Skocz do zawartości

Zdjęcie

Przedni napęd

19 odpowiedzi na ten temat

#1 Share slawek36

slawek36

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 82 postów

Napisany 29 styczeń 2010 - 18:02

Przedni napęd Mógłby mi ktoś odpowiedzieć na kilka nurtujących mnie pytań dot. przedniego napędu w traktorach?
1.Czy przedni napęd można włączać podczas jazdy, czy trzeba na postoju? Jeżeli na postoju to ze sprzęgłem czy bez?
2.Czy można bez obaw ostro hamować z włączonym przednim napędem?
3.Czy można jechać po asfalcie z włączonym napędem??Jeżeli nie to jakie są skutki takiej jazdy?
4.Dlaczego ciągnik po włączeniu przedniego napędu jedzie szybciej?
I mam jeszcze pytanie dlaczego jeżeli mam włączony rewers ciągnik jedzie minimalnie szybciej do tyłu aniżeli do przodu?
Wiem że niektóre pytania moga być dziwne, ale za bardzo się na tym nie znam. Z góry dzięki za odpowiedzi :D

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Przedni napęd Dzisiaj, 16:24
  •  

#2 Share przemrolnik

przemrolnik

WETERAN

• V.I.P.
  • rank
  • 1162 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, AgroFoto.pl

Napisany 29 styczeń 2010 - 18:13

Przedni napęd 1.Powinno sie włączać na postoju , bo w czasie jazdy można coś uszkodzić. Chyba wszystkie są włączne bez sprzęgła :D .
2. O Hamowaniu nic niewiem...
3. nie powinno się jeździć po utwatrdzonych powierzchniach z włączonym napędem 4x4, W starszych modelach na asfalcie wyje.
4. niewiem, czy szybciej nigdy nie sprawdzałem.

#3 Share Krystianrolnik

Krystianrolnik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 662 postów

Napisany 29 styczeń 2010 - 18:14

Przedni napęd Z tego co wiem to jazda po asfalcie z przednim napędem na pewno źle wpływa na opony.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share wojtek93

wojtek93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 170 postów

Napisany 29 styczeń 2010 - 18:17

Przedni napęd 1. Można w czasie jazdy ale lepiej jak to się robina psotoju, bez sprzegła(przynajmniej u mnie)
2.Tak. U mnie jak jade z dużym ładunkiem i chamuje to napęd sam się włącza żeby lepiej chamowało. Ale wiadomo lepiej spokojnie niż gwałtownie
3. Nie nie można
4.m.in bo w polu bez napędu tylne koła mają poślizg a po włączeniu przodka poślizg znika
5.Nie wiem dlaczego ale mój też jest szybszy w tył

A tak wogóle to jaki masz ten ciągnik?

Jak w czymś się myle to poprawcie :D

#5 Share martinezo

martinezo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 926 postów

Napisany 29 styczeń 2010 - 18:19

Przedni napęd witam
1. w zależności od ciągnika, w niektórych nie ma potrzeby zatrzymywać się i można włączyć napęd, w innych można tylko po zatrzymaniu ciągnika
2. co do hamowania to zależy co masz na myśli mówiąc "ostro"? żaden z producentów nie zabrania hamować z załączonym przednim napędem
3. nie powinno się ponieważ zwiększa się zużycie opon, w niektórych ciągnikach (np. ZETOR FORTERRA) można jechać z włączonym przednim napędem z max. prędkością 10km/h, jadąc z wyższą może dojść do uszkodzenia przedniego mostu napędowego
4. ciągnik jedzie szybciej, ponieważ w momencie kiedy zaczynają "ciągnąć" 4 koła, zmniejsza się poślizg tylnych kół jezdnych

#6 Share slawek36

slawek36

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 82 postów

Napisany 29 styczeń 2010 - 18:23

Przedni napęd Ciągnik to Renault 106.14, dzięki za wszystkie odpowiedzi :D

#7 Share wojtek93

wojtek93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 170 postów

Napisany 29 styczeń 2010 - 18:34

Przedni napęd Niepotrzrebnie pytałem jaki to ciągnik wystarczyło zajrzeć do galerii :D

#8 Share TrackLift

TrackLift

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 69 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo Motoryzacja Sport Informatyka

Napisany 29 styczeń 2010 - 18:39

Przedni napęd 1.Można jeśli nie ma ciągnik dużego obciążenia albo koła nie są w poślizgu, wiem że w Proximie można bez sprzęgła Fendt 312 Vario TMS na pewno też (przy tych jestem pewien :D)
2.Nie jestem pewien ale ja tak robię przy dużej prędkości przednie koła się mi nie blokują tylko się zachowują jakby był ABS :D
3.skutki tylko takie że opony bardziej się ścierają
4.bez napędu 4x4 koła łatwiej wpadają w poślizg dlatego tak się wydaje;)
a co do ostatniego to nie mam pojęcia u mnie też tak jest :D

#9 Share siemens75

siemens75

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 86 postów

Napisany 29 styczeń 2010 - 19:46

Przedni napęd Mam JD 5620 i co do hamowania to spokojnie - podczas naciśnięcia pedału hamulca napęd włącza się automatycznie, podczas jazdy mozna go włączyć naciskasz przycisk i jest bez sprzęgła.
Pozdrawiam

#10 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 29 styczeń 2010 - 22:48

Przedni napęd Co do rewersu i szybkości - myślę że jeżeli napęd samoczynnie włącza się przy hamowaniu, to cofanie działa na niego tak samo jak hamowanie, czyli tez włącza się przód i ciągnik przyśpiesza. Takie są moje dywagacje.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9691 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Internet

Napisany 30 styczeń 2010 - 09:07

Przedni napęd u mnie przy hamowaniu się włącza, ale przy cofaniu już nie - bynajmniej kontrolka tego nie sygnalizuje

Pozdrawiam YacentY www.yacenty.pl
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

GoPro Fan Club - www.goprofc.com

#12 Share mirasek

mirasek

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3159 postów

Napisany 30 styczeń 2010 - 09:45

Przedni napęd Nie każdy rewers ma przełożenie 1:1, inna sprawa to jak sprawdzaliście że szybciej jedzie do tyłu? Często to tylko złudzenie. Jeśli ktoś uważa że jazda z włączonym 4x4 po drogach asfaltowych powoduje tylko szybsze zużycie opon to... powodzenia. Ciągnik z włączonym przednim napędem będzie szybszy jedynie w miejscach gdzie na samym tyle będzie tracił prędkość w poślizgu.

#13 Share zbych

zbych

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 449 postów
  • Zainteresowania:Pszczelarstwo, maszyny rolnicze, budowlane, drogowe... i po prostu wieś... ;-)

Napisany 30 styczeń 2010 - 16:36

Przedni napęd Do załączania przedniego napędu to tak naprawdę tylko należało się zatrzymywać, gdzie odbywało się to poprzez sprzęgło kłowe, jeśli jest wielotarczowe mokre sprzęgło to spokojnie można załączać podczas jazdy (oczywiście przy małej prędkości).

#14 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7798 postów

Napisany 30 styczeń 2010 - 19:24

Przedni napęd jak się będzie jeżdziło z włączonym napędem po asfalcie to go można uszkodzić i to bardzo poważnie

#15 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 31 styczeń 2010 - 17:41

Przedni napęd Może trochę nie na temat, ale powiedzcie jak sprawdzić czy przedni napęd zgrywa sie z tylnym

#16 Share Pronrar1025aII

Pronrar1025aII

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo tak ogólnie

Napisany 31 styczeń 2010 - 18:00

Przedni napęd a w ogóle to napęd jest tylko do pewnej prędkości bo można coś uszkodzic a napęd sam się włącza przy chamowaniu przynajmniej tak u mnie jest

#17 Share siemens75

siemens75

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 86 postów

Napisany 31 styczeń 2010 - 19:58

Przedni napęd Każdy opowiada o ciągnikach z różnej generacji - napewno w nowych jeśliby coś miało się uszkodzić przy większej prędkości napęd byłby tak zaprojektowany że wyłączyłby się automatycznie - nad tym myślą poważni ludzie, także spokojnie nic się nie uszkodzi.

Hmm jeśli napęd nie jest zsynchronizowany to tylko ryje pole :D

#18 Share Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3538 postów

Napisany 03 luty 2010 - 21:20

Przedni napęd Przecież w większości nowych ciągników jest opcja automatycznego wyłączania napędu powyżej 10-15km/h. Jeżdżenie z większymi prędkościami z włączonym napędem nie jest wskazane bo przód ciągnie 5-7% szybciej niż tył. Co przy większych prędkościach powoduje szybsze zużycie opon oraz przy bardzo długim użytkowaniu może spowodować przyspieszone zużycie układu przeniesienia napędu.

#19 Share JohnDeere6610

JohnDeere6610

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 57 postów

Napisany 08 luty 2013 - 20:03

Przedni napęd Przedni napęd włącza się automatycznie podczas hamowania bynajmniej w nowszych ciągnikach :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share bigger

bigger

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 11 wrzesień 2015 - 20:49

Przedni napęd

Witam, mam pytanie odnosnie tematu. Jeśli ciągnik w jakiejś pracy na polu np.kultywator czy talerzówka nie ma ciężko i nie występuje zbyt odczuwalny poślizg kół tylnych, lepiej jeździć z włączonym przednim napędem czy nie ? W którym przypadku ciągnik spali mniej paliwa? Bez włączonego napędu musi pchac przednie koła, które w jakimś stopniu zagłębiają się w ziemi i stawiają opór ale nie traci energii na napędzanie ich. Natomiast przy włącznym napędzie koła przednie kręcą się trochę szybciej i nie stanowią takiego oporu ale trzeba je napedzać. Co będzie bardziej ekonomiczne w dosyć lekkiej pracy? Nie mówię tu o orce gdzie bez napędu kopie się i spala więcej.

Dodaj odpowiedź