Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ciągniki gąsienicowe

26 odpowiedzi na ten temat

#1 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 19 styczeń 2010 - 22:20

Ciągniki gąsienicowe Panowie-ostatnio sporo kręci się po drogach sprzętu na gąsienicach-nie mogę takiego tematu znaleźć więc zakładam nowy-jest wśród nas jakiś fachman który zrobiłby krótki wykład na temat właśnie Detów,Stalińców i innych spychów ?-tzn. moc,uciąg,zdjęcia itp. mile widziane

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ciągniki gąsienicowe Dzisiaj, 20:56
  •  

#2 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 19 styczeń 2010 - 22:38

Ciągniki gąsienicowe Budowa układu gąsiennicowego (budowa gąsienicy, koła napędowego, koła prowadzącego, napinanie układu):
Koła napędowe- najczęściej spotykane kryteria podziału to: a)sposób współpracy koła napędzającego z gąsienicą: współpracujące z tuleją ogniwa gąsienicy, współpracujące z grzebieniem ogniwa; b)liczba wieńców zębatych koła napędzającego: z jednym wieńcem, z dwoma wieńcami; c)technologia wykonania: odlewane, odkuwane, składane.
Podstawą do projektowania koła napędzającego gąsienicę jest wymagana prędk jazdy ciągnika
Gąsienice- podział ze wzgl na materiał wykonania: metalowe, gumowo-metalowe, gumowe (wciaz jest aktualny grand na wynalezienie [polskiego] kuczukowatego materialu do produkcji gasiennic dla czolgow).
Metalowe są najczęściej stosowane w ciąg. gąsienicowych. Składają się one z ogniw łączonych przegubem o jednym stopni swobody. Ogniwa tych gąsienic mogą być wykonane jako jedna całość bądź składane z kilku elementów.
Metalowo-gumowe stosowane są w celu wyeliminowania bezpośredniej współpracy elementów metalowych i zmniejszenia tarcia. W wyniku tego uzyskuje się znaczne zmniejszenie hałaśliwości, złagodzenie uderzeń dynamicznych, podwyższenie sprawności gąsienicy zmniejszenie jej zużycia zwłaszcza w czasie pracy na podłożach piaszczystych.
Gumowe, jednym z rozwiązań tych gąsienic jest taśma gumowa wzmocniona kilkoma warstwami tkaniny wykonanej z włókien sztucznych o dużej wytrzymałości. Taśma ta na powierzchni stykającej się z podłożem posiada występy rozłożone w sposób podobny jak na ogumieniu terenowym z bieżnikiem o profilu otwartym.
Napinanie układu- koła napinające ukł gąsienicowego spęłniają3 funkcje: napinanie gąsienicy, zabezpieczenie jej przed nadmiernym obciążeniem, prowadzenie jej. Duży wpływ na zużycie się części ukł jezdnego, a zwłaszcza gąsienicy, ma jej napięcie. Zbyt duże napięcie powoduje zwiększony moment tarcia w przegubach gąsienicy i zwiększone obciążenie innych elementów ukł gąsienicowego. Przy zbyt małym napięciu występuje nadmierne falowanie obciążonych siłą napinającą odcinków gąsienicy. Rezultatem tego jest również zwiększona praca tarcia w przegubach prowadząca do ich zużywania się i do powiększania strat w ukł gąsienicowym.
Koła dociskające- służą do przeniesienia na gąsienicę a przez nią na podłoże sił działających na ciągnik(sił ciężkości, niektórych sił masowych, poprzecznych). Poza tym umożliwiają przetaczanie się ciągnika po gąsienicy.

Mechanizmy skrętu ich wady i zalety
Mechanizmy skrętu stosowane w pojazdach gąsienicowych można podzielić na:
1)zmiana prędk jednej gąsienicy nie wpływa na zmianę prędk drugiej gąsienicy:
a)ze sprzęgłami bocznymi
b)z przekładniami planetarnymi.
2)zmiana prędk jednej gąsienicy wpływa na zmianę prędk drugiej gąsienicy:
a)z pojedynczym doprowadzeniem mocy,
b)z podwójnym doprowadzeniem mocy.
Ze sprzęgłami bocznymi- sprzęgła cierne wielotarczowe pracujące na sucho(liczba tarcz 10-11) hamulec cierny taśmowy działający na bęben napędzany sprzęgła. Rzadko sprzęgła boczne elektromagnetyczne połączone ze zwykłymi hamulcami bębnowymi lub elektromagnetycznymi. Zalety- stabilność prostoliniowej jazdy, jazda krzywoliniowa-nieduże obciążenie silnika, prosta konstrukcja i naprawa. Wady- znaczne zwolnienia w czasie wykonywania skrętu, znaczne zużywanie się elementów ciernych.
Z przekładniami planetarnymi- konstrukcja identyczna jak w sam os. Mogą być jedno i dwubiegowe. Drugi bieg różnicuje prędk skrętu. Mogą być dwie skrzynie biegów(1z jednej str pojazdu, druga drugiej str)-żadko spotykane. Zalety- stabilność prostoliniowej jazdy, niezbyt duże zwiększenie obciążenia silnika przy jeździe po zakręcie, duża trwałość, łatwa obsługa, mniejszy wysiłek kierowcy przy skręcaniu, mniejsze gabaryty mostu napędowego. Wady- duży koszt.
Z pojedynczym doprowadzeniem mocy- zalety- zwykły mechanizm różnicowy z hamulcami zwykłymi bębnowymi. Wady- niestabilność ruchu prostoliniowego, skłonność ciągnika do zarzucania.
Z podwójnym doprowadzeniem mocy- zalety-mniejsza niestabilność przy ruchu prostoliniowym(mniej niż w pojedynczym), mniejszy moment hamowania przy skręcaniu, mniejsza skłonność do zarzucania. Wady- duży najmniejszy promień skrętu, większe obciążenie silnika i ukł napędzającego gąsienicę, wyższy koszt wykonania.

stalince, dety itp (bez nowoczesnych CATow) to ciagniki zaliczane do ciagnikow melioracyjnych (nie rolniczych) dlatego klasy uciagu sa dosc ciekawe :lol:
jak znajde to wrzuce gdzies tabele, z owymi klasami.
gdzies pisalem w innym temacie, ze wyliczone jest, ze max sila uciagu jest przy poslizgu tylko 5%

znalazlem taka (moja byla fajniejsza :D ), ale na tej tez widac jak sie ma chociazby 12'tka do deta :)
http://img189.images...3/tabelkapz.jpg
z ciekawosci jak bede sie nudzil to chyba fendta 936 policze, ciekawe jak sie bedzie mial do tych stalincow :)
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#3 Share kuras

kuras

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 20 styczeń 2010 - 08:22

Ciągniki gąsienicowe ciekawy temat .. jestem w trakcie budowania lekkiego waga przewidywalna końcowa ok 1 tony pojazdu na gumowych gąsienicach z pasów połączonych metalowymi poprzeczkami tak jak w ratrakach ..pojazd ma zastapic konia przy pracy w lesie.

#4 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 20 styczeń 2010 - 08:42

Ciągniki gąsienicowe o to bardzo ciekawe wyzwanie, w jaki sposob rozwiążesz roznicowanie predkosci gasiennic? skoro do lasu to zastanawiales sie w jaki sposob mozna zwiekszyc manewrowalnosc takiego pojazdu?
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#5 Share sebe1033

sebe1033

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2081 postów

Napisany 20 styczeń 2010 - 08:46

Ciągniki gąsienicowe kuras to co pokazałeś to mocne bo za konia to czesi mają takie coś

DT z pługiem

Dt z talerzówką wymiata ... kurz

#6 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 20 styczeń 2010 - 12:44

Ciągniki gąsienicowe Wiesz @brzozak-niedokładnie o to mi chodziło Dodany obrazek -mam na stanie parę książek o ciągnikach (w tym i gąsienicowych) bardziej chodziło mi o informacje jakie ciągniki do Polski importowano (swego czasu prenumerowałem czasopismo "Traktor" i zapamiętałem jakieś takie malutkie jugosłowiańskie ciągniczki gąsienicowe-ale jak się one nazywały ???),jakie produkowano,jakich używano do odśnieżania a jakich do melioracji itd.

#7 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 20 styczeń 2010 - 14:03

Ciągniki gąsienicowe Może o rumunka ci chodzi
http://www.allegro.p...umunek_651.html
Z radzieckich to tzw stalińce czyli Modele CZTZ(transkrypcja)T100,130, 160 - produkowane Czelabińsku, za Uralem, oraz wersja
http://www.magnum-x....tid=2&Itemid=13
W Charkowie produkowali gąsienicową wersję XT3 T150 - z kierownicą.
http://www.xtz.ua/en...rchString=T-150

#8 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 20 styczeń 2010 - 14:09

Ciągniki gąsienicowe Nie był to zdecydowanie "rumunek"-to było takie malutkie "coś" i pamiętam że jugosłowiańskie.Znasz może jakieś forum o ciekawych pojazdach gąsienicowych-czasami widuje się takie w reportażach z Alaski czy Syberii...

#9 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 20 styczeń 2010 - 14:24

Ciągniki gąsienicowe Na razie mam zetorka
http://www.retrotrak...p?article_id=20
Może ten miał wersję gąsienicową
http://images.google...ved=0CCUQsAQwBg

#10 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 20 styczeń 2010 - 14:32

Ciągniki gąsienicowe A coś czego nie znam Dodany obrazek

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 20 styczeń 2010 - 14:39

Ciągniki gąsienicowe Ale łobuz :lol: . Pójdę do piwnicy i poszperam w zabytkowym podręczniku traktorzysty, może coś znajdę.

#12 Share michal651

michal651

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 125 postów

Napisany 20 styczeń 2010 - 16:13

Ciągniki gąsienicowe

Może o rumunka ci chodzi
http://www.allegro.p...umunek_651.html
Z radzieckich to tzw stalińce czyli Modele CZTZ(transkrypcja)T100,130, 160 - produkowane Czelabińsku, za Uralem, oraz wersja
http://www.magnum-x....tid=2&Itemid=13
W Charkowie produkowali gąsienicową wersję XT3 T150 - z kierownicą.
http://www.xtz.ua/en...rchString=T-150

Heh, rumunka w minione wakacje w akcji widziałem, jak sypali piach na drogi dojazdowe na łąki a on rozsuwał. Taki niepozorny a szedł jak w masło :lol: Np kupę po wysypaniu kamaza to praktycznie na 2 razy brał i równo, tylko część co na boki się rozjechało to jeszcze zostawała :D

#13 Share kuras

kuras

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 20 styczeń 2010 - 17:38

Ciągniki gąsienicowe a tu panowie radzieckie ciągniki gąsienicowe

#14 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 20 styczeń 2010 - 23:25

Ciągniki gąsienicowe A ja w końcu znalazłem pojazd marzeń-coś na dłuższe wypady w teren :lol:

#15 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 21 styczeń 2010 - 17:45

Ciągniki gąsienicowe Odnalazłem . Podręcznik Traktorzysty, wydanie drugie , rok 1957.
Fajne rzeczy zawiera: - dość dokładne charakterystyki techniczne kołowych ciągników: Ursus C-45(na kołach żelaznych i ogumionych), Zetor25, Zetor25K, przekroje, wyposarzenie,bsługa, regulacje,usuwanie usterek, narzędzia, części zamienne.
Takie same dane dotyczące ciągników gąsienicowych: KD-35(określony jako Kirowiec), KDP-35, DT-54, Zetor-Super, S-80(określany w książce jako Staliniec).
Wszystko poparte rycinami, a druga częśc książki dotyczy zasady uprawy, czyli jak ustawiać maszyny, opis różnych maszyn rolniczych. Życzyłbym współczesnym ciągnikom takich instrukcji obsługi

#16 Share kuras

kuras

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 24 styczeń 2010 - 14:10

Ciągniki gąsienicowe napęd ma być za pomocą tylnego mostu od samochodu i skręt za pomoca hamulców ...rama z wózkami już zrobiona ;) a wczoraj zrobiliśmy jedną gąsienicę ...żmudna praca ale efekt końcowy super...

#17 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 24 styczeń 2010 - 17:34

Ciągniki gąsienicowe dobry pomysl wykorzystac gotowe elementy mostu, w tym mechanizm roznicowy ;)
jaki hamulec zrobisz, bo beben czy tarcza moze byc za slaby, najlepiej jakies tasmowe by sie zdaly, chyba.

#18 Share kuras

kuras

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 24 styczeń 2010 - 22:50

Ciągniki gąsienicowe hamulce bębnowe ...myslę że przy srednicy koła napędowego tzw gwiazdy 32 cm to powinny wyrobić ...pojazd nie bedzie ciężki ...

#19 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 24 styczeń 2010 - 22:56

Ciągniki gąsienicowe opory ruchu gasiennicy przy skrecie sa masakryczne, ale przy malej masie pewnie sie uda.
czekamy na relacje z pierwszych prob. powodzenia ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 25 styczeń 2010 - 00:09

Ciągniki gąsienicowe Któryś z nowych ciągników miał rozwiązanie zmniejszające opory gąsienicy. Polegało to jakby na podparciu się środkowymi rolkami jezdnymi i zmniejszenie powierzchni współpracy gąsienicy, która stoi w miejscu. Ciągnik lżej zawracał i mniej rył przy nawrocie.