Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kiszonka z kukurydzy- proces przygotowywania

390 odpowiedzi na ten temat

#301 Share hodowca0007

hodowca0007

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów

Napisany 12 listopad 2012 - 18:49

Kiszonka z kukurydzy- proces przygotowywania kolega leje kwas propylenowy i mikro organizmy do paszowozu w lecie i mu się nie grzeje mi chodzi nawet oto żeby to zahamować i wybrać zainfekowane miejsca aby się pleśń nie rozpowszechniała dalej ale myślę że przyczyną jet to że wybieram wycinarką i co 2 dzień w tym samym miejscu ale od 3 dni w siekierą po te 40 cm (WE wcześniejszym poście był błąd 40 ale nie metrów jak mogło wynikać tylko cm) ale wybieram do połowy na drugi dzień 2 połowę no i może dłuższy okres między wybieraniem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Kiszonka z kukurydzy- proces przygotowywania Dzisiaj, 09:45
  •  

#302 Share mlodociany17

mlodociany17

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 98 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo. Modernizacja Rolnictwa

Napisany 12 listopad 2012 - 20:34

Kiszonka z kukurydzy- proces przygotowywania Panowie czy zbyt późno skoszona kukurydza mogla spowodować to że teraz pleśnieje w pryzmie?

#303 Share Lukasz007

Lukasz007

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 177 postów

Napisany 12 listopad 2012 - 20:37

Kiszonka z kukurydzy- proces przygotowywania Ta kiszonka to nie jest czasem za sucha? Jak się robi suchszą kiszonkę to występują wtedy spore problemy z dognieceniem pryzmy. Nie rozumiem o co chodzi z tymi plandekami. Na spód je kładłeś.

#304 Share hodowca0007

hodowca0007

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów

Napisany 07 grudzień 2012 - 21:29

Kiszonka z kukurydzy- proces przygotowywania tak zamiast foli ale już się unormowało pryskam kwasem i pleśnieje ale mniej jet to chyba spowodowane tym że spodnia warstwa była za sucha a górna była mokrzejsza gdyż było koszone i zbierane na dwa raz w jedną pryzmę (2 dni ) nauka na przyszłość lepsze mokrzejsze nisz suchsze
Dziękuję wszystkim za pomoc

#305 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 07 grudzień 2012 - 22:45

Kiszonka z kukurydzy- proces przygotowywania A ja akurat wolę suchszą, rok temu na mokrej wszystko mi chorowało. Najlepiej to mieć optymalną wilgotność a czasami ciężko trafić idealnie.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#306 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 07 grudzień 2012 - 22:52

Kiszonka z kukurydzy- proces przygotowywania Zwłaszcza jak się nie ma swojego sprzętu, a usługodawca zwleka z przyjazdem z tydzień, albo i dwa

#307 Share kyllee

kyllee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów

Napisany 08 grudzień 2012 - 00:23

Kiszonka z kukurydzy- proces przygotowywania jak masz sprzet ktory, konkretnie ucisniesz to lepsza suchsza ale nie za sucha najlepiej od 36-40 % sm wtedy jest najwiecej energi i najbardziej strawna

#308 Share ktokolwiek0000

ktokolwiek0000

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 19 grudzień 2012 - 21:25

Kiszonka z kukurydzy- proces przygotowywania Witam.Podepnę się pod temat.Mam mały problem z kiszonką z kukurydzy a konkretnie pryzmami.Obie pryzmy były zakrywane folią budowlaną jedna większa 29 września a druga 5 dni później.Obie folią budowlaną.Kukurydza była ubijana warstwami na oko 30 cm 8 tonowym ciągnikiem i obsypana ziemią na ok 5 cm.Kilka dni temu zauważyłem ,że folia jest podziurawiona przypuszczalnie przez lisa albo inne zwierzę i miejscami są wygrzebane małe jamki.Zaraz po zauważeniu tego obie pryzmy zostały połatane kawałkami folii z worków i obsypane ziemią w miejscach dziurek.I teraz mam pytanie do ludzi doświadczonych.Czy ta kiszonka nie zacznie się psuć przez to że powietrze miało dostęp do pryzmy?Po czym poznać,że kiszonka zaczyna się psuć pod folią?Dodam,że z dziurek dobiega taki lekko octowy zapach a kiszonka pod folią na ok 5-10 cm jest rozmarznięta,natomiast reszta pod spodem jest zmarznięta.Proszę o odpowiedzi.Z góry dziękuję

#309 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 19 grudzień 2012 - 21:31

Kiszonka z kukurydzy- proces przygotowywania tam gdzie były dziury będzie się psuła. Póki jest zimno to nie tak mocno ale latem będziesz sporo odrzucał.

#310 Share rafftti

rafftti

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 345 postów

Napisany 20 grudzień 2012 - 09:05

Kiszonka z kukurydzy- proces przygotowywania Być może to były myszy, nornice lub szczury ja mam z nimi problem. Jak wy sobie z tym dziadostwem radzicie????

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#311 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 20 grudzień 2012 - 11:53

Kiszonka z kukurydzy- proces przygotowywania złapać i wypalić oczy:) na myszy kot i jego zapach, na nornice podobnie jak łowny wyłapie a szczury pierwsze słyszę w kukurydzy
wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy
jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

#312 Share rafftti

rafftti

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 345 postów

Napisany 20 grudzień 2012 - 12:43

Kiszonka z kukurydzy- proces przygotowywania Koty to dobry pomysł ale u mnie nie za bardzo to wyjdzie. Mam dwa takie psy że z kotów w całej wsi zostają tylko futra, a mysz co rok to więcej.

#313 Share komodo

komodo

Hala Madrid :-)

• Members
  • PipPipPip
  • 1263 postów

Napisany 20 grudzień 2012 - 13:08

Kiszonka z kukurydzy- proces przygotowywania to psy naucz zeby myszy lapaly ja mam 3 wilki z tego 2 zajmuja sie odlawianiem przy pryzmie :) a koty zajmuja sie myszami w budynkach i moich kotow psy nie ruszaja ale obce to niestety jak zlapią we trzy i kazdy ciągnie w swoja strone to wiadomo co zostanie ^^ Maja na koncie takze jednego lisa byl zajety lapaniem kury i jak zauwazyl psy to juz bylo za pozno po 50 m ucieczki kapitulacja i mialem futerko na Huberta hehe :D ale za te 8 kur to mu sie nalezalo

#314 Share kokoman0

kokoman0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 604 postów
  • Zainteresowania:Jazda wszystkim co ma koła ale niekoniecznie silnik

Napisany 20 grudzień 2012 - 13:28

Kiszonka z kukurydzy- proces przygotowywania Ja tam uważam, że lepiej 100 myszy jak jeden kot. Więcej szkody narobi jak pożytku z niego. U mnie odławianiem myszy przy pryzmie qq zajmują się psy a w budynkach pastki. Podobno jak się posypie wapnem po pryzmie to odstrasza myszy. Nie wiem ile w tym prawdy ale kumpel mówił, że u kolesia od którego kupował wycinak myszy dawały ostro w rękawy a od kiedy zaczął sypać w koło wapnem problem ustał. Za rok spróbuje i ja :).

#315 Share zootechnik

zootechnik

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 59 postów

Napisany 20 grudzień 2012 - 13:55

Kiszonka z kukurydzy- proces przygotowywania

Witam.Podepnę się pod temat.Mam mały problem z kiszonką z kukurydzy......Obie folią budowlaną.

No i masz babo placek. Zaoszczędziłeś parę złoty na foli budowlanej i masz DUŻY PROBLEM !!!

Kilka dni temu zauważyłem ,że folia jest podziurawiona przypuszczalnie przez lisa albo inne zwierzę i miejscami są wygrzebane małe jamki.

Gdy folia budowlana zmarznie mocniej to pryzmy nie będziesz odkrywał tylko tą folię rwał jak wafelki i wtedy zacznie się problem.

Zaraz po zauważeniu tego obie pryzmy zostały połatane kawałkami folii z worków i obsypane ziemią w miejscach dziurek.I teraz mam pytanie do ludzi doświadczonych.Czy ta kiszonka nie zacznie się psuć przez to że powietrze miało dostęp do pryzmy?

Będzie się niestety psuła. Jeżeli zima będzie sroga powinieneś przetrwać ale nigdy nie oszczędzaj na folii.

Po czym poznać,że kiszonka zaczyna się psuć pod folią?Dodam,że z dziurek dobiega taki lekko octowy zapach a kiszonka pod folią na ok 5-10 cm jest rozmarznięta,natomiast reszta pod spodem jest zmarznięta.Proszę o odpowiedzi.Z góry dziękuję

Jeżeli pachnie kwasem octowym to jest dobrze. Jeżeli włożysz tak rękę i jest zimna to jeszcze lepiej. Zaopatrz się na wszelki wypadek w kwas propionowy lub mieszaninę propionowego z octowym. Mlekowy w tym wypadku nie pomoże a może pogorszyć. Tylko nie kupuj kwasu nieorganicznego a są takie na rynku i jedna z firm go sprzedaje, jeszcze każe rozcieńczać wodą (reakcja rozpadu dysocjacji silnie egzogenna z wydzielenie dużej ilości temperatury) co grozi kalectwem. Propionowy działa on przeciwgrzybiczo i antypleśniowo oraz obniżając pH nie dopuszcza do wtórnej fermentacji. Możesz na lekko zagrzaną kiszonkę polać go, lekko rozpylić opryskiwaczem ręcznym i podać krowom bez obawy. Kw. propionowy jest nośnikiem energii więc krowom nie zaszkodzi a nawet chętniej będą go jadły.
P.S.
Kocur też dobry jest o ile myszy Ci się nie zalęgną w ciepłej kiszonce, to wtedy będziesz miał takie harce na pryzmie że ją i kot uszkodzi.

Zootechnik

Edytowany przez zootechnik, 20 grudzień 2012 - 13:57.

#316 Share ktokolwiek0000

ktokolwiek0000

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 20 grudzień 2012 - 19:04

Kiszonka z kukurydzy- proces przygotowywania Folia budowlana się rwie to fakt ale była ułożona na mocno ubitą kiszonkę i dociśnięta ok 5 cm warstwą ziemi.Kiszonka była tak ubita,że wideł nie dało rady wbić.Kiszonkę będę skarmiał dopiero od marca/kwietnia bo jest dla opasów.Miałem inwazję szczurów ale wytępiłem,po za tym w stogu siana trzymają się kuny a one odłowią każdą populację szczurów.Ślady na folii wskazują,że coś tamtędy przeszło.przypuszczalnie lis podczas mrozów podjadał kiszonkę.Dziury połatałem ale no właśnie ,czy kiszonka nie zepsuje się pod folią jak mrozy odpuszczą.Pierwszy rok robiłem kiszonkę.Widziałem,że ludzie stosują też folię od tuneli foliowych ,moim zdaniem jest lepsza,bo bardziej wytrzymała na uszkodzenia.Nie wiem jak to jest z kiszonkarską,bo nie testowałem.Każdy w mojej okolicy albo używa budowlanej albo od tuneli foliowych.

#317 Share GoRAL1

GoRAL1

mlody rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 2478 postów

Napisany 20 grudzień 2012 - 19:22

Kiszonka z kukurydzy- proces przygotowywania pewnie kuna polowała na coś pod folia
Jak się dostanie woda z roztopów to będzie się psuła w głąb jak nie będzie wody to tylko cienka warstwa tam gdzie jest dziura

#318 Share kyllee

kyllee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów

Napisany 27 grudzień 2012 - 12:48

Kiszonka z kukurydzy- proces przygotowywania ja mialem szczura w kukurydzy i robil dziury pozniej tarafilem na niego podczas odkrywania i dostal lopata przecielo ja na pol okazalo sie ze byla kotna i gniazdo robila w srodku miala male a jak odkrylem kukurydze to bylo gniazdo uwiniete pierwszy raz mialem szczura zawsze byly tylko myszy

#319 Share renault

renault

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 176 postów

Napisany 04 styczeń 2013 - 09:53

Kiszonka z kukurydzy- proces przygotowywania witam ja też mam problem u siebie z lkatorem pod doniec grudnia skończyłem jedną pryzmę posprzątałem po niej szczur uciekł, zacząłem drugą i po tygodniu przeniósł się do tej ma ktoś jakiś pomysł w jaki sposób mogę go zlikwidować
dziękuję

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#320 Share tespis17

tespis17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 596 postów

Napisany 19 styczeń 2013 - 20:21

Kiszonka z kukurydzy- proces przygotowywania Moim zdaniem szczur nie siedzi w samej kiszonce tylko albo w tej odrzucanej lub w tej co się grzeję (szczególnie na ukosach).
Przede wszystkim koledzy porządek na pryzmie.
Najlepszym sposobem to jest kot lub pies. Lepszego nie znam.