Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jak wiosną dobrze uprawić pole po orce zimowej..

60 odpowiedzi na ten temat

#41 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 31 styczeń 2010 - 10:36

Jak wiosną dobrze uprawić pole po orce zimowej.. @marekgizio chyba żeś nigdy pola po bronowaniu ani po włókowaniu na własne oczy nie widział że takie andromy wypisujesz. Pole jest bardziej przesuszane po włoce, włoka przyspiesza podsiąkanie. Właśnie brona ogranicza straty wilgoci z gleby, poprzez przerwania podsiąkania kapilarnego.
Na bardzo mokre pola się nie wjeżdża bo to więcej szkody niż pożytku przynosi.

@igorass nie wiem co Ty masz za glebę, ale piszesz że gliniastą i że bronami się nie da uprawić takiej gleby. Pogadaj z ludźmi co mają ciężkie gliny (żuławy, mady gniewkowskie) to tam nie ma nic lepszego do uprawy jak brona zębowa. Fakt że musi być ciężka, ostra i odpowiednia szybkość - do bron 6m szerokich potrzeba 1614 http://www.almetdzie...n.com.pl/?d=244 . A na takich glebach nie ma nic gorszego jak ząb sprężynowy. Widocznie nie masz ciężkich tylko raczej zlewne ?
BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jak wiosną dobrze uprawić pole po orce zimowej.. Dzisiaj, 02:40
  •  

#42 Share jarki

jarki

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów
  • Zainteresowania:sport

Napisany 31 styczeń 2010 - 11:50

Jak wiosną dobrze uprawić pole po orce zimowej.. część postu usunołem i dlatego dziwnie wyszło bo nie chciałem jednej osoby upokorzyć

#43 Share igorass

igorass

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 482 postów

Napisany 31 styczeń 2010 - 16:16

Jak wiosną dobrze uprawić pole po orce zimowej.. @deer - ja mam takie zwykłe, choć ciężkie brony i one po prostu skaczą po wierzchu i w ogóle nie biorą ostrej skiby :D A co do rodzaju gleby to przyznaję się uczciwie - nie jestem rolnikiem z wykształcenia i dla mnie istnieje po prostu gleba lekka i ciężka, być może masz rację że jest to zlewna,wiem tyle że prawie o każdej porze roku są z nią problemy.

Ps. Brony z linku który podałeś myślę że spisywałby się dużo lepiej.

#44 Share Krystianrolnik

Krystianrolnik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 662 postów

Napisany 31 styczeń 2010 - 17:05

Jak wiosną dobrze uprawić pole po orce zimowej.. igorass lepsza taka ziemia jak żadna heh.

#45 Share Roki212

Roki212

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2079 postów
  • Zainteresowania:coś tam się znajdzie...

GG-3578015

Napisany 25 styczeń 2011 - 10:40

Jak wiosną dobrze uprawić pole po orce zimowej.. Odnowie troszke temat :P
u mnie wiosenne przygotowanie pola wygląda nastepująco:
>kultywator
>bronowanie (nie wszędzie uzależnione jest od rodzaju pola i zwięzłości gleby)
>sianie
>bronowanie
A mam jeszcze takie pytanie jak głęboko spulchniacie glebe kultywatorem, bo u mnie jeden sąsiad dale głęboko aż koła boksują, a inny płytko sam ząb tylko się chowa w ziemi :P

#46 Share mario3004

mario3004

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów
  • Zainteresowania:Uprawa roślin, hodowla zwierząt.

Napisany 25 styczeń 2011 - 12:18

Jak wiosną dobrze uprawić pole po orce zimowej.. Uprawa na około 10-12cm. U mnie po orce uprawa, bronowanie jak jest za wilgotno, siew.

#47 Share piotrb14

piotrb14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2160 postów

Napisany 07 marzec 2011 - 23:40

Jak wiosną dobrze uprawić pole po orce zimowej.. nawóz >>> agregat uprawowy wirnikowy z siewnikiem i tyle :) - oczywiście taka kolejność na wiosnę

Edytowany przez piotrb14, 07 marzec 2011 - 23:40.

>> Zapraszam na fanpage<<
https://www.facebook.com/psrka710

#48 Share marian2011

marian2011

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1475 postów

Napisany 02 luty 2013 - 19:40

Jak wiosną dobrze uprawić pole po orce zimowej.. Panowie wiosna za pasem co roku siewy ale mam takie pytanie ,dawniej wiadomo kultywator brona gleba przeschła potem siew, potem po orce agregatem i siew, teraz większość kupiła duże agregaty uprawowo siewne od razy po orce siew ,tylko widzę że jednak sąsiedzi znajomi przekonali się że jednak warto polatać samym agregatem aby przeschło choć jeden dzień i potem siać u nas płaskie tereny ale zawsze znajdzie się kawałek mokradła gdzie jest mokro i albo czekać kilka dni aż samo podeschnie albo agregat i jutro siejesz w sucho troche więcej paliwa spalisz ale lepsze wschody i zbiory bo przysłowie siejesz w błoto zbierasz złoto nie sprawdza się ,ja myśląc podobnie kupiłem prosty lekki agregat upsiewny bo i tak dwa razy raczej jadę właśnie przez te mokre dołki a jak wasze opinie jak robicie

#49 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 02 luty 2013 - 22:16

Jak wiosną dobrze uprawić pole po orce zimowej.. a w jaki sposób ograniczyć straty wody przy wiosennej orce pod ziemniaki? ciągnąc za pługiem zestaw wałów campbell + crosskill, czy mniejsze straty będą przy orce bez wałów i płytkiej uprawie agregatem kombi, czy też lepszy byłby inny zabieg po orce?

#50 Share snopek

snopek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 98 postów

Napisany 16 luty 2013 - 12:21

Jak wiosną dobrze uprawić pole po orce zimowej.. najlepiej to pierwsze rozwiązanie jeśli masz taka mozliwość , wlasnie najlepiej wode zatrzyma taki zabieg czyli pług i sekcja odpowiednich wałów

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share lukaschels

lukaschels

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 233 postów

Napisany 08 marzec 2013 - 19:53

Jak wiosną dobrze uprawić pole po orce zimowej.. * Nawóz
* Brona (może być odwrotna kolejność)
* Agregat
* Siew
* Brona ( w zależności od potrzeby)

w wyniku mnogości tematów a braku konkretnych odpowiedzi zapytam tutaj, temat dotyczy uprawy (jesli komuś przeszkadza off top proszę nie komentować)
Mam siewnik poznaniak 4 metry i zastanawiam się nad kupnem do niego agregatu uprawowego z hydropakiem ( np takiego http://allegro.pl/ag...3062997047.html), Tu pojawia się pytanie czy jest to dobre rozwiązanie i czy może być lepsze( może nawet lepiej sprzedać siewnik i kupić porządny agregat uprawo siewny) i teraz kolejne pytanie czy ciągnik poradzi sobie, mam agrotrona k610, na papierze z dociążeniem przodu powinien śmigać

to jest pierwszy pomysł udoskonalenia uprawy i parku maszyn
Drugi pomysł to wal doprawiający wahadłowy zaczepiany na przedni TUZ podczas orki , dwie opcje ( expom Terra I albo POM Brodnica) co lepsze wał campbella czy wał bijakowy(młoteczkowy?)

Zależy mi na oszczędności czasu i paliwa, także aby zbytnio nie przesuszyć gleby. I zadaje sobie pytanie bo jest wiele opinii czy połączenie pługa z wałem i siewnika z agregatem da wymierne korzyści oraz nie popsuje gleby?
Moje gleby to w przewadze lekkie i gleby z pewnym udziałem gleb mozaikowych.

Za komentarze nad moimi problemami i przemyśleniami będę wdzięczny

Edytowany przez lukaschels, 08 marzec 2013 - 19:54.

#52 Share jakub16

jakub16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 432 postów
  • Zainteresowania:Nowoczesne ciągniki i maszyny rolnicze.

Napisany 11 marzec 2013 - 22:27

Jak wiosną dobrze uprawić pole po orce zimowej.. Talerzówka 4 metry do tego siewnik i tylko 130 koni to za mało. Pomyśl nad agregatem z redliczkami 4 metrowym. Wydaje mi się że nawet ładniej uprawia od talerzówki a do uprawy pożniwnej kup Używanego Smaragda z Niemiec a nie pożałujesz.
Co do uprawy po orce i wału wahadłowego. Na allegro był jakiś zachodni wał wahadłowy chyba firmy Dal Bo. Fajne rozwiązanie ale mam nadzieję że masz spory zapas mocy w pługu bo taki wał ma niezłe opory. My używamy kombinacji wałów ciąganych. Może i jest pier**logia że trzeba to zawieść i przywieść ale na uprawie trzeba wiedzieć gdzie zaoszczędzić żeby nie stracić na plonie. Orze się wolnej ale efekt super gleba ubita i co najważniejsze pełno wilgoci potrzebnej do rozwoju rośliny. Spalanie w Orce z takim Wałem wychodzi ok 15 litrów na hektar. Siew około 8 litrów na hektar.
Pozdrawiam
Już 5 lat na AF ;)
Pozdrawiam wszystkich

#53 Share lukaschels

lukaschels

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 233 postów

Napisany 17 marzec 2013 - 21:42

Jak wiosną dobrze uprawić pole po orce zimowej.. Mam Kosa Uni do uprawy pożniwnej, a pług mam Uni Tur 4 zagonowy, dlatego chce ten wał wahadłowy. Więc próbuje dopasować uprawę do tego co mam. A czym przewozisz taki wał zaczepiany?

#54 Share jakub16

jakub16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 432 postów
  • Zainteresowania:Nowoczesne ciągniki i maszyny rolnicze.

Napisany 29 marzec 2013 - 21:28

Jak wiosną dobrze uprawić pole po orce zimowej.. Jak masz zagonowego tura to kup sobie cambela z croskilem ciąganego na łańcuchu. Nasz campbell 700 mm szerokości 160 cm przewożę nawet ursusem c-330 na tylnym tuzie wraz z wałem strunowym :)
Już 5 lat na AF ;)
Pozdrawiam wszystkich

#55 Share pavlo1706

pavlo1706

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 128 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, rolnictwo

Napisany 03 kwiecień 2013 - 18:27

Jak wiosną dobrze uprawić pole po orce zimowej.. Witam
Mam problem. Czym mam uprawić pole pod pszenicę jarą jeżeli na tym polu jest sporo kupek słomy kukurydzianej? Na jesieni przejechałem talerzówką i zaorałem. Prawie na całym polu wystają korzenie qq a miejscami są kupki słomy dosyć mocno zbite i wysokie na ok 30cm (tam zapychały się słomą pługi).
Lepiej teraz płytko przejechać talerzówką czy może glebogryzarką? I czym to najlepiej zasiać?

#56 Share Marecki2922

Marecki2922

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 339 postów

Napisany 06 kwiecień 2013 - 18:50

Jak wiosną dobrze uprawić pole po orce zimowej.. To nie na temat kolego pavlo ale nie odbierasz PW mam do ciebie temat , może masz zawaloną skrzynkę

Sprzedam siewnik do kukurydzy Kuhn Maxima czterorzędowy z 2013 r jestem pierwszym właścicielem , stan idealny zasiał około 400 ha 

#57 Share trebag

trebag

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 06 kwiecień 2013 - 19:18

Jak wiosną dobrze uprawić pole po orce zimowej.. c-360 powinien dac rade pociągnąć kultywator z bronami (3 pola)tak wiec radzę do siewnika dorobić zagarniacz, a później zobaczysz że nie bedziesz musiał bronować. Moim zdaniem część wsiewu znajdzie się na wierzch bronując po wysiewie.

#58 Share Jacooo

Jacooo

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 24 maj 2013 - 20:34

Jak wiosną dobrze uprawić pole po orce zimowej.. Dotychczas u mię było tak :
1. orka
2.bronowanie nawet 3 krotne
3.siew agregatem uprawowo-siewnym a teraz chcę zmienić i zrobić tak:
1. orka
2.wał Cambridge
3.siew agregatem uprawowo-siewnym
4 wał Cambridge
Co o tym myślicie ?

Klub Posiadaczy Kumurunów

#59 Share dstefansky

dstefansky

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 21 marzec 2014 - 15:14

Jak wiosną dobrze uprawić pole po orce zimowej.. Ja nie lubię kombinować pod kukurydze i pszenice uprawiam tak :
- jesień głęboka orka pługiem obrotowym
-przedwiośnie włókowanie włóką łąkową 6 metrową
-rozsiewanie nawozów
-agregat uprawowy
-siew

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share ThePerkins

ThePerkins

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 137 postów

Napisany 21 marzec 2014 - 16:47

Jak wiosną dobrze uprawić pole po orce zimowej.. Też bronuje po siewie i mam bardzo piękne zboże :)