lukas17

dzierżawa-duża odległość

Polecane posty

dawidg2    31

No wiadomo ale takie zrębki z wierzby energetycznej można w domu spalać bo o tej roślinie myślałem zapewne wiesz o charakterystyce tej rośliny to Ci nie będe przypominał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Wierzba energetyczna jest przereklamowana,a po drugie jest mokra i upierdliwa w uprawie.Porównanie jej z owsem, jest jak równanie osła z ogierem :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

Może i upierdliwa ale po jednym zasadzeniu rośnie przez 25-30 lat. i nie wiem dlaczego przereklamowana jak tylko 1000ha w Polsce jej rośnie. Owsa masz 4,5 tony z ha a wierzby suchej jest 14 ton.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Można palić mchem,będzie jeszcze taniej.Owies wypiera inne uprawy,a wierzba?Co ona poprawia w bilansie zbożowym.Łatwiej namówić sąsiada na palenie mchem lub chrustem niż na to ze w luksusowym domku jednorodzinnym będzie kopcił jakąś wierzbą,taż to nie piec martenowski,gdzie tą wierzbę przechowa mając swoje ukochane 10a,gdzie każdy kamyk jest wypucowany?.Druga sprawa to to ze owies skoszę sobie w sierpniu,przy słoneczku nie nadwyrężając karku.Gdy Ty będziesz walczył z wierzbą,ja leżę sobie na kanapie,w chałupie 24 stopnie,z nudów ja***mi gram w ping-ponga,oczy bolą od telewizora :lol: .I jak myślisz która wizja się bardziej spodoba sasiadowi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

To ja latem będe się na plaży opalał. Oj tam przecież ręcznie nie będe kosił tylko maszynami. a zresztą to mogę trocinami palić bo mam tartak albo drewnem sobie w kominku. A zrębki jak troche je potrzymie w przewiewie to też mi wyschną na powietrzu.

 

Dobra skończmy ten OT.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Jesteś optymistą,a co zrobisz jak jesień i zima będzie dżdżysta. :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

Postawie wiate albo zbiornik którego bym nawet nie musiał bo stoi na podwórku od trocin.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Uważaj tylko by koszt wybudowania wiaty na wierzbę nie przekroczył kosztu dożywotniego zakupu owsa, mimo ze pozostało Ci już tylko 86 lat życia :lol: .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

86+21=107? chyba tyle nie dożyje. A dla domu to za dużej ilości nie potrzeba a jak sprzedam nadwyżke to zapłace za gaz który latem będzie mi wode grzał albo jak będą dopłaty to kolektory słoneczne sobie założe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adrianos    30

a wiesz jaki jest koszt takich kolektorów?? mimo tej dopłaty?? byś sobie stodołe owsem zasypał:lol: w lato napalił i miał ciepłą wode:D


Sprzedam:
- zbiornik na mleko 2500 litrów
- beczkowóz 4000litrów Meprozet

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamj24    8

Załóżmy że przekonałeś do wierzby odpowiedz sobie na następujące pytania kto w pobliżu dysponuje kombajnem do ścinania wierzby lub chociażby przystawka do ciągnika do ciecia, Z tego co się orientuję to chyba w kraju nie ma żadnego kombajnu bo kosztuje pona 1,5 mln i nie opłaca się go kupić na perę ha. Jeżeli zetniesz przystawką do ciągnika to potem musisz jeszcze wynająć rembak jak sobie to wszystko skalkulujesz to dasz sobie spokój z wierzbą. W mojej okolicy soi kilkanaście ha wierzby której nikt nie kosił od 4 lat, bo niema czym, ręczne kosztowne i nie opłacalne i pewnie jeszcze dochodzi problem gdzie sprzedać zrębki. Na wierzbę naganiali Ci którzy sprzedawali sadzonki i tyle w temacie wierzby. Osobiście jak najbardziej jestem za zbożem na razie palę tylko owsem w zwykłej kozie którą ogrzewam część warsztatowo-garażową. A co do wypowiedzi Jerzego że ”słychać tylko utyskiwania na państwo” to nie utyskiwania tylko prawda, my od państwa nie chcemy wsparcia typu zapomoga tylko niech nikt nie rzuca nam kłód pod nogi i niech będzie normalnie a nie wspieranie tylko interesów monopoli energetycznych itp. Wystarczy krótkie rozporządzeni, że produkty roślinne wytwarzane przez rolników to mają określoną wartość energetyczną, za którą należą się zielone certyfikaty a za każdy ha określonej uprawy rolnik ma prawo sprzedać prawa do emisji co2. I wówczas wystarczy jedna elektrownia, która zdejmie z rynku nadwyżki zboża a nie tysiące domów. Do dziś Pawlak nie wydał takie rozporządzenia a niby z partii chłopskiej :lol: . A dziś dlaczego to elektrownia ma zgarniać kasę ze sprzedaży limitów na emisję co2 przecież to jakiś absurd bo oni tylko emitują co2 a to pola rolnika przyczyniają się do pochłaniania tego czym oni nas trują i jeszcze maja z tego powodu mieć kasę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sydney    32

A co będzie jak już wszyscy zaczniemy palić owsem a jego cena gwałtownie wzrośnie, wtedy okaże się, że lepiej jest ogrzewać mieszkania konwencjalnymi źródłami energii, a owies sprzedać i zarobić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aadams7    0

@sydney ale co to przeszkadza. nie reprezentuj poglądu tak źle jak nie dobrze, teraz jest źle we wszystkich gałęziach rolniczych to chyba nie podlega dyskusji i wszyscy by chcieli poprawy, a ty już się martwisz co bedzie jak bedzie za drogo?? tym bedziesz się martwił jak juz bedzie drogo


Po długie nieobecności na agrofoto wracam z tytułem inż. ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Sydney,i o to chodzi,piec nie jest skazany na owies,zaczniesz palić miałem lub eko-groszkiem kupionym za drogo sprzedany owies,a nadwyżkę finansową oddasz biednym jak masz problem co z nią zrobić :lol:

Adam,nic nie dadzą Ci żadne certyfikaty i rozporządzenia państwowe,po prost musi to ktoś kupić.Dla przykładu powiem ze są duże możliwości w uprawie roślin strączkowych,posiadają może gorsze parametry od soi,jednak cena rekompensuje ich słabszą wartość i co z tego.Mieszalnie nie chcą kupować polskiego grochu,bobiku,łubinu itd.Wolą stosować soję o stałych parametrach i do niczego ich nie zmusisz,podobnie jak polskiego rolnika by zamiast JD kupił rodzimego Ursusa.

Stosowanie owsa w elektrowniach jest nieporozumieniem,zmusza do potężnej machiny handlowo-urzędniczej z wieloma pośrednikami,którzy nas ograbią i spiją całą śmietankę(jak uczy życie).

Druga sprawa to to że dobrze ocieplony budynek zużywa ok 12-14 kw/h na cele grzewcze,natomiast zużycie energii elektrycznej to paręnaście kw na dobę.Dziwi mnie to ze sami nie chcemy zarobić,owszem piec kosztuje i to sporo, od 5500zł i wzwyż,ale pozwala na oszczędność ok 1500 zł rocznie w stosunku do miału węglowego,a można śmiało założyć że ceny pozostałych zbóż przy spalaniu go w ilościach 3-4 mln ton wzrosną o 10%.Dla gospodarstwa 10 ha które produkuje 40 ton zboża da to kolejne 1500 zł i dodatkowy bonus w postaci łatwiejszego zbytu przy niższej podaży.Nowy piec to również wolny czas,czyste ręce i niesamowita kultura obsługi.

Palmy owsem sami,jest to równie łatwe jak węglem.

P.S.powodzenie takiego eksperymentu jet możliwe tylko wtedy gdy będziemy palić zbożem niezależnie od ceny.Obawiam się że przy wzroście ceny odezwą się w nas takie cechy jak zachłanność,pazerność i niekonsekwencja,jednocześnie zapominając dlaczego zboże zdrożało i zamiast je palić-rzucimy na rynek.Wtedy podetniemy gałąż na której siedzimy,jak zwykle dostaniemy po dupsku i obarczymy wszystkich naokoło że to ich wina i znowu będziemy kmiotkami bo jak widzę lubimy nimi być.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

Nie ma kombajnu bo jak ma być jak nie ma wielkich plantacji. a taką jednoroczną zetniesz przystawka do ciągnika jak masz pare ha i nie mów że trzeba jeszcze rębakiem bo jak robi sieczke z kukurydzy to z tego też powinna. A zwykłą dużą sieczkarnią do kukurydzy (np class jaguar) z odpowiednią przystawką też idzie. A propo tego tego kombajnu daj mi jakiś link chętnie pooglądam.

 

Co do zbytu to dam Ci przykład jaki był z trocinami kiedyś to się prosiliśmy żeby ktoś wziął za niską cene a duże firmy wysypywały na śmietniska a teraz to każdy by chciał każdą ilość mówie o tych co sprzedają na elektrownie więc ze zbytem czyba nie będzie problemu zwłaszcza że brakuje drewna teraz już w Polsce bo Niemcy kupują chyba że coś się zmieni, ale elektrownie muszą też to spalać nie siedzicie w akurat przemyśle drzewnym ale ja tak i widzę co się robi teraz.

 

Narazie was zostawie bo muszę iść walczyć ze śniegiem bo u mnie 20 cm nasypało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sydney    32

Ja tylko mówię, że jak wszyscy będą opalać owsem jak to napisał xemit to cały zysk z tego typu inwestycji szlak trafi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

A czemuż to trafi szlag?Masz zamiar wypuścić ciepło przez otwarte okna?Jeśli wątpisz w owies jako opał to zawsze możesz zakupić kierat i dwie szkapy.Te karmione owsem będą za pomocą kieratu napędzać prądnicę, a ta zapewni ci energię elektryczną, którą spożytkujesz w dowolny sposób ;[ Możesz zrobić płytę grzejną na podwórku i nie będziesz musiał go odśnieżać jak np.dawidg2. :lol:

Tak czy siak owies na paliwo!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sydney    32

Chyba źle mnie zrozumiałeś ;[ . Dlaczego palisz owsem- bo jest tani, a jak wszyscy zaczną nim palić jego cena prawdopodobnie wzrosnie bo jak sam pisałeś wzrośnie na niego popyt i przestanie być konkurencyjnym paliwem w stosunku do innych. Ja zgadzam się , że jest to bardzo dobre paliwo, ale wierzba, zrabki, itp. też nie są złe. W moich stronach np najtańsze jest drzewo i mając piec na gaz drzewny też mam w domu komfort cieply :lol: .

Może wrócimy już do tematu ;[

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

Owies będzie drogi ale jak go sobie sam wychodujesz to chyba taki drogi nie będzie. Czyż nie? Jak będzie popyt na każdy opał to czy to owies czy zrębki, to i tak każdy będzie więcej płacił byle tylko kupić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Chyba źle mnie zrozumiałeś ;[ . Dlaczego palisz owsem- bo jest tani, a jak wszyscy zaczną nim palić jego cena prawdopodobnie wzrosnie bo jak sam pisałeś wzrośnie na niego popyt i przestanie być konkurencyjnym paliwem w stosunku do innych. Ja zgadzam się , że jest to bardzo dobre paliwo, ale wierzba, zrabki, itp. też nie są złe. W moich stronach np najtańsze jest drzewo i mając piec na gaz drzewny też mam w domu komfort cieply ;[ .

Może wrócimy już do tematu :)

Sprawa nie polega na tym by palić koniecznie owsem,jest dziesiątki innych alternatyw,jednak tylko zużycie zboża na cele opałowe ma wpływ na rynek rolny i wynikającą z tego podwyżkę pozostałych zbóż.

Wierzba,olej opałowy,węgiel i wysuszone łajno krów, niestety nam rolnikom nic nie daje.A te 700 tys pieców i każdy ze zużyciem 6 ton to tyle samo zboża co 10 mln tuczników,zakładając że świnia zjada średnio 4 q zboża.Jakoś nie mogę sobie wyobrazić wzrostu pogłowia o taką ilość bez destrukcji rynku wieprzowiny,a spalenie w piecu-owszem.Ot i cała filozofia.

Chyba że w twoim rejonie drewno opalowe ma jakiś związek z ceną pszenicy w lokalnym młynie,ale niestety za stary jestem by to pojąć :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamj24    8

Nie ma kombajnu bo jak ma być jak nie ma wielkich plantacji. a taką jednoroczną zetniesz przystawka do ciągnika jak masz pare ha i nie mów że trzeba jeszcze rębakiem bo jak robi sieczke z kukurydzy to z tego też powinna. A zwykłą dużą sieczkarnią do kukurydzy (np class jaguar) z odpowiednią przystawką też idzie. A propo tego tego kombajnu daj mi jakiś link chętnie pooglądam.

 

Co do zbytu to dam Ci przykład jaki był z trocinami kiedyś to się prosiliśmy żeby ktoś wziął za niską cene a duże firmy wysypywały na śmietniska a teraz to każdy by chciał każdą ilość mówie o tych co sprzedają na elektrownie więc ze zbytem czyba nie będzie problemu zwłaszcza że brakuje drewna teraz już w Polsce bo Niemcy kupują chyba że coś się zmieni, ale elektrownie muszą też to spalać nie siedzicie w akurat przemyśle drzewnym ale ja tak i widzę co się robi teraz.

 

Narazie was zostawie bo muszę iść walczyć ze śniegiem bo u mnie 20 cm nasypało.

 

Co do kombajnu to czytałem o nim w jakimś czsopiśmie jak znajdę to dam znać gdzie, pamiętam tylko, że miał specjalne opony po kilkadziesiąt tys za sztuke do jazdy po ściętej wierzbie o odpowiedniej wytrzymałosci. Co do sieczkarni to nikt ci tego nie zetnie i nie zsieka zapomnij to nie do tego sprzęt, w jakimś RTP była przystawka do ciagnika, która cieła przy ziemi i potem konieczny rębak. Podobnie jest z wydajnością, która w rzeczywistości jest o połowę mniejsza od podawanych 30 ton. Co do zbytu czas pokaże, o wiele łatwiej jest ze zbożem. W planach mam jak xemit opalać owsem tylko muszę zainwestować w piec.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

A to nie jest konieczne,są palniki do których można zaadaptować każdy piec przez dorobienie drzwiczek z otworem.Ceny zaczynają się od 4 tyś. Opis_palnik_ecofire E+ i ES+

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sydney    32

Jakoś nie mogę sobie wyobrazić wzrostu pogłowia o taką ilość bez destrukcji rynku wieprzowiny,a spalenie w piecu-owszem.Ot i cała filozofia.

Chyba że w twoim rejonie drewno opalowe ma jakiś związek z ceną pszenicy w lokalnym młynie,ale niestety za stary jestem by to pojąć ;[

A czy parenaście lat temu mogłeś wyobrazić sobie, że do pieca będziesz wrzucał zboże :lol: Drewno opałowe może i nie, ale wierzba jak najbardziej tak samo amarantus czy malwa pensylwańska, w końcu gdzieś to musi rosnąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj