Skocz do zawartości

Zdjęcie

Prowadzenie równoległe

164 odpowiedzi na ten temat

#41 Share Sylwi

Sylwi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów

Napisany 29 maj 2011 - 15:59

Prowadzenie równoległe Panowie jaki jest najtańszy zestaw do prowadzenia równoległego wraz z automatycznym kierowaniem?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Prowadzenie równoległe Dzisiaj, 03:40
  •  

#42 Share bamse

bamse

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów
  • Zainteresowania:lotnictwo UL, rolnictwo precyzyjne, integrowane metody ochrony roślin itp.

Napisany 01 czerwiec 2011 - 22:02

Prowadzenie równoległe Zależy jaką masz maszynę.
Chodzi o producenta, model, rok?
Jak masz nowego JD z "ATR" to można kupić bardzo tanio antenę i komputer tyle, że w USA <_<
Ale bez problemu przyślą :D

#43 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9690 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Internet

Napisany 02 czerwiec 2011 - 15:03

Prowadzenie równoległe ale GPS amerykański różni się od europejskiego.
Chodzi tutaj o system który wspomaga GPS - WAAS w USA a EGNOS w Europie. Bez tych wspomagaczy dokładność GPS bardzo maleje, tzn GPS jest nie dokładny.

Juz kiedyś miałem kupować system do jazdy równoległej - wersja amerykańska na ebayu była duuuzo tańsza od europejskiej ale jak się okazało byłbym u nas kompletnie bezużyteczny

Pozdrawiam YacentY www.yacenty.pl
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

GoPro Fan Club - www.goprofc.com

#44 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 03 czerwiec 2011 - 09:06

Prowadzenie równoległe ja korzystam z WAAS i raczej jestem w europie :blink:
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#45 Share bamse

bamse

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów
  • Zainteresowania:lotnictwo UL, rolnictwo precyzyjne, integrowane metody ochrony roślin itp.

Napisany 04 czerwiec 2011 - 07:05

Prowadzenie równoległe No właśnie, bo ponoć to są dwa systemy ale działające w identyczny sposób i przez to kompatybilne.
W końcu to amerykańce sobie stworzyli GPS, dorzucili do niego korektę coby można było tym fajnie handlować.

I chwała im za to :lol:

W europie cena zestawu (antena + komputer) to teraz jakieś 2,5 + 4,5= 7tyś. ojro.
Nowe od dilera oczywiście, antena SF3000 i komp. GS2630.
U amerykańców zestaw używany ale nie zmaltretowany to ok 1000 $ za antenę iTC SF + komp. GS2600 za 3500$, daje nam 4,5 tyś. dolarów.
Niech to będzie nawet 5000$ to i tak się opłaca jak ktoś ma trochę odwagi ;)

Edytowany przez bamse, 04 czerwiec 2011 - 07:16.

#46 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9690 postów

Napisany 04 czerwiec 2011 - 08:09

Prowadzenie równoległe teoretycznie - powtarzam teoretycznie
Waas i egnos to dodatkowy sygnał który jest rozprowadzany odpowiednio nad US i nad europa.

to ze one beda działać to ok, pytanie jest tylko takie - jaka dokładność osiagamy używając Waasa w Polsce a jaka egnosa w us?

brzozak jak to jest u ciebie skoro masz jakies doswiadczenia praktyczne?

Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

#47 Share bamse

bamse

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 04 czerwiec 2011 - 08:28

Prowadzenie równoległe System jest jeden tylko ma dwie różne nazwy.
Nie może być to diametralnie inny sygnał korekcyjny bo baza jest jedna.

Amerykańce mają dwa satelity podobnie jak my i jedne i drugie robią dokładnie to samo. Jeszcze jest jeden system takiej korekcji dedykowany australii.

Kwestia może być tego typu, że urządzenia dedykowane na rynek amerykański będą miały opcję korekcji WAAS ( bo innego nie ma w ameryce) a europejska wersja będzie maiła EGNOS (co go sobie sami wystrzeliliśmy).

Jeszcze jedna sprawa przemawia za tym, ze jest to jeden system, mianowicie płatny system JD SF2.
Wtedy maszyna ciągnie sygnał GPS + EGNOS (WAAS) + SF2.
A na koniec to jeszcze można RTK można dokoptować i mamy "czad komando" :lol:

#48 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9690 postów

Napisany 04 czerwiec 2011 - 09:33

Prowadzenie równoległe czyli w jednym zdaniu bamse - wg ciebie waas=egnos i urządzenia z us działają w europie z taką samą dokładnościa?

#49 Share bamse

bamse

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 04 czerwiec 2011 - 09:51

Prowadzenie równoległe Nie dam sobie nic za to obciąć ale wydaje mi się, że TAK.
Wypadało by zapytać się eksperta, ale nie handlarza, co on na to bo różnice między rynkiem amerykańskim a europejskim to są na pewno.
W niemczech chociażby można stosować taki substytut RTK w postaci nadajników telefonii komórkowej ale szczegółów nie znam.JD Polska nie ma takiej oferty jak na razie ale chyba coś kombinują w tym temacie.
W polsce z kolei RTK będzie miało mniejszy zasięg niż w stanach z powodu rezerwacji pewnych częstotliwości na potrzeby wojska (zasłyszane, nie bić jak nieprawda).

#50 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 09 czerwiec 2011 - 18:32

Prowadzenie równoległe

brzozak jak to jest u ciebie skoro masz jakies doswiadczenia praktyczne?

jak nie ma chmur to nawet w 30 cm sie miescil, jak jezdze z agregatami to od razu pol metra ustawiam i z bani, czasem jest tak, ze cos sciagnie i w tej polmetrowej zakladce sie nie zmiesci.

natomiast generalnie mozna przyjac ta polmetrowa dokladnosc z korekcja WAAS.
z platna korekcja w 15 cm sie miesci, a wiekszosc pracy z dokladnoscia 10 cm wykonuje.
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share bamse

bamse

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 09 czerwiec 2011 - 20:24

Prowadzenie równoległe Ile płacisz za sygnał?
Jaki sprzęt posiadasz(GPS)?
Masz automat czy ręcznie maszynę prowadzisz?
No i na koniec ile dałeś za system i na jakim sprzęcie jest zainstalowany?

#52 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 10 czerwiec 2011 - 11:47

Prowadzenie równoległe http://www.agrofoto....sko-dowodzenia/
w tamtym roku byla promocja cos 200 euro za pol roku.
sprzet trimbla, jest rolka i kompensacja przechylow.
kosztowal cos kolo 50 tysi, zainstalowany na nh i claasie, przekladam rolke, antene, kompensacje i monitor.
mam jeszcze gps switcha (ktorego mialo nie byc, ale ostatecznie okaze sie przydatny), bede z nim latal w rozsiewaczu z nh i mf, gdy nie bede wykorzystywal VRA, oraz w kombajnie z monitorem plonu gdyz ta antena wyposazona jest w swoj odbiornik sygnalu GPS.

#53 Share FarmerPawlos

FarmerPawlos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 567 postów

Napisany 25 czerwiec 2011 - 20:48

Prowadzenie równoległe A ile kosztuje sygnał SF2? A ile stacja RTK? Co jest lepsze i bardziej opłacalne?

#54 Share bamse

bamse

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 26 czerwiec 2011 - 21:52

Prowadzenie równoległe Sygnał SF2 kosztuje różnie, na jeden miesiąc ok.250 ojro, kwartał to jakieś 450 ojro i tak dalej.
Im dłuższy okres tym taniej. Max to na 5 lat można sobie kupić i wtedy to wychodzi oczywiście najtaniej jak się na miesiąc przeliczy.
RTK to już kolejny poziom (najwyższy) precyzji.
Należy na początku napisać, że sygnał SF2 to nic innego jak "sieć stacji RTK" ale takich mega dużych i full-pro.
A cały bajer polega na tym, że jak mamy własną stację do korekcji to dokładność mamy +/- 2cm ale trzeba dokoptować do anteny ciągnika jeszcze modem i taką małą antenkę do komunikowania się z RTK.
Jak nie potrzeba takiej precyzji non stop to nie warto inwestować bo to drogi biznes a na dodatek żeby kożystać z RTK to i tak trzeba mieć wykupiony SF2 na anteny współpracujące ze stacją korekcyjną.
Na szczęście można przenieść w razie potrzeby aktywację z jednej anteny na drugą ale łatwiej chyba będzie się antenami pozamieniać.
Już to gdzieś pisałem, SF2 wystarczy do siewu siewnikiem 3m, więc jest to super precyzja do 99% prac w konwencjonalnej uprawie roli. Ja choć nie wiem jak się starałem to nie byłem w stanie dorównać precyzją maszynie, koś zdołał to gratulację ale nie sadzę :D

Edytowany przez bamse, 26 czerwiec 2011 - 21:55.

#55 Share FarmerPawlos

FarmerPawlos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 567 postów

Napisany 27 czerwiec 2011 - 21:29

Prowadzenie równoległe A SF2 jaką ma dokładność i co ma na niego wpływ?

To jeśli ktoś ma bardzo porozrzucane pola lub prowadzi usługi to się nie opyla kupować stacji, jeszcze do tego i tak trzeba dokupić sygnał SF2 to już w ogóle.

#56 Share bamse

bamse

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 10 lipiec 2011 - 21:41

Prowadzenie równoległe http://www.deere.pl/...3000/index.html

Link do strony JD.

A na sygnał, to ma przede wszystkim wpływ pogoda i teren.
I jak pogoda to może pogorszyć sygnał ale nie całkiem go zakłócić to już w nieciekawym terenie robi się kaszana jak się gdzieś zabunkrujemy z maszyną koło lasu i w dołku na dodatek.
Ale to trzeba albo się starać albo mieć teren na max'a przerąbany(co się zdarza :( ).

Stacja tak naprawdę to ma całkiem spory zasięg, ponad naście kilometrów ale wg tego co pisze producent to powinny się anteny "widzieć", czyli teoretycznie to nie powinno nic zasłaniać widoku nam na RTK.
W polskich warunkach to takie troszkę nie życiowe. Można też dokoptować do stacji trzy, tak zwane, "przedłużacze". Polega to na tym, że dodatkowy moduł odbiera sygnał od RTK i śle go dalej. Do jednego RTK można podpiąć max 3 takie moduły. Nie mogą być one połączone między sobą.

Edytowany przez bamse, 10 lipiec 2011 - 22:00.

#57 Share Przepiorek

Przepiorek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 28 lipiec 2011 - 14:58

Prowadzenie równoległe

http://www.deere.pl/pl_PL/ag/products/ams/receiver_signals/starfire_3000/index.html

Link do strony JD.

A na sygnał, to ma przede wszystkim wpływ pogoda i teren.
I jak pogoda to może pogorszyć sygnał ale nie całkiem go zakłócić to już w nieciekawym terenie robi się kaszana jak się gdzieś zabunkrujemy z maszyną koło lasu i w dołku na dodatek.
Ale to trzeba albo się starać albo mieć teren na max'a przerąbany(co się zdarza :( ).

Stacja tak naprawdę to ma całkiem spory zasięg, ponad naście kilometrów ale wg tego co pisze producent to powinny się anteny "widzieć", czyli teoretycznie to nie powinno nic zasłaniać widoku nam na RTK.
W polskich warunkach to takie troszkę nie życiowe. Można też dokoptować do stacji trzy, tak zwane, "przedłużacze". Polega to na tym, że dodatkowy moduł odbiera sygnał od RTK i śle go dalej. Do jednego RTK można podpiąć max 3 takie moduły. Nie mogą być one połączone między sobą.

Ściany lasów, czy budynki nie są już takim problemem.
Trimble swoje stacje RTK wyposaża standardowo w odbiornik GNSS, które łapią sygnał z amerykańskiego GPS i rosyjskiego Glonass, i podaje poprawkę dlatych systemów.
Jeżeli ciągnik posiada odbiornik z odkodowanym odbiorem sygnału z rosyjskiego Glonasa, to zwiększa się widzialność satelit o 3 -4, co wystarcza do jazdy z nawi praktycznie pod ścianą lasu.
W niedługim czasie ten dylemat powinien się również skończyć dla korekcji płatnej OmniStar (dokł-7-12 cm - dla siewu wystarczający). OmiStar oferuje poprawkę G3- co oznacza że wprowadził korekcję dla dwóch dostępnych systemów w Europie GPS i Glonass.
Kwestią czasu jest kiedy między innymi Trimble wypuści upgrade oprogramowania do swoich odbiorników, aby przy OmniStarze odbierały sygnał z obydwu systemów.
Przy okazji "przedłużacze" nie tylko zwiększają zasięg ale również mogą pokrywać dziury w terenie, gdzie nie dochodzi sygnał radiowy RTK.
Jeżeli chodzi o odległość przedłużenia sygnału to ważną sprawą jest to, że stacja RTK i antena GPS na ciągniku muszą widziec przynajmniej 5 takich samych satelit - jeżeli warunek ten nie będzie spełniony to system nie będzie pracował.
Jeszcze odnośnie odległości sygnału: na każdy 1km transmisji poprawki dokładność spada o 1 mm. Stacja RTK daje poprawkę z dokładnością 1 cala - 2,54cm + 1 mm za każdy 1 km transmisji.
Pozdrawiam

#58 Share redek

redek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 323 postów

Napisany 01 luty 2012 - 21:36

Prowadzenie równoległe Witam.
Odświerzę trochę temat.
Przymierzam się do kupna systemu prowadzenia równoległego, przejrzałem wszystkie tematy na agrofoto, pozbierałem oferty chyba wszystkich najważniejszych firm - Trimble, Topcon, TeeJet, Outback, AgLeader i wstępnie zdecydowałem się na Trimble CFX 750 z rolką EZ Steer i podstawowym , bezpłatnym sygnałem. Planuję na razie z tym popracować, a w przyszłości rozbudować system o sterowanie opryskiwaczem i rozsiewaczem nawozów. Urządzenie ma być przenoszone między trzema ciągnikami, dlatego myślę o rolce, wydaje mi się najprostsza do przenoszenia.
Proszę o opinie, szczególnie praktyków, czy to dobra decyzja ?
A może coś innego ?
Będę wdzięczny za wszystkie rady.

Edytowany przez redek, 01 luty 2012 - 23:29.

#59 Share darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów

Napisany 01 luty 2012 - 23:08

Prowadzenie równoległe Mnie tylko zastanawia po co Ci GPS skoro nie chcesz go zastosować przede wszystkim w opryskiwaczu? I nie mowię tu o jeżdzie równoległej, tylko o automatycznym sterowaniu sekcjami? W opryskiwaczu masz największą stratę finansów. Ja w zeszłym roku kupiłem opryskiwacz 27m i nikt mi po prostu nie doradził ...teraz muszę kupić, bo na przykład na nieforemnym areale 5ha wychodzi mi + 1,5ha. to tylko na tym a reszta?

Do czego Ci ten GPS? Na bezpłatnym syglale nieposiejesz, zresztą znaczniki w siewniku są "gratis" i niezle działają ;) Tyle kasy by sobie równo uprawiać-bronować, wałować czy talerzować??? Bo nie wiem do czego?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share redek

redek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 323 postów

Napisany 01 luty 2012 - 23:19

Prowadzenie równoległe Napisałem, że w przyszłości chcę rozbudować system o sterowanie opryskiwaczem i rozsiewaczem .Na razie potrzebuję przede wszystkim systemu jazdy równoległej, bo zmieniłem opryskiwacz z 20 na 24 metry i nie pasują mi ścieżki.
Mając prowadzenie równoległe, będzie zaznaczać, gdzie nakłada się oprysk i można sekcje też wyłączyć ręcznie.

Dodaj odpowiedź