Zetor53400

Gorczyca

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
warchest    253

a czym pryskacie gorczyce na nasiona czy mozna pryskac takimi srodkami jak rzepak ozimy sie pryska nie zaszkodzi jej to chodzi głwonie o jakeis choroby grzybowe i te szkodniki ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Na chwasty się pryska owszem. Ale na grzyba czy szkodniki nigdy nie widziałem aby ktoś się tak wygłupiał. Może na plantacjach nasiennych certyfikowanych.

Ja raczej nie widzę żadnych przeciwwskazań co do pryskania gorczycy produktami  zarejestrowanymi w rzepaku. Ale pytanie gdzie kończy się ekonomia w tej uprawie. Tutaj musisz decydować już sam. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość z AgroFoto.pl

warchest    253

Na chwasty się pryska owszem. Ale na grzyba czy szkodniki nigdy nie widziałem aby ktoś się tak wygłupiał. Może na plantacjach nasiennych certyfikowanych.

Ja raczej nie widzę żadnych przeciwwskazań co do pryskania gorczycy produktami  zarejestrowanymi w rzepaku. Ale pytanie gdzie kończy się ekonomia w tej uprawie. Tutaj musisz decydować już sam. 

 

tzn chce pierwzy raz zasiac gorczyce na nasienie i na poplony bede sprzedawał to a chce zasiac bo i ziemie mi doprawi i zysk przyniesie u nas gorczyca na kg chodzila od 2,5 -2,7 za kg wiec chce zebym uzyskał jakis przyzwoity plon czyli z 1,5 tony chociaz tej gorczycy bo jak mi sypnie tylko 1 tone to bedzie straszna lipa . a opryski musze dac chyba zeby plon zebrac . a ty uprawiasz na nasiona gorczyce ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szopen    29

Bywało, że zbierałem 2,5 T/ha ale rzadko. Częściej 1,5T i zrezygnowałem z siewu. Czasem można sprzedać po 2,5-3 zł/kg ale częściej 1,5 zł. Na poplony moim zdaniem gorczyca średnio się nadaje, tym bardziej że teraz trzeba mieszanki siać. Z wysiewem trochę kłopot bo 25 hg siewnikiem nawozowym trudno wysiać. Ja na poplony wysiewam mieszankę łubinu i grochu i pożytek jest z tego większy.

 Co do uprawy to żeby zebrać 2-2,5 T trzeba dać sporo NPK (ja dawałem 50 kg fosforu, 120 kg potasu i 100 kg azotu), od chwastów nie pryskałem bo nie widzę takiej potrzeby jak trafisz z momentem wysiewu. Najważniejsza jest ochrona, a właściwie pilnowanie gnatarza rzepakowca, który potrafi całą plantację przez 2-3 dni zjeść. Pół biedy jak wylęg larw będzie przed kwitnieniem, gorzej jak w trakcie. Wtedy oprysk krótko działającym środkiem po oblocie pszczół (20-21) i modlitwa, że następnego dnia pasieki wokół przeżyją. Ważne jest też dosuszenie po zbiorze. Bez dobrego miernika wilgotności nie przechowasz dłużej, musi mieć do 8% wilgotności, a najlepiej dosuszyć do 6% ale nie za gorącym powietrzem bo będzie miała słabe kiełkowanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

tzn rozmawialem ze znajomym to on gorczycy nie dosusza a sprzedaje zaraz ludziom na poplony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

tzn chce pierwzy raz zasiac gorczyce na nasienie i na poplony bede sprzedawał to a chce zasiac bo i ziemie mi doprawi i zysk przyniesie u nas gorczyca na kg chodzila od 2,5 -2,7 za kg wiec chce zebym uzyskał jakis przyzwoity plon czyli z 1,5 tony chociaz tej gorczycy bo jak mi sypnie tylko 1 tone to bedzie straszna lipa . a opryski musze dac chyba zeby plon zebrac . a ty uprawiasz na nasiona gorczyce ?

 

Uprawiam na cele nasienne, ale na swoje potrzeby. Jeśli liczysz na przyzwoity plon a 2 tony w sprzyjających warunkach są bardzo możliwe. Zakup na początek materiał z centrali. Tak jak już mówiłem, Technika nawożenia jak i siewu analogiczna do uprawy rzepaku jarego. Jeśli chodzi o szkodniki nie jest to problem wymaga to od ciebie jedynie lustracji plantacji i czasu poświęconego na specjalnie w tym celu wjazdy w pole.   Aby kompleksowo poradzić sobie z szkodnikami wszelkiej maści stosuj 2 x chloropiryfos do fazy zielonego pąka, a w czasie żółtego pąka kwitnienia i dojrzewania  przestaw się na acetamipryd lub tiachlopryd  wtedy unikniesz problemów związanych z prewencją dla pszczół. Ważne aby zabiegi takie robione były po godz 18 gdy kończy się oblot pszczół i innych owadów zapylających. 

Jeśli uważasz że plantacja będzie tego warto wypróbuj produkt BIOPOLIN. Który dodatkowo wabi owady zapylające których obecność na pewno poprawi plon końcowy.  Do ochrony przed szkodnikami łuszczynowymi bardzo dobrą alternatywą jest produkt Mavric. Przez wielu nie doceniany ale osobiście uważam że lepszy nawet od Proteusa/ Mospilanu z obniżoną toksykologią dla pożytecznej entomofauny.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol19920    69

Od dwuliściennych pryskałem preparatem Lontrel. Efekt w miarę tylko trzeba wychwycić fazę rozwojową chwastów. Jednoliścienne to pestka bo najprościej można potraktować Leopardem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kolego @karol19920 w jakiej fazie gorczycy dajesz i dawce te herbicydy ? :) chcę w tym roku zasiać gorczycę na nasiona, i zastanawiam się właśnie jak zniszczyć miotłę i chaber w niej. A boję się trochę stosować środki bez rejestracji :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

kiedy zaczynacie siac gorczyce ? a jak nasiona takie kupie od kogos to czyms to zaprawiac ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

Co powiecie o odm. Maryna?


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

Co powiecie o odm. Maryna?

 

a kiedy chcesz siac gorczyce kolego ? i z jakiego rejonu polski jestes ? bo ja chce pierwszy raz zasiac i nwm kiedy siac chcialbym tez dac pod gorczyce wapniak jakis bo niewiem czy nie bedzie za kwasna ziemia niby bylo dawane wapno dolomitowe 2 lata temu i wapniak jeszcze byl dawany ale nie robilem teraz badan co keidys bylo robione badania to byla kwasna i wapno poszlo a teraz kiedy termin w centralnej polsce jest na siew gorczycy bialej ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

ja myślę pod koniec tego tygodnia ok 25 marca, północne mazowsze :)

 

i ile kg na ha bedziesz sial ? zaprawiasz czyms ? i co pod korzen dajesz ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

a kiedy chcesz siac gorczyce kolego ? i z jakiego rejonu polski jestes ? bo ja chce pierwszy raz zasiac i nwm kiedy siac chcialbym tez dac pod gorczyce wapniak jakis bo niewiem czy nie bedzie za kwasna ziemia niby bylo dawane wapno dolomitowe 2 lata temu i wapniak jeszcze byl dawany ale nie robilem teraz badan co keidys bylo robione badania to byla kwasna i wapno poszlo a teraz kiedy termin w centralnej polsce jest na siew gorczycy bialej ?

planowalem w tym tygodniu ale jest za mokro, łódzkie Edytowano przez przemol87

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

panowie a skad bierzecie gorczyce do siewu nigdzie kwalifikatu dostac nie moge . a ci co sprzedaja to mowia ze na poplony sprzedaja i o to chodzi ze ja chce na nasiona i pytanie takie czy jak np byla reglonowana dosuszana na polu gorczyca to nadaje sie ona do siewu na ziarno . jak na poplon sie nadaje to do siewu na nasiona sie nadaje ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

Fn granum 10kg c1


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

zamowilem w poniedzialek przyjdzie 20 kg kwalifikatu z granum na 1,4 ha . i teraz zastanawiam sie czy ph bedzie odpowiednie ale pojdzie pod korzen polifoska 6 i pozniej najwyzej jak bedzie slaba to na wierzch pojdzie wapniak z polcalu granulowane wapno to sypne na wierzch bo mozna a pozniej saletra

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zetor-7340    187

Ja mam Bamberke posianą, czekam na 2 liście i lece na dwuliścienne, poźniej 150kg Saletry.

Edytowano przez Zetor-7340

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

panowie a gorczyce od chwastow po wschodach czym pryskac . a pojawilo sie uwas juz robaki na gorczycy po wschodach ja narazie nie widze raz co bylem na polu kilka robakow bylo ale nie ma poceitej gorczycy a to wtedy pryskac od chwastow i na robaka razem ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Paszkamax
      Chciałbym uprawiać dynie bezłupinowe i potrzebne mi są informacje jaki nawóz stosować i jakie opryski. Dziękuje za wszelkie informację.
    • Przez benek79
      mam takie pytanie? czy ktos z was uprawia te rosline????
    • Przez Piotrek835
      Witam!
      Mam kilka pytań do tych co uprawiaja slonecznik
      - czym siejecie słonecznik
      - gdzie pozniej go sprzedajecie
      - jakie nawozenie dajecie
      - oraz czym pryskacie od chwastów
      Uwazam ze uprawa tej rosliny jest przyszłoscia na lekkich glebach po kukurydzy.
    • Przez sezam
      Witam ktoś z was uprawia len bo mam zamiar zasiać na wiosnę 2 ha sprzety do tego mam wiecie może jak wygląda przywracarka do lnu
    • Przez grzesiek0530
      Witam jakie macie doświadczenie w tej uprawie, oprysk kiedy od ,czego itp. Ile siejecie na ha?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj