Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jak wiosną dobrze uprawić pole po orce zimowej..

60 odpowiedzi na ten temat

#21 Share Krystianrolnik

Krystianrolnik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 662 postów

Napisany 27 styczeń 2010 - 13:38

Jak wiosną dobrze uprawić pole po orce zimowej.. Lukasz1987 ok rozumiem :D
JD1052 ciapek może nie dać rady jeszcze z bronami za kultywatorem teren jest górzysty. A co do bronowania po siewie to mam brony chyba konne lekkie i z okrągłymi zębami idealne do tej roboty. A co sądzicie o włókowaniu opłaca się je przeprowadzać.?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jak wiosną dobrze uprawić pole po orce zimowej.. Dzisiaj, 10:41
  •  

#22 Share Zetor53400

Zetor53400

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 558 postów

Napisany 27 styczeń 2010 - 13:40

Jak wiosną dobrze uprawić pole po orce zimowej.. no to ja na wiosne zrobie tak :
-nawozy
-agregat uprawowy
-siew
-wałowanie

Sorry że nie na temat ale mam takie pytanie kiedy opryskać żyto jare na chwasty, abym miał czysto na polu ?? i kiedy stosuje sie antywyleczacz w życie jarym ?? :D

#23 Share JD1052

JD1052

Slůnzok

• Members
  • PipPipPip
  • 1192 postów

Napisany 27 styczeń 2010 - 13:54

Jak wiosną dobrze uprawić pole po orce zimowej.. Włókowanie jest ważne, bo nawet 2 krotnie ogranicza parowanie wody poprzez zmniejszenie powierzchni parowania. Włókuje sie oczywiscie sporo czasu przed siewem.

#24 Share Krystianrolnik

Krystianrolnik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 662 postów

Napisany 27 styczeń 2010 - 14:02

Jak wiosną dobrze uprawić pole po orce zimowej.. Czyli pierwszą pracą wykonaną na polu powinno był właśnie włókowanie?

#25 Share a8185

a8185

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja
    Hodowla bydła

Napisany 27 styczeń 2010 - 14:39

Jak wiosną dobrze uprawić pole po orce zimowej.. tak, a potem bronowanie zeby skruszyć skorupe na glebie. :D

To już bedzie książkowo :(

#26 Share VixLovelas

VixLovelas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 119 postów

Napisany 27 styczeń 2010 - 15:39

Jak wiosną dobrze uprawić pole po orce zimowej.. Cały sukces polega na tym ,aby porządnie na zime zaorac pole. Niewolno robic znyt wielu zabiegów bo tylko na darmo ugniatasz pole. dziadek mnie nauczył tak:

1.Na zime porządna głęboka orka (jeżeli dawało się obornik to musi byc obowiązkowo głęboka ,aby przy uprawie nie wywlekł sie obornik na wierzch)
2.Na wiosne rozsiewaczem nawozów po tej orce przejechać jeżeli sie daje ten nawóz.
3.Kultywatorowanie(nie głębokie na słabszych ziemiach)
4.Siew
5*Jeżeli nie masz zębów zagrzebujących przy siewniku to bronowanie. W przypadku Ciapka to na 5 najlepiej jest jeździć i to porazować <no można od miedzy 2 razy conajwyżej przejechać)

I to jest klucz do sukcesu. ważne by pola nie !!

#27 Share Wacek21

Wacek21

Farmer ze śląska

• Members
  • PipPipPip
  • 1845 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Disco Polo :D

Napisany 27 styczeń 2010 - 15:53

Jak wiosną dobrze uprawić pole po orce zimowej.. Ja zawsze na wiosne wlókuje bronami 5 lekkimi najlepiej na ukos, potem naowzy potem agregatem jezdze i mozna siac :D
Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

#28 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 27 styczeń 2010 - 16:04

Jak wiosną dobrze uprawić pole po orce zimowej.. Moim zdaniem orka zimowa ze sztorcowaniem skiby też nie jest do końca taka bardzo doba. Mamy profil gleby mniej więcej taki: /\/\/\. Wierzchnia warstwa gleby przeschnie i potem następuje włókowanie, czyli najprościej mówiąc zgarnięcie podsuszonej ziemi z wierzchołków w zagłębienia między nimi. Idąc dalej gleba odkryta pod czas włókowania jest wilgotna, więc należy czekać aż wyschnie, tym samym schnie również gleba z wierzchołków, która byłą już przeschnięta. Najprościej mówiąc mamy pasy gleby bardzo suchej(podnóża) i gleby podeschniętej(wierzchołki). Tym samym, gdzie podziała się ta wilgoć? Sumarycznie mamy jeden przejazd więcej ciągnikiem po polu, stratę wilgoci z powodu przerwy między uprawami, ostatecznie stratę wilgoci. Orząc w gładką skibę, mamy jedynie zabieg zrywania skorupy, czyli można wcześniej wjechać w pole, co skutkuje mniejszą stratą wilgoci.

#29 Share majranjd

majranjd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 437 postów

Napisany 27 styczeń 2010 - 16:38

Jak wiosną dobrze uprawić pole po orce zimowej.. Zupełnie jakbym siebie czytał z komentarza pod TYM zdjęciem :D
DEZERTER

#30 Share krolik13

krolik13

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 78 postów

Napisany 27 styczeń 2010 - 16:40

Jak wiosną dobrze uprawić pole po orce zimowej.. moja koncepcja jest taka...i ribie tak co roku:
-nawozy
-agregat uprawowy
-siew
-czasami wałowanie

nic trudnego:)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share DF24

DF24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 208 postów

Napisany 27 styczeń 2010 - 17:52

Jak wiosną dobrze uprawić pole po orce zimowej.. słuchaj ja nigdy nie uzywam kultywatora poniewaz kultywator strasznie przesusza ziemie ja jak cos mam do siania na wiosne to tylko brony najpierw wzdłuż potem na ukos nawóz miedzy czasie i sieje ale nigdy nie agregatem go glina ma to do siebie ze jak na mokro sie ją urobi to beton sie potem potrafi zrobic taki jest mój sposób

Edytowany przez krolikNH, 28 styczeń 2010 - 13:43.

Małorolny jestem. (106ha)

#32 Share Krystianrolnik

Krystianrolnik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 662 postów

Napisany 27 styczeń 2010 - 18:27

Jak wiosną dobrze uprawić pole po orce zimowej.. Co na to inni ??

#33 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 27 styczeń 2010 - 19:47

Jak wiosną dobrze uprawić pole po orce zimowej.. Ilaste zaskorupione pole brona nie bardzo bierze. Jednego razu było tak. Przejechałem się kultywatorem po skorupie, tak by ją zerwać i nie zakopać się ,bo było i sucho i lekko grząsko. Pojechałem do domu wracam z siewnikiem i zbożem i mam na polu :D jeziorka.

#34 Share 1210

1210

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 27 styczeń 2010 - 19:51

Jak wiosną dobrze uprawić pole po orce zimowej.. C-330
Ziemie klasy I-III
1. brony (3-fabryczne)- wyrównanie
2. nawozy
3. Kultywator(14 łap)
4. Brony- wyrównanie po kultywatorze
5. Siew z drabinką z tyłu (siewnik orginalny traktorowy)

#35 Share Krystianrolnik

Krystianrolnik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 662 postów

Napisany 28 styczeń 2010 - 08:32

Jak wiosną dobrze uprawić pole po orce zimowej.. 1210 Twoja propozycja by mi odpowiadała tylko zamiast pierwszego bronowania zastosowałbym włókę, brony za głęboko działają.

#36 Share Krystianrolnik

Krystianrolnik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 662 postów

Napisany 28 styczeń 2010 - 21:46

Jak wiosną dobrze uprawić pole po orce zimowej.. Rozumiem że wszyscy się już wypowiedzieli i nikt już nie ma nic do dodania ?

#37 Share marekgizio

marekgizio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 694 postów

Napisany 30 styczeń 2010 - 21:34

Jak wiosną dobrze uprawić pole po orce zimowej.. Dodam że na wiosnę włóka jest lepsza z zasady od brony bo brona przesusza ziemię, a to jest nieporządane, włóka wyrównuje powierzchnię pola, przerywa podsiąkanie i nie przesusza gleby.
Jednakrze na polach bardzo wilgotnych to właśnie brona jest lepsza bo przesuszy 5cm warstwę gleby która się szybiej nagrzewa. A ciepła gleba pozwala na wcześniejszy siew. Na piaszczystych polach skolei przepyli i tak suchą glebę.
Więć włuka na wszystkich polach oprócz bardzo mokrych, brona na bardzo mokrych.
Należy oba zabiegui wykonywać jak naj wcześniej sie da.
Potem bezpośrednio przed siewem wysiew nawozów, agregat i siew. najlepiej te 3 zabiegi jednego dnia bo ważne jest przykrycie nawozów oraz żeby deszcz nie zaskorupił spowrotem pola bo trzeba bedize jeszcze raz agregatować. Ewentualnie pierwszego dnia siew nawozów i agredatowanie a drugiego siew i jak sie da oprysk.

#38 Share jarki

jarki

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów
  • Zainteresowania:sport

Napisany 30 styczeń 2010 - 22:27

Jak wiosną dobrze uprawić pole po orce zimowej.. "zasklepienie"-istnieją agregaty uprawowo-siewne :D

#39 Share Krystianrolnik

Krystianrolnik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 662 postów

Napisany 31 styczeń 2010 - 08:41

Jak wiosną dobrze uprawić pole po orce zimowej.. Chyba nie analizowałeś całego tematu agregat uprawowo siewny do c330 oj ciężko.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share igorass

igorass

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 482 postów

Napisany 31 styczeń 2010 - 09:38

Jak wiosną dobrze uprawić pole po orce zimowej.. Napiszę Ci jeszcze ja, jak do tej pory my to robiliśmy dopóki nie było nowego siewnika.
Posiadam glebę II/III kl. gliniastą i bardzo kapryśną w uprawie(w lecie jak wyschnie robi się proch, natomiast jak jest deszczowa jesień to szpadla nie da się wbić bez złamania trzonka :D )
Uprawa wiosenna:
1. nawozy
2. płytkie przejechanie agregatem uprawowym lub też kultywatorem z jedną struną. Następnie odczekanie kilku dni.
3. uprawa agregatem uprawowym głęboko z tzw. "sztelwagą" z tyłu z wałkami
4. siew Poznaniakiem z zagarniaczkami.

Konkludując, żadne brony nie przydają się u nas(leżą pod płotem i rdzewieją) po prostu nie radzą sobie z glebą po zimie. Nie wiem jak będzie to w tym roku ponieważ teraz mamy siewnik który posiada sekcję zębów sprężynowych z przodu sprzężonych z redlicami do wysiewania nawozu więc trochę się zmieni. Pewnie wielu osobom wyda się technologia przeze mnie opisana dziwną, niemniej przynosi w naszych warunkach najlepsze efekty :D Pozdrawiam