Gość marekfarmer

Pasza treściwa dla Opasów

Polecane posty

Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

Z jakich zbóż robicie pasze treściwa dla byczków. Jakie proporcje ustalacie. Ja stosuje:

Śruta jęczmienna 40% Śruta Pszenżytnia 40% i 20% Koncentratu Farmer.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Balzak    6

Zamiast śruty jęczmiennej to mógłbyś dodać śrutu słonecznikowej, szkoda aby jęczmień jadł opas, a jakiej firmy jest ten koncentrat i jakie ma parametry


<p>Doradca Żywieniowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja 800kg paszy tak przyrządzam;

-250kg śruty pszenżytniej

-150kg śruty pszennej

-100kg śruty żytniej

-150kg śruty jęczmiennej

-50kg śruty sojowej

-50kg śruty rzepakowej

-50kg koncentratu firmy provimi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Balzak    6

Koncentrat jaki ma zalecany udział w dawce?? ilo jest %%


<p>Doradca Żywieniowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

Ja stosuje Koncentrat Firmy Farmer. Dodaje również Śrutę rzepakową w 20%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gratka    1

a ja mam pytanie ile kg paszy tresciwej zje taki opas + ile paszy objętosciowej? chcialbym sie dowiedziec bo nie wiem ile liczyc paszy na takiego jednego byka podczas jego calego opasania

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

u mnie dostają po 9kg paszy treściwej dziennie. I po 3-4 wiaderka 12 litrowe Buraków Pastewnych rozdrobnionych. Zależy jeszcze od wieku Bydlęcia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gratka    1

czyli mozna by bylo liczyc srednio 10 kg paszy tresciwej na jednego codziennie... tak>?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

No na dużego byka tak od 300 kg tyle daje paszy treściwej. Cielętom od 2 miesiąca podaje śrutę z owsa do woli wcinają i rosną znakomicie (średnio zjadają 1.5-3kg.)ale to tak do 3-4 miesiąca. Potem przechodzę na mieszankę owsiano jęczmienną

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

Właśnie odsadziłem cielaki i zaczynam je dokarmiać śrutem z owsa i jęczmienia. Do tego śrutu dodaje jeszcze zmielone siemie lniane. I moje pytanie w związku z tym ile tego siemienia można dać takim bydlakom? I ile mogą zjeść takiego śrutu w ciągu dnia? Są w wadze 150-350 kg(te największe to półtoraroczne jałówki przeznaczone na opas). Dostają sianokiszonkę i siano na zmianę(do woli)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oradek    1

Rozmawiałem z rolnikiem który chowa opasy a ma mało zboża i doje im otręby jęczmienne. Co w ogóle myślicie o o otrębach jęczmiennych w żywieniu bydła mlecznego jak i opasów. skład otrąb jęcz. energia 9,6 MJ białko 12 i celuloza 10 (ale pewien nie jestem, wszystkie dane jakie znalazłem były napisane po litewsku).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Otręby są OK, ale pod warunkiem że będzie to mieszanka ze śrutą jęczmienną czy pszenżytnią, najważniejsze żeby nie była to otręba tylko z owsem, otreba jako sama pasza treściwa się nie nadaje, nie ma białka tylko trochę energii i uboga jest, za to bardzo dobrze bilansuje się że śrutami ze zbóż, można stosować otręby do max pół na pół ze zbożem objętościowo, poprawiają strawność paszy i smakowitość mają słodkawy smak, buchaj nawet gdyby zjadł dużo za dużo paszy treściwej z otrębą nie będzie problemu :D

ps. jakie przeciętnie przyrosty ma buchaj powyżej 550kg ras czarnobiałych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamjd6100    3

Witam co powiecie o mojej mieszance;

pszenżyto 40%

owies 30%

żyto 20%

soja i śruta rzepakowa oraz witaminki 10%

co myślicie o takiej paszy tak o tym myślałem żeby jąpodawać bykom o wadze od 300 kg do 650 około a potem dać owsa 20% a żyta 30% co o tym myślicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andzin    20

Odświeżę temat. Wcześniej pisano o siemieniu lnu właśnie jak to jest z nim. Ja gotuję wode i parze mielone siemie dla cielaków takich 2 miesięcznych to tak piją że trudno napoić bo jest 10 w grupie w klatce. A ciekawe jakby takie mielone siemię do osypki dodawać czy to by było dobre i ile tego dodać procentowo. Dodam że takie siemię to około 20% białka i kosztuje 3,5zł/kg. CJ osypka granulki z nutreny dla małych cielaków też ma dodatek siemienia lnu tylko że nie pisze jaki dodatek tego jest, tylko że w składzie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość peres100   
Gość peres100
Napisano (edytowany)

,

Edytowano przez peres100

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor10145    19

witam. posiadam 3 byki hf w wadze ok 300 kg i teraz dostają pełne wiadro 10 l wysłodków suchych moczonych i pół wiadra paszy(na jedno karmienie). jak myslicie to wystarcza na 3 byczki czy zwiększyć dawke i w jakich ilościach podawać? Dodam że dostają tylko wysłodki, pasze i siano do woli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość peres100   
Gość peres100

na tone daje 100kg koncentratu reszta jeczmien i troche łubinu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość peres100   
Gość peres100

.

Edytowano przez peres100

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
benio1967    153

ja biorę opasa z de hausa i daję go ok.30 procent,ale chyba dokupię jeszcze śruty rzepakowej lub sojowej bo coś słabo rosną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość peres100   
Gość peres100

ja kupilem z ciekawosci 1 worek opasa z de heus i w srodku jest sam rzepak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin4752    0

Witam,chciałbym się poradzic ponieważ od trzech lat zajmuje sie hodowlą bydła mięsnego a konkretnie bydła limusine.Moje stadko do 10 mamek ,tyle samo młodych i jednego jednego byczka na rozród.Dopiero zaczynam gospodarzyc dlatego moje fundusze są dośc skromne dlatego wszystko karmie tylko sianem w kostkach,mysle ze jest bardzo dobrej jakosci.Moje pytanie jest takie,mam 4 byczki niecałe 500kg i czym mógłbym wzbogacic karme żeby je utuczyć?Czy gdybym zasiał w tym roku np. hektar lub dwa mieszanki to bylby dobry dodatek , oczywiscie z jakims dodatkiem koncentratu ze sklepu?Z kolega rozmawiałem to polecał mi abym zasadził wiecej ziemniaków i nimi tuczył.Prosiłbym o rady tych którzy zajmuja się tym dłużej niż ja.Z góry dziękuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel85    0

Ja jako treściwą stosuje śrute jęczmienną w której jest może 5 % żyta . ,. do tego daje witaminy , sanbula 250kg na tone , kreda pastewna 4 kg na tonę i do tego daje wiadro soi i rzepaku takie 10 litrowe .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez davy
      Witam po wielu przeczytanych postach na agrofoto czytam ze masło jest maślane a krowy to sie tak żywi a cielaki to tak. Wiele osób chyba nie zdaje sobie sprawy jak bardzo krzywdzi swoje bydło. Nie jestem z wykształcenia żadnym żywieniowcem(a i jak życie pokazuje czasami inżynierowie żywienia wiedza mniej niż ja ) a z rolnictwem mam jedynie odczynienia w domu czyli pomoc dla ojca w prowadzeniu gospodarstwa.
       
      Kreci mnie żywienie bydła i uzyskanie jak najlepszych wyników. Dlatego chce sie podzielić swoja wiedza jaka uzyskałem podczas żywienia zwierząt.
       
      1. Krowy mleczne: stosujemy u siebie kiszonke z traw oraz kukurydzy(moim zdaniem kiszonka z kuku nadaje sie do ...) dlatego tez przeanalizowalem wiele badań i wychodzi na to ze Nutri Honey MIESZANIEC SORGO Z TRAWĄ SUDAŃSKĄ maja taka sama zawartość energii jak kuku a większa zawartość białka(w fazie wegetywnej) młóto browarniane 10kg(wzrost mleka ok 2l dziennie)pasze z dossche Krowa 15 ok 4kg(4x0,5kg dzinnie), lecz od jutra zmiana na wysoko energetyczną Lactomax(zbyt duża ilość białka wychodząca z mocznika u krów) tez dossche(moim zdaniem najtańsze pasze) wysłodki buraczane melasowane suche z glinojecka ok 2Kg witaminy z Josery lacto plus keragen czy jakos tak .
       
      Nigdy wiecej krowom nie podam OTRĘBÓW, ZIEMNIAKÓW, a dlaczego? moim zdaniem strata pieniędzy ;/
       
      Mam nadzieje ze na przyszly rok zawita system TMR
       
      2. Cielaczki: siara w ciągu 2 godzin od wycielenia i od początku Włókno surowe VITACEL(rozwój żwacza ogólny) do pojła do końca odpajania, pierwsze 2tyg mleko matki okres zmiany mleka u mnie trwa tydzień od 3 tyg daje rożnie Josere, Shills, Polmass oraz dostęp do świeżej wody oraz siana i od 2 tyg dostają śrutę z ziarnem kukurydzy oraz płatkami owsianymi(rozwój żwacza "miesniwki") do 3misiaca potem nie trawią ziarna, po 2 miesiącach przestaje odpajać mlekiem ponieważ to jest po pierwsze nie ekonomiczne a po drugie żwacz im sie nie rozwija tak jak trzeba jak jada tylko na mleku. Potem do 11 miesiąca dostają śrutę kiszonek z kuku młóto i kiszonek z trawy oraz siano od czasy do czasu. Odchów cieląt jest najważniejszy i bardzo drogi ok 2,5tys zł i czasami doprowadzaja rolnika do szału hehe ale myślę ze sie opłaca
       
      Wszystkie krowy zapładniane sa sztucznie te co zostawiamy dla siebie cieliczki sa kryte HF a krowy słabsze są kryte mięsnymi w celu szybszej sprzedaży. Nie opisałęm jesazcze jak przebywa okres zasuszenia ale to może sie rozwinie temat to wspomnimy o tym.
       
      Moim zdaniem"Produkcja mleka to czysta działalność gospodarcza a krowy są to pracownice o które trzeba dbać żeby były produktywne" uważam to za czyste odzwierciedlanie pracy człowieka tylko tu pracują zwierzęta.
    • Przez Marcinbrz1985
      Cześć. Mam pewnie głupie pytanie. Mamy jedną "dżersejkę". To nasza pierwsza krowa, więc doświadczenie mamy niewielkie, jedyne to, co kiedyś pomagaliśmy rodzicom. Jest to jałówka, obecnie zacielona 6 miesiąc. Pytanie jest takie, ile jej dawać jeść, bo tu z małżonką mamy mały spór Póki co karmimy ją 3 razy dziennie. Rano i wieczór dostaje po około 5 kg siana, w południe ponad pół wiaderka mieszanki (śruta z owsa, krojone buraki pastewne, marchew, do tego kreda, agrosoda i witaminy). Nie za mało to dla takiej sztuki? Mi się wydaje nieco za chuda, chociaż weterynarz twierdzi, że jest ok. Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.
    • Przez Aniaanka23
      Cześć wszystkim
      mam pytanie bo już nie wiem co robić z moimi krowami 
      krowy jedzą tmr, a od pewnego czasu prawie wszystkie w oborze urwaly mleko, jedna po wycieleniu to samo, doje ją 1 dziennie. 
      Nie wiem już co robić.. jest maskara 
    • Przez dex
      po czym opasy najszybciej przybierają na wadze?
    • Przez qazi
      Witam wszystkich. Jakie będą najlepsze rośliny na poplon przeznaczony na paszę dla bydła, głównie na kiszonki.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj