Skocz do zawartości

Zdjęcie

wycinka gałęzi

30 odpowiedzi na ten temat

#1 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1332 postów

Napisany 12 styczeń 2010 - 20:21

wycinka gałęzi Mam pytanie-plamuje obciąć drzewa, tzn gałęzie które wychodzą na moje pole i przeszkadzają mi w uprawie. Czy ten fakt muszę zgłosić do wójta, czy o jakieś pozwolenie prosić itp?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
wycinka gałęzi Dzisiaj, 06:43
  •  

#2 Share bobek1

bobek1

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 12 styczeń 2010 - 20:41

wycinka gałęzi Mósisz zgłosić do nadleśnictwa.Miałem taką przykra sytuację iż obcinałem gałęzie nad polem bo kombajn nie mógł przejechać i nadjechał leśniczy i powiedział że wszystkie ścinki trzeba zgłaszać nawet jeżeli są to gałęzie:(.Ale pościli mnie bez żadnych upomnień finansowych.Na szczęście B)

#3 Share samex69

samex69

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 582 postów

Napisany 12 styczeń 2010 - 20:45

wycinka gałęzi Jesli to tylko gałęzie to nigdzie nie musisz chodzić.To jest po prostu pielęgnacja , podcinanie gałęzi nie wymaga pozwolenia jeśli drzewo rośnie na twoim gruncie , jeśli nie -prosisz sąsiada aby to zrobił.Gdy w ciągu 2 tyg.(chyba) sąsiad nie obcioł masz prawo zrobić to Ty po uprzednim poinformowaniu sąsiada o zamiarze podcięcia gałęzi na jego drzewach.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1332 postów

Napisany 12 styczeń 2010 - 21:42

wycinka gałęzi chciałem zaznaczyć, że działka nie graniczy z lasem a więc do nadleśnictwa chyba nie potrzeba głosić. Drzewa rosną po części na mojej działce, po części na sąsiadującej. Dokładnie to jest taki 2-metrowy pas krzewów i drzew między działkami. Tak się zastanawiam w sumie jak to wyszło, że one tam są!

#5 Share bobek1

bobek1

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 12 styczeń 2010 - 22:06

wycinka gałęzi Ja też robiłem pielęgnacje drzewa ale może macie racje.Nadleśniczy może chciał mnie przestraszyć albo był nadgorliwy.No już sam nie wiem.

#6 Share daro170225

daro170225

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, boks, rolnictwo

Napisany 12 styczeń 2010 - 22:17

wycinka gałęzi Jeśli działka nie graniczy z lasem nadlesnictwa to nie musisz zgłaszac do nadlesnictwa. Mielismy podobną sytuacje to wujek pojechał do Gminy i dostał świstek z pozwoleniem na wyciecie gałezi. Jesli by graniczyło z lasem to napewno nie mozesz wyciac bez pozwolenia , gdyż na granicach ( las-pole) rosna drzewa okrajkowe. Wiem bo chodziłem do Technikum Leśnego

#7 Share piotrek10

piotrek10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów
  • Zainteresowania:sport, rolnictwo, nauki humanistyczne

Napisany 12 styczeń 2010 - 22:21

wycinka gałęzi A więc tak; jesli obcinasz tylko gałęzie, które do tego są nad Twoim polem to nikogo nie pytasz, teoretycznie wystarczy, że zostawisz jedną gałąź na danym drzewie i prawnie jest ok, bo drzewa nie wyciołeś, a to co zostało jest nadal drzewem, dopiero jak byś wycioł całe drzewo oraz trafił na "życzliwych" sąsiadów to może być różnie(potrzebna zgoda z gminy).

#8 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1332 postów

Napisany 14 styczeń 2010 - 09:16

wycinka gałęzi Czyli jak rozumiem mogę spokojnie sobie pousuwać zbędne gałęzie? Mam takie wątpliwości bo rok temu zrobiłem to samo i życzliwy sąsiad mnie podkablował! Ale chyba tu był inny przypadek-działka była dzierżawiona od gminy i nie byłem jej właścicielem. Ok, dzięki wszystkim za rady.

#9 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 14 styczeń 2010 - 11:06

wycinka gałęzi

A więc tak; jesli obcinasz tylko gałęzie, które do tego są nad Twoim polem to nikogo nie pytasz, teoretycznie wystarczy, że zostawisz jedną gałąź na danym drzewie i prawnie jest ok, bo drzewa nie wyciołeś, a to co zostało jest nadal drzewem, dopiero jak byś wycioł całe drzewo oraz trafił na "życzliwych" sąsiadów to może być różnie(potrzebna zgoda z gminy).

No nei bardzo bo ogłowienie drzewa traktowane jest jak wycięcie i jeśli w ciągu 5 lat drzewo nie odrośnie z tymi gałęziami można dostać karę jak za wycięcie drzewa, w praktyce to te 1-2 gałęzie można obciąć bez żadnych konsekwencji ;)

ps. o co chodzi z tymi drzewami okrajkowymi na granicy las pole, to może na działce leśnej o pozwolenie na wycinkę takich drzew mam się udać do gminy tak jakbym wycinał na gruncie rolnym?

#10 Share damian18

damian18

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 671 postów

Napisany 14 styczeń 2010 - 21:04

wycinka gałęzi panowie bez przesady ucinamy tyle gałęzi ile nam potrzeba i cześć nic nam nie grozi

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share daro170225

daro170225

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 15 styczeń 2010 - 13:41

wycinka gałęzi @Ferdek07 drzewa okrajkowe to takie ktore rosną na obrzeżach lasów , chronią lasy przed wiatrem , są bardziej ugałęzione. Pozwolenie załatwia sie tam gdzie dane drzewo należy ( chodzi mi ogrunt np nadl , gmina czy czasami rejon dróg choc rejon sam powinien usuwac gałezie )

#12 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 15 styczeń 2010 - 14:58

wycinka gałęzi dobra ale mi chodzi o to że mam swój las i swoje pole po sąsiedzku i za bardzo okrajkowe to nie jest bo gałezi za dużo nie ma a dokładniej w około rośnie brzoza a w środku sosna i tak pytam na wszelki wypadek bo w tym kraju nigdy nic nie wiadomo, czy jak wytne kilka brzóz na brzegu lasu to nie zepsuje krajobrazu i ochrona środowiska skarze po 3000zł za 1cm obwodu każdego z drzew, czyli co jak jest las to do leśniczego a ochronie środowiska wara od tego tak?
ps. @daro a w techników nic nie było co zrobić z sąsiadem który sadzi na samej granicy brzuzki?
Bo las można sadzić 4m od granicy działki tak też mam taki las 40sto letni tak posadzony ale sąsiadowi się zdaje że w miescu gdzie rośnie pas drzew to jest miedza i tam mi nasadził pod same moje drzewa swojego lasu i wzdłuż pola po miedzy sadzi,

#13 Share daro170225

daro170225

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 15 styczeń 2010 - 17:13

wycinka gałęzi Prawnie to powinieneś iść do Leśniczego i zapytać o zgode ale w praktyce mało kto tak postępuje. Za wyciecie nie dostaniesz 3000zł od cm obwodu. Kara za ściecie drzewa to 250zł za 1 cm średnicy. Lepiej podjechac do lesniczego niz pozniej ktos ma Cie "podpierniczyc" bo w przepisach jest nawet ze drzewa nie mozesz wyciąc jak je sam sobie zasadziłeś na podwórku i przekroczyło wiek 5 lat ( nie dotyczy owocowych ). Co do tego sasiada to sadzic na granicy nie moze , tak jak pisałeś 4 m od granicy moze , a gdzie to zgłosic to za bardzo nie wiem

#14 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 15 styczeń 2010 - 17:28

wycinka gałęzi Daro o tym że na podwórku i działkach rolnych wycinać nie wolno bez zezwolenia, a kary w szczególnych przypadkach mogą sięgać i 3 tyś to ja wiem, ale gmina nic nie ma do działek leśnych i jest osobny leśniczy wyznaczony do obsługi lasów prywatnych i do takiego pana idzie się po asygnate, moje pytanie dotyczyło tych właśnie skrajnych drzew czy to jest w ewidencji tylko lasów czy takie skrajne drzewa są jakoś szczególnei trajtowane
ps. za wycięcie 1 drzewa na podwórku można dostać100 tyś kary a za wycięcie całego czy tam połowy lasu w pień na działce figurującej w ewidecji jako działka leśna max można dostać 500zł mandat chyab ze coś sie pozmieniało

#15 Share daro170225

daro170225

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 16 styczeń 2010 - 14:57

wycinka gałęzi Jak to jest traktowane to nie wiem ale raczej jest to w ewidencji lasów, najlepiej podjedz do lesniczego i bedziesz pewny

#16 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 16 styczeń 2010 - 15:54

wycinka gałęzi Sprawę zwisających gałęzi na sąsiedni grunt reguluje kodeks cywilny:

Art. 149. Właściciel gruntu może wejść na grunt sąsiedni w celu usunięcia zwieszających się z jego drzew gałęzi lub owoców. Właściciel sąsiedniego gruntu może jednak żądać naprawienia wynikłej stąd szkody.
Art. 150. Właściciel gruntu może obciąć i zachować dla siebie korzenie przechodzące z sąsiedniego gruntu. To samo dotyczy gałęzi i owoców zwieszających się z sąsiedniego gruntu; jednakże w wypadku takim właściciel powinien uprzednio wyznaczyć sąsiadowi odpowiedni termin do ich usunięcia.

A więc pismo do nadleśnictwa żeby usuneli, jeżeli nie usuną to sam usuwasz. Pamiętaj, że tylko tę część która jest nad twoim gruntem, bo wtedy zamiast art 150 kc będzie 149 kc (nawet jeżeli powiadomisz) i nadleśnictwo może żądać odszkodowania.

#17 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 16 styczeń 2010 - 16:10

wycinka gałęzi

Jak to jest traktowane to nie wiem ale raczej jest to w ewidencji lasów, najlepiej podjedz do lesniczego i bedziesz pewny

a leśniczy wyśle do starostwa bo dokładnie nie wie kto jest od lasów prywatnych a tam wyślą gdzieś do jakiejś wsi 40km stąd gdzie wrony zawracają :)

#18 Share tomasek tomasek

tomasek
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 16 styczeń 2010 - 17:00

wycinka gałęzi drzewa ktore rosna na skaruj lasu naleza do lasu wiec idziesz do gminy czy tam do "swojego" lesniczego on przyjezdza i ocenia ktore drzewa mozna wyciac (ta prcedura stosowana jest rowniez przy scince w głebi lasu), pozniej wystawia asygnate i masz problem z glowy,

#19 Share lukaszz110

lukaszz110

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 482 postów

Napisany 16 styczeń 2010 - 17:36

wycinka gałęzi ferdek07 mam pytanie czy mógł bym zrobić koło tyłka sąsiadowi bo skacze za dużo z byle powodu albo go nastraszyć

było drzewo na mapach w gminie i geodezji jest ono jako punkt graniczny gospodarstwa ale przeszkadzało mu i wyciął \
gospodarka jest wspólnotą 2 sąsiadów drzewo ściął jakieś 7-9lat temu ale nigdzie tego nie zgłaszał wszystkie pomiary są prowadzone od tego drzewa i ono dalej istnieje <chyba w pamięci> :)
no i co z tym faktem czy można coś z tym zrobić?

czy może dostać kare za to tak jak pisałeś 100tys w poprzednim coście
moim zdaniem powinna być większa bo to drzewo graniczne

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share GoRAL1

GoRAL1

mlody rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 2478 postów

Napisany 16 styczeń 2010 - 18:54

wycinka gałęzi Dzewo nie może być punktem granicznym do prowadzenia pomiarów .