Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rachunki za prąd i wodę, co robić żeby były niższe?

32 odpowiedzi na ten temat

#21 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3183 postów

Napisany 20 styczeń 2010 - 19:26

Rachunki za prąd i wodę, co robić żeby były niższe? U mnie w gospodarstwie nie oszczędzamy zbytnio na prądzie i wodzie. Wodę do domu i do obory mamy z własnych dwóch oddzielnych ujść, czyli dwa hydrofory i nic za nią nie płacę. Przedłużając atest muszę co roku robić badanie wody i płacić za nie. W tym roku mają prowadzić wodociąg ale nie będę raczej z niego korzystał.
Co do lamp to w oborze mamy świetlówki, a w domu zwykłe żarówki ale może zmieni się kiedyś na energooszczędne.
Elektryk mi powiedział jeśli chce się oszczędzać na prądzie to należy silniki jednofazowe zamienić na trójfazowe(u mnie wszystkie są trójfazowe)bp 1-fazowy przez tydzień zużyje tyle prądu co 3-fazowy przez miesiąc.
Dość często używa się u nas spawarki, szlifierki, nieraz betoniarka, latem i jesienią krajzaga, codziennie dojarka i rachunki na prąd mamy ok 200-300zł. To raczej nie wiele.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rachunki za prąd i wodę, co robić żeby były niższe? Dzisiaj, 07:07
  •  

#22 Share hans334

hans334

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów

Napisany 20 styczeń 2010 - 19:41

Rachunki za prąd i wodę, co robić żeby były niższe? ja przy trzodzie na 40 macior /1000 tucznikow /rok sam mieszam pasze ,place 2 tys / 2 miesiace

#23 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 20 styczeń 2010 - 19:46

Rachunki za prąd i wodę, co robić żeby były niższe? @Tomas2135 faktycznie niewiele za prąd płacisz a ilu jest domowników i ile bydła?
Z tymi silnikami to coś chyba inaczej jest, bo ja zmieniłem chłdonie na mleko która to niby ciągnie 900wat i nowa dojarka jest z silnikiem 1 fazowym 1kw a stara była z 3 fazowym i to ten nowy ma mniej prądu ciągnąć, a tak wogóle to chłodnie zawsze wyłączam na noc nawet latem jak już schłodzi się mleko, dodatkowo polecam wymianę starej lodówki na taką z A+, za 2 lata w samym prądzie lodówka się zwróci,

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 20 styczeń 2010 - 19:52

Rachunki za prąd i wodę, co robić żeby były niższe? Jak silnik ma np 1 kW to nie ma znaczenia ile ma faz, przez 1 godzinę zużyje 1 kWh. Przypomina mi się dyskusja który czajnik taniej zagotuje wodę, 1500 czy 2000 W :lol:.

#25 Share damian18

damian18

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 671 postów

Napisany 20 styczeń 2010 - 20:41

Rachunki za prąd i wodę, co robić żeby były niższe? ferdek z lodówką to dowaliłeś;p a wy wyłączaniu zbiornika z mlekiem na noc nie widzę żadnego sensu, jak na moje to przez takie włączanie i wyłączanie jeszcze więcej zużyje

#26 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3183 postów

Napisany 20 styczeń 2010 - 20:53

Rachunki za prąd i wodę, co robić żeby były niższe? Wszystkich domowników jest siedmioro, tzn dziadkowie, rodzice i moich dwóch braci. Poza tym co wymieniłem to w domu pracują 2 telewizory, 2 lodówki, 2 zamrażarki, komputer, pralka. Do tego dochodzi jeszcze zbiornik na mleko, jednofazowy(rok prod. 2001). Ja nie wyłączam zbiornika.
Sam się zastanawiam, czemu tyle płacimy. Mamy jeden licznik, bez żadnych taryf. Co do tych silników 1 i 3- fazowych to była opinia powiedzmy zaprzyjaźnionego elektryka. Sam nie wiem czy to prawda, ale skoro wszystkie są 3-fazowe a rachunki nie takie duże to coś w tym jest. Największy silnik mam 11kW, później 7 kW, 1,5 kW, 1,1 kW. Obsada bydła to 24 krowy w nowej oborze i kilka młodych w starej.

#27 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3928 postów

Napisany 20 styczeń 2010 - 21:10

Rachunki za prąd i wodę, co robić żeby były niższe? Kolego 200-300 zł to za jaki okres bo faktycznie mało na taką ilość bydła.

A ja tak jak hans334 obsada i rachunki podobne.

Oszczędzanie to żarówki energooszczędne i nic poza tym. Zachowajmy zdrowy rozsądek włączanie i wyłączanie urządzeń co moment też nie jest ekonomiczne.

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#28 Share pioter

pioter

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3151 postów

Napisany 20 styczeń 2010 - 21:13

Rachunki za prąd i wodę, co robić żeby były niższe? u mnie taryfa ogólna i na gosp. za prąd jest 200-250zł.

Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#29 Share macin87

macin87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1232 postów

Napisany 20 styczeń 2010 - 21:22

Rachunki za prąd i wodę, co robić żeby były niższe?

... chłodnie zawsze wyłączam na noc nawet latem jak już schłodzi się mleko, ...

Jak wyłączasz chłodnie to ci dwa razy tyle nabije jak ją właczysz- może troche pszesadziłem. Porównójąc do bojlera- mam u siebie bojler (chyba 80l) i dawniej latem nagrzewało się go do tem 70* a następnie wyłączało (trzymał temperature przez cały dzień do 30*) a następnego włączało się go i tak wkółko. ktos powiedzial kiedyć ojcu żeby nie wyłączał tylko ustawił temp. na stałe i faktycznie rachunki za energie spadły

#30 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 20 styczeń 2010 - 21:58

Rachunki za prąd i wodę, co robić żeby były niższe? u nas taryfa weekendowa i stosunek zużycia prądu wynosi 60/40 na korzyść tej tańszej.
A co daje wyłączenie chłodni na noc? Przecież rano i tak musi schłodzić mleko do zadanej temperatury, jeśli chcesz taniej to nastaw temperaturę 5 st.C i będzie mniej na rachunku, a więcej na karteczce z wynikami mikrobiologii :lol:

#31 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3183 postów

Napisany 20 styczeń 2010 - 22:14

Rachunki za prąd i wodę, co robić żeby były niższe? Sadek rachunek to 200-300zł na miesiąc. Na początku roku mamy za to zawsze rachunek ok 500zł a reszta tak jak napisałem. Nie wiem tylko czemu na początku dają taki duży zamiast rozłożyć po równo na wszystkie miesiące. Koszty energii zależą chyba też od regionu.
Jeśli ktoś korzysta z wodociągu i płaci za wodę to na jego miejscu wolałbym korzystać z własnego ujścia wodnego. Trzeba tylko trochę kasy włożyć(hydrofor, rury, filtr, robocizna) ale na dłuższą metę to się opłaca.

#32 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 20 styczeń 2010 - 22:16

Rachunki za prąd i wodę, co robić żeby były niższe? A co byście powiedzieli na rachunek za prąd na 20 tys zł za 2 miesiące?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#33 Share slawek74

slawek74

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 277 postów
  • Zainteresowania:hodowla bydła mlecznego

Napisany 20 styczeń 2010 - 22:27

Rachunki za prąd i wodę, co robić żeby były niższe? Z tym hydroforem i rurami to nie tak łatwo nie wszędzie jest woda a i jej jakość jest różna niektórym wydaje się że woda jak manna tylko z ziemi. 35 sztuk bydła 7 osób 250 zł woda 360 zł energia miesięcznie .