Zaloguj się, aby obserwować  
Krystianrolnik

Jak wiosną dobrze uprawić pole po orce zimowej..

Polecane posty

Mam taki kawałek pola ok 2 ha jesienią był rozwalany obornik i został przyorany. Od czego zacząć uprawę wiosenna, jakimi narzędziami dobrze przygotować ziemię pod zboże.

 

 

 

Pozdrawiam Krystianrolnik :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prox7441    5

to chyba nie jest wielka filozofia. Zależy też jaka gleba jak lekka to nawóz i agregat uparwowy i siać no chyba że masz zestaw uprawowo-siewny to od razu, jak gleba cięższa zlewna to jakiś kultywator nawóz i wtedy siać i najlepiej agregat z broną aktywną to wszystko zależy jakim sprzętem dysponujesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

he no troche tak. :D:( :(

w szkole uczą ze nalezy rozpocząć od włokowania żeby wyrównć pole - ale moim zdaniem to czesto jest zbędne

 

wiec bronowanie, wysiew nawozów, doprawianie gleby (agregatem), i siejesz te zboże

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ziomek1994    3

Ja to zawsze na wiosne gdzie byla orka zimowa to wpierw

1.kultywowanie

2.Bronowanie

3.Siew

4.Bronowanie

Tak mnie dziadek nauczyl i tak zostalo mi w glowie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie o takiej kolejności.

-Włóka

-Nawozy

-Kultywator

-Brony

-Siew

-Brony

Niestety nie mam wału posiewnego więc po siewie pozostaje tylko brona.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Po co aż tyle zabiegów? Po co bronować siewie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

-Gnojowica aplikowana doglebowo

-agregat Ares + Poznaniak

-wał zagęszczający

To pod zboża oczywiście


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
es8    0

A co sądzicie o takiej kolejności.

-Włóka

-Nawozy

-Kultywator

-Brony

-Siew

-Brony

Niestety nie mam wału posiewnego więc po siewie pozostaje tylko brona.

 

masz tak ciężką ziemię

czy potem masz same koleiny i pył na polu? Cztery przejazdy uprawowe na wiosnę + nawozy + oprysk + siew to przesada.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bobek_Farmer zawsze bronowaliśmy po siewie.

Lukasz1987 do ciapka Ares+Poznaniak heh

es8 gleba jest przeważnie gliniasta.

 

Więc jak najlepiej ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
es8    0

Każdy przejazd powiększa koszty. Wg mnie nie ma sensu bronować dwa razy, sprawdź tak jest na Twojej glebie. Jeżeli widzisz różnicę i uważasz, że gleba jest lepiej doprawiona, to dalej stosuj swoją metodę. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

ale po co bronowac po agregacie albo siewie. tak nie sie nie robi. a nawet na logike po co ponosić dodatkowe koszty :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

Krystian Ja na pisałem jak Ja robię u Ojca na gospodarstwie. A nie jak zalecam tobie.


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JD1052    205

No to zapnij brony do kultywatora(tylko czy ciapek da rade :D ), bronować po siewie można jak ktoś nie ma zagarniaczy w siewniku, ale bronować tylko brona posiewną z okrągłymi zębami a nie zwykłą, która nasion za dobrze nie przykryje a bedzie robić jeszcze większy pył na polu. Ogólnie w tradycji polskiego rolnika na bronach są jeszcze opony, bo fabryka była głupia i nie dała a rolnik wie lepiej... :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Lukasz1987 ok rozumiem :D

JD1052 ciapek może nie dać rady jeszcze z bronami za kultywatorem teren jest górzysty. A co do bronowania po siewie to mam brony chyba konne lekkie i z okrągłymi zębami idealne do tej roboty. A co sądzicie o włókowaniu opłaca się je przeprowadzać.?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zetor53400    2

no to ja na wiosne zrobie tak :

-nawozy

-agregat uprawowy

-siew

-wałowanie

 

 

Sorry że nie na temat ale mam takie pytanie kiedy opryskać żyto jare na chwasty, abym miał czysto na polu ?? i kiedy stosuje sie antywyleczacz w życie jarym ?? :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JD1052    205

Włókowanie jest ważne, bo nawet 2 krotnie ogranicza parowanie wody poprzez zmniejszenie powierzchni parowania. Włókuje sie oczywiscie sporo czasu przed siewem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

tak, a potem bronowanie zeby skruszyć skorupe na glebie. :D

 

To już bedzie książkowo :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez kingway
      Witam , po qq chciałbym zasiać jęczmień jary . Na zimę zrobione talerzówką i teraz chciałbym to przejechać gruberem Vibro Flex . Myślicie , że to będzie ok ? Czy lepiej orać ? To samo chciałbym zrobić pod łubin przed plon było żyto z tym , że tam jest poplon - rzepak - minimalnie ale jest . Klasa ziemi 5 klasa 
    • Przez Majstero17
      Witam, wiecie może jak ścignąć ten element chodzi mi o lej próbowałem kilka razy i napotkałem takie rzeczy macie pomysłu?



    • Przez karbex
      Witam. Mam pytanie - może ktoś ma doświadczenie.na jaką głębokość maks można uprawiać gruberem z systemem lemken thorit z podcinaczami. Te podcinacze są wąskie i mają nieco inny kształt niż standardowe i myślę nad założeniem ich do uprawy na głęboko (25 cm mi wystarczy) - czy to się sprawdzi? Gruber mam 2 belkowy 2.2 m 5 łap a ciągnik 100 km. Czy lepiej beż podcinaczy I wąska redlica? Choć tu się obawiam że trochę za żadko łapy a z podcinaczami to zawsze bardziej zruszy
    • Przez kingway
      Witam , mam  pytanie . Po kukurydzy na ziarno zrobiłem talerzówką na zimę , nawet ładnie wyszło a że warunki są jakie są i jest mokro i z orką może być różnie to mam pomysł żeby zasiać  po samej talerzówce jęczmień jary po kukurydzy . Jak myślicie to się uda ? Czy lepiej orać ? Ziemie lekkie 5 klasa choć no dołeczki mokre się zdarzają . Zawsze orałem a teraz się zastanawiam bo szybko nie wjadę a  jednak orka musi się trochę odleżeć moim zdaniem 
    • Przez karbex
      Witam,
      Mam pytanie - mam gruber do uprawy ściernika na podwójnym zabezpieczeniu - 5 łap, 2.2 metra. Uprawiam bezorkowo i robię tym gruberem ale widzę że są dostępne dłuta do modyfikacji żeby robić tym na głęboko - wiadomo - z podcinaczami to robie tak do 12-15 cm. Czy jest sens wymiany Ty dłut np do uprawy wiosennej żeby zrobić na głęboko a później agregat z broną aktywną i siew? Gleby lekkie IVb, V klasa.
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj