Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kiszonka z kukurydzy- proces przygotowywania

390 odpowiedzi na ten temat

#41 Share krzychoo124

krzychoo124

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 108 postów

Napisany 29 sierpień 2008 - 23:29

Kiszonka z kukurydzy- proces przygotowywania u mnie zauwazylem ze jak nakryje folią to musze dobrze przydniesc. Folia musi byc dobrze dociązona do kukurydzy wtedy najmniej plesnieje, ale i tak te 5 cm zawsze odejdzie ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Kiszonka z kukurydzy- proces przygotowywania Dzisiaj, 22:34
  •  

#42 Share sebe1033

sebe1033

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2080 postów

Napisany 30 sierpień 2008 - 07:41

Kiszonka z kukurydzy- proces przygotowywania ja mam w silosie i z godzinę gniotłem po zakończeniu wożenia że szłeś jak po betonie (no prawie) ,szczelnie przykryte i nic nie odrzucane.Wieć tobie też nie powinno gnić ,co prawda boki mogą bo ich nie dognieciesz dobrze,ale jak je ugnieciesz to na koniec znów weź środkiem gnieć .
Ciekawostka gniotąc sianokiszonkę okazało się żę sąsiada pronar mtz 1025 na oponach 520 co odpowiada 20,8 lepiej gniutł niż mój mtz 82 na 15,5 tylko bieżnik mały

#43 Share UrsusC3603p

UrsusC3603p

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 68 postów

Napisany 30 sierpień 2008 - 08:31

Kiszonka z kukurydzy- proces przygotowywania Wszystko robisz dobrze tylko na końcu dobrze przysyp folię ziemią a nic ci nie spleśnieje

#44 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 30 sierpień 2008 - 08:47

Kiszonka z kukurydzy- proces przygotowywania im wiekszy bierznik tym lepiej gniecie.

Ja gniotę ciapkem z turem. mi tam pod folio nie pleśnieje a przykrywam oponami. nie pryskam zakiszaczem.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#45 Share wojtek53

wojtek53

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 292 postów
  • Zainteresowania:ROLNICTWO

Napisany 30 sierpień 2008 - 10:29

Kiszonka z kukurydzy- proces przygotowywania ja ugniatam NH TL 100 nie daje zakiszaczy a na folie rzucam ziemie

#46 Share talek48

talek48

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 443 postów

Napisany 30 sierpień 2008 - 12:46

Kiszonka z kukurydzy- proces przygotowywania ja kisilem 2 razy kuku i zawsze te5-10 cm mi odeszlo. co jakis czas podczas kiszeniapolewalismy konewka zakiszacz, prtzykrylismy od dolu i z kazdej strony folia, przysypalismy siemia i tak odeszlo....1rok troche mniej bylo kuku to w stodole w przejeździe, moze cieplej to nie zgnije, ale i tak odeszlo tyle co wtedy....

#47 Share Balzak

Balzak

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2858 postów

Napisany 30 sierpień 2008 - 12:51

Kiszonka z kukurydzy- proces przygotowywania Ja ugniatam Zetorem Proxima 8441, robie na pryzmie i ugniatam tylko wzdłuż a boki na końcu trochę i jest wszystko ok, ważnym elementem jest to aby jak najmniej zrywać kołami, ciężki sprzęt do ugniatania jest nie za bardzo odpowiedni, dlatego za za bardzo zagęszcza kuku i robi sie błoto prawi ze, przykrywam folia i sypie piasek,

Doradca Żywieniowy w firmie paszowej 

#48 Share pasio

pasio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 516 postów
  • Zainteresowania:szerokie

Napisany 30 sierpień 2008 - 13:18

Kiszonka z kukurydzy- proces przygotowywania Ja ugniatam ursusem 3512 lub ursusem 1002

#49 Share rozal22

rozal22

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 370 postów

Napisany 30 sierpień 2008 - 14:04

Kiszonka z kukurydzy- proces przygotowywania w zeszłym roku nakosiłem tyle kuki że lepiej nie mówić. Silos mi został cały. dziś przyszedłem patrzę dziadek odkrył silos /nie wiem po co/ - pewnie sprawdzić czy się dobrze zakisiło i jest OK bo sam widziałem.
Przy pryzmie pewnie nie potrzebnie był ten przejazd w poprzek, ślad przy śledzie....
A potem nakrycie i obsypanie...
I teraz (pryzma już zjedzona) jak się odkrywało to he... te właśnie 10cm było OK tylko pod tym 10cm było 5-10 popsutego

Domyślam się że to przez opony, ugniatając w poprzek a ściana była dość stroma ściągała kukurydzę (gniecione było 5t ciągnikiem z przednim napędem)

I w tym roku będę miał uhu hu pryzmę dużą i nie chce czegoś takiego żeby się psuła - po co siać żeby potem wyrzucać?

A z tymi oponami też mam ich na pryzmach ale boje się przykrywać żeby nie spierdzielić pryzmy :/ to tylko leżą obok nich
a ty @andrzej2110 mówisz że udaje się tobie ;) bardzo ciekawe :)
przy ostatnich trawach (4) spróbuje ten pomysł będzie mniejsza pryzma i zobaczę.

#50 Share wsk125ccm

wsk125ccm

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 1258 postów

Napisany 30 sierpień 2008 - 16:11

Kiszonka z kukurydzy- proces przygotowywania u nas nigdy się nie gniotło pryzmy w poprzek i myślę że nie będzie (nikt w okolicy tak nie robi). A że pryzma się psuje to zależy od wielu czynników. Między innymi od ugniecenia, obsypania, a także od odkrywania... Najlepszym sposobem jest najzwyklejszy żółty piasek, ponieważ on równomiernie obciąża folię, nie jak np. opony zostawiają nie ugniecione kółeczko...

A u nas głównym powodem psucia się ok 10cm od góry było odsypanie za dużo (za szeroko) piasku, a za mało wycięte. W skutek czego przez czas, w którym nie było wycinane kiszonka sobie parowała i w miejscu gdzie nie było już piasku pleśniała. Jak było odkrywane na bieżąco to wszystko było ok.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share Hanter150

Hanter150

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 395 postów

Napisany 30 sierpień 2008 - 17:46

Kiszonka z kukurydzy- proces przygotowywania My dzisiaj skończyliśmy kosić. Ugniatane jak zawsze zetorem 9641 i pronarem 1221a .
KUBOTA ME8200, ZETOR 9641 + TUR, URSUS 3512, URSUS C360 + TUR --- Pracują na prawie 30ha.

#52 Share Henius91

Henius91

Rolnik z pomorza

• Moderator Galerii
  • PipPipPip
  • 2427 postów

Napisany 30 sierpień 2008 - 21:07

Kiszonka z kukurydzy- proces przygotowywania my juz prawie 10 lat ugniatamy ursusem 1224 i musze przyznac ze nigdy nie uda sie ugniesc tak samo np. w ubieglym roku nic nie zgnilo ale za to w tym... masakra. i ktos tu napisal ze im wiekrzy bierznik tym lepiej gniecie. po pierwsze protektor(bierznik jest to to co zostaje jak sie protektor zetrz) a po drugie to nie prawda bo lysa opna nigdy tak nie przerwie warstwy jak opona z dobrym protektorem. dopuki mialem stare opony w 1224 to nie musialem tak uwazac na to ze przerwie a teraz nowe opony to trzeba delikatnie. no fakt ze ten protektor lepiej wcisnie ale wtedy trzeba bardzo dokladnie jezdzic. i zadnymi preparatami nie robie bo to tylko szkoda kasy na to. i folie przykrywam 10 cm warstwa piachu. tylko ze w silosie tez jest inaczej niz w pryzmie.
"Ernte gut, alles gut" ...:::KRONE:::...
Valtra - Individually Yours

http://www.youtube.com/user/Henius91 moje filmy

#53 Share drzewis98

drzewis98

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 421 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 30 sierpień 2008 - 21:29

Kiszonka z kukurydzy- proces przygotowywania my ugniatamy farmtraciem szer. lacze i max obciążników a kiedyś zetorem 7211 i ursusem c-330, kiszonka nigdy nam się jeszcze nie psuła, przykrywamy jednolitą czarną folią na która przysypujemy piach, ugniatamy tez boki pryzmy i jest git ;)

#54 Share rozal22

rozal22

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 370 postów

Napisany 31 sierpień 2008 - 07:47

Kiszonka z kukurydzy- proces przygotowywania @Henius91
wiadomo że w silosie to co innego.

Mowa jest o pryzmie ;)

ktoś tu napisał że odkrywać tyle ile potrzeba a nie na zapas...
W tym roku mój tata odkrywał pryzmy i tak się działo ze jak się odkryło to była Gitara a po 2-3dniach psuła się :/
no i czasem w trafiło się że po odkryciu była troszkę w niektórych miejscach lekko popsuta.

A jak robicie jak odkryjecie pryzmę kuki za dużo a za mało wybierzecie ?
zakrywacie folią ten brzeg czy folie zaciągacie tylko do kantu a może folie zwijacie na ziemię jeszcze nie odwaloną pozostawiając odkrytą kukurydzę.

#55 Share Balzak

Balzak

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2858 postów

Napisany 31 sierpień 2008 - 08:07

Kiszonka z kukurydzy- proces przygotowywania Ja od wiosny praktycznie wcale nie przykrywam kuku, zeby sie nie grzała, a zima odkopuje tule ile mi trzeba mam ustalona szerokość jaka pobieram i wtedy schodzi dobrze i sie nie psuje, Pryzme trzeba dostosować do ilości zrzuci kuku, jesli dajesz mało to pryzme trzeba robić wąska jesli duzo można robić szeroka, najlepiej jak by ściana zchodziła ok 2-4 dni jesli dłuzej mogą zaczynać robić sie siedliska pleśni szczególnie jak jest ciepło

Doradca Żywieniowy w firmie paszowej 

#56 Share akaku

akaku

MłodyRolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 620 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i motoryzacja

Napisany 29 sierpień 2009 - 19:15

Kiszonka z kukurydzy- proces przygotowywania Ja ugniatam mf 3095 w dłużkę i w poprzecz przykrywam ziemią a i w tym roku na 4,5 ha kuku będę posypywał otrębami
Case <3

#57 Share Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów

Napisany 29 sierpień 2009 - 19:31

Kiszonka z kukurydzy- proces przygotowywania U nas ostatnio ugniataliśmy 3 ciągnikami 4x4 Pronarem, Zetorem i Reno, oraz C330, która deptała mniejsza pryzmę gdzie trafiał właściwie tylko co 5 rozrzutnik i ona dawała rade z ta nie wielką ilością, tylko czasami pomagał jej Zetor. A na tej głównej(zimowej) ciężko było sobie poradzić tym 3 bykom z napędem, na pryzmie był ciągle korek. Trzeba się było naprawdę uwijać, żeby odbierać sieczkę od sieczkarni z kemperem i zdążyć ja rozrzucić i ugnieść.

#58 Share nasil90

nasil90

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 1055 postów

Napisany 29 sierpień 2009 - 19:48

Kiszonka z kukurydzy- proces przygotowywania U mnie ugniatamy ursusem C-330 a po skończonym koszeniu MF 3080
Massey Ferguson-Uniwersalność przede wszystkim.
mariusz(ZDUN) sprawdzony mechanik polecam.
mirek maszyny sprawdzony sprzedawca maszyn polecam.
Technik Węgrów solidna firma polecam.!!

#59 Share cinek7

cinek7

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 57 postów
  • Zainteresowania:Muzyka, Motoryzacja, Hodowla zwierząt

Napisany 29 sierpień 2009 - 20:03

Kiszonka z kukurydzy- proces przygotowywania W tym roku ugniatanie i rozgarnywanie kukurydzy na pryzmie robił MF 3065.Gnietliśmy jak co roku - wzdłuż.Na wierzchu polewaliśmy trochę bezoensanem sodu.Przykryte folią, przysypane piaskiem i trochę oponami.
...być kimś, będąc jednocześnie sobą...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6742 postów

Napisany 29 sierpień 2009 - 20:17

Kiszonka z kukurydzy- proces przygotowywania My gnieciemy Fendtem 145km (Favorit 612 LSA) wzdłóż i w poprzek a od tamtego roku pomaga na koniec moja forterra 11441 a pare lat temu na koniec kolega sieczkarnią wjeżdżał na wierzch.
Mój kanał na YouTube http://www.youtube.com/user/danielhaker

Sprzedam:
koło zębate przekładni kątowej prasy Sipma

rozrzutnik dwuosiowy
zgrabiarkę gwiazdową

agregat prądotwórczy