Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kiszonka z kukurydzy- proces przygotowywania

390 odpowiedzi na ten temat

#221 Share savas

savas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 230 postów

Napisany 07 marzec 2011 - 16:24

Kiszonka z kukurydzy- proces przygotowywania na 4 warstwy trzeba 24 500mm albo 16 750, a teraz bedziemy owijac 24 750 to to samo co 36 500

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Kiszonka z kukurydzy- proces przygotowywania Dzisiaj, 19:14
  •  

#222 Share Rolnikix

Rolnikix

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 374 postów

Napisany 07 marzec 2011 - 21:05

Kiszonka z kukurydzy- proces przygotowywania @zootechnik Bardzo dobrze się Ciebie czyta, mało kto tak konkretnie i ze szczegółami potrafi odpowiedzieć na tak wiele pytań które zapewne wielu nasuwają się na myśl.

A co sadzisz na temat okrywania kiszonki? Czy cała folia powinna być zakryta(np ziemią)? Czy wystarczy tylko zadbać o to aby nie dochodziło powietrze?

@savas o jakich konkretnie siatkach wspominasz? Kiedyś ktoś już o tym na forum tutaj wspominał ale nie widziałem siatek do przykrywania pryzm jeszcze na własne oczy. Może mógłbyś mi wskazać jakieś ilustracje tych siatek lub sklepy które je sprzedają(najlepiej sklepy internetowe) ?
Sprzedam pług 2-skibowy, sadzarkę, przetrząsacze widłowe- maszyny z własnego gospodarstwa
W celu kontaktu proszę pisać prywatne wiadomości na tym forum.

#223 Share savas

savas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 230 postów

Napisany 07 marzec 2011 - 21:31

Kiszonka z kukurydzy- proces przygotowywania To jest plastikowa siatka z oczkami ok 1x1 mm w roznych wymiarach od 5x5 m do 10x150m cena z tego co pamietam to ok 7 zlotych za m2 wychodzilo

#224 Share zootechnik

zootechnik

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 59 postów

Napisany 07 marzec 2011 - 22:27

Kiszonka z kukurydzy- proces przygotowywania Pryzmę jak piszecie bezwzględnie należy zabezpieczyć przed dopływem powietrza koniecznie trzeba ją obsypać na samych brzegach ziemią. Osypać to znaczy obsypać a nie zakopać :D by potem ziemi przy wybieraniu nie sypać wraz z kiszonką do koryta. Oczywiście uprzednio warto położyć coś na pryzmę przykrytą folią, coś ciężkiego i jednocześnie bez ostrych krawędzi. Stare opony to chyba najprostszy sposób. Opony te wypchną powietrze oraz uniemożliwią podwiewanie folii. Wtedy koniecznie warto jest ją obsypać by kompletnie zabezpieczyć nawet przed np. gryzoniami, kotami itp, które pod ciepłą nagrzaną folię lubią sobie wejść. Przy każdorazowym wybieraniu znów przykryć to miejsce oponami, bo amatorzy smacznego ziarna się znajdą i rozkopią w tym miejscu. Natomiast jak już wspominacie o siatkach na zewnątrz są takowe o dość drobnych oczka które zakłada się na te opony. Wtedy żadem ptak, przebiegający kot, pies itp. nie uszkodzi pryzmy. Dodatkowo kiedyś widziałem takową ofertę, gdzie oprócz tej siatki można było kupić worki które napełniało się piaskiem jako obciążenia zamiast opon. Wyglądem przypominało gigantyczną "kiełbasą Krakowską" związaną na końcach sznurkami (jak bojki żeglarskie). Więc jak ktoś ma pomysł i może coś takiego sobie uszyć to polecam.
Rozwijając temat dalej, parę ładnych lat temu widziałem folie malarską którą przykryto dużą pryzmę. Powiem szczerze że był to widok tragiczny, okolice Suwałk luty zima -20 stopni, bo gdy dotknęło się to folię, to pękała i łamała się całymi płatami jak wafle. I niestety człowiek zniszczył sobie całą pryzmę. Szczęści że były mrozy bo trochę uratował, poprzewoził pozakrywał jeszcze raz. Dlatego zachęcam do większego wydatku i zakupu porządnych folii. Zawsze trzeba pamiętać że to co przechowujemy jest 1000 razy droższe niż ta folia nawet za kilkaset złotych.

#225 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6738 postów

Napisany 07 marzec 2011 - 22:46

Kiszonka z kukurydzy- proces przygotowywania No właśnie te brzegi były zakopane w ziemi. Normalnie pryzma okryta tylko pługiem bruzda zrobiona, wpuszczony brzeg folii i ziemia z powrotem odwrócona z darnią.
Mój kanał na YouTube http://www.youtube.com/user/danielhaker

Sprzedam:
koło zębate przekładni kątowej prasy Sipma

rozrzutnik dwuosiowy
zgrabiarkę gwiazdową

agregat prądotwórczy

#226 Share savas

savas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 230 postów

Napisany 07 marzec 2011 - 22:53

Kiszonka z kukurydzy- proces przygotowywania Worki sa i nawet takowe posiadam, z tym ze nie warto tego szyc bo ten worek po napelnieniu wazy okolo 25 kg (srednica 25 cm wys 120cm koszt to ok 6zl za sztuke i moge zalatwic zarowno siatke jak i worki . napelnia sie je w ok 80 procentach i najlepiej jest to zrobic kaminiem np takim ozdobnym jest do kupienia po ok 100 zl za tone. Takimi workami przykrywamy siatke, ktora lezybezposrenio na folii, dzieki czemu przylega i wiatr jej nie podwiewa. Jezeli chodzi o folie malarska to wyniklo chyba z jakis nieporozumien i nadzwyczjnej checi kombinowania przez polskich rolnikow, bo tez takie historie slyszalem, jednak jezeli chodzi o folie transparentna pod folie czarna to zdecydowanie polecam bo mialem 2 silosy 35x6m i pryzme 8x40m z czego jeden silos byl pod transparentna a jeden nie i kiszonka w tej przykytej 2 foliami jest o wiele lepsza. 0 plesni i gdybym byol krowa to zdecydowanie ten 2 silos. Pryzme otworze pewnie gdzies w maju to zobaczymy.

#227 Share Rolnikix

Rolnikix

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 374 postów

Napisany 08 marzec 2011 - 09:07

Kiszonka z kukurydzy- proces przygotowywania Pytałem o to czy musi być przykryta cała kiszonka z powodu tego, iż zauważyłem w miejscach od strony południowej nieokrytych ziemią(nie dochodzi do nich powietrze bo od boków okryte ziemią ale akurat w danym miejscu załóżmy zsunęła się ziemia) znacznie większe psucie się kiszonki niż od strony północnej w której nie ma ziemi. Może to i wina folii, nie wiem na 100% jakie to były kładzione folie...

I mam jeszcze jedno pytanie do Ciebie @zootechnik.
Pisałeś o nie posypywaniu pryzm solą, chciałbym się dowiedzieć co sądzisz o tym zabiegu w przypadku młota browarnianego mokrego? Czy posypanie na wierzch w tym przypadków również jest szkodliwe? Obserwuje w mojej okolicy i widzę,że rolnicy wykonują w tym przypadku ten zabieg stąd moje pytanie.

@savas a ta siatka jest siatką ciężka? Bo piszecie o tym aby np oponami siatkę nakryć aby jej załóżmy wiatr nie zabierał... Nie mogę znaleźć tego tematu teraz ale czytałem kiedyś na tym forum o tym, iż ktoś kładzie taką siatkę na folię, okrywa boki pryzmy ziemią i na tym kończy się okrywanie z tym,że siatka jest ciężka...

Edytowany przez Rolnikix, 08 marzec 2011 - 09:09.

Sprzedam pług 2-skibowy, sadzarkę, przetrząsacze widłowe- maszyny z własnego gospodarstwa

#228 Share zootechnik

zootechnik

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 59 postów

Napisany 08 marzec 2011 - 14:41

Kiszonka z kukurydzy- proces przygotowywania To prawda, że posypywanie solą jest dość prostym sposobem konserwacji i popularnym. Jednak w przypadku podawania już samej kiszonki musielibyśmy tą wierzchnią warstwę odrzucać, bo tak duża ilość soli podana krowie jest bardzo niekorzystna dla niej samej o głównia dla mikrofolory żwacza. Poza tym sól ta przeniknie także głębiej, więc jest to problematyczne. Dlatego lepiej opryskać cokolwiek kisimy, konserwujemy np. kwasem mrówkowym, propionowym - kwasami organicznymi. Natychmiast obniżymy pH i zakonserwujemy wierzchnią warstwę z której kwasy te przenikną głębiej i nie wpłyną na pobranie przez zwierzęta kiszonek, ani na nie same.

#229 Share Lukasz007

Lukasz007

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 177 postów

Napisany 08 marzec 2011 - 19:05

Kiszonka z kukurydzy- proces przygotowywania Mam pytanie do zwolenników okrywania kiszonki oponami. Jak zabezpieczcie kiszonkę przed przegrzewaniem związanym z promieniowaniem słońca które w lato może stanowić duży problem? Wiadomo przed szkodnikami stosuje się siatki zabezpieczające, ale jak zabezpieczyć pryzmę przed słońcem? Ja sam zauważyłem że w miejscu gdzie ziemia uległa spłukaniu kiszonka bardziej się psuje. Mimo całej pracochłonności wydaje mi się że metoda "łopaty i młotka" najlepiej zabezpiecz pryzmę i wcale nie trzeba sypać ziemi na grubość 10 cm. Równo usypane 3 cm w zupełności wystarczą. A w zimę to też nie ma takich problemów z odkrywaniem. Nawet prawie wolę odkrywać pryzmę jak ziemia jest zamarznięta, bo wtedy odchodzą całe płaty. A i jeszcze do odkrywania używam kilofa którym podwadzam zamarzniętą ziemię i idzie w miarę szybko i sprawnie.
Wiem że teraz weszły jakieś nowe folie które zabezpieczają w dużym stopniu przed słońcem, bo odbijają promienie, ale jak to robiliście wcześniej?

#230 Share hoodoowca

hoodoowca

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 465 postów

Napisany 08 marzec 2011 - 20:04

Kiszonka z kukurydzy- proces przygotowywania Włączę się do dyskusji szanownych przedmówców ,jestem zwolennikiem okrywania ziemią max. 3-5 cm ale cała powierzchnia i na dodatek solę pryzmę ale całą systematycznie od początku co praktycznie eliminuje pobieranie przez krowy lizawek.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#231 Share Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów

Napisany 08 marzec 2011 - 20:11

Kiszonka z kukurydzy- proces przygotowywania Wiem że teraz weszły jakieś nowe folie które zabezpieczają w dużym stopniu przed słońcem, bo odbijają promienie, ale jak to robiliście wcześniej?
[/quote]
A folia 2 kolorowa, znaczy z jednej strony biała?

Edytowany przez Pawel20, 08 marzec 2011 - 20:12.

#232 Share Lukasz007

Lukasz007

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 177 postów

Napisany 09 marzec 2011 - 19:55

Kiszonka z kukurydzy- proces przygotowywania Widzę że nie ma odpowiedzi na moje pytanie.
Pawel20 właśnie o te dwu kolorowe folie mi chodziło, które są z jednej strony białe i dzięki temu odbijają promienie słoneczne. Zastanawiam się nad zastosowaniem tej foli na próbę na jednym kopcu i przykrycie ją oponami.

Zootechnik mam do Ciebie pytanie. Jak już była o tym wzmianka to przepraszam, ale nie zauważyłem. Słyszałem kiedyś że jak się robi kiszonkę to można ją posypać mocznikiem. Co o tym myślisz? Jaki to ma wpływ na jakość konserwowania kiszonki oraz co mućki na to?

#233 Share zootechnik

zootechnik

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 59 postów

Napisany 09 marzec 2011 - 22:01

Kiszonka z kukurydzy- proces przygotowywania Lukasz007, zastosuj tak jak koledzy sugerują i ja też gorąco polecam folię dwustronną czarno-białą. Biała na zewnątrz czarna do środka i będzie na 100 % dobrze. W temacie mocznika, soli, benzoesanu sodu, siana na wysłodkach itp.. ja nie polecam bo odbije się to na zwierzętach. W przypadku konserwacji - KISZENIA - głównie chodzi o to by jak najszybciej obniżyć pH materiału zakiszanego. W przypadk mocznika to raczej się nie uda <_< bo podniesiesz pH. Znam też wiele starych sposobów, przecież kiedyś dodawano, polewano melasą itp. żeby dostarczyć cukier jako pożywkę do namnarzania się bakterii, które to bakterie przy odpowiednich warunkach, temp. wilgotność jak się namnożą strawią część cukrów z kiszonki, część z podanej np. melasy itp. innych, obniżą na końcu pH.
Ja mam zaufanie do kwasów jak już pisałem, bo dajesz i masz. Nie czekasz czy się uda czy się nie uda. Ale wiadomo ilu nas tu jest każdy ma swoje sposoby + nasze plecy ;) Czyli: rodzice, dziadkowie którzy kierują nami. Więc każdy musi spróbować tego czy tamtego. Jednak prawidłowo przy obecnej wysokiej genetyce jaką mamy w stadach nie powinniśmy eksperymentować. Niech to robią na uczelniach :D

#234 Share Duzy1

Duzy1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 498 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, nowe technologie

Napisany 09 marzec 2011 - 22:14

Kiszonka z kukurydzy- proces przygotowywania Co lepiej zastosować folie 0.2 mm czy folie transparentną i 0.15 mm cenowo wyjdzie podobnie
Co myślicie o zakiszaniu w rękawach foliowych bo zamierzam w tym roku jeden pokos w rękaw zapakować

#235 Share Lukasz007

Lukasz007

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 177 postów

Napisany 14 marzec 2011 - 18:47

Kiszonka z kukurydzy- proces przygotowywania Zootechnik dzięki za odpowiedź. Z tym mocznikiem to słyszałem to od pewnego przedstawiciela firmy paszowej. Tak mi się właśnie wydawało że to coś nie tak, bo na uczelni mi mówili że najlepiej kiszą się pasze które zawierają dużo cukrów np; kukurydza. Średnio kiszą się trawy, a słabo np: lucerna. Więc te które się gorzej kiszą to trzeba wprowadzić cukier w jakiejś formie np: melasy.

#236 Share arturcase1394

arturcase1394

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 03 maj 2011 - 13:44

Kiszonka z kukurydzy- proces przygotowywania najlepiej na spód folie ( bo sie bedzie łatwiej zbierac i bez ziemi) potem kiszonka dobrze ubic i przykryc folio i ziemio a potem dawac krówkom :D

#237 Share Rolnikix

Rolnikix

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 374 postów

Napisany 05 maj 2011 - 21:36

Kiszonka z kukurydzy- proces przygotowywania Jak sądzicie, jaki zakiszacz/zakwaszacz dać najlepiej na kiszonkę z żyta?

#238 Share Pawel820

Pawel820

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 164 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Motoryzacja, Sport

Napisany 08 czerwiec 2011 - 20:55

Kiszonka z kukurydzy- proces przygotowywania Ja ugniatam Belarusem 820
Moja stajnia km MTZ Belarus 820 i MF 255

KPK Kumurun Team

#239 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 09 czerwiec 2011 - 12:37

Kiszonka z kukurydzy- proces przygotowywania Ja ugniatam fadromą co waży 15 ton to się ubije że hej B) a na koniec jeszcze fortschrittem zt300 wjeżdżam i jest git :D

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#240 Share Jelcz

Jelcz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 723 postów
  • Zainteresowania:Hodowla Krów,Byków,Macior i Tuczników

Napisany 09 sierpień 2011 - 14:38

Kiszonka z kukurydzy- proces przygotowywania Koledzy moge przykryć qq folią budowlaną?