Skocz do zawartości

AgroFoto.pl
Logo
Forum rolnicze
Zdjęcie

Zaleganie poporodowe krów

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
60 odpowiedzi na ten temat

#41 asior14

asior14

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 94 postów
  • 40521058

Napisany 15 marzec 2010 - 20:12

Zaleganie poporodowe krów Dziś ją podniosłem do góry i opuszczałem pomału i nie chciała ustać na nogach odrazy się kładła. ale jeść zaczęła co to może być?
  • 0

Reklama AgroFoto Ads

• Reklama
Zaleganie poporodowe krów Dzisiaj, 18:16
  •  

#42 Madzia91

Madzia91

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 15 marzec 2010 - 22:13

Zaleganie poporodowe krów Jeśli ją podnosiłeś i nie mogła utrzymać się na nogach to możliwe, że ma złamaną miednicę lub jakieś problemy z tym związane. Ale jutro powinieneś podnieść ją znów może kolejnym razem się uda, jeśli nie to z tego to co tutaj wyżej wyczytałam to marne szanse dla niej (lepiej dać ją na ubój z konieczności)...mieliśmy już taką sytuację nie raz...
...krowa powinna być podniesiona od razu jeśli nie wstaje po jednym dniu, i choć bardzo nie chce to trzeba ją zmuszać (pajęczak), przytrzymać nogi, wymasować trochę...wiadomo jak już długo leży to trudno jest jest jej ustać bo ma zesztywniałe nogi. I jak już jest podniesiona to przed położeniem jej z powrotem narzucajcie jej dużo słomy pod ,,tyłek" czasami tak jest że krowa boi się wstać bo jest zbyt ślisko.
  • 0
ALL RIGHTS RESERVED

#43 farmerfranek

farmerfranek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 11 sierpień 2011 - 18:55

Jeśli ją podnosiłeś i nie mogła utrzymać się na nogach to możliwe, że ma złamaną miednicę lub jakieś problemy z tym związane. Ale jutro powinieneś podnieść ją znów może kolejnym razem się uda, jeśli nie to z tego to co tutaj wyżej wyczytałam to marne szanse dla niej (lepiej dać ją na ubój z konieczności)...mieliśmy już taką sytuację nie raz...
...krowa powinna być podniesiona od razu jeśli nie wstaje po jednym dniu, i choć bardzo nie chce to trzeba ją zmuszać (pajęczak), przytrzymać nogi, wymasować trochę...wiadomo jak już długo leży to trudno jest jest jej ustać bo ma zesztywniałe nogi. I jak już jest podniesiona to przed położeniem jej z powrotem narzucajcie jej dużo słomy pod ,,tyłek" czasami tak jest że krowa boi się wstać bo jest zbyt ślisko.

a co w takiej sytuacji? Krowa po wycieleniu, łożysko jeszcze nie odpadło, a ona leży i nie chce wstawać a w dodatku nic nie je. co robić. proszę o wskazówki.
  • 0

#44 Jolcia

Jolcia

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 16 grudzień 2012 - 19:30

Zaleganie poporodowe krów Witam serdecznie
Bardzo preoszę o porady ewentualne wskazówki z doświadczenia hodowców lub weterynarzy.
Krowa 10cio latka po lekkim porodzie, wyczyśiła się, nie jest też przesadnie zapasiona.
W drugim dniu po porodzie legła i nie wstaje. Będzie już jutro tj w poniedziałek 17-12-2012 tydzień.
Nie wiem co robić jak ją doprowadzić do stanu normalnego. Po porodzie wróciło mleko - siara normalny stan.
Opiszę co było robione.
Dostała dawkę wzmacniającą:
- glukoza i wapno z magnezem przez 4 dni ok 10 butelek (kroplówki 250ml)
Nie dało to żadnego efektu.
Krowa je ma normalny apetyt no może zmniejszony nieco. Przewracana była z boku na bok. Próbowaliśmy ją również podnieść w 5 dniu połogu, ale nie ustała na nogach.

Podobno po dwóch tyg nawet wstają sztuki, ale jest następująca sprawa.
W 4 dniu połogu zastałam ją w dziwnej pozycji jak by próbowała wstać i upadła bo leżała na stajni. po czym sama naczołgała sie na swoje stanowoisko na bok. I teraz nie trczyma tylnich nóg pod sobą tylko wzdłóż siebie jak żabka. Z opinii które mnie przerażają podobno może mieć pękniętą miednicę - tak też diagnozuje lekarz.
Co robić??? Czy jest to prawdopodobne że ma pękniętą miednicę? Jak to zbadać?

Czy i co można dać jej na wzmocnienie bo przeżuwa wydaje się być zdrowa dzisiaj trochę posapuje ale normalnie je i pije. Przednie nogi ma silne jak by próbowała się podnosić ale tył ją trzyma bezwładnie.

Błagam pilnie o pomoc doświadczonych chodowców i weterynarzy bo jest to bardzo dobra mleczna sztuka.

Z góry dziękuję za porady.
Z niecierpliwością oczekuję odpowiedzi.
Połączone.

Edytowany przez danielhaker, 16 grudzień 2012 - 21:19.
dublowanie tematu

• 0

#45 Ursus11

Ursus11

Uczący się Weterynarii

• Members
  • PipPipPip
  • 826 postów
  • 10681748

Napisany 16 grudzień 2012 - 19:48

Zaleganie poporodowe krów Moja położyła sie na 56 godzin. Dawaliśmy potas wapno wszystko co możliwe. Nawet płukanie żoładka też miała. Moja była zapasiona niestety. Ale podstawa jest ją jak najszybciej podnieść. Moją podnosiłem co godzine dwie, aż sie zdenerwowałem i stała cały dzień. Wieczorem sie położyła a rano już stała.
Jak najszybciej ją podnieś.

Edytowany przez Ursus11, 16 grudzień 2012 - 19:49.

• 0

#46 farmi

farmi

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów
  • 16092397

Napisany 16 grudzień 2012 - 19:53

Zaleganie poporodowe krów lekarz powinien miec taki podnosnik mam taki w pracy to taka rurka i na obu koncach ma takie dwie obrecze rurke sie skreca w zaleznosci od rozstawienia kulsów krowy zaklada sie z gory na kulsy i ladowarka podnosi sie tyl krowy a na przod powinna sama wstac zobaczcie jak ustoi chwile to niema nic peknietego
  • 0

#47 Ursus11

Ursus11

Uczący się Weterynarii

• Members
  • PipPipPip
  • 826 postów
  • 10681748

Napisany 16 grudzień 2012 - 19:57

Zaleganie poporodowe krów Ja podnosiłem turem na pasach i od razu przód i tył. Więc bez tego podnośnika jeżeli nie masz.
  • 0

#48 Karol445

Karol445

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 589 postów
  • 13866283

Napisany 16 grudzień 2012 - 19:58

Zaleganie poporodowe krów Skoro lekarz weterynarii nic nie umie poradzić to i my niewiele pomożemy. Piszesz ze dostawała glukozę i wapno to w sumie standardowe postępowanie i powinno przynieść efekty. Pękniętej miednicy nie brałbym pod uwagę to raczej mało prawdopodobne aczkolwiek jakieś tam prawdopodobieństwo jest. Według mnie to najlepiej wezwać weta żeby dął jeszcze raz glukozę, wapno z Mg i po godzinie próbować ją podnosić a nuż wstanie i ustoi ale nie byłbym zbytnim optymistą po tygodniu leżenia mało która wstanie już chociaż zdarzają się takie przypadki. Podnosić najlepiej za pomoca jeśli jest możliwość wciągarki lub na dworze to TUR lub cyklop bez chwytaka Pasy pod brzuchem i można tak podnieść.

Edytowany przez Karol445, 16 grudzień 2012 - 20:01.

• 0

#49 damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2854 postów
  • 8230384

Napisany 16 grudzień 2012 - 20:01

Zaleganie poporodowe krów jedyne co możesz zrobić to podnieść ją na siłę na pasach turem albo cyklopem a jak nie ma dojścia to na bloczku. Jak ma uszkodzona miednice to jest nie do uratowania. Kiedyś mieliśmy jałowicę z pękniętą miednica to po dwuch tygodniach wstawała do jedzenia na przednie nogi a tylne były bezwładne.
  • 0

#50 binek

binek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 498 postów

Napisany 16 grudzień 2012 - 20:12

Zaleganie poporodowe krów miałem podobny przypadek wiosną tego roku, rano zastałem krowę w pozycji ''żabka'' niestety moja wyjechała na ubój z konieczności. W pierwszej kolejności zawołaj wet. żeby dobrze ją wzmocnił a następnie musisz wykombinować takie coś http://www.sklep-gre...oducts_id/10950 i próbować ją podnieść, jeśli będzie wykazywała chęci na ustanie na tylnych nogach to dobra Twoja. Natomiast jeśli wszystko będzie się ''lało'' cały tył będzie wiotki to szukaj telefonu żeby się jej pozbyć.
  • 0

Reklama AgroFoto Ads

• Reklama
  •  

#51 lukas20541

lukas20541

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 16 grudzień 2012 - 20:13

Zaleganie poporodowe krów U mnie nic nie pomoglo, a poszlo tyle kasy.
  • 0

#52 mirek767

mirek767

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 151 postów

Napisany 16 grudzień 2012 - 20:21

Zaleganie poporodowe krów po tygodniu to już raczej nic z niej, próbuj podnosić ale wątpię czy to coś da. Tak jak koledzy wyżej napisali szukaj telefonu żeby parę złotych ktoś dał za nią.

Właśnie takie paraliże są najgorsze kiedy krowa je pije i przeżuwa, taką jest najtrudniej wyleczyć.
  • 0

#53 ziuta5636

ziuta5636

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 16 grudzień 2012 - 20:55

Zaleganie poporodowe krów a ja bym tez w tym przypadku zastanowił się czy nie zadałęś jej zbyt szybko i gwałtownie paszy treściwej w dużej ilości ona może byc przychwacona, bo z tego co piszesz to ani ketoza ani zaleganie poporodowe to nie jest
  • 0

#54 rafff24

rafff24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów
  • 6640860

Napisany 16 grudzień 2012 - 21:06

Zaleganie poporodowe krów na dwoje babka wróżyła, jeśli krowa nie wstaje i nogi tylne się jej rozjeżdżają... my wiązalismy je ze sobą, tak żeby się nie rozjeżdżały, tak na anatomiczą szerokość pomiędzy kopytami a stawem skokowym, pozwala to odciążyć conieco mięśnie, i też przewracaliśmy codziennie, poza tym to wlewki energetyczne,
nasza krowa wstała po 2 tygodniach, i jest już po tym 2 lata, będzie sie drugi raz od tego czasu cielić wiosną, i jest ok, ale była wtedy po 2 cielaku, była znacznie młodsza,

jeśli jest/będzie bezwładna to tak jak binek pisze

Edytowany przez rafff24, 16 grudzień 2012 - 21:07.

• 0

#55 yahooo777

yahooo777

Zaawansowany

• V.I.P.
  • 783 postów
  • 7665259
  • Zainteresowania:Nie pobieram korzyści majątkowych z gospodarstwa, wszystko co na zdjęciach należy do moich rodziców, więc nie pytajcie co jak i dlaczego bo to nie mój kawałek chleba;)
    Firma Dach System, wykonastwo konstrukcji i pokryć dachowych, podbitki, mycie dachów

Napisany 16 grudzień 2012 - 21:13

Zaleganie poporodowe krów Nasza dwa miesiące po wycieleniu położyła się, dostała kwasicy, Nie wstawała. Tylne nogi wyciągnięte. Taczana, podnoszona i nic. Dostała dawki witamin i nic. Po podniesieniu jej na pasach turem stała z pięć minut. Po trzech tygodniach katorgi padła, lekarz stwierdził białaczkę
  • 0
KPK Kumurun Team. Jeżeli podoba Ci się mój post, był w czymś pomocny-możesz to nagrodzić punktem reputacji, nie obrażę się xP

#56 Jolcia

Jolcia

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 17 grudzień 2012 - 00:16

Zaleganie poporodowe krów Bardzo gorąco dziękuję za wszystkie wpisy.
Po mim wpisie zaczęła tak dyszeć dodatkowo i nie wiem co robić. Bo po woli tracę nadzieję ale niektóre wpisy optymizmem mnie pałają że może jednak wyjdzie.
I już szukałam numerów bogdyby peknięta miednica była to nie ma ratunku. Ale jak piszecie to nie koniecznie musi być.
Zadawkowałam jej też cukru czytałam że to też wzmacnia.
Jeszcze powalczę ale wiąże się to z ryzykiem że całkowicie mi padnie:(
  • 0

#57 Luke16

Luke16

Zaawansowany

• AgroTeam
  • PipPipPip
  • 1482 postów
  • Zainteresowania:Inseminacja bydła, USG, leczenie

Napisany 17 grudzień 2012 - 00:49

Zaleganie poporodowe krów Spróbuj podnieść ... Jeżeli nie będzie się mogła utrzymać to uciekaj puki nie padnie ... Wzmocnienie dostała odpowiednie... Pytanie jeszcze ... Ciepłe ma uszy?? Jak jej temperatura?? Nam nie tak dawno padła jałówka 10 dni po porodzie... położyła się i już nie wstała ... poleżała dzień dostała zestaw kroplówek... na drugi dzień też wieczorem wchodzimy do obory a ona sztywna... :/ podejrzewam jakiś krwotok wewnętrzny ... Ale wracając do tematu... Dla mnie jak krowa leży max 3 dni to trzeba z nią uciekać bo koszty leczenia stają się większe a możliwości wstania co raz to mniejsze .... Pisałeś że leżała jak żaba w 80% tym bardziej przy starszych krowach kończy się to tzw rozjechaniem czyli pęknięciem miednicy ... Spróbować podnieść jeżeli to nic nie da to uciekać czym prędzej... Zawsze tak rolnikom radziłem bo szkoda bylo na koszty naciągać...
  • 0

#58 sacrable

sacrable

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 325 postów

Napisany 17 grudzień 2012 - 07:41

Zaleganie poporodowe krów U mnie pierwiastka po bardzo trudnym porodzie i ucisku na nerw kulszowy nie mogła się podnieść. Podnosiłem ją przez 4 dni dwa razy dziennie za pomocą klamer. Prawie nic nie jadła i nie piła przez ten czas. Zjechała z wagi jak diabli. Wpakowałem w nią 1,5 tys zł i udało się. Dziś jest zacielona i ma się dobrze..
  • 0

#59 Arturo

Arturo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 224 postów
  • 10759426

Napisany 17 grudzień 2012 - 11:27

Zaleganie poporodowe krów nie jeden raz miałem tak że dawałem wlewy przed wycieleniem i po wycieleniu a i tak czasami do miesiąca po wycieleniu zalegnie i niemusi być to miednica tylko inny krąg złamany czy naderwany i du..a lepiej jej nie męczyć tylko oddać chodżby za jakieś pieniądze niż w nią ładować a nie mieć gwarancji że wstanie i przy następnym zacieleniu się to nie powtórzy , niestety trzeba czasami tak wybrać ...:(
  • 0
Zabudowa ciężarówek specjalistycznych

Reklama AgroFoto Ads

• Reklama
  •  

#60 kony111

kony111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów
  • 3303393

Napisany 17 grudzień 2012 - 12:34

U mnie pierwiastka po bardzo trudnym porodzie i ucisku na nerw kulszowy nie mogła się podnieść. Podnosiłem ją przez 4 dni dwa razy dziennie za pomocą klamer. Prawie nic nie jadła i nie piła przez ten czas. Zjechała z wagi jak diabli. Wpakowałem w nią 1,5 tys zł i udało się. Dziś jest zacielona i ma się dobrze..

Dokładnie mogło dojśc do paraliżu wskutek uszkodzenia nerwu.
  • 0