkowo wczesny, czyli z zamiarem skoszenia i zbioru jeszcze jesienią to Futtertrio.

Jeśli późno z zamiarem skoszenia i zostawienia (przycięcie chwastów) lub bez koszenia to siew czysty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
simson2812    423

A siew z pszenżytem lub żytem?


W razie jakich kolwiek pytań pisać na PW. Jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlak2507    256

Bez żadnego zboża ale wysianie do końca sierpnia i trawka ładnie rośnie masz 1 pokos więcej w pierwszym roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
simson2812    423

A jak z przezimowaniem takiej trawy?


W razie jakich kolwiek pytań pisać na PW. Jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armand    25

To raczej sporo. A tam jest w tych 15% koniczyna aleksandryjska? bo mają na stronie że łamana na łąkową. Łąkowa byłaby średnim pomysłem zwłaszcza na 1 rok. Pietrzak ma identyczny skład (z aleksandryjską) za 9,70 brutto (u nas) i nie odbiega to od jakości S&S.

No ale ja oczywiście polecam solidnie na rok posiać C2053 Turbo - cena brutto za kg - 11,90 x 30kg (norma na ha) = 357 zł (bez rabatów) i jest rewelacja :)

Wczoraj akurat talerzowałem ubiegłoroczne mieszanki jednoroczne DSV (nie dało rady wjechać jesienią, a ostatni pokos robiłem dosłownie 30 listopada) i po takiej słabej zimie normalnie żyją aczkolwiek nie polecam zostawiać, bo to jest po prostu na rok i kropka :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlak2507    256

A jak z przezimowaniem takiej trawy?

 

W tamtym roku siałem kupkówkę z lucerną. Super przezimowało. Dwa lata temu wysiałem za późno bo pod koniec września to trawa nie zdążyła powschodzić i dodatkowo było sucho i trzeba było na wiosnę odsiewać ale jak posiejesz wcześniej to trawa da sobie radę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
simson2812    423

Taka mieszanka nadaje się na ziemie mocne i lekkie? A na takie czarnoziemy może trochę sapowwte co polecacie? Bo małe pole a każdą ziemię tam znajdzie :D


W razie jakich kolwiek pytań pisać na PW. Jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armand    25

@Simson ale o jaką mieszankę pytasz? bo kilka zostało poruszonych :)

 

Co do ogólnego przezimowania traw / mieszanek traw / motylkowych sianych latem/jesienią to tak jak mówiłem - musi to trochę wyrosnąć, czas wschodów / rozwoju zależny jest od gatunku trawy. Jeśli mówimy o jesiennym przekoszeniu użytku w celu likwidacji chwastów to również musi być czas na odrost przed zimą.

Siałem mieszanki od końca lipca do najpóźniej 20 września (w ubiegłym roku) i zawsze przezimowały (oczywiście mówię o nasionach C1 - głównie DSV) aczkolwiek zależy to od pogody, bo można posiać 10 września i nie spadnie kropla wody do końca miesiąca albo dłużej i jest lipa. No ale wiosną bywa podobnie.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
simson2812    423

Pytam o mieszankę kupkówki z lucerną. Da radę na lżejszym kawałku? Właśnie najgorsze to brak opadów po zasiewie. A jaka powinna być wysokośc trawy na zimę?


W razie jakich kolwiek pytań pisać na PW. Jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armand    25

Jak najbardziej da radę (o ile nie mówimy o jakiejś zaniedbanej skrajności i kwasie).

Wysokość mniej więcej jakieś 4-7 cm. Chodzi o to żeby nie była zbyt niska (czy też inaczej "zraniona" koszeniem chwile przed zimą), gdyż wtedy jest większe ryzyko wymarznięcia).

Istotną sprawą jest również jej rozkrzewienie tj. jeśli jesienią zbyt dobrze się nie rozkrzewi to wiosną jest z tym ciężko.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1826

To raczej sporo. A tam jest w tych 15% koniczyna aleksandryjska? bo mają na stronie że łamana na łąkową. Łąkowa byłaby średnim pomysłem zwłaszcza na 1 rok. Pietrzak ma identyczny skład (z aleksandryjską) za 9,70 brutto (u nas) i nie odbiega to od jakości S&S.

No ale ja oczywiście polecam solidnie na rok posiać C2053 Turbo - cena brutto za kg - 11,90 x 30kg (norma na ha) = 357 zł (bez rabatów) i jest rewelacja :)

Wczoraj akurat talerzowałem ubiegłoroczne mieszanki jednoroczne DSV (nie dało rady wjechać jesienią, a ostatni pokos robiłem dosłownie 30 listopada) i po takiej słabej zimie normalnie żyją aczkolwiek nie polecam zostawiać, bo to jest po prostu na rok i kropka :)

 

Powtarzasz o tym nie zostawianiu jak mantra, a przecież najlepszym wyjściem jest skoszenie na koniec kwietnia, początek maja i zasianie po tym kukurydzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armand    25

Teoretycznie jeśli zostanie nienaruszone to tak można zrobić ale to trochę takie chybił/trafił. Do czegoś takiego służy Mieszanka Gorzowska, czyli międzyplon ozimy.

Ewentualnie wg tego co napisałeś to rację większego powodzenia ma mieszanka życicy wielokwiatowej z mieszańcową siana właśnie rok wcześniej (np. Country 2051).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalk13    26

Witam serdecznie, mam takie pytanie. Chciałbym na nowej dzierżawie założyć lucernik. Ziemia dosyć zadbana tylko obornika i wapna dawno nie widziała. Teraz pytanie jak to zrobić. Gdyby pogoda pozwoliła z obornikiem wjade zaraz po niedzieli, gdyby dalej nie padało wypadałoby jak najszybciej zasiać. Tylko wtedy co z wapnem? Wysiac je już na zasiana mieszankę? Wapno mam te granulowane ktore powinno działać od razu. Ktos miałby pomysł jak to zrobić?

Obornika nie dawaj już teraz na wiosnę bo będziesz miał same zielsko które zagłuszy lucerne..

ibornik to najlepszy nawóz ale najlepiej dać pod przedplon lub najpóźniej jesienią. Jeżeli masz te wapno kredowe odmiana 06a to super. Jeżeli jakiś wap mag czy inny dolomit odmiana 04 lub 05 to lipa.. bo to nie zadziala szybko..

Ja bym dał teraz do 1tony kredy na ha a kilka dni przed siewem jakiś wieloskładnik np. 200- 300 kg polifoski 6,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich, Panowie proszę o radę od zeszłego roku na nie których moich łąkach zaczęły się pojawiać kretowiska i ciężko mi było kosić kosiarką, jeszcze w zeszłym roku na łąkach było ich tylko parę ale tej wiosny jest ich naprawdę dużo. Panowie proszę o radę jak ich się pozbyć? 
    • Przez tumek19
      Mam pytanie do was na temat uprawiania tej rośliny, ceny nasion, pielegnacji itp.
    • Przez rogerr33
      Witam. Czy ktoś podpowie jak poprawnie pozbyć się chwastów w owsie z wsiewka esparcety ? Siew był tydzień temu więc doglebowo pewnie za późno. Najbardziej zależy mi na dwuliściennych bo z jedno to i po żniwach sobie poradzę. Może ktoś już coś ma sprawdzone.z góry dzięki .
      Pozdrawiam 
    • Przez Sokol2
      Witam, po jęczmieniu zasiałem zycice westerwoldzka w paznierniku skosiłem dała od 10do20 kulek z hektara teraz jest wszędzie piekna. kiedy kosiliscie tą trawe na pierwszy pokos?? i jak wygladaja kolejne pokosy bo ja mam w planach ją po skoszeniu zaraz zaorać i zasiac qq tylko zal orać jak na nią patrze...  nawożenie ok 40 ton obornika i ok 300kg rsm 26 plus s  ok 10 marca i  pole sie aż swieci ciemnym zielonym na ten moment jak naciągne to to do pasa a tak to troche nad kolana... wiadomo sa miejsca lepsze i gorsze 
    • Przez Wopl
      Czy późne włókowanie łąk coś daje? Np. w maju lub czerwcu bo u mnie woda jeszcze stoi. Czy nie powyrywa młodej trawy o tej porze?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj