Gość marekfarmer

Pasza treściwa dla Opasów

Polecane posty

akernolat    26

Daję bykom kiszonkę z kukurydzy i sianokiszonkę, mocznik i teraz właśnie kończy mi się zapas mojego zboża, i zastanawiam sie co jest bardziej ekonomiczne:

-kupić otręby + dokupić koncentrat

-podawać samą śrutę rzepakową

Oczywiście kukurydza i sianokiszonka do oporu i dodatkowo mocznik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin4752    0

A ile trzeba byłoby zasiac kukurydzy dla 10-20 sztuk bydła?Moznaby było mieszac ją z sianem i tym karmic.Mysle że dobrze by rosły, a dla matek same siano przez zime albo kiszonke ale to moze za rok najprędzej bo nie mam jeszcze do tego sprzętu.

 

A ta śruta rzepakowa jest dobra?Lepsza niz np. zebrana własna mieszanka z własnego pola z dodatkiem jakiegos koncentratu ze sklepu na podsypke jako dodatek do siana?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel85    0

A ile trzeba byłoby zasiac kukurydzy dla 10-20 sztuk bydła?Moznaby było mieszac ją z sianem i tym karmic.Mysle że dobrze by rosły, a dla matek same siano przez zime albo kiszonke ale to moze za rok najprędzej bo nie mam jeszcze do tego sprzętu.

 

A ta śruta rzepakowa jest dobra?Lepsza niz np. zebrana własna mieszanka z własnego pola z dodatkiem jakiegos koncentratu ze sklepu na podsypke jako dodatek do siana?

 

To chyba nie miejsce na taki temat !!

Piszemy o paszach treściwych ..

 

Daję bykom kiszonkę z kukurydzy i sianokiszonkę, mocznik i teraz właśnie kończy mi się zapas mojego zboża, i zastanawiam sie co jest bardziej ekonomiczne:

-kupić otręby + dokupić koncentrat

-podawać samą śrutę rzepakową

Oczywiście kukurydza i sianokiszonka do oporu i dodatkowo mocznik

 

Chyba dobrze jak kupisz otręby dodasz koncentrat .

w otrębach prawie w cale nie ma białka dołożysz koncentrat np sanbull i jakieś witaminki i będzie oki ,

Sama śruta rzepakowa wyjdzie drogo , wiec i nie opłacalnie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin4752    0

Ok, a jakbym dawał cały czas siano bez sianokiszonki i do tego taką pasze 40% jęczmień,40% owies i 10% koncentrat no i nie wiem może troche kredy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

ale wydaje mi się że śruta rzepakowa ma 2 razy więcej wartości... a cena jest 2 razy wyższa, więc zamiast 2kg otrąb+ koncentrat to dam 1 kg rzepakowej.

Co o tym myślicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
guex1    1

Panowie ile powinno być białka w paszy treściwej dla opasów. żywione są kiszonką z kukurydzy. czy 200kilo śruty sojowej wystarczy? do tego koncentrat josery?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
reebok    5

18% białka wystarczy. Josera nie produkuje koncentratów tylko witaminy. Chodzi Ci na pewno o bullenmast. Daj 250kg śruty rzepakowej zamiast soi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Paweldv    2

witam ja posiadam na dzień dzisiejszy 20 opasów rasy simental. są w wadze ok. 600kg ja im podaje kiszonka z liści buraka cukrowego 2 taczki wysłodki 2 taczki burak pastewny taczka ziemniaki taczka 40kg paszy składającej się z zyta pszenżyta jęczmienia pszenicy w proporcjach 25% do tego na 100kg mieszanki zborzowej daję 10% koncętratu firmy Nutrena siano kiszonka jakościowa ok 5kg na sztukę w ciągu roku od zakupu z wagi 70kg mają ok 500-600kg w wieku 18mies osiągaja wage 800-900kg. co sądzicie o moim karmieniu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarkos1234    0

Witam. Chciałbym się dowiedzieć ile dać SanBulla na jedną tonę śruty.

Skład śruty to:

owies 300 kg

jęczmień 200 kg

pszenica 100 kg

pszenżyto 400 kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Paweldv    2

san bull jest drogi i są tańsze zamienniki które daja taki sam efekt ja przerobiłem duzo firm i polecam nutrenę za 45zł 25kg jako dodatek w ilości 8% powyżej 200MC. pasza treściwa jest dodatkiem ważna jest ilośc podawanej paszy objętościowej i ważne żeby pasza objętościowa składała się poniżej 40% masy suchej . czyli siano słoma i pasza treściwa nie da takiego efektu jak siano kiszonka i pasza treściwa. w chodowli najważniejszy jest start cielaka jeśli nie doi krowy do 120kg to trzeba sie mocno spreżać żeby dobrze wystartował ja kupuje tylko simentale w wadze 60-80kg i trzeba o nie dbać żeby wystartowały.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Paweldv    2

NUtrena koncentrat OPAS 2 sypki 42% białka surowego wszystkie witaminy i aminokwasy w mojej hodowli daje to za***isty efekt. wybrałem to gdyż sanbull stosowany z zaleceniami to strata pieniędzy a efekt jak po tańszej i ekonomicznej Nutrenie ja worek 25kg rozrabiam na 300kg śruty zbożowej i jestem zadowolony. 18mies i bydło ma 700-800kg fakt że od wagi 300kg daje tego 8kg na sztukę do tego burak pastewny ziemniaki kiszonka z liści buraka cukrowego wyslodki i siano kiszonka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

A u mnie ten koncentrat kosztuje ponad 60zł już nie pamiętam bo teraz nie stosuje. Wiem że są dwa jeden zielony a drugi chyba niebieski i tego co ma większą ilość białka to byki nie chciały jeść. Wolały ten drugi ale i tak stwierdziłem że to za drogo wychodzi Np. twierdzisz że worek na 300kg to masz 325kg paszy to jest na 10byków na 4dni skoro po 8kg na jednego. Dla mnie za drogo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcin567    0

Ja tak jak kolega karol2 przestałem stosować koncentrat z nutreny. Teraz daję śrute rzepakową wychodzi taniej i jest o wiele lepiej pobierana przez bydło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość cycek933   
Gość cycek933

czy ma ktoś może doświadczenie w dodatkach z firmy Dolfos. tydzień temu zakupiłem drożcze paszowe Dolfos Dolcell i miesznake paszową Dolfos dolmix BO. drozcze stosuje do małych cieląt 3tyg wzwyż a mieszanke dorosłym jałowka na ops takim powyżej 300kg i moje pytanie czy ma ktoś doświadczenie w tego typu dodatkach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrek912    7

Na ile tak mniej więcej powinien mi wystarczyć worek sanbula 25kg przy 10 bykach o wadze 450kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Skup14    0

sklad na 1 tone paszy

soja 100kg

rzepak 150kg

drozdze 50kg

mocznik 25kg

witaminy 25kg

reszta sruta z roznych zboz

 

2,5kg na sztuke dziennie od 150kg do konca opasu.

 

Jest ok? czy czegos brakuje? bialka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

Mój znajomy opasa byczki mieszańce odpadami ziemniaków ,kukurydzą i paszą treściwą 8 kg na sztukę dziennie plus słoma .Byczki w wieku 20-22 miesiące miały średnią wagę na czysto 700kg.Cena 7,4 plus Vat. :)


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

Nie znam szczegułów .Chciał mi pokazać fakturę ,ale nie przywiązywałem do tego wagi .Opasy które sprzeal to mięsne sztuki .


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milinkovic    0

a czy mozna dawać byczkom  łubin zmieszany ze jęczmieniem i zytem np?

Edytowano przez milinkovic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez davy
      Witam po wielu przeczytanych postach na agrofoto czytam ze masło jest maślane a krowy to sie tak żywi a cielaki to tak. Wiele osób chyba nie zdaje sobie sprawy jak bardzo krzywdzi swoje bydło. Nie jestem z wykształcenia żadnym żywieniowcem(a i jak życie pokazuje czasami inżynierowie żywienia wiedza mniej niż ja ) a z rolnictwem mam jedynie odczynienia w domu czyli pomoc dla ojca w prowadzeniu gospodarstwa.
       
      Kreci mnie żywienie bydła i uzyskanie jak najlepszych wyników. Dlatego chce sie podzielić swoja wiedza jaka uzyskałem podczas żywienia zwierząt.
       
      1. Krowy mleczne: stosujemy u siebie kiszonke z traw oraz kukurydzy(moim zdaniem kiszonka z kuku nadaje sie do ...) dlatego tez przeanalizowalem wiele badań i wychodzi na to ze Nutri Honey MIESZANIEC SORGO Z TRAWĄ SUDAŃSKĄ maja taka sama zawartość energii jak kuku a większa zawartość białka(w fazie wegetywnej) młóto browarniane 10kg(wzrost mleka ok 2l dziennie)pasze z dossche Krowa 15 ok 4kg(4x0,5kg dzinnie), lecz od jutra zmiana na wysoko energetyczną Lactomax(zbyt duża ilość białka wychodząca z mocznika u krów) tez dossche(moim zdaniem najtańsze pasze) wysłodki buraczane melasowane suche z glinojecka ok 2Kg witaminy z Josery lacto plus keragen czy jakos tak .
       
      Nigdy wiecej krowom nie podam OTRĘBÓW, ZIEMNIAKÓW, a dlaczego? moim zdaniem strata pieniędzy ;/
       
      Mam nadzieje ze na przyszly rok zawita system TMR
       
      2. Cielaczki: siara w ciągu 2 godzin od wycielenia i od początku Włókno surowe VITACEL(rozwój żwacza ogólny) do pojła do końca odpajania, pierwsze 2tyg mleko matki okres zmiany mleka u mnie trwa tydzień od 3 tyg daje rożnie Josere, Shills, Polmass oraz dostęp do świeżej wody oraz siana i od 2 tyg dostają śrutę z ziarnem kukurydzy oraz płatkami owsianymi(rozwój żwacza "miesniwki") do 3misiaca potem nie trawią ziarna, po 2 miesiącach przestaje odpajać mlekiem ponieważ to jest po pierwsze nie ekonomiczne a po drugie żwacz im sie nie rozwija tak jak trzeba jak jada tylko na mleku. Potem do 11 miesiąca dostają śrutę kiszonek z kuku młóto i kiszonek z trawy oraz siano od czasy do czasu. Odchów cieląt jest najważniejszy i bardzo drogi ok 2,5tys zł i czasami doprowadzaja rolnika do szału hehe ale myślę ze sie opłaca
       
      Wszystkie krowy zapładniane sa sztucznie te co zostawiamy dla siebie cieliczki sa kryte HF a krowy słabsze są kryte mięsnymi w celu szybszej sprzedaży. Nie opisałęm jesazcze jak przebywa okres zasuszenia ale to może sie rozwinie temat to wspomnimy o tym.
       
      Moim zdaniem"Produkcja mleka to czysta działalność gospodarcza a krowy są to pracownice o które trzeba dbać żeby były produktywne" uważam to za czyste odzwierciedlanie pracy człowieka tylko tu pracują zwierzęta.
    • Przez Marcinbrz1985
      Cześć. Mam pewnie głupie pytanie. Mamy jedną "dżersejkę". To nasza pierwsza krowa, więc doświadczenie mamy niewielkie, jedyne to, co kiedyś pomagaliśmy rodzicom. Jest to jałówka, obecnie zacielona 6 miesiąc. Pytanie jest takie, ile jej dawać jeść, bo tu z małżonką mamy mały spór Póki co karmimy ją 3 razy dziennie. Rano i wieczór dostaje po około 5 kg siana, w południe ponad pół wiaderka mieszanki (śruta z owsa, krojone buraki pastewne, marchew, do tego kreda, agrosoda i witaminy). Nie za mało to dla takiej sztuki? Mi się wydaje nieco za chuda, chociaż weterynarz twierdzi, że jest ok. Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.
    • Przez Aniaanka23
      Cześć wszystkim
      mam pytanie bo już nie wiem co robić z moimi krowami 
      krowy jedzą tmr, a od pewnego czasu prawie wszystkie w oborze urwaly mleko, jedna po wycieleniu to samo, doje ją 1 dziennie. 
      Nie wiem już co robić.. jest maskara 
    • Przez dex
      po czym opasy najszybciej przybierają na wadze?
    • Przez qazi
      Witam wszystkich. Jakie będą najlepsze rośliny na poplon przeznaczony na paszę dla bydła, głównie na kiszonki.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj