Skocz do zawartości

Zdjęcie

Prowadzenie równoległe

164 odpowiedzi na ten temat

#141 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9677 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Internet

Napisany 02 listopad 2015 - 09:03

Prowadzenie równoległe

tomek i jak wrażenia - jeździłeś już coś na gpsie?

Pozdrawiam YacentY www.yacenty.pl
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

GoPro Fan Club - www.goprofc.com

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Prowadzenie równoległe Dzisiaj, 06:18
  •  

#142 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7786 postów

Napisany 02 listopad 2015 - 20:26

Prowadzenie równoległe

Dość fajnie. W opryskiwaczu  co 30 metrów bardzo fajnie sie sprawuję, ale max do 9 km jechałem, bardzo zadowolony jestem,  przydało by się prowadzenie kierownicy, ale idzie przeżyć. Jak się powoli jedzie to idzie uprowadzić do 30 cm.

Podoba mi się  że jest możliwość wciśniecia trybu praca, na monitorze.

Normalnie jest pokazany ciągnik z  belką  na zielonym tle, po wciśnięciu trybu praca  belka  zaczyna  pokazywać część opryskaną  na żółto, jak się ominię to jest pasek zielony, jak najedzie to taki brązowy, tak więc dokładnie widać jak się pryska i czy mijaki się nie robi w  trybie praca. Nawet nie trzeba by było ustawiać punktu A i B. Ustawienie punktu A i B  zawsze jest w linii prostej, ale jest możliwość   ustawienia krzywej linii, robienia zakładek,

Ostatnio  założyłem  w czasie uprawy w nocy, ustawiłem co 20 metrów, a agregat maił 5 m,  ale antenę postawiłem na tylnym błotniku, bo cały dach w tym ciągniku  mam z plastyku, i niestety strasznie gubił sygnał, bywało że jadę dobrze a tu nagle pokazuje z  6 metrów   w prawo, a za chwile z 3 metry w lewo, ale uprawiłem bez większych problemów.

#143 Share Ulman

Ulman

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 13 listopad 2015 - 21:39

Prowadzenie równoległe

Jakim sprzętem warto się zainteresować by robić siewy z dokładnością 8-10 cm  oczywiście z prowadzeniem automatycznym. Przydałaby się też możliwość w miarę sprawnego przeszczepu na drugi traktor. Czy takie "zwierzę" istnieje? Jakie moga być koszty zakupu i użytkowania zestawu spełniających takie wymagania. Oczywiście do uprawy, nawożenia i pryskania też będzie używany.

Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

#144 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7786 postów

Napisany 13 listopad 2015 - 22:18

Prowadzenie równoległe

Ponad 20 tys musisz liczyć.

#145 Share Ulman

Ulman

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 14 listopad 2015 - 09:27

Prowadzenie równoległe

Jaką markę warto wziąć pod uwagę?  Za te 20 tys to będzie navi z rolką? Czy da radę realnie na 10 cm? Ile może kosztować sygnał w abonamencie kwartalnym? Czy taki sprzęt za 20 tys uda się w razie czego rozbudować do większej dokładności czy to już szczyt możliwości?

#146 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7786 postów

Napisany 14 listopad 2015 - 18:23

Prowadzenie równoległe

Ja mam trimble 250 to jest podstawa za 6 tyś netto, 500 to jakieś 12 tyś i ma duże możliwości rozbudowy,  i silnik na kierownicę  drugie 12 tyś, o rolkę nie pytałem się.

Abonament pierwszy rok gratis, następny  chyba około 100 euro.

Tak mi powiedzieli u Osadkoskiego, wiecej nie dopytywałem się.

#147 Share Majcin

Majcin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 116 postów

Napisany 14 listopad 2015 - 18:43

Prowadzenie równoległe

@tomek73, trochę się pośpieszyłeś z zakupem ez-guide 250. Od listopada tutaj na forum lata reklama za 4500 brutto, ale chyba bez anteny dodatkowej. Zastanawiam się czy nie kupić.

#148 Share apkus

apkus

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 03 marzec 2016 - 21:56

Prowadzenie równoległe

Dość fajnie. W opryskiwaczu  co 30 metrów bardzo fajnie sie sprawuję, ale max do 9 km jechałem, bardzo zadowolony jestem,  przydało by się prowadzenie kierownicy, ale idzie przeżyć. Jak się powoli jedzie to idzie uprowadzić do 30 cm.

Podoba mi się  że jest możliwość wciśniecia trybu praca, na monitorze.

Normalnie jest pokazany ciągnik z  belką  na zielonym tle, po wciśnięciu trybu praca  belka  zaczyna  pokazywać część opryskaną  na żółto, jak się ominię to jest pasek zielony, jak najedzie to taki brązowy, tak więc dokładnie widać jak się pryska i czy mijaki się nie robi w  trybie praca. Nawet nie trzeba by było ustawiać punktu A i B. Ustawienie punktu A i B  zawsze jest w linii prostej, ale jest możliwość   ustawienia krzywej linii, robienia zakładek,

Ostatnio  założyłem  w czasie uprawy w nocy, ustawiłem co 20 metrów, a agregat maił 5 m,  ale antenę postawiłem na tylnym błotniku, bo cały dach w tym ciągniku  mam z plastyku, i niestety strasznie gubił sygnał, bywało że jadę dobrze a tu nagle pokazuje z  6 metrów   w prawo, a za chwile z 3 metry w lewo, ale uprawiłem bez większych problemów.

Pokój i dobro :)

Rozumiem że to co opisałeś to na tej zwykłej antenie dołączonej do zestawu (PATCH) czy może dokupowałeś tą lepszą antenę AG15?

Tak się zastanawiam jakim cudem ta nawigacja ma taką dokładność bo mam garmina GPS 60 z włączoną korekcją WAAS/EGNOS do mierzenia pól i tam max dokładność to 3 metry a o prowadzeniu po wcześniej zrobionej ścieżce można pomarzyć.

Doszedłem do wniosku że te trimble muszą mieć jakieś super kompensujące oprogramowanie chyba?

Próbowałeś może już prowadzenia po łuku?

#149 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7786 postów

Napisany 05 marzec 2016 - 20:37

Prowadzenie równoległe

Na tej lepszej antenie, za coś ponad 1 może 1,5 tyś zł.

#150 Share Ulman

Ulman

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 06 marzec 2016 - 16:15

Prowadzenie równoległe

W nowym PROWie jest pozycja punktowana " urzadzenie GPS pozwalajace mapować pola" Jak myslicie , czy zestaw do jazdy równoległej da radę pod to podciagnać? Nie jest wspomniane o mapowaniu zasobności więc może funkcja mapowania przeszkód wystarczy. :P  Wszak mapowanie to mapowanie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#151 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2148 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 06 marzec 2016 - 17:18

Prowadzenie równoległe Fajnie by było. Ciągnik bym wtedy sobie doposazyl.W kolejną nawi

#152 Share apkus

apkus

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 07 marzec 2016 - 21:43

Prowadzenie równoległe

Na tej lepszej antenie, za coś ponad 1 może 1,5 tyś zł.

Dzięki za odpowiedź. Bardzo mnie interesuje ta nawigacja bo latam po polu z chorągiewkami i długo mi to zajmuje. Możesz jeszcze trochę opisać wrażenia z użytkowania? Np. jeżeli zjedziesz z pola napełnić rozsiewacz nawozów i wrócisz, to ciężko potem trafić w tą samą ścieżkę? No i jaka dokładność przy jeździe po łuku i innych nieregularnych kształtach pola? Może jeszcze jakieś inne ciekawe spostrzeżenia?

#153 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7786 postów

Napisany 08 marzec 2016 - 02:37

Prowadzenie równoległe

Nie zjeżdżałem  w czasie  roboty z pola, ale raczej by trza było jeszcze raz robić punktu, czyli drugi trza przejechać się śieżką i od nowa punkty ustalać.Może jakby nie resetował to ścieżki by zostały i potem z  powrotem normalnie w to wjechał. Ale jest problem, bo jak ciągnik zgaśnie to przy zapalaniu nawi ma za mało prądu i sama się resetuję.

Przy 6 km spokojnie daje rady  utrzymać do 20 cm, podstawa delikatnie kręcić kierownicą i czekać aż sam najdzie na linię.

jest kilka opcji jechania, prosta A i B sam robi prostą linię, nie ważne że nie jechało się prosto, czy po łuku, on wyprostuję i ma się prosto jechać.

Po łuku, jak zaznaczy się łuk, nierówności to tak samo kopiuję każdą następną ścieżkę,

albo po łuku z korekcją, jak w czasie łuku trza ominąć przeszkodę to zaznaczy ją i w następnej ścieżce będzie ona nanoszona.

#154 Share patfilmax

patfilmax

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 10 marzec 2016 - 18:38

Prowadzenie równoległe

Witam planuje zakup rozsiewacza na modernizacje i chciałem tez jakis prosty system do jazdy równoległej i właśnie znalazłem rozsiewacz rauch mds 19.1 Q ktory mozna wyposażyć  w QUANTRON A który dawkuje nawóz w zależności od predkości jazdy a do niego jest kompatybilny komputer QUANTRON Guide produkowany chyba przez Muller i w związku z tym mam pytania czy bedzie on miał wszystkie funkcje które ma Muller track-guide, czy będę mógł wykorzystać tego quantrona do opryskiwacza i innych maszyn tak jak Muller track-guide czy oprogramowanie w tym urządzeniu jest okrojone i można go zastosować tylko do rozsiewacza.

Fajnie jak by oprogramowanie było uniwersalne bo wtedy za taki rozsiewacz dostaje sie dodatkowe punkty a do tego mamy urzadzenie do zastosowania w innych pracach.

Edytowany przez patfilmax, 10 marzec 2016 - 18:43.

#155 Share Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3531 postów

Napisany 10 marzec 2016 - 20:13

Prowadzenie równoległe

Quantron A i E2 chyba nie są w isobus więc domyślam się, że muszą mieć dedykowanego quantrona guide ale ten jest w isobus więc bez problemu powinien współpracować z innymi sterownikami isobus np. opryskiwacza amazone.

#156 Share patfilmax

patfilmax

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 21 marzec 2016 - 00:22

Prowadzenie równoległe

Nie zjeżdżałem  w czasie  roboty z pola, ale raczej by trza było jeszcze raz robić punktu, czyli drugi trza przejechać się śieżką i od nowa punkty ustalać.Może jakby nie resetował to ścieżki by zostały i potem z  powrotem normalnie w to wjechał. Ale jest problem, bo jak ciągnik zgaśnie to przy zapalaniu nawi ma za mało prądu i sama się resetuję.

Przy 6 km spokojnie daje rady  utrzymać do 20 cm, podstawa delikatnie kręcić kierownicą i czekać aż sam najdzie na linię.

jest kilka opcji jechania, prosta A i B sam robi prostą linię, nie ważne że nie jechało się prosto, czy po łuku, on wyprostuję i ma się prosto jechać.

Po łuku, jak zaznaczy się łuk, nierówności to tak samo kopiuję każdą następną ścieżkę,

albo po łuku z korekcją, jak w czasie łuku trza ominąć przeszkodę to zaznaczy ją i w następnej ścieżce będzie ona nanoszona.

Czy w tej nawigacji jest opcja tzw wirtualnego opryskiwacza tzn czy na klinach pokazuje kiedy zamykać sekcje (farmnavigator chyba tak ma) i czy doszedłeś czy jak zjeżdżasz z pola to zapamiętuje punkt w którym skończyłeś.

#157 Share alvaroalvaro78

alvaroalvaro78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 546 postów

Napisany 21 marzec 2016 - 17:50

Prowadzenie równoległe U mnie w Amazonce z kompem Amatron 3 jak zjeżdżam z pola zaznaczam punkt referencyjny. Wracając dojeżdżam do tego punktu zatwierdzam w kompie, on robi korektę z racji przesuniecia satelit i jazda...

#158 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7786 postów

Napisany 21 marzec 2016 - 19:07

Prowadzenie równoległe

Jest opcja że jak pryskam to mam tryb praca i zaznacza mi pole robocze na żółto a cała mapa pola jest na zielono. Wtedy pięknie widać ile się opryskało i w klinach kiedy wyłączyć lub włączyć opryskiwacz.Nawet jak odjedzie się 30 cm to między żółtymi polami  jest pasek zielony, pole nie opryskane. Jak nałoży się cześć robocza, to pasek robi się brązowy.

Jeszcze nie wiem jak to zrobić e jak braknie oprysku to zablokować i żeby potem wjechać w to samo miejsce. Najgorsze to że jak ciągnik zgaśnie to nawigacja się resetuję, brak zasilania,i wszystko  od nowa trza  ustawiać, chodzi mi o  punkty A i B czyli ścieżki.

#159 Share patfilmax

patfilmax

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 21 marzec 2016 - 22:43

Prowadzenie równoległe

to może trzeba gniazdo podłączyć bezpośrednio do akumulatora

Jeszcze pytanie do znawców tematu, tzn kolega z tej samej miejscowości (duże gospodarstwo) stosuje nawigacje m.in. do siewu pasowego zbóż i rzepaku, do siewu kukurydzy, ma dokładność do 2cm. Żeby osiągnąć taką dokładność musi mieć stację RTK? Jeżeli ma to może udostępnić taki sygnał? Jak tak to jaką nawigacje bez sterowania byście polecili i z jaką anteną?

Edytowany przez patfilmax, 21 marzec 2016 - 23:52.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#160 Share brawo

brawo

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 74 postów

Napisany 22 marzec 2016 - 19:05

Prowadzenie równoległe

A co myślicie o urządzeniu TeeJet  MATRIX 430, podobno ma dokładność do 30cm, może ktoś pracuje z takim sprzętem?, jakieś opinie. :wacko:

Dodaj odpowiedź