Skocz do zawartości

Zdjęcie

warstwa lodu w przenżycie

64 odpowiedzi na ten temat

#41 Share Jahu

Jahu

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 30 postów
  • Zainteresowania:Informatyka, rolnictwo, wspinaczka

Napisany 04 luty 2010 - 15:34

Sylwi - Z twojego postu wynika, że rośliny produkują dwutlenek węgla. A przecież nawet dzieci w szkole podstawowej wiedzą, że rośliny produkują tlen. Dla mnie kruszenie lodu jest bezsensowne.

a mnie w szkole uczyli, że fotosynteza zachodzi jak rośliny mają światło, wodę, CO2 i odpowiednią temperaturę, czyli pod śniegiem za szybko zachodzić nie będzie,
pozatym rośliny oddychają, ale jak intensywnie w zależności od temperatury to nie za bardzo umiem wymyślić,

przy okazji, czy ktoś już kiedyś tak robił i zaobserwował, jaka jest różnica między roślinami które były przejechane, a tymi obok kolein?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
warstwa lodu w przenżycie Dzisiaj, 03:20
  •  

#42 Share es8

es8

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 279 postów

Napisany 04 luty 2010 - 19:05

warstwa lodu w przenżycie Mnie uczyli podobnie, z tym że zauważali też fakt, że roślina która nie prowadzi fotosyntezy oddycha również tlenem. Więc teraz się tylko zastanawiać na ile przewiewna jest warstwa śniegu na polu i oby szybciej się roztopił i spadł świeży :blink:

#43 Share marekgizio

marekgizio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 694 postów

Napisany 05 luty 2010 - 22:03

warstwa lodu w przenżycie Śnieg nieprzerwanie leży na polu od 28 grudnia. A gdzieś od połowy stycznia jest lód na śniegu więc rośliny nie maja dostępu do powietrza od jakichś 3 tygodni. Rzepak i zboża mogą tak wytrzymać od 8-12tygodni jeśli pod śniegiem nie ma temperatur dodatnich więc martwić można się gdzieś na początku kwietnia. A do tego czasu raczej nie będzie ani lodu ani śniegu. U mnie ziemia jest zmarznięta i wegetacja jest zatrzymana. To całe panikowanie i jeźdzenie po polu to według mnie głupota.

A teraz cytat z Top Agrar 2/2010
,, Nie warto natomiast, jak sugerował rolnik, podczas niskich temperatur i utrzymującej się warstwy lodu i śniegu wjeżdżać w pole w celu pokruszenia tej skorupy. Zabieg taki wyrządzi więcej szkód w postaci połamanych roślin, rozerwanych wezłów krzewienia i otwartych dróg do infekcji niż pożytku.

Dla mnie to wszystko w tym temacie.

#44 Share miszka31

miszka31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1138 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze

Napisany 05 luty 2010 - 22:44

warstwa lodu w przenżycie gdzieś zalewski w radiu palnął że trzeba walczyć z okrywą i co nie którzy walczą,wczoraj byłem na Syngencie, dziś na spotkaniu z firmą BAYER, nikt nie zaleca wykonywać żadnych zabiegów,sam też chodze na pole i obserwuje co się dzieje pod śniegiem, warstwa śniegu która obecnie zalega na polu,może przyczynić się do wystąpienia pleśni śniegowej, ta zima to bedzie test dla zapraw i odmian zbóż.

#45 Share Sylwi

Sylwi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów

Napisany 06 luty 2010 - 07:13

warstwa lodu w przenżycie Kościelniak dość mądrze mówił...
Mimo,że Baytan kosztował ok. 35zł na kwintal to teraz jestem jakby spokojniejszy

#46 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 06 luty 2010 - 18:47

warstwa lodu w przenżycie Koledzy, nie zachodzi potrzeba kombinowania na polach, śniegu jeszcze przybędzie w przyszłym tygodniu i to sporo.
Zima może odpuścić na dobre około 15 marca, nawet wcześniej. Niziny wtedy zagrożone powodziami.
Albo zimowa aura potrzyma do połowy kwietnia.

#47 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 11 luty 2010 - 16:28

warstwa lodu w przenżycie a jeśli ziemia jest zmarznięta, czy rośliny też są podatne na wyprzenie i czy też trzeba kruszyc lód? u mnie już prawie wszyscy lód wykruszyli bo raczej nie mieli co robić, :D

#48 Share miszka31

miszka31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1138 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze

Napisany 11 luty 2010 - 21:03

Kościelniak dość mądrze mówił...
Mimo,że Baytan kosztował ok. 35zł na kwintal to teraz jestem jakby spokojniejszy

byłeś na tym spotkaniu?

#49 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 13 luty 2010 - 18:51

Prawie ze wszystkim się zgodzę ale prawie robi dużą różnice!!!!!!!
Jeśli chodzi o rośliny zielone i tu też o rzepak, to należy przypomnieć koledze, że w tym przypadku tlen to trzeba z pod lodu odprowadzić a dostarczyć dwutlenek węgla do procesu fotosyntezy. Nadmiar wyprodukowanego tlenu pod lodem który nie ma gdzie ujść sprzyja namnażaniu się grzybów które w przeciwieństwie do roślin zielonych potrzebują tlenu. Mając pod taflą duzo tlenu sprzyja to namnażaniu grzybów. Podsumowując CO2 trzeba dostarczyć rośliną z atmosfery a O2 nagromadzony pod lodem uwolnić.
Radzę prześledzić jakiś schemat lub definicje fotosyntezy Pozdrawiam :D

Oziminom, zarówno rzepakowi jak i zbożom, może zaszkodzić nagromadzony CO2 (dwutlenek węgla wydzielany przez rośliny). Jak na razie oziminy były w stanie uśpienia i nie wydzielały CO2, które w przypadku rzepaku sprzyja wyprzeniu, a w zbożach porażeniu przez pleśń śniegową.

#50 Share Sylwi

Sylwi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów

Napisany 13 luty 2010 - 21:34

warstwa lodu w przenżycie Byłem.Trzeba się doszkalać

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2204 postów
  • Zainteresowania:Szeroko pojęte rolnictwo ;)

Napisany 28 luty 2010 - 12:26

warstwa lodu w przenżycie Jaki dobry oprysk polecacie na pszenżyto ozime zwalczający pleśń?? Bo na bank będę musiał zastosować bo pleśń się pojawiła ;)
EDIT: http://www.agrofoto....mage&img=200061 foto... :P

#52 Share kat

kat

R.I.P.

• Members
  • PipPipPip
  • 1847 postów

Napisany 28 luty 2010 - 12:59

warstwa lodu w przenżycie U mnie też. Wczoraj jak dobrze śnieg stopniał to się przeraziłem. Dużo miejsc z pleśnią jest.... Co z tym zrobić?

#53 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 28 luty 2010 - 13:01

warstwa lodu w przenżycie Chłopaki ale to o odzie w zbożu a nie o pleśni...

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#54 Share kat

kat

R.I.P.

• Members
  • PipPipPip
  • 1847 postów

Napisany 28 luty 2010 - 13:17

warstwa lodu w przenżycie No ale jedno jest po części przyczyną drugiego.

#55 Share młody17

młody17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 28 luty 2010 - 13:18

warstwa lodu w przenżycie Ja opóźniłem zasiewy jesienne o 3 tyg. i wydaje mi się , ze zrobiłem bardzo dobrze, jesien była dośc ciepła wiec zboża posaiane wcześnie mocno wybujały, większość rolników w mojej okolicy stosuje byle jakie zaprawy i to co powiedział kolega powyżej ta zima jest dobrym sprawdzianem dla zapraw, ja osobiście zaprawiałem raxil-em i w chwili obecnej po roztopach na polu pleśni szukać "ze świecą", u sąsiada (porównuje żyto) gdzie zasiewy były 2 tyg. wcześniej niz u mnie, a zaprawienie polegało na wsypaniu "różowego proszku" do skrzyni na polu i przemiaszaniu patykiem jest tragedia, pleśn zbiera żniwo. Co do pytania kolegi powyżej, to z tego co wiem nie ma środka typowo na pleśń sniegową, ale tutaj pozostawiam ta kwestie innym bardziej doświadczonym, ponieważ nie jestem co do tego przkonany. Kolego @mickas a jaką zaprawe stosowałeś ? pozdrawiam

#56 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2204 postów
  • Zainteresowania:Szeroko pojęte rolnictwo ;)

Napisany 28 luty 2010 - 13:24

warstwa lodu w przenżycie Właśnie nic nie zastosowałem i wiem jak gigantyczny błąd zrobiłem. ;) Nie zastosowałem tylko dlatego że zabrakło czasu na zakupy zaprawy - szkoła, szykowanie się do operacji itp. :P

#57 Share ZUCH1234

ZUCH1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 700 postów
  • Zainteresowania:Świętokrzyskie

Napisany 28 luty 2010 - 13:27

warstwa lodu w przenżycie Pytanie do wszystkich tyk którzy jezdzili po polach zeby pokruszyc lud i co dało to cos ??
licze na wypowiedzi

Wczoraj chodziłem z tata po pszenicy i naszczesnie nie ma plesni a z plesnia jeszcze inaczej mozna walczyc wystarczy miec bardzo lekkei brony i o swicie kiedy bedzie trzymał mroz mozna przejechac bronami to duzo daje zapytajcie swoich dzadkow jak to kiedys bronowali pszenice na wiosne zeby sie lepiej krzewiła bo kiedys nie było saletry a przy okazji niszczyli plesn sniegowa

#58 Share jarki

jarki

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów
  • Zainteresowania:sport

Napisany 28 luty 2010 - 13:43

warstwa lodu w przenżycie jak chcecie bronować to jest na to za szybko i uwaga na PRZYMROZKI

#59 Share marcinXD

marcinXD

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów

Napisany 19 kwiecień 2010 - 13:02

warstwa lodu w przenżycie Kolega pytał czy to coś dało.
Sąsiad kruszył lód na wszystkich polach głęboszem. my stwierdzilismy że szkoda czasu i pieniędzy. Żadnej pleśni nie było, a co lepsze u nas szybciej stopniało. Tak więc nie żałuje

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share Cihu

Cihu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1037 postów

Napisany 06 grudzień 2010 - 11:18

warstwa lodu w przenżycie no to mija prawie roczek jak niektórzy "orali" śnieg. Zbliża się kolejny sezon "orek zimowych". I jak warto? Może macie porównanie z tym co było u was i u sąsiadów, którzy takie dziwne zabiegi wykonywali? Ja jestem mega sceptykiem robienia czegokolwiek po śniegu i lodzie, no chyba że na sankach sobie pojeździć. Od pleśni są zaprawy i odpowiedni termin siewu a także odpowiednie odmiany, a jeżeli to nie pomoże to już nic nie pomoże. To jak tam było u was? :) Tylko nie pisać: "Ja robiłem i efekt pozytywny" Chce tylko i wyłącznie porównań typu: "Ja zrobiłem a u sąsiada za miedzą wyleciało całkowicie"