Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6338 odpowiedzi na ten temat

#1841 Share GREMLIN

GREMLIN

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 375 postów
  • Zainteresowania:nowoczesne rolnictwo maszyny, dziewczyny z sexy figurą ,bo z twarzy jestem tolerancyjny-grunt to figura

Napisany 16 styczeń 2013 - 11:45

Żywienie bydła mlecznego Ja stosuję kristallhefe

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 11:45
  •  

#1842 Share konrad82

konrad82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 972 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 11:54

Żywienie bydła mlecznego Ja tez stosuje zwykłe drożdze do tego prenix z żywymi kulturami drożdzy, i nie pomaga.

#1843 Share komodo

komodo

Hala Madrid :-)

• Members
  • PipPipPip
  • 1264 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 12:24

Żywienie bydła mlecznego no to jezeli juz dajecie drozdze to tylko dolozenie bialka wam zostalo i tak 1kg na dzien na sztuke tylko zacznij od mneijszych ilosci i napewno zmniejszy sie udzial bo do zera ciezko wyeliminowac ale tak zeby na pierwszy rzut oka nie bylo widac to mozna bialkiem wyregulowac a najlpeiej wezcie zywieniowca niech wam wrzuci w kompa co dajecie i bedzie jak na dloni czego dolozycbo tak tak przez kompa to nie widze tego kalu zeby cos powiedziec a jaki jest luzny czy zbity ?jaki kolor?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1844 Share walkol

walkol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 558 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja rolnictwa, dobra muzyka,internet 24h

Napisany 16 styczeń 2013 - 12:30

Żywienie bydła mlecznego No a co będzie lepsze soja czy rzepak?
Ja daję 100kg śr. rzepak, 25kg śr. soj. +premiks , kreda ,kwaśny i reszta zboża do tony bez otrąb

Edytowany przez walkol, 16 styczeń 2013 - 12:32.

Zanim coś napiszesz przemyśl to kilka razy .....

#1845 Share Karror830

Karror830

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 207 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 12:39

Żywienie bydła mlecznego

Jeśli nie chcesz narobić sobie kłopotów, to po co zawracasz sobie głowę mocznikiem. Najlepiej byłoby, bo to niedrogo wychodzi jak pobierzesz mleko od tej krowy i zbadasz mocznik w mleczarni lub innym laboratorium. Dlaczego chcesz w ogóle zacząć stosować mocznik? Aby ustrzec się przed ketozą powinieneś ograniczyć krowie jedzenie do samej sianokiszonki ewentualnie dołożyć słomy na wypełnienie żołądka aby dalej jej nie zatuczać. Przed porodem możesz podawać jakiś koncentrat energetyczny a w dni porodu wlewkę w postaci glikolu propylenowego i dać jej do wypicia jakiegoś drinka. Przedłuż kurację do kilku dni po porodzie i ketoza nie powinna się pojawić.

Pomyslalem o tym moczniku poniewz kolega makowiaczek pisal kiedys ze stosowal przez 2 tygodnie i krowy pospadaly z wagi, lecz stwierdzielm ze zmniejsze jej kukurydzy i moze zamiast mieszanki paszowej w ktorej składzie jest jeczmien, pszenica posypie 200-250 gram soji, czy mialoby to sens? Nie mam do dyspozycji sianokiszonki.

#1846 Share komodo

komodo

Hala Madrid :-)

• Members
  • PipPipPip
  • 1264 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 12:54

Żywienie bydła mlecznego na strawienie kukurydzy lepiej podziala rzepak ale jak robisz sam pasz to z soji nie rezygnuj musisz poprostu dodatkowo dolozyc rzepaku

#1847 Share konrad82

konrad82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 972 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 14:49

Żywienie bydła mlecznego Był dzisiaj u mnie przedstawiciel handlowy i ma mi podesłać żywieniowca , ma pobrać do badania sianokiszonke i kukurydze i ustawić dawke . Dzieki pozdro

#1848 Share GREMLIN

GREMLIN

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 375 postów
  • Zainteresowania:nowoczesne rolnictwo maszyny, dziewczyny z sexy figurą ,bo z twarzy jestem tolerancyjny-grunt to figura

Napisany 16 styczeń 2013 - 18:04

Żywienie bydła mlecznego

na strawienie kukurydzy lepiej podziala rzepak ale jak robisz sam pasz to z soji nie rezygnuj musisz poprostu dodatkowo dolozyc rzepaku

A w moim przypadku co też ziarna nie trawią i dostają treściwą jako;2,5% soja, 10% rzepak, 2,5% premix ,drożdże sano 8kg ,10kg kreda,10kg soda, 1kg mycosan i zboże żeby razem była tona(jęczmień,owies,pszenżyto,żyto) przeciętnie 3 czubate łopatki na 1szt dziennie-może za mała dawka???

#1849 Share stolarz88

stolarz88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 299 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 18:29

Żywienie bydła mlecznego Jakościowo chyba trochę za słaba ta dawka no i łopatka to pojęcie wzgędne :) 1 łopatka ile ma kg?
Na trawienie ziarna kukurydzy wpływają też takie czynniki jak predyspozycje osobnicze (u jednej dużo niestrwaionych jest a z boku inna i dostaje to samo kał idealnie strawiony) i strawność własna kukurydzy bo są różne odmiany i różna strawność. Nie można wszystkiego zwalać na żywienie i na koncentracje białka.

#1850 Share GREMLIN

GREMLIN

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 375 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 19:11

Żywienie bydła mlecznego Napisałem czubate, widziałem z różnych firm i wszystkie są jednakowe a wchodzi ok 1,3kg

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1851 Share simental22

simental22

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 19:20

Żywienie bydła mlecznego Witam czy ktoś pomógłby mi ułożyć dawkę paszy na jeden dzień dla sztuki
pasza do dyspozycji:
-kiszonka z kukurydzy
-kiszonka z traw
-własne zboże (pszenżyto)
- mieszanka B 18%
-premix mineralno-witaminowy z promleko
- kwaśny weglan
Narazie daje wszystko tak na oko , która daje więcej to daje więcej która mniej to mniej. Chciałbym bardziej dokładnie żywic krowy i polepszać wyniki.
Średnia dzienna wydajność od sztuki 16-28
Z góry dziękuje za pomoc.

#1852 Share fen

fen

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 19:31

Żywienie bydła mlecznego te pszenżyto to moim zdaniem nie jest najlepsze dla krów jest zakwaszające jak na pierwszy rzut oko to mi tutaj brakuje białka (soja, rzepak) ale ciekawe jakie masz sianokiszonki musisz jakiegoś żywieniowca znalezć co by ci to zbadał i poukładał kwaśny to bym acid bufem zastąpił.

#1853 Share simental22

simental22

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 20:23

Żywienie bydła mlecznego Sądziłem zawsze że jak daje pszenżyto to białka jest wystarczająco. Sianokiszonki mam z polnych traw bo już te słabsze skarmiłem.

Edytowany przez simental22, 16 styczeń 2013 - 20:24.

#1854 Share kyllee

kyllee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 20:29

Żywienie bydła mlecznego pszenzyto to glownie energia i 11% bialka nawet nie napisales ile masz sm w kukurydzy zrob analizy sianokiszonki i kiszonki . masz krowy pod ocena?? jakie masz parametry mleka?? to tez jest wazne

#1855 Share simental22

simental22

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 20:38

Żywienie bydła mlecznego Nie mam krów pod oceną ale na wiosne zamierzam mieć. nigdy nie robiłem analiz kiszonek
parametry mleka tł 4.0 bia 3.3 mocznik 140
to może pszenżyto zastąpić jakąś śrutą poestrakcyjną

#1856 Share DOMINIK19995

DOMINIK19995

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 16 styczeń 2013 - 22:23

Żywienie bydła mlecznego Witam.
Jestem po pierwszej ocenie , mam pare pytań.
średnia wydajność z 21 krów 17,2l
tłuczcz 4,68% (8kg)
białko 3,57% (6kg)

grupa laktacyjna
1-40 dni
średnia 23.6l
tłuszcz 4,49%
białko 3,58
stosunek tł/bi 1,25
mocznik około 217
nie wiem dlaczego ale innych grup nie podali
przy dawce zywieniowej
12 kg sianokiszonki (mieszam 3 pokos z 1)
25 kg kiszonki z qq
4 kg śruty (owies,jęczmień, przenica jara, zyto)
0,6 kg słomy
0,150 -0,200 kg witamin z josery lactoplus keragenLL
zalezne od wydajności od 1 kg do 3,5 kg protamilku HP (44 % białak w tym 8,5% z mocznika.)
zakupiłem 2 tyg temu wysłodki bo qq mam w tym roku mało wię chciał bym wiedzieć ile dawać tych wysłodków na krowe oraz ile ująć qq (wysłodki mokre ), zastanawiamy się jeszcze czy nie wprowadzić śruty poekstrakcyjnej rzepakowej i krede , u paru krow wyszly mi podwyzszone kom. somatyczne (poczytalem troche i gdzies pisalo ze moga one bys z powody zyta w dawce czy to prawda ? )Ewentualnie ułózcie mi cała dawke z QQ sianokiszonką srutą zbożową(podjacie ni procentowo ile jakiego zboza .) słomą witamiani protamilkiem wysłodkami kredą i ewentualnie jak waszym zdaniem warto to z śrutą rzepakową p.s zapomniał bym o najważniejszym zadaje wozem paszowym.
z góry dziękuje :)

Edytowany przez DOMINIK19995, 17 styczeń 2013 - 15:31.

#1857 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 893 postów

Napisany 17 styczeń 2013 - 10:58

Żywienie bydła mlecznego Czy dawka 3kg śruty + 1kg suchych wysłodków toffi na jeden odpas to nie jest za dużo i czy lepiej dawać wsyłodki suche czy je moczyć ? Oprucz tego dostają tylko sianokiszonkę do oporu bo nie mam QQ. Skład Wysłodkó tofii :wilgotność 12%, białko 10%,popiół surowy 8,5%, tłuszcz surowy0,78%, włókno surowe 18%,
NDF 38,5%, cukry 16%, Energia Nel -7,31MJ/kg s.m i ile dawać na sztukę dziennie wydajność od 15-28l

#1858 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 17 styczeń 2013 - 13:16

Żywienie bydła mlecznego a to moja kukurydza i balot który spasałem aktualnie nie wiem któy to pokos ale sądząc po białku chyba nie 1. wszytskie wartości dotycza zawartości % w SM:
kukurydza sianokiszonka
SM 32,42% 52,64%
popiół 5,13% 8,13
bialko og 7,55 13,73
wlokno sur 20 35
skrobia 31,25
ndf 40,7 59,3
adf 22,6 34,18
pH 3,83 5,55
tłuszcz surowy 3,21 3,33

tyle danych wyciągają z nleczarni trochę mało niestety jeszcze energia by się przydala chociaż. sianokiszonka jest słaba pod względem białka a kukurydza nie najgorsza. Czy ktoś może mi objaśnić normy ADF i NDF jakie powinny być i ich stosunek prawidłowy ?
wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy
jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

#1859 Share KARGO

KARGO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1157 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza , produkcja zwierzęca

Napisany 17 styczeń 2013 - 13:51

Żywienie bydła mlecznego Atomik co to za odmiana QQ sporo zanieczyszczen pewnie w pryzme na ziemi robione. Jakie masz klasy gleb bo słaba ta skrobia a widać ze juz włókno rosło to nic wiecej juz bys z niej nie wyciągnoł. Ph porządne widac ze dobrze przyzma ugnieciona . Sianokiszonka słaba chyba troche za puzno koszona bo białko słabe i włokno wysokie baloty słabo dobite bo ph wysokie.

ADF w dobrej QQ 16-22 trawie 29-31 NDF QQ 36-41 trawa 40-44

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1860 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 17 styczeń 2013 - 14:47

Żywienie bydła mlecznego kukurydza to mieszanka Coxximo z RAGT, Rota z Saaten Union i chyba Opoka ale nie pamiętam, gleby mozaika od 4b do 6z także w jednym miejscu SM poniżej 30 w innym powyżej 40,przysuszyło ją nieźle miscami, pryzma robiona na ziemi i to jest jej początek dlatego jakośc gorsza bo więcej brudu, dogniciona jest OK. Sianokiszonka właśnie wcześnie koszona ale trawy słabe do przesiania bez motylkowych (zima zrobiła swoje) no i na glebach tez słąbych mam trawy. Trawa po polskiej warfamie więc średnio dobita ale już jest inna także poprawi się. @kargo widzę że trochę ogarniasz temat
wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy
jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)