Skocz do zawartości

Modernizacja Gospodarstwa na areale 30 ha

219 odpowiedzi na ten temat

#41 Share pabloooo

pabloooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 446 postów

Napisany 26 styczeń 2010 - 00:00

Modernizacja Gospodarstwa na areale 30 ha dużo jest takich osób. Niestety bez kredytu w dzisiejszych czasach ani rusz, bo nie dasz rady nic zrobić ze swoich pieniędzy. Czego bym się nie chwycił to wszystko idzie w tysiące. Sam widzę jak nie którzy robią i po prostu ręce opadają ...A w życiu trzeba brać całymi garściami, bo jest ono zbyt krótkie.Sam się zastanawiałem czy nie lepiej wziąć najpierw 2 maszyny i później kolejne 2.Ktoś tam o tym pisał, mam tylko jedno pytanie czy składał wniosek na te działanie ??? Bo co chwila się coś zmienia i ARiMR sami nie wiedzą niekiedy czego chcą i latania jest co nie miara.A tak za jednym razem załatwiłem wszystko, ominąłem kolejkę ze składaniem wniosku, miałem szczęście w losowaniu, nie wiadomo czy jak kolejny raz coś takiego by było czy też mi się by udało,jedne latanie za kredytem, jedna prowizja itp. A kto nie inwestuje ten się cofa, u wstecznie. Mam świetne dwa przykłady jak to rolnicy z okolicy gadali o takich dwóch co też się u nas szarpnęli i zainwestowali duże pieniądze w gospodarstwo.Jeden wybudował sobie chlewnie na 120 macior cykl zamkniętym i śmiało może powiedzieć że się mu udało bo wybudował przed tym szałem wielkim bumem co bloki ściągali z Niemiec bo brakowało a cena szybowała do góry szybciej niż za świnie, drugi zaś skrzętnie inwestował w ziemie i sprzęt kupił. Jako pierwszy skorzystał z programu SPO w wiosce i jako jedyny bo reszta miała klapki na oczach i tylko potrafili się z nich śmiać ze się zajadą . A dziś w wiosce to wszyscy mogą się im kłaniać w pas bo praktycznie są panami i nikt im nie podskoczy i na pewno mają kredyty i to nie małe . Ale swoje pieniądze wolą trzymać na czarną godzinę i inwestować z tych z kredytu a resztę trzymać na lokacie. Po kupili sobie i ziemie i ciągniki.Ten co skorzystał z SPO to wymienia już ten 5 letni sprzęt na nowy i np kupił sobie opryskiwacz Amazone, Dominatora 150, JD 6430 Premium i nowego Zetorka jako pomocniczego. Jak ktoś chce i mądrze kombinuje to chyba jednak idzie. Teraz to tylko resztę zazdrość bierze ze im się udało, mało tego a niektórzy nazywają ich cwaniakami, a przecież każdy mógł zrobić identycznie....

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Modernizacja Gospodarstwa na areale 30 ha Dzisiaj, 03:24
  •  

#42 Share krzychoo124

krzychoo124

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 108 postów

Napisany 26 styczeń 2010 - 00:28

Modernizacja Gospodarstwa na areale 30 ha Mądre słowa. Na pewno wezmę z Ciebie przykład... ;)

#43 Share adamj24

adamj24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 402 postów
  • Zainteresowania:Prawo, finanse, dobre wino i trochę rolnictwo

Napisany 26 styczeń 2010 - 08:55

Modernizacja Gospodarstwa na areale 30 ha Pablooo do wszystkiego trzeba podchodzić z głową i rozsądkiem. Ja też znam na wsi takich co kiedyś mieli dziesiątki ha, tuczarnie, masę sprzętu na podwórku, potem jak była kasa to szpan nówka samochodami, dziś obrabiam ich (byłą) ziemię, z tuczarni zostały wspomnienia, nie został im nawet dom. Kredyt + Komornik to naprawdę niszczycielskie działanie i jak ktoś zaplanuje inwestycje pod ceny np. z roku 2007 nie zostawiając sobie żadnego marginesu bezpieczeństwa to może ostro popłynąć jak ceny będą takie jak dziś przez kolejne lata. Co do wykorzystywania dofinansowanie to jak najbardziej się z tobą zgodzę, że trzeba korzystać jak można, tylko też z rozsądkiem. Osobiście nie skorzystałem z SPO bo nie miałem kasy spłacałem ziemię. Potem już miałem trochę tlenu i wykorzystałem całą modernizację w dwóch podejściach 2007 i 2009 ale też nie szarpnąłem się w całości na raz. Kredytem wspomagam się w takiej wysokości, że mogę np. sprzedać 10% do 20% ziemi bez większego uszczerbku dla dalszego funkcjonowania gospodarstwa i jestem bez długów i podobne podejście polecam wszystkim. Czarno widzę natomiast tych co długu mają tyle, że by go w całości spłacić to braknie majątku i zostają tylko w skarpetkach.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#44 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, militaria, off-road

Napisany 26 styczeń 2010 - 09:03

Modernizacja Gospodarstwa na areale 30 ha Kwestia jak ktoś modernizuje gospodarstwa. Znam takich co rocznie 500 ton pszenicy konsumpcyjnej na kredyty przeznaczają i wiążą ledwo koniec z końcem, ale są i tacy co zainwestowali dobrze, z rozwagą i teraz mają z tego korzyści, więc nie dziwi mnie jak ktoś kupuje Fenda 412, JD serii 6330 Premium, czy Valtrę N111e na 30ha, bo po prostu mają z czego je spłacić, a chcą wykonywać swoją pracę w godziwych i komfortowych warunkach.
Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

#45 Share michalk

michalk

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 695 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport internet

Napisany 26 styczeń 2010 - 09:07

Modernizacja Gospodarstwa na areale 30 ha pabloooo podoba mi sie Twoje podejscie i w pelni sie zgadzam u mnie w okolicy sa doskonale przyklady jak mozna bylo kase wyciagnac, gdy moj ojciec kupowal uzywanego ursusa 1014 za 75tys mogl zlozyc wniosek na spo i przyprowadzil by jakis nowy ciagnik za 150tys i tez nie mial by kredytu a gdyby chcial sie troche zadluzyc to mial by caly park maszynowy a w tej chwili juz by nie mial grosza kredytu bo jakos sie pchalo przez te lata raz lepiej raz gorzej ale do przodu caly czas.Mysle ze zeby byc rolnikiem liczacym sie na rynku trzeba inwestowac i troche ryzykowac bo nie ryzykujac po kilku latach trzeba bedzie interes zwijac bo bedziemy po prostu niekonkurencyjni... pozdrawiam i szacunek pabloooo za odpowiednie myslenie
Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

#46 Share adamj24

adamj24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 402 postów
  • Zainteresowania:Prawo, finanse, dobre wino i trochę rolnictwo

Napisany 26 styczeń 2010 - 09:20

Modernizacja Gospodarstwa na areale 30 ha Lukasz 1987 napisałem, że inwestować trzeba z głową, bo zauważ ż jak oddają 500 ton w cenie z 2007 roku i ledwo wiążą koniec z końcem to przy dzisiejszych cenach muszą oddać 800 ton by spłacić roczne raty a okazuje się że plonu jest tylko 600 ton brakujące 200 ton to gwóźdź do trumny takiego gospodarstwa, które nie uwzględnia spadku cen. Osobiście inwestując robię kalkulacje jak to będzie jak ceny spadną do minimum z ostatnich 5 lat wstecz i czy przy takich cenach daje rady obsłużyć zadłużenie. Jak ceny są wyższe od minimalnych w moich założeniach to mam wolną kasę na kolejne inwestycje.

#47 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów

Napisany 26 styczeń 2010 - 09:28

Modernizacja Gospodarstwa na areale 30 ha Akurat te 500 ton to przy cenie z 2008/2009 roku (od żniw do żniw). Akurat ten rolnik produkuje trochę ponad 1000 ton konsumpcyjnej. W sumie może to co teraz powiem jest wredne i podłe, ale chciałbym, żeby zbankrutował i wysprzedał ziemię. Dlaczego? Bo jak My coś kupimy to zaraz: "aaa ma firmę na TIRach zarobił to sobie kupił, w dodatku po znajomości dofinansowanie sobie załatwi". Dla Mnie osobiście nie ma przyszłości dla gospodarstw utrzymujących się ze zboża przy powierzchni poniżej 200ha. Ceny będą się wahać, a takie wahnięcia mogą być zabójcze. Jak ktoś unie zarządzać gospodarstwem to i na 30 ha będzie żył godnie
Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

#48 Share es8

es8

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 279 postów

Napisany 26 styczeń 2010 - 09:49

Modernizacja Gospodarstwa na areale 30 ha A ja właśnie uważam, że przyszłość w rodzinnych gospodarstwach między 100 a 200 ha, w których praktycznie nie trzeba nikogo zatrudniać. Fakt, że dobrze jest wykonywać jakieś usługi, czy prowadzić drugą działalność, nie mówię już o hodowli. Ale wg mnie nie trzeba mieć ponad 200 ha, żeby mieć wszystko swoje. ;)

#49 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów

Napisany 26 styczeń 2010 - 10:00

Modernizacja Gospodarstwa na areale 30 ha Rozumiem o co Ci chodzi. Tyle tylko mając te 150ha utrzymaj się siejąc pszenicę ozima i jarą oraz rzepak? A jak ktoś ma słabe ziemie i sieje jęczmień (w żniwa u nas 230zł/t), żyto (250zł/t), owies (150zł/t) to jak on może się utrzymać. Co innego jak ktoś ma np buraka cukrowego, ziemniaka, marchew, cebulę to zawsze trochę więcej na tym zarobi. Także uważam, że gospodarstwa powyżej 1000ha powinny zniknąć, jak ktoś już kupił nie wiadomo ile ha na własność to niech ma, ale jak ANR będzie sprzedawać dzierżawy to powinna pilnować, żeby rolnik nie miał więcej jak 300ha a firma 500ha. Ale nie róbmy OT

#50 Share pabloooo

pabloooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 446 postów

Napisany 26 styczeń 2010 - 10:04

Pablooo do wszystkiego trzeba podchodzić z głową i rozsądkiem. Ja też znam na wsi takich co kiedyś mieli dziesiątki ha, tuczarnie, masę sprzętu na podwórku, potem jak była kasa to szpan nówka samochodami, dziś obrabiam ich (byłą) ziemię, z tuczarni zostały wspomnienia, nie został im nawet dom. Kredyt + Komornik to naprawdę niszczycielskie działanie i jak ktoś zaplanuje inwestycje pod ceny np. z roku 2007 nie zostawiając sobie żadnego marginesu bezpieczeństwa to może ostro popłynąć jak ceny będą takie jak dziś przez kolejne lata. Co do wykorzystywania dofinansowanie to jak najbardziej się z tobą zgodzę, że trzeba korzystać jak można, tylko też z rozsądkiem. Osobiście nie skorzystałem z SPO bo nie miałem kasy spłacałem ziemię. Potem już miałem trochę tlenu i wykorzystałem całą modernizację w dwóch podejściach 2007 i 2009 ale też nie szarpnąłem się w całości na raz. Kredytem wspomagam się w takiej wysokości, że mogę np. sprzedać 10% do 20% ziemi bez większego uszczerbku dla dalszego funkcjonowania gospodarstwa i jestem bez długów i podobne podejście polecam wszystkim. Czarno widzę natomiast tych co długu mają tyle, że by go w całości spłacić to braknie majątku i zostają tylko w skarpetkach.

Wiesz jak komuś sodówka do głowy uderza, lub twierdzą że są z lepszej glinki zrobieni to niestety tak wychodzi. Tez mogę podać przykład z okolicy gdzie koleś ledwo zipie, ale niestety muszę to powiedzieć choć nie lubię oceniać innych jest po prostu wielkim papudrokiem. Postawił też wielką fermę na świnki, maciory na rusztach , tuczniki głęboka ściółka.Wszystko nowe, i tak jak to postawił to chyba myślał że wszystko za niego samo się zrobi. zapomniał o jakiejkolwiek profilaktyce, nie mówiąc już o dezynfekcji i myciu pomieszczeń. Na podwórku ha złomu, kombajn jak po lecie koło przednie się przebiło, to tak stoi na flaku po dziś dzień.Jak paszociąg nawalił , to zamiast go naprawić olał to, gdzieś dostała się wilgoć i dziś już z tego zostało trochę rdzy. Dlatego twierdze ze są osoby którym można dać 2 mln zł na konto i to przepieprzą a są osoby które dostana 200tys i zrobią z tego 2 mln zł.No i najlepsze na koniec jest u mnie w wiosce gościu młodszy zresztą ode mnie i on stwierdził że nie składa na Modernizacje bo szkoda latania i kupił sobie na młodego rolnika nowego Zetora Forrtera 95 KM za ponad 140 tys na kredyt młodego rolnika. Spłacać go pewnie tez trochę będzie i nie zobaczy z uni ani grosza , wszystko zapłaci co do grosza. ja polatałem i kupiłem 412 i resztę maszyn. I jak dostane cały zwrot z uni + Vat to w tej cenie jego zetora wymienię cały sprzęt . A jeśli chodzi o spłatę mojego zadłużenia to nawet w tej chwili nie było by problemu żeby to spłacić. Nawet Marek Konrad radzi ,ze warto oszczędzać!!!Pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share aadams7

aadams7

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 541 postów

Napisany 26 styczeń 2010 - 10:12

Rozglądałem się praktycznie za wszystkimi markami i ta wydawała mi się najbardziej dopracowana, po prostu bardzo mi wpadła w oko. Choć nie powiem że inne marki są złe, bo każdy z ciągników miał coś co warto byłoby mieć. Ale wybór padł na tą markę, nie powiem znaczną role odegrała tutaj cena. w końcu stwierdziłem że jak mam wydać ponad 250 tyś netto za coś w co do końca nie jestem przekonany, więc stwierdziłem ze wole dołożyć te parę groszy i być w pełni usatysfakcjonowany. Pozdrawiam, a ciągniczek naprawdę dobry sprzęcik

ja też się rozglądałem za innymi ciągnikami i wybór padł na 412 bo mi najbardziej pasował, liczyliśmy się z kupnem ciągnika za jakieś 120-150tyś zł, oczywiście używany... pojawiła się szansa na kupno nowego z prow-u. 120tys moich + 120 z agencji dawało ciągnik w granicy 240-250tyś netto. ale mimo to nie było jeszcze satysfakcji z posiadanego sprzętu. przynajmniej dla mnie do tata był już zadowolony i się dziwił dlaczego mamy się porywać na na fendta. po jeździe próbnej u nas na polu powiedział tylko fendt i nic więcej. fakt kasę trzeba było dołożyć ale jest pełne zadowolenia i satysfakcja...

co do inwestowania w tak trudnych czasach to jest to trochę ryzykowne, ale po prostu trzeba, w mojej wsi z prowu skorzystało 4 rolników, reszta się śmieje że na kredyty pracuje cała 4, ale ta cała 4 przy pomocy agencji rozwinęła skrzydła a ci pozostali zostają w tyle, to smutne ale prawdziwe
Po długie nieobecności na agrofoto wracam z tytułem inż. ;P

#52 Share michalk

michalk

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 695 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport internet

Napisany 26 styczeń 2010 - 10:32

Modernizacja Gospodarstwa na areale 30 ha wlasnie w dzisiejszych czasach bez pomocy ARIMR ciezko bylo by sie rozwijac a juz napewno gospodarstwa do 30ha a to jest szansa i trzeba ja wykorzystac dlatego mysle ze jesli jest mozliwosc to trzeba skorzystac a co ludzie gadaja jak sie smieja to juz ich problem i tak za 5 lat gosciem bedzie ten ktory zaryzykowal Z GŁOWĄ a nie taki ktory potrafi tyslko smiac sie ze ktos ma kredyt. Moim zdaniem kredyt to normalna usluga jak kazda inna trzeba za nia po prostu zaplacic.Jak wynajmujemy kombajn na zniwa i placimy za koszenie tak samo pozyczamy pieniadze musimy je oddac i placimy odsetki. wszystko jest dla ludzie oczywiscie z glowa.
Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

#53 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 26 styczeń 2010 - 10:43

Modernizacja Gospodarstwa na areale 30 ha no wszystko ładnie i pięknie, tylko moim zdaniem szkoda takiego ciągnika na 20ha bo on nawet nie pokaże na co go stać( przynajmniej w moim przypadku) a co do zwrotów i inwestycji to kiedyś liczyłem i mi wyszło że spokojnie na te swoje 22ha mogę startować na ciągnik 120km tylko szkoda że takim ciągnikiem nie miałbym co robić

#54 Share aadams7

aadams7

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 541 postów

Napisany 26 styczeń 2010 - 11:12

Modernizacja Gospodarstwa na areale 30 ha gazik zawsze możesz zboże jak już wzejdzie zaorać i od nowa zasiać... heheheheh a tak poważnie to szansą na wykorzystanie sprzętu są usługi...
Po długie nieobecności na agrofoto wracam z tytułem inż. ;P

#55 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 26 styczeń 2010 - 11:41

Modernizacja Gospodarstwa na areale 30 ha pod warunkiem że są chętni do usług, kiedyś jeździliśmy na usługi ale szkoda na to czasu, nawet jakby był czas to i tak za bardzo nie ma u kogo takich usług robić, i jest jeden gościu który zajmuje się usługami wszystkimi poza sianokiszonką w bele a żeby z nim konkurować to trzeba sprzętu za milion kupić

#56 Share thefarmer

thefarmer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 151 postów

Napisany 26 styczeń 2010 - 11:46

Modernizacja Gospodarstwa na areale 30 ha no wiesz a druga sprawa jesli mialbys inna produkcję mam tu na mysli warzywa to ten ciągnik miałby wiecej roboty,tak jak w moim przypadku mam troche warzyw i ciągniki juz się troche nalatają bo to trzeba opryski wykonac na grzyba,desczownie rozstawic,przestawic,wode pompowac itd

co do maszyn z prowu to w mojej wiosce 3 złozyło wnioski ja i jeszce 2,pozostali to tylko krzywo patrzą z zazdrości a ja mówie ze niech ruszą te d*** i niech se tez maszyny pokupią a nie tylko na innych krzywo patrzec potrafią i piwko popijac i nic nie robic...

#57 Share 19Damian89

19Damian89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 526 postów

Napisany 26 styczeń 2010 - 14:16

no wszystko ładnie i pięknie, tylko moim zdaniem szkoda takiego ciągnika na 20ha bo on nawet nie pokaże na co go stać( przynajmniej w moim przypadku) a co do zwrotów i inwestycji to kiedyś liczyłem i mi wyszło że spokojnie na te swoje 22ha mogę startować na ciągnik 120km tylko szkoda że takim ciągnikiem nie miałbym co robić

mialby co robic zalezy jaka masz hodowle i co uprawiasz, ten 120 konny mozna powiedziec bedzie robil wszystkie ciezkie prace w polu, a teraz masz 20ha ale raczej sie chcesz rozwijac i co za 5 lat bedziesz mial 40ha i juz nie bedzie tyle odpoczywal a kupisz takiego 80konnego bo ci narazie starczy a za 5 lat bedziesz sie meczyl nim zeby wszystko na czas zrobc, wiem to z doswiaddczenia mojeog wujka wziol Zetora 5320 nowego 12lat temu mial okazje kupic miesiac pozniej kolo 8-10ha ziemi zaraz obok siebie no ale niestety bal sie ze nie da rady teraz zaluje ze wziol tego zetora bo by dolozyl kolo 10tys u by mia 5240 albo mocniejszego MTZ z przednim i by mial wiecje ziemi,

kredyt to to samo jak bys zbieral te piniadze masz na splate 15 lat to tak smao jak byc przez 15 lat odkladal sobie na konto po 5tys i masz za 15 na koncie kolo miliona zlotych ktore inwestujesz.
wiadomo nie ma co brac jak nie ktorzy bo nie moge miec gorszy sprzet od sasiada tylko ze sasiad robi i daje jakos rade a tamte stoi pod sklepem z piwem i czeka az samo sie zrobi :D.. Madre inwestycje i przeymyslane zawsze beda dobrym wyborem

#58 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 26 styczeń 2010 - 14:56

Modernizacja Gospodarstwa na areale 30 ha hodowla jest bydła mlecznego, a o zwiększenie ziemi to raczej ciężko, bo po ponad 30tys za ha nie bardzo się opłaci kupować, ba nawet jakby się opłaciło to i tak nikt nie sprzedaje, moje obecne ciągniki spokojnie wystarczą na 50ha

a te 5 tys odkładane to miesięcznie?? ciekawe które gospodarstwo ok 20ha może sobie pozwolić na odłożenie miesięcznie tych 5tys zł

#59 Share 19Damian89

19Damian89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 526 postów

Napisany 26 styczeń 2010 - 15:20

Modernizacja Gospodarstwa na areale 30 ha to tak samo jak bys spacal kredyt na ziemie przez 15 lat to jest to samo. wiadomo odlozyc nie odlozysz bo jak bedziesz mial gotowke to od razu cos kupisz a jak wezmniesz kredys to jak bys zgromadzil ta gotowke.

moj kuzyn kupil 2 lata temu 7,5ha po 30tys za ha i 3,4 ha za 24tys z ha jak sie nie myle, teraz sasiada komornik przycisnol kuzyn by z checia kupil te 4 ha co ponoc sprzedal ale nie przyszedl do niego, ale najlepsze jest to ze koles w nic nie inwestuje wiec skad takie dlugi ma? hodowla znikoma troche rzepaku i zboza ogolnie ma kolo 15ha no ale jak sie robic nie chce to nie wyzyje sie i jak co pol godizny do sklepu smiga tylko :D ..

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 26 styczeń 2010 - 16:13

Modernizacja Gospodarstwa na areale 30 ha ty mi o kredycie nic nie mów bo wiem doskonale jakie zalety ma kredyt, a kredyt mamy taki że pewnie na 412 by starczyło i to bez zwrotów :D