Stojgniew

Firma a dopłaty PROW

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Stojgniew    0

Witam serdecznie!

Na imię mam Grzegorz i mieszkam w Katowicach. Posiadam firmę od dwóch lat o profilu budowlanym. Pragnę zapytać, czy istnieje możliwość zakupu maszyn rolniczych z programu PROW (lub jakiekolwiek dotacje) w celu poszerzenia działalności firmy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TomCase    1

Moim zdaniem raczej nie mozesz poniewarz musis miec wyksztalcenie rolnicze i posiadac jakas ilosc ziemi na sobie i jeszcze kilka wymagan ktorych nie pamietam juz. Moze inne sa dotacje na zakup nowych maszyn dla firm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stojgniew    0

No właśnie w Urzędzie Wojewódzkim odesłali mnie do ARiMR i programu PROW ;-) Jak ja kocham spychologię stosowaną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

heh niestety każdy kocha ją tak samo B)

 

ale to naprawde pytanie do ARiMR. nie chce cię dołować ale wątpię abyś dostał fundusze rolnicze na sprzed budowlany. chyba ze z jakiegoś programu dla budowlańców ale to juz inna sprawa. popytaj w agencji oni ci wszystko wyjasnią B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xmen    20

Oczywiście, ze możesz ubiegać sie o kase z PROWu. Najlepiej z działania Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw, tylko działalność musi być w miejscowości do max 5 tys mieszkańców (tereny wiejskie) w zależności od wysokości dofinansowania bedziesz zobowiązany do utworzenia i utrzymania przez okerślony czas określonej ilości miejsc pracy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stojgniew    0

a8185 nie, nie - nie chodzi o maszyny budowlane tylko rolnicze i poszerzenie swojej działalności gospodarczej, np o świadczenie usług dla rolników, a przy okazji wykorzystać we własnym gospodarstwie.

 

Ja może troszkę bardziej zobrazuję swoją sytuację. Prowadzę swoją firmę budowlaną od dwóch i pół roku. Jest to mikroprzedsiębiorstwo - nie zatrudniam swoich pracowników, natomiast wykorzystuję swoje znajomości wśród fachowców z branży i zlecam im wiele prac. Funkcjonuję z tak zwanego "polecenia". Staram się jak najlepiej wykonać pracę oraz dopilnować swoich wykonawców, tak aby w 100% spełnić oczekiwania klientów i jeżeli to możliwe , to zaskoczyć ich dodatkowo jakością pracy. Nie narzekam na brak zleceń, jednak w tego typu działalności pozostaje często sporo czasu, który wykorzystuję pomagając w gospodarstwie rodzicom. Moi rodzice pragną przepisać mi swoje gospodarstwo, które ma zaledwie, nieco ponad 2 ha i... brak jakichkolwiek maszyn rolniczych :-(. Dlatego szukam różnych rozwiązań np: Myślałem o wsparciu dla młodych rolników - ale płacę ZUS (tysiąc miesięcznie zabójstwo normalnie)posiadając firmę, a to ponoć przeszkoda nie do przejścia. Kupić z własnej kieszeni jakieś maszyny rolnicze - to nie zwrócą się one jeszcze moim wnukom ;-). Pracę na ziemi wręcz kocham, a z 2 ha to całkiem miłe hobby i doskonały sposób na odstresowanie się. Widok wypielęgnowanych przez siebie roślin wręcz rozaniela. Ale takie hobby jak uprawa ziemi powinno się opłacać, chociaż troszkę, a bez własnych maszyn z tym ciężko. Pomyślałem o zakupie maszyn dzięki wsparciu z funduszy unijnych - mógłbym pozwolić sobie wtedy na nowe maszyny (co nowe to nowe), obrobić rodzinne gospodarstwo, zarobkowo wspomóc niektórych sąsiadów, no i na budowie ciągniczek z przyczepką a i podnośnikiem byłby przydatny.

 

Zaszedłem do naszego Urzędu Wojewódzkiego w celu "zaciągnięcia języka". No i tak od drzwi do drzwi, od drzwi do drzwi... brakło czasu. Wizyta na drugi dzień i informacja "szukaj Pan pomocy w ARiMR". No to stwierdziłem że poszukam pomocy najpierw wśród dobrych ludzi znających problemy ARiMR z autopsji, a dopiero później odwiedzę Agencję, jak już będę wiedział jakie pytania zadać by zdobyć potrzebną wiedzę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

zeby dostać maszyny na prow trzeba obrabiać (i miec to udkumentowane) srednią wojewódzką. w podlaskim jest to chyba 12 ha.

i jest wiele innych wymogów. był już nie jeden taki temat poszukaj na forum.

 

a co do usług to pojęcia nie mam więc nie bede wymyślał bajek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
focus07    1

Myślę ,że to nie jest możliwe skorzystać z PROW-u w takiej sytuacji. PROW to Program rozwoju obszarów wiejskich , podstawa to posiadanie gruntów do tego dochodzi wykształcenie rolnicze i wiek do 40 lat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
semos    77

po pierwsze aby dostać jakiekolwiek wsparcie z PROW trzeba spełnić podstawowy wymóg żywotności gospodarstwa 4 ESU a mając 2 ha na pewno go nie spełnisz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stojgniew    0

po pierwsze aby dostać jakiekolwiek wsparcie z PROW trzeba spełnić podstawowy wymóg żywotności gospodarstwa 4 ESU a mając 2 ha na pewno go nie spełnisz.

Mógłbym prosić o wytłumaczenie skrótu 4 ESU?? Wiek do 40 lat oraz średnia wielkość gospodarstwa dotyczy chyba wsparcia dla młodego rolnika. Właśnie przeglądam działania: rozwój mikroprzedsiębiorstw oraz różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej - może właśnie w tym kierunku szukać rozwiązania?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dlok    0

W twojej sytuacji jeżeli mieszkasz w Katowicach to właściwie możesz zapomnieć o jakieś pomocy w ramach PROW.

 

  • Z MGR (Działanie 121) nie masz szans bo z 2 ha nie będziesz miał żywotności ekonomicznej (to jest to właśnie to tajemnicze 4 ESU wyliczane według tabeli 6 z PRG), no chyba że będzie to jakieś ogrodnictwo lub jakiś inny dział specjalny.

  • z Różnicowania w kierunku działalności nierolniczej (Działanie 311) wyklucza cię ubezpieczenie w ZUsie, to działanie jest wyłącznie dla ubezpieczonych w KRSU oraz zamieszkanie w gminie miejskiej powyżej 5 tys. mieszkańców;

  • z Tworzenia i rozwoju mikroprzedsiębiorstw (działanie 312) wyklucza cię zamieszkanie w gminie miejskiej powyżej 5 tys. mieszkańców

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dlok    0

Zgodnie z rozporządzeniami liczy się miejsce zamieszkania, ale w praktyce i tak sprawdza się po zameldowaniu. Najważniejsza jest gmina w której masz zarejestrowaną działalność gospodarczą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Mógłbym prosić o wytłumaczenie skrótu 4 ESU?? Wiek do 40 lat oraz średnia wielkość gospodarstwa dotyczy chyba wsparcia dla młodego rolnika. Właśnie przeglądam działania: rozwój mikroprzedsiębiorstw oraz różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej - może właśnie w tym kierunku szukać rozwiązania?

 

 

wielkość gospodarstwa to podstawowy wymóg. nie przeskoczysz. wiek hmm jezeli jestes przed 40 to dostaniesz wiecej i dotyczy on tez prow

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez VonVegans
      Jakby ktoś coś już wiedział to niech pisze
    • Przez karolr2
      Witam chcę założyć nowy temat poświecony modernizacji małych gospodarstw na terenach południowowschodniej części Polski.Słuchałem dzisiaj ministra Kalemby i podobno sie szykuje jakaś dla nas pomoc.Jeśli ktoś coś wie to proszę niech się wypowie w tym temacie. Z tego co wiem ja to ma być pomoc dla gospodarstw o wielkości średniej wojewódzkiej ilości posiadanych ha
    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez Kowalsky30
      Kontynuacja tematu
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj