Skocz do zawartości

Zdjęcie

Skrzynia PQ - jak jeździć

17 odpowiedzi na ten temat

#1 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9690 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Internet

Napisany 10 styczeń 2010 - 13:04

Skrzynia PQ - jak jeździć Hej, jeszcze nie mam polskiej instrukcji obsługi do jasia. Jak jeździć na skrzyni PQ aby to było dla niej najlepsze? 1. rzecz - ruszanie: bieg np C wbijam ze sprzęgłem, pozźniej trzymając sprzegło wbijam rewers na jazde do przodu i puszczam powoli sprzęgło? czy tutaj wystarczy tylko wsadzić bieg ze sprzęgłem a później pchnąć rewers do przodu? 2. zmiana biegów. Powidzmy jak najlepiej zmienić z C4 na D2? Sprzęgło, półbieg na 2 i dopiero na D czy może wystarczy tylko bieg na D a poźniej juz bez sprzegła zejsc na 2? Z góry dzięki za pomoc YacentY

Pozdrawiam YacentY www.yacenty.pl
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

GoPro Fan Club - www.goprofc.com

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Skrzynia PQ - jak jeździć Dzisiaj, 03:22
  •  

#2 Share Wito

Wito

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 150 postów

Napisany 10 styczeń 2010 - 13:12

Skrzynia PQ - jak jeździć Co do półbiegów to one są w pełni pod obciążeniem więc możesz spokojnie zmieniać i redukować bez sprzęgła B) My używamy sprzęgła przy zmianie zakresu i położenia rewersu B)

#3 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 10 styczeń 2010 - 13:14

Skrzynia PQ - jak jeździć Jak masz rewers w pozycji neutralnej, to możesz wtedy zakresy zmieniać, jest możliwe, jednak z ja ze względów bezpieczeństwa nie robię na włączonym silniku. Palić ciągnik możesz na włączonym zakresie, byle tylko rewers był w pozycji N. Także, jak już wrzucisz zakres na sprzęgle, to śmiało można ruszać z rewersu, chyba, że zależy Ci na delikatnym stracie. Najlepiej jest ruszać z najniższego biegu na danym zakresie np. B1 albo C1; zmienić na zakres D i wtedy już biegami. Tak mówi książka, jednak często bywa tak, że człowiek przerzuci bieg wyżej na zakresie, potem przy zmianie na większy zakresy zjedzie w między czasie na wciśniętym sprzęgle do 1.

@Wito w PQ masz przecież rewers podobciążeniem. B)

#4 Share Wito

Wito

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 150 postów

Napisany 10 styczeń 2010 - 13:25

Skrzynia PQ - jak jeździć Wiem że rewers jest pod obciążeniem ale jakoś się tak utarło że zawsze jest ze sprzęgłem , może to nawet lepiej dla skrzyni B)

#5 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 10 styczeń 2010 - 13:51

Skrzynia PQ - jak jeździć @Bobek jeśli chodzi o delikatny start: w seri 6x10 praktycznie trzeba nieźle się natrudzic by ruszyć delikatniej ze sprzęgłą niż z rewersu.
Sprzęgła używam tylko przy jakimś podjeżdżaniu pod maszynę itp. i czasami do zmiany zakresu.
BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

#6 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 10 styczeń 2010 - 14:34

Skrzynia PQ - jak jeździć Czyżbyś zmieniał zakresy z użyciem rewersu? B) Przyznam Ci rację, że jak ruszasz z rewersu to jest podobny efekt jak przy ruszaniu z hydrostatyka. Na pracach polowych praktycznie nie używam sprzęgła.

#7 Share sapacz

sapacz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 62 postów
  • Zainteresowania:Motocykle, technika rolnicza, kobiety

Napisany 10 styczeń 2010 - 15:04

Skrzynia PQ - jak jeździć Więc tak
Rewers bez sprzęgła półbiegi bez sprzęgła zakresy ABCD...EF ze sprzęgłem lub z dźwignią rewersu w położeniu neutralnym.

Dźwignia rewersu i pedał nożny sprzęgła sterują tym samym sprzęgłem( właściwie sprzęgłami bo są ich 2) z tą różnica że płynnością ruszania w przypadku przełączenia rewersu steruje modulujący zawór a sprzęgłem nożnym sam regulujesz miejsce "brania sprzęgła" wiec możesz ruszyć bardziej płynnie np. gdy ciągnik jest bez obciążenia

Co do zmiany biegów jeżeli jedziesz bez obciążenia np ciągnikiem z pusta przyczepą po drodze to dla płynności zmiany biegów i półbiegów można wciskać pedał nożny sprzęgła:
Przykład:
ruszasz z D1 ze sprzęgłem potem ze sprzęgłem dajesz E1 i tak dalej aż dojdziesz do najwyższego biegu np F1 a wtedy zmieniasz półbiegi ze sprzęgłem jak chcesz żeby było płynnie albo bez jak chcesz żeby trochę szarpneło koniem, możez również wcisnąć sprzęgło i posunąć dzwignię od razu z 1 na 4 żeby się nie bawic i nie tracić czasu na niepotrzebne wajchowanie.

Przykład 2:
Ciągnik pod obciążeniem( przyczepa pełna) np.
możesz użyć dźwigni rewersu do ruszania, nie wciskasz sprzęgła a tylko dodajesz gazu z wyczuciem (kwestia wprawy) ruszasz z np.C1 i wbijasz wszystkie półbiegi bez sprzęgła. Gdy dojdziesz do 4 półbiegu zmieniasz zakres na D z jednoczesnym zredukowanie do 2 półbiegu robisz to w trakcie zmiany zakresu z noga na sprzęgle i windujesz półbiegami do numeru 4 bez sprzęgła. Powtarzasz to tak do końca zakresów czyli do D lub F zależności ile ich jest.
W JD masz tak że zakresy np C4 i D1 to bardzo zbliżone prędkości( a właściwie D1 jest wolniejsze od C4) wiec zazwyczaj się je pomija, w skrzyniach PQ 2 i AQ system Speed Match załatwia za nas to i sam dobiera półbieg po zmianie zakresów!

to moja technika ale wiele zależy od obciążenia maszyny warunków na drodze i własnego wczucia się w nią!!

pozdro sapacz

#8 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 10 styczeń 2010 - 15:11

Skrzynia PQ - jak jeździć Ja mam inny sposób na zmniejszenie szarparnia przy zmianie biegów. Przez zmianą na większy ujmuje gazu, a przy redukcji dodaje, zmianę położenia pedału gazu wykonuje równocześnie ze zmianą biegu. Pod dojściu do wprawy można jeździł bardzo płynnie.

#9 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 21 lipiec 2010 - 07:54

Skrzynia PQ - jak jeździć może troszke nie koniecznie ten temat wybrałem ale wydaje się najodpowiedniejszy. Mam 6210 SE ze skrzynią Power Revers 16/16 i chciałem zapytać czy przy tej skrzyni muszę używać sprzegła do zmiany półbiegów ? robię to ze sprzegłem a w ciemno nie będę próbował. Biegi głównie owszem ze sprzegłem zmieniam. W instrukcji nie jest to opisane więc zdaję się na waszą pomoc
wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy
jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 21 lipiec 2010 - 08:51

Skrzynia PQ - jak jeździć Skrzynia PowerRevers ma jedynie rewers zmieniany pod obciążeniem, reszta jest ze sprzęgłem. :)

#11 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 21 lipiec 2010 - 11:03

Skrzynia PQ - jak jeździć tak też myślałem, podziękował
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

#12 Share Sza

Sza

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 24 marzec 2012 - 02:40

Skrzynia PQ - jak jeździć Odświeżę temat.
Jadąc do przodu i chcąc zmienić kierunek jazdy do tyłu dźwignię rewersu należy ustawić w pozycji N, a następnie w pozycji jazdy do tyłu czy można od razu z pozycji jazdy do przodu wrzucić dźwignią rewersu na jazdę do tyłu? pytanie odnośnie PQ w 6506. (24/24).

#13 Share gajor24

gajor24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 437 postów

Napisany 24 marzec 2012 - 08:12

Skrzynia PQ - jak jeździć takie cuda piszecie a ja za tydz odbieram 5r z PQ plus. i jak robiłem jazdę próbna. wiec rewers był na N biegi były na postoju odpaliłem jelonka pozniej bez sprzegła wbiłęm pozycje C pozniej bez sprzegła dałem rewers do przodu i sam ruszył zrobiłem runde po placyku dajac połbiegi od C1 do C4 i z powrotem bez sprzegła. pozniej jak miałem C1 i jechałęm moze 4km/h dałęm odrazu rewers z przodu do tyłu bez sprzegła i zatrzymałsie i cofał. czy takie używanie wszystkiego jest dobre??

#14 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 24 marzec 2012 - 18:44

Skrzynia PQ - jak jeździć pytanie w stylu blondynki, po to są biegi pod obciążeniem żeby nie uzywać sprzęgła

#15 Share Sza

Sza

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 24 marzec 2012 - 21:11

Skrzynia PQ - jak jeździć jadąc 30-40km/h i wrzucając rewers na wsteczny co się stanie?
a) ciągnik wyhamuje, a następnie łagodnie pojedzie do tyłu (o ile teoretycznie się nie zadusi oraz bez poslizgu sprzęgła),
b ) rozłączy się jedno sprzęgło, a załączy drugie od jazdy do tyłu powodując ślizganie się go więc tym samym szybsze zużycie oraz pewnie szarpnięcie?

Edytowany przez Sza, 24 marzec 2012 - 21:12.

#16 Share gajor24

gajor24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 437 postów

Napisany 24 marzec 2012 - 21:27

Skrzynia PQ - jak jeździć tez sie zastanawiam co by sie stało. :)

#17 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6745 postów
  • Zainteresowania:fotografia, muzyka, motoryzacja, lotnictwo :p

Napisany 24 marzec 2012 - 21:30

Skrzynia PQ - jak jeździć Słyszałem, że odp. A ;)

Mój kanał na YouTube http://www.youtube.c...ser/danielhaker

KUPIĘ SŁOMĘ. SIEDLCE, ŁOSICE, ŁUKÓW, MIĘDZYRZEC PODL.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#18 Share deer20

deer20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 181 postów
  • Zainteresowania:KPJD - John Deere Team;) Siła i niezawodność!!! Nowoczesne rolnictwo, motoryzacja, muzyka, informatyka, fotografia, oczywiście kobiety oraz imprezki

Napisany 24 marzec 2012 - 21:38

Skrzynia PQ - jak jeździć Albo załączy się kontrolka informująca że jest coś nie tak i ciągnik stanie.