Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rachunki za prąd i wodę, co robić żeby były niższe?

32 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 20 styczeń 2010 - 16:16

Rachunki za prąd i wodę, co robić żeby były niższe? Opłaty za energię elektryczną stanowią niestety ogromną część wydatków każdego gospodarstwa, co robicie żeby płacić mniej? Ile płacicie za prąd i przy jakiej obsadzie bydła, zakładanie 2giej ekonomicznej taryfy na prąd, energooszczędne żarówki w oborze, czy ktoś liczył ile kosztuje zmielenie 1t ziarna śrutownikiem? woda z wodociągu, czy z własnej studni?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rachunki za prąd i wodę, co robić żeby były niższe? Dzisiaj, 16:31
  •  

#2 Share Pioter21

Pioter21

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 20 styczeń 2010 - 16:37

Rachunki za prąd i wodę, co robić żeby były niższe? Wiadomo w zimie trzeba więcej dać za prąd bo szybko jest ciemno niż latem... My np wodę to bierzemy z własnej studni pompą jak nie jest zamarznięta a latem np spod rynny do 1000 litrowego zbiornika,lub ze studni a gdy tu i tu brak to jedziemy beczkowozem do żwirowni, tak u nas dużo osób robi bo żwironwnia nieczynna a woda czysciutka jak szkło :lol:

#3 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 20 styczeń 2010 - 16:37

Rachunki za prąd i wodę, co robić żeby były niższe? Na oświetleniu na pewno da się sporo zaoszczędzić. Liczyliśmy kiedyś na ćwiczeniach zestawienie świetlówki z żarówką, wyszło na to, że żarówki mogli by rozdawać za darmo, a i tak się nie opłaca się ich stosować.
Druga rzecz to zastąpienie śrutownika gniotownikiem, śrutowanie jest bardzo energochłonne. Niestety zarówno gniotownik jak i wymiana oświetlenia to drogie inwestycje.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share Wacek21

Wacek21

Farmer ze śląska

• Members
  • PipPipPip
  • 1845 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Disco Polo :D

Napisany 20 styczeń 2010 - 16:38

Rachunki za prąd i wodę, co robić żeby były niższe? Ja wode biorę z wodociagu ale juz miejsce na studnie mam wybadane tylko trzeba wykopać. Żarówki energooszczedne. Mam zbiornik 1000l kolo wiaty ustawiony i wczasie deszczowych dni nazbira sie troche wody do swin. Nie prowadze wielkiej produkcji jak inni userzy ale staram sie ograniczyć koszty zwiazane z woda lub pradem. A to co zaoszczedze to wloze w rozwój gospodarstwa :lol:
Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

#5 Share masseyferguson6140

masseyferguson6140

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1432 postów

Napisany 20 styczeń 2010 - 16:50

Rachunki za prąd i wodę, co robić żeby były niższe? Jeżeli chodzi o energię elektryczną to przeszliśmy na tzw: taryfę weekendową w soboty niedziele jest 1kw sporo tańszy w normalne dni obowiązuje chyba od 16 godziny do 5 rano natomiast poza tym czasem 1kw jest już dużo droższy takie prace jak przygotowywanie śruty prace w domu czyli np pranie często robi się w weekendy oszczędność jest może różnicy dużej nie ma ale to już zawsze coś.
Podziwiać należy wielkie czyny, a nie wielkie słowa

#6 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2205 postów
  • Zainteresowania:Szeroko pojęte rolnictwo ;)

Napisany 20 styczeń 2010 - 17:01

Rachunki za prąd i wodę, co robić żeby były niższe? Ile kosztuje takie przejscie??

#7 Share kolatek

kolatek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 20 styczeń 2010 - 17:06

Rachunki za prąd i wodę, co robić żeby były niższe? Są dwie szkoły:pierwsza to oszczędzać, a druga to jakieś magnesy przy liczniku :lol: -tej drugiej osobiście nie polecam...
Mając licznik dwutaryfowy można zaoszczedzić, ale trzeba korzystać z II taryfy ponad 50%,tzn wtedy prać, śrutować itp.

#8 Share masseyferguson6140

masseyferguson6140

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1432 postów

Napisany 20 styczeń 2010 - 17:06

Rachunki za prąd i wodę, co robić żeby były niższe? Mamy już to kilka lat, było bezpłatne nie każdy dostawca energii elektrycznej ma takie taryfy.

#9 Share rolnik98465

rolnik98465

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 20 styczeń 2010 - 17:10

Rachunki za prąd i wodę, co robić żeby były niższe? Ja jak narazie jestem pierwszy rok na elektroniku i nauczyciel nam powiedział, że przed silnikami zakłada się kondensatory, aby nie płacić za energię indukowaną która silnik sam sobie wytworzył, a ja zachować... Co do montażu tego kondensatora/ów to obecnie nic nie wiem, ponieważ jak narazie to mam czysta teorię ale wiem że na tym można zaoszczędzić.:D Wystarczy, że zapytacie się człowieka który ma z takimi rzeczami do czynienia a napewno będzie wiedział jak to założyć.:lol:

#10 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 20 styczeń 2010 - 17:11

Rachunki za prąd i wodę, co robić żeby były niższe? To przejście zwane taryfą wekendową to też nie jest wcale taki bajer, bo już ni ewspominając o tych 200 czy 300zł za założenie 2giej taryfy i licznika który wyświetla godzinę i osobno liczy w droższej i tańszej taryfie to nikt niestety nie wspomina że płaci się dodatkową opłatę ryczałtową za 2gi licznik i tak gdy staramy się wszystkie prace elektryczne wykonywać w tej tańszej taryfie to minilanie tylko może 5% mamy więcej godzin w tańszej taryfie co daje max 10-15% oszczędności a może i to, bo naprawde niewiele niższe są teraz rachunki za prąd, to takim hitem taryfa wikenodwa stała się na mojej ulicy że kolesie co spisują liczniki śmieją się do rozpuchu, że u sąsiadów 70-80% godzin jest w drogiej taryfie he he
Ja oszczędzam na ogrzewaniu ciepłej wody, poprostu pali się w kuchni drzewem i w ten sposób jest ciepła woda, właściwie to pod kuchnią pali się bezprzerwy, zawsze jest gorąca woda na cherbatę i gorąca woda do gospdarstwa, nie uzywam gazu, ale drzewa na opał troszeczkę trzeba zrobić naszczęscie las w około :lol:
ps. co do wody to praktykuje sposób taki że odkręcam minimalnie kran i w ten sposób napuszczam zbiornik 2 tyś l na pojenie krów na pastwisku, nie wiem czy to do końca prawda ale podobno minimalnie odkręcony kran nie powoduje wzbudzenia licznika w wodciągu, jak to obserowowałem nic się nie działo na liczniku,

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share rolnik98465

rolnik98465

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 20 styczeń 2010 - 17:16

Rachunki za prąd i wodę, co robić żeby były niższe? A co do zakładania tych magnesów to oczywiście da się są to magnesy neodymowe... Zwalniają ruch tarczy ale po odjęciu takiego magnesu tarcza się rozmagnesowuje i kręci się dwukrotnie szybciej i zgłaszając awarię takiego licznika oczywiście założą nowy, lecz stary idzie do analizy i tam sprawdzają czy nie było jakiś przekrętów. I po wykryciu przekrętu dają 5000zł kary + to co poszło na lewo po najwyższej cenie... Więc to się zupełnie nie opłaca...:lol:

#12 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2205 postów
  • Zainteresowania:Szeroko pojęte rolnictwo ;)

Napisany 20 styczeń 2010 - 17:18

Rachunki za prąd i wodę, co robić żeby były niższe? Ja no wodzie po czesci oszczedzam tak że mam sprawną studnię i jak trzeb to sie wyciągnie np: dla kur , psów w lecie , do kwiatów itp.

#13 Share masseyferguson6140

masseyferguson6140

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1432 postów

Napisany 20 styczeń 2010 - 17:19

Rachunki za prąd i wodę, co robić żeby były niższe? Z tym kapaniem wody to niezły bajer. Ta taryfa nie jest zła jak jest dużo prac w których jest duże zapotrzebowanie na energię w określonym czasie. Czyli wynika z tego że aby rachunki były niższe trzeba się ograniczać oszczędzać.

#14 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 20 styczeń 2010 - 17:50

Ja jak narazie jestem pierwszy rok na elektroniku i nauczyciel nam powiedział, że przed silnikami zakłada się kondensatory, aby nie płacić za energię indukowaną która silnik sam sobie wytworzył, a ja zachować... Co do montażu tego kondensatora/ów to obecnie nic nie wiem, ponieważ jak narazie to mam czysta teorię ale wiem że na tym można zaoszczędzić.:lol: Wystarczy, że zapytacie się człowieka który ma z takimi rzeczami do czynienia a napewno będzie wiedział jak to założyć.:D

To nie tak jak piszesz. Odbiorcy przemysłowi rozliczają się za moc czynną(tak jak wszyscy) oraz moc bierną. Kary za pobór mocy biernej są znaczne, dlatego też stosuje się baterie kondensatorów, która zwiększa współczynnik mocy silnika, przez co pobiera on mniej mocy biernej. Stosuje się to najczęściej u dużych odbiorców( z własnym trafo), nie ma to wpływu na pobór mocy czynnej.

#15 Share pioter

pioter

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3151 postów

Napisany 20 styczeń 2010 - 18:11

Rachunki za prąd i wodę, co robić żeby były niższe? @Mariusz te świetlówki to tak czysto teoretycznie wyliczaliście???

u mnie całe gosp. czerpie wodę ze studni, a i za prąd rachunki wcale za wysokie nie są...

Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#16 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 20 styczeń 2010 - 18:37

Rachunki za prąd i wodę, co robić żeby były niższe? Jak to jest z tym przepisem, że trzeba płacić również za wodę z własnej studni?

#17 Share wlodiw

wlodiw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 715 postów

Napisany 20 styczeń 2010 - 18:58

Rachunki za prąd i wodę, co robić żeby były niższe? A propo świetlówek to ostatnio na TVN w uwadze było właśnie o żarówkach zwykłych i tych energo oszczednych i hm... ciekawe wnioski... według nich zwykła żarówka o wiele lepiej się sprawdza tam gdzie zapalasz na kilka dosłownie minut, typu jakieś schowki, ubikacje.... :lol: Świetlówka jest oszczędniejsza i bardziej efektywna pod warunkiem , że długo świeci, ponieważ krótkotrwałe jej użytkowanie powoduje nawet większy pobór prądu niż żarówki zwykłej....

#18 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 20 styczeń 2010 - 19:17

@Mariusz te świetlówki to tak czysto teoretycznie wyliczaliście???

u mnie całe gosp. czerpie wodę ze studni, a i za prąd rachunki wcale za wysokie nie są...

Tak, wyliczenia były teoretyczne, ale uwzględniały wszystkie czynniki.
Znalazłem to w notatkach:
Żarówka 100W, strumień świetlny 1250 lm, trwałość 1000h, cena 1 PLN.
Świetlówka 20W, strumień 1250 lm, trwałość 8000h, cena 30 PLN.
Założono koszt 1 kWh-0,4 PLN, czas pracy- 2000 h/rok.

Koszt oświetlenia żarówką-82 PLN/rok.
Koszt oświetlenia świetlówką-23,5 PLN/rok.
Oszczędność znaczna, ale ciężko wydać 3 dychy jak można za 1 zł kupić żarówkę.

Do miejsc, gdzie wchodzimy tylko na chwilę(klatki schodowe itp)polecam świetlówki LED.

#19 Share bongle

bongle

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 134 postów

Napisany 20 styczeń 2010 - 19:19

Rachunki za prąd i wodę, co robić żeby były niższe? Taryfe wekendową założyli mi bezpłatnie.Mam ją już dwa lata,a rachunki zaraz po założeniu spadły z 400 na 300.Oczywiście śrutowanie, pranie staramy się robić po niższej taryfie.Naprawde polecam.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share damian18

damian18

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 671 postów

Napisany 20 styczeń 2010 - 19:24

Rachunki za prąd i wodę, co robić żeby były niższe? z żarówkami jest mniej więcej tak jak pisze wlodiw. wodę całe gospodarstwo pobiera z wodociągu ale jakaś tania ta nasza woda jest;p a urządzenia elektryczne używa się według potrzeby. to wszystko co piszecie to zaoszczędzicie góra 15zł a często nawet oszczędzanie wychodzi drożej... (skąpy 2 razy traci) te 550zł na kwartał da się przeżyć