mariuszmtz

Wasze gospodarstwa dawniej

Polecane posty

KarolT25    41

No to tak w latach 75 mój dziadek miał dwie obory i stodołę i ze 2 konie trzymał około 5-6 krów i parę świnek w latach 80 no rozwijał się miał około 15 ha i 5 ha to były porzeczki a reszta ziemia uprawiana i z porzeczek kupił wszystkie potrzebne maszyny i w 87 kupił T-25A a w 91 c-330M sprzedał 5 ha porzeczek i zostało 10 no i 3 ha uciekło postawiła się moja ciotka no i my i las i teraz mamy 7 ha :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszjarm    4

w latach 80-tych mieliśmy wybudowana nowa oborę na krowy mleczne 15 sztuk + 15 sztuk bydła mięsnego.

było 14 ha. 2 ciagniki c-330 oraz jako pierwszy w naszej gminie ojciec kupil mf 255.

był oczywiście bizon używany oraz nowy neptun i anna. wszystkie mszyny byly nowe oprócz przyczep i bizona.

Gospodarstwo było nastawione na mleko, bydło mięsne, uprawa burakow cukrowych ziemniakow ( sadzeniakow ) dla centrali nasiennej oraz jadalnych. zboza rzepak w latach 90-93 byly wybudowane nowe garaże i wiata na kombajny magazyny na zboze. stodola byla z lat 60-tych oraz mieliśmy znowu pierwsi nowe zachodnie auto renault clio. teraz mam prawie 50 ha i nie mam hodowli uprawiam pszenice rzepak i jęczmień.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
CaseJX90    0

U mnie to w latach 90 dziadek z ojcem chowali konie ponad 20 sztuk. Potem w 1998 roku przerobiliśmy jedną stronę na stanowiska 19 sztuk i doiliśmy tak +- 14 krówek, W 1999 założyliśmy odbiór (pierwsi we wsi haha). Było wtedy 15ha i dwa traktory Ursus C-360 i Ursus 3512. Potem w 2003 pojawił się Pronar. Teraz jest ponad 30ha i 30 krów dojnych, a wszystkiego ponad 60 sztuk. 3 ciągniki trochę maszyn i to wszycho ;)


KPK Kumurun TEAM!!!!!!!!!!!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorek1607    1

w roku 1985 dziadek dostał na przydział nową C-360, a chciał C-330, obrabialiśmy wtedy 17ha, maszyny były kupowane nowe, a trzymano 5krów i 7-8byków/jałówek, no i oczywiście trochę świnek, w 1994r sprzedano 6ha, bo trzeba było jeździć 15km, a nie miał kto, tak więc zostało się 11ha, teraz zajmujemy się hodowlą świń, w 2008r został zakupiony Zetor 7211, którego teraz zastąpił NH TD5050 B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maluch1    0

W latach 70 dziadek wybódował nową oborę i stobołę w tym samym okresie dostał przedział na nowego ursusa c 330 i dokupił ziemi z pgr w latach 80 kupił ursusa c 360 mieliśmy w tedy 39h i 10 krów 2 konie 10 maciur a prosiaki szły do pgr siali równierz buraki marchew len ziemniaki w latach 90 gospodarstwo przejoł tata kupił zetora 8011 i kilka maszyn ukierónkował chdowlę na 20 krów 60 byków i 100 swiń i dokupił ziemi teraz mamy 60h i te same ciągniki.Gospodarstw cały czas się rozrasta za 10 lat je przejmuję.To na tyle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
6330zielony    0

ok.35 lat temu ;/

-stodoła w której miejściło sie 3 przyczepy < 4 tonówki> zboża

- domek 30 m2

- 10 świni i 2 krowy

-c360 <żadnych maszyn oprócz wozu>

-8ha

dziś

-obora na ok. 60 sztuk 3 silosy 30 tonowe + stodoła ok 250 m2

-piętrówka z "olewacją" ogrodzenie z klinkieru

- c360-3P, john deere 6330,zetor 8441+ tur, tytan 10 , joskin 8400 me, i wiele innych

-46 ha pola

:D To to wszystko zrobił mój kochany tata ;D to jest prawdziwy rolnik... jestem mu wdzięczny za wszystko

Edytowano przez 6330zielony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

U mnie w gospodarstwie mechanizacja zaczęła się w 1968 roku kiedy to dziadek kupił niemieckiego lanz-buldoga później były 2 ursusy c45 a 1972 roku dziadek kupił 2 zetory k25 było w tedy jakieś 6 hektarów ziemi 4 krowy kilka świń :P w 1975 roku był kupiony z SKR-u ursus c4011 z 1968 roku z przebiegiem 168 mth :D tak mało ponieważ ten ciągnik pracował tylko 2 lata i pijany traktorzysta walnął przednim kołem w drzewo zgiął przednią oś i rozłupał obudowę skrzyni biegów <_< poza tym jak był kupiony nie miał tłoków , rozrządu miski olejowej 2 głowic i tylnych wieszaków bo komuś się przydały :P ale SKR dał wszystkie brakujące części nowe bo ciągnik był wystawiony na przetarg jako kompletny ale uszkodzony. Było w tedy 10 hektarów ziemi 6 krów i 20 świń :lol: w 1980 roku była postawiona nowa obora ze stodołą magazyn na zborze i garaż na ciągnik B) pod koniec lat 80 była kupiona vistula KZB-3b i to była sensacja na wsi ponieważ nikt prywatnie kombajnu na wsi nie miał :D parę lat później była kupiona druga i były do 2005 roku kiedy to kupiliśmy fortschritta E512 było w tedy 20 hektarów ziemi 14 krów i 8 byków w 2008 roku kupiliśmy fortschritta zt300 i jest obecnie ponad 30 hektarów 22 krowy i 4 jałówki

i oczywiście mam wszystkie potrzebne maszyny niektóre były kupione nowe inne używane kilka też było zrobionych samemu ale wszystkie dobrze działają i cieszę się z tego co mam B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BSZ110    163

Za czasów dziadka:

- pierwszy ciągnik to Zetor 25

- Vistula

- małe przyczepki

- Sporych rozmiarów gospodarstwo do 10 sztuk krów oraz pare swinek

- Zakup nowego Ursusa C-4011

- Zakup nowego Neptuna

oraz wiadomo najpotrzebniejsze maszyny

Juz za panowania ojca

- doprowadzenie do 70ha

- Prawie nówka U C-355

- zakup 2x Autosan D55 oraz 2x D50

- zakup nowego pługa 5 skibowego Fortschritt, nowy agregat uprawowy, siewnik Mazur, Pilmet 2000l oraz inne potrzebne maszyny (nowe)

- 2x Bizon Super Z056

- Sprzedaz jednego Bizona i zakup Giganta Z083 oraz Z056

- 1994r nowy MTZ 82

- 1994r nowy Polonez Caro

- 1996r zakup 5 letniego Zetora 16245

- 1998r Uzywany samojezdny kombajn buraczany Italo Svizzera

- 1999r nowy Rozsiewacz nawozów z elektronicznym sterownikiem

Lata 2000-2011 mozna zobaczyc w Galerii ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mathieu92    122

Zachęcam wszystkich do pisania życiorysów swoich gospodarstw. Każdy może dzięki temu zobaczyć jak inni budowali swoją potęgę :D


Sympatyczny facet z okolic Lublina który za wszelką cenę postanowił prowadzić gospodarstwo rolne i je rozwijać pomimo przeciwności losu oraz skromnego dobytku który odziedziczył :)

 

Zapraszam do mojej galerii którą ostatnio niestety zaniedbałem przez nawał pracy w gospodarstwie oraz poza nim ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To i może ja się pochwale. Zaczęło się od tego jak po śmierci wujka mojej mamy został koń a że mama mieszkała na wsi to odziedziczyła konia i rolnictwo stało się w tedy prostsze:) Koń służył długie lata lecz mój tata (jeszcze w tedy chodził bo teraz niestety jeździ na wózku inwalickim nieszczęśliwy wypadek w pracy...) miał dośc chodzenia za koniem postanowił kupic traktor. Kupił sama o mocy 12 koni lecz był w nie najlepszym stanie więc przez zimę go przerabiał. Traktor był kupiony na jesieni a przez zimę remontowany. Na początku wiosny zostały do niego dokupione najpotrzebniejsze maszyny takie jak: pług, kultywator i brony. Rolnictwo w tedy stało się prostsze lecz kiedy tata miał wypadek gospodarstwo było trochę zaniedbane bo nie miał kto robic. Mój wujek który na dzień dzisiejszy posiada 13 ha zaraził mnie rolnictwem i to on nauczył mnie jeździc traktorem jako młody jeździłem po ziemniaki lub zborze(w tedy to była frajda :lol: ). Lecz nadszedł czas zastanowienia czy dalej prowadzic gospodarstwo. Były plany żeby je zlikwidowac bo nie miał kto przy tym robic, lecz ja dzielnie o nie walczyłem i teraz jako młody rolnik prowadzę gospodarstwo o powierzchni ok. 1.5 ha ( w tym 0.5 ha ornego bo 1ha jest oddalony i jest zły dojazd do niego). Planuję powiększyc gospodarstwo do ok 3ha a co przy tym idzie zwiększyc ciągnik. I to by było na tyle.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursusc325    1

U mnie dziadek w 1960 roku miał 6 ha. Uprawiał je dwoma końmi.Hodował 4 krowy i 6 byków. Wybudował oborę i stodołę. W 1975 kupił używanego Ursusa c-330 i maszyny do niego.W 1979 wybudował drugą większą stodołę i dokupił 6 hektarów pola. W 1984 dostał przydział na nową c-360 i kupił trochę nowych maszyn min prase z-224 rozrzutnik i pająka. Od 2007 roku gospodarstwoprowadzimy we trzech ja, dziadek i kuzyn, stopniowo je powiększamy. Kupiliśmy Bizona i MTZta. Teraz mamy 42 hektary pola.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
men0410    0

Wiem że facet z sąsiedniej wioski w latach 50 miał już 50ha i obrabiał to chyba 10 końmi.W 60 na 100 ha 3x60 , w 70 na 200 ha doszły jeszcze 3x60 i bizon , w 80 na ok. 300 były 6x60 4x385 i 4 bizony.W 90 na 400ha 5x1224 2x385 i 2x360 i 10 bizonów.W 2000 na 700 ha 2xJD7930,2x1224,360.A teraz ma około 1500ha i park maszynowy to JD 9630 2x JD7930 u 1224.

Edytowano przez men0410

Ursus 1224, Ursus 1014, Ursus 914, Zetor 7211 i Ursus c360 na 150 ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Famer21    6

z 15 lat wstecz gdzieś, jak na wsi z dziadkami mieszkali jeszcze obaj wujkowie to bydło z 15 szt. dziadek i wujkowie robili, więc źle nie było. Teraz już tylko wujek z dziadkiem robią i ja od 6 lat już tak systematycznie, ale, że w mieście mieszkam to tj. oni sami, więc z bydła się zrezygnowało, teraz tylko trzoda chlewna średnio po 130 szt (ale porobiliśmy wyciągi i dziadek w tygodniu sam daje rady bez problemowo). uprawa już tylko zboże tj. pszenica, jęczmień, rzepak. Zaczynali z 2 traktorami zetor "major" i c-360, teraz doszedł Ursus 1224 i fendt vario 716. Praca się znacznie ułatwiła, obrabiamy tylko pole, w domu tyle co rano i wieczór obrządki nic więcej. 80 ha pola.. Z uprawą i siewem jedynie jest się ciężko wyrobić na czas, bo trochę zabawy na 3 jest. Żniwa pokończone to od rana do nocki orki i siew rzepaku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bizon58v2    0

u mnie to tak mieszkamy w woj kuj pom w gminie nowe

dziadek miał ok 70 lat zetora 25 i 2ha ziemi

w 1979 sprzedał zetora i kupił ursusa c 4011 wtedy było 7ha i kilka krów i 1 koń

w 1985 tata prejął gosp i kupił nowego ursusa c 360 i miał 10 ha i około 20 krów

w 1990 roku popełnił bład i sprzedał 60siątke i kupił ciapka miał 18 ha 12 ha dierżawy

rok pózniej dokupił mtz 82 uzywany z pgr z warlubia

w 2005 bylo 6 ha i jest do teraz spaliła sie stara stajnia i zbudowaliśmy nową na swinie i został sprzedany ciapek teraz w 2007 zostały spredane wszystkie swinie i mamy produkcje rośliną

mtz powoli sie wykancz i to był błąd ze tata sprzedał 60 bo teraz rusek nadaje sie na złom i musimy kupić 60siątke

gdy przejme gosp mam 15 lat chce powiększyc je do 50 ha i kupić ursusa c 360,ursusa 912 i ursusa 3512 i przerobić stajnie na oborę dla bydła i miec około 35 sztuk bydła a ziemie mamy 2i3i4 klasa

Edytowano przez bizon58v2

na 6 ha mtz 82 a gdy przejme gospodarstwo chce je powiększyć do 40-50 ha i kupić ursusa 914i c360 3p oraz bizona zo 56 lub bs z110

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19684

Za czasów prl nasze gospodarstwo specjalizowało się (jeśli można to tak nazwać) w hodowli bydła mlecznego i produkcji sadzeniaka...o traktorach to szkoda pisać tyle dziadek z ojcem przepuścili ich przez ręce :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnikursus    21

Z opowieści mojego tata to wiem tyle że dziadek na początku lat 80 zaczał gospodarzyc przejął 20ha i kupił nową 60 i kilka maszyn, póżniej postawił nowa obore miał z 8 krów, i 10 owiec no i 30 świń w 85 sprzedał 60 i kupił nowego zetora 7211 no i maszynki, w 89 kupił MTZ 82 :lol: i tak ciągnął do 98, pożniej nie chciało mu sie robic i wszystko sprzedał a ziemię odał w dzierżawę dla PGR`u. W 2004 mój ojciec i wujek wzieli w dzierżawe razem około 50 ha no i zaczeło sie wszystko od początku kupili 1212 i c360 i pare maszyn i tak cię jakoś ciągnie jest nowa prox`a z 10 roku i hodowla świń. Wszystko to wina mojego dziadka ponieważ nie chciało mu sie robić i to co miał (a miał dużo) wszystko sprzedał ;[ jak by nie to to tera było z 100 swoich a tak tylko 30ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlody4564    12

u mnie w 44 roku było 15 ha ziemi ale Niemcy zabili dziadka babci i 15 ha zostało podzielone między pradziadka i jego siostrę. W 1972 roku babcia ożeniła się z dziadkiem i doszło 4 ha , a za jakiś czas zostało sprzedane zostało 4 ha potem w 84 roku dziadek złożył przydział na t-25 lecz go nie dostał chodził po urzędach i wojewodach ponad 2 lata i kupił ursusa c 330 i pługi,brony 3,kultywator ,wóz a w 89 roku tata kupił rozrzutnik 4 tony zgrabiarkę 5 i brony 5 ciężkie a w 98 roku pajaka 2 do trawy i w 2006 roku doszło13 ha dzierżaw a 2009 3ha lecz w lato 2010 roku sprzedajemy świnie oddajemy ziemię w dzierżawę :( szkoda bo mogliśmy sprzedać ciapka i kupić c 360 lub 914

Edytowano przez mlody4564

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiotrekNHts    15

-- połączono --

 

kiedyś czyli 25 lat temu małe gospodarstwo, drewniana stodoła, mała obora i 17 ha, teraz duże gospodarstwo potężna obora uwięziowa, silosy na zboże, wiaty, garaże, spichlerze, dużo i oczywiście duże maszyny no i areał powiększył się do 100 ha i kto wie może jak przyszłość pozwoli to jeszcze gospodarstwo się powiększy, jak to mawiają pożyjemy zobaczymy

Edytowano przez Marcin91

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maniek1049    188

Na początku 2 konie pare ha w 81r przyjechał z warszawy nowiutki ursus c360, zakup w tym roku pługów i bron. Przyczepa samozbierająca, do zboza kosiarka ,talerzowka, kupione od handlarza, wybudowanie w 83 obory na 30sztuk, domu 1 piętrowego z poddaszem i stodoł murowanej w 92 zakup 355 prawie 30ha planowany zakup kombajnu ziemniaczanego i 912, spadek wartości ziemniaka, zalesienie prawie 15ha obora stoi pusta, ziemniakow sie nie sieje od 2005 roku zakup nowych maszyn: zgrabiarki 7 rozsiewacza nawozow kosiarki, bron5 ,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość forterraturbo   
Gość forterraturbo

W tamtych czasach to była c330 i MTZ 82 , gospodarstwo 21ha nastawione na trzodę i ziemniaki , później jak to dolnośląskie koniec produkcji , zmniejszenie ziemniaków , rozpoczęcie uprawy rzepaku , pszenicy i kukurydzy .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konrad004    7

na początku dziadek miał dwa konie i 10 ha ziemi w tym 3 ha łąk 10 krów kilkanaście świń i baranów w latach osiemdziesiątych zakupiono c-360 i podstawowe maszyny w 1991r nowego z0-56 następnie powiększenie gospodarstwa do 50 ha i zakup u-914 w 1997r zlikwidowanie hodowli i prowadzenie produkcji roślinnej w 2000 sprzedanie bizona i 914 zakup mf 1114 rok później nowy rekord zwiększenie areału do 80 ha 2004 zakup mf 3645 następnie sprzedaż c-360 i mf1114 zakup zetora 7745 i u-1634

do tej pory gospodarstwo się powiększyło 3 razy większość nowego sprzętu oprócz u-1634 i bizona


Valtra-Power Partner

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

U mnie jakiegoś wielkiego gospodarstwa nie było, u pradziadka było 6ha, konik, 3-4 krówki a w 1971 używany Ursus C-325 (sprzedany parę lat później z powodu wieku pradziadka i niechęci dzieci do gospodarzenia), jego 6ha poszło do RSP w zamian za rentę. Natomiast u nas było jako takiego pola 0,8ha. Za "kadencji" dziadków była krowa, czasami się podchowało cielaka na sprzedaż, maciora z prosiętami na sprzedaż, tucznik obowiązkowo na kiełbaskę oraz około 20-30 kur. Pole było podzielone na 4 części (u mnie się mówi "stajania"). Na jednym była pszenica, na drugim żyto, na trzecim koniczyna i kawałek owsa, a na czwartym ziemniaki i buraki. W 1965 kupiona była pierwsza sieczkarnia ręczna na naszej ulicy a rok później pierwszy siewnik ręczny do buraków. W latach 80. stery przejął ojciec, krowa poszła do sprzedania, zostało 20 kur, parę tuczników, potem koza i króliki do 50 sztuk. W 2005 "władza" (ja jeszcze nie decydowałem) pole oddała w dzierżawę, zostało 10 kur. W 2010 przejąłem stery- zaczęły się kury ozdobne i na nowo króliki, które są do teraz. Po małym paseczku pole jest odbierane z dzierżawy. Obecnie 13 kur ozdobnych, parę zwykłych niosek, 4 samiczki królików do dopuszczenia i samczyk, ale tendencja rośnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez CyfrowyTomek
      Witam,
      Chciałbym w niedalekiej przyszłości kupić ziemie rolną (powyżej 0.3ha) lub gotowe gospodarstwo (pow 0.5ha), interesuje mnie np. hodowla / szkolenie koni połączona np. z agroturystyką
      W myśl nowej ustawy potrzebuje być "rolnikiem indywidualnym", ale mogę też wystąpić o pozwolenie do ANR o zakup ziemi rolnej, pod warunkiem, że mam kwalifikacje rolnicze, zobowiąże się zamieszkać w danej gminie przez 5 lat, oraz będzie należycie prowadzić gospodarstwo rolnę przez 10 lat (ustaw mówi o rękojmi).
      Jaki kurs kwalifikacyjny formalnie będzie rozumiany jako "kwalifikacje" rolnicze? 
      Co to znaczy "uprawiać" ziemie w myśl tej ustawy?
      Znalazłem listę kwalifikacji, czy wszystkie z nich to kwalifikacje rolnicze?
       
      Czy mogę wybrać dowolne z powyższych? Podobają mi się: R20 lub R13 lub R14
    • Przez jarekvip99
      W ciagu tygodnia bede mial przepisane gospodarstwo jakie urzedy musze odwiedzic po notariuszu?? Na pewno Krus ale co jeszcze aby wszystkie formalnosci z rozpoczecie dzialalnosci rolniczej byly spelnione?
    • Przez renatkam8
      WITAM wszystkich zakupuje gospodarstwo z działką o powierzchni o,60 ary w czym działka z budynkiem ma 0,17 ary a reszta to użytki rolne czyli 0,73 ary i mam takie pytanie. Jezeli zakupuję działkę z własnych srodków to czy mogę ubiegać sie o dofinansowanie po zakupie ?
    • Przez tomeq
      Witam!
      Czy może ktoś polecić program/stronę podobną do vitalfields do obsługi gospodarstwa? Najlepiej bezpłatny.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj