Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6344 odpowiedzi na ten temat

#161 Share thecook

thecook

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 01 grudzień 2010 - 08:23

Żywienie bydła mlecznego Napisz ile masz krów, jaka rasa, czy masz wóz paszowy, ile białka, tłuszczu, mocznika i komórek somatycznych. Czy chodzą na łące, czy obora. Bez takich informacji ciężko coś wymyślić.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 13:09
  •  

#162 Share lusjan

lusjan

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 01 grudzień 2010 - 15:18

Żywienie bydła mlecznego Makuch jak najbardziej, ma dużo białka, śruta sojowa lepsza, łatwiej przyswajalne białko no i więcej go, z tym że droższa. Nie wiem jak to jest u Was, u mnie dla plantatorów rzepaku są zniżki, także w znacznej mierze używam makuchu, sojowa dopiero wchodzi u mnie.
Nie bardzo wiem o co chodzi z tą soczystością, sianko powinno mieć z 85% sm żeby móc przechowywać.
Protamilk z tego co kojarzę ma dużo aminokwasów egzogennych, także dobrze go dodawać do paszy. No i dodatek mineralno-wapniowy rzecz jasna :D

#163 Share Wacek21

Wacek21

Farmer ze śląska

• Members
  • PipPipPip
  • 1845 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Disco Polo :D

Napisany 01 grudzień 2010 - 15:40

Żywienie bydła mlecznego Produkcja niewielka, 3 krowy mleczne, wozu paszowego naturalnie nie mam, białka, tłuszczu, mocznika, komórek somatycznych nie badam, bo sprzedaje mleko po ludziach, i robimy seri i masła, ale chciałbym przestawać się bawić z mlekiem i sprzedawać do mleczarni. Ale jeśli co tydzień miel by przyjeżdżać po 50l to bezsensu, albo krowy muszą dać więcej mleka albo wynocha z obory. Od maja do listopada chodzą po łące. W zeszłym roku kiedy dawałem im wysłodki buraczane był spadek mleka w okresie zimowym ale nie aż taki jak w tym roku. Jutro ktoś pojedzie po pasze i popytam jakie są u mnie pasze bogate w białko.

<----- 800 post :D
Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#164 Share thecook

thecook

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 01 grudzień 2010 - 16:25

Żywienie bydła mlecznego Wg mnie to masz takie opcje: albo zwiększysz stado do 25-50 szt i zaczniesz się tym bawić na poważnie, albo przejść całkowicie na mleko ekologiczne czyli trzeba zsynchronizować termin wycieleń na maj i sprzedawać mleko przez wyroby. Inaczej to nie ma sensu. Narobisz się a efektu nie będzie żadnego. Obecnie mleczarnie raczej rezygnują z mniejszych dostawców bo im się transport i badanie nie opłaca.
Ta druga opcja jest ciekawsza. Żywiłbym w jesieni, zimie i na wczesną wiosnę sianokiszonką (balot raz na kilka dni) plus zakiszone w lecie młóto jęczmienne ( z browaru). Energii dodał bym minimalnie: albo śruta pszenna/jęczmienna, albo jakiś premix, obojętne jaka firma, byle tanio i dobrze. W lecie dodatkowo witaminy na łące (np lizawka).
Tak, żeby było tanio, mało roboty, i ekologicznie. I skupiłbym się na przetworach z mleka. To ma przyszłość.
Dawka dla krów które mają wydajność 40-50 litów mleka jest droga, w formie TMR i ma zazwyczaj około 8-15 składników. Nie będzie Ci się opłacało.

PS: z makuchem trzeba uważać, jest słabo przyswajalny. Wysoko wydajne fermy tym nie żywią.

#165 Share Wacek21

Wacek21

Farmer ze śląska

• Members
  • PipPipPip
  • 1845 postów

Napisany 01 grudzień 2010 - 16:29

Żywienie bydła mlecznego Rozumiem, a jeśli przeszedłbym na opasy, to również podobno jest opłacalne, opasam parę byczków na rzeź efekty na kiszonce z kukurydzy, sianie i śrucie jęczmiennej są zadowalające, tylko musiałbym poszukać dobrego pewnego odbiorcy ;)

#166 Share lusjan

lusjan

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 01 grudzień 2010 - 17:45

Żywienie bydła mlecznego Nie wiem kto Ci powiedział, że wołowina jest opłacalna, od 2006 roku liczebność stad mięsnych spada na łeb na szyję nie bez powodu, no, chyba że faktycznie dostaniesz świadectwo ekologicznej żywności, znajdziesz odbiorców itd.
3 krowy, hm, u nas na uczelni mówią o tym: chów hobbystyczny ;] Jeśli już te krowy mają być to proponowałbym nie rzucać się na duże wydajności, bo do tego trzeba mieć bazę pokarmową. Przy niewielkich nakładach paszowych możesz osiągnąć max wydajność ras zachowawczych, jak masz 4 takie krowy to zgłaszasz i dostajesz dopłatę od sztuki na rok.

#167 Share ZUCH1234

ZUCH1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 700 postów
  • Zainteresowania:Świętokrzyskie

Napisany 01 grudzień 2010 - 18:12

Żywienie bydła mlecznego U mnie krowy ostatnimi czasu zaczęły dostawać marchew co zauważyłem
Nie zostawiają paszy wyjadają co do joty
Minoł problem z brakiem rui
przybyło mleka
lepsza kondycja
jeżeli macie gdzie kupić dobra i tania marchew polecam niedaleko mnie jest duża przetwornia i zabieram od nich oskrobiny marchwi

#168 Share lusjan

lusjan

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 02 grudzień 2010 - 13:39

Żywienie bydła mlecznego A ja tak jeszcze zapytam specjalistów, ile kosztuje analiza próbki na zawartość białka i energii?

#169 Share Wacek21

Wacek21

Farmer ze śląska

• Members
  • PipPipPip
  • 1845 postów

Napisany 02 grudzień 2010 - 18:31

Żywienie bydła mlecznego Tez dawałem marchew krowom ale znacznej poprawy nie zauwazyłem, moze i chow hobbystyczny ale i tak trzeba koło tego chodzić, chyba, zeby zalozyc stado rasy Polska Czerwona bo juz jedna mam ;)

#170 Share thecook

thecook

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 02 grudzień 2010 - 18:33

Żywienie bydła mlecznego Praktycznie w większych fermach firma żywieniowa robi to na swój koszt, np Josera ma dwa przenośne analizatory NIR i żywieniowiec robi badanie u Ciebie w ciągu kilku minut.
Balice http://www.izoo.krak.../cennik2008.htm

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#171 Share thecook

thecook

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 02 grudzień 2010 - 18:33

Żywienie bydła mlecznego Praktycznie w większych fermach firma żywieniowa robi to na swój koszt, np Josera ma dwa przenośne analizatory NIR i żywieniowiec robi badanie u Ciebie w ciągu kilku minut.
Balice http://www.izoo.krak.../cennik2008.htm

Chyba się system zająkał, w tym samej sekundzie wygenerował dwa posty. Jak jakiś moderator może, to najlepiej niech usunie jeden. Ja nie widzę takiej możliwości.

#172 Share lusjan

lusjan

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 03 grudzień 2010 - 00:23

Żywienie bydła mlecznego Liczyłem na jakieś tańsze cenniki, ten widziałem i nie bardzo wiem za co tyle chcą, przykładowo sm można obliczyć samemu mając mikrofalówkę czy dobrą suszarkę i wagę, a oni za to chcą z przygotowaniem próbki 57 zł ;)

#173 Share Balzak

Balzak

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2858 postów

Napisany 03 grudzień 2010 - 15:30

Żywienie bydła mlecznego Te przenośne analizatory nie za bardzo odzwierciadlają wynik, do tego potrzeba sprzętu laboratoryjnego, co do analiza na swoim terenie pracy mogę wykonać je bezpłatnie w nowoczesnym laboratorium ,

Doradca Żywieniowy w firmie paszowej 

#174 Share thecook

thecook

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 07 grudzień 2010 - 10:20

Żywienie bydła mlecznego To są bardzo dobre, profesjonalne analizatory, są kalibrowane w Balicach. Koszt takiego z tego co wiem to około 150 tys. Sama kalibracja jednego składnika to 20 tys. Sądzę że są bardzo dobre. Nie jestem fachowcem od tego, ale wyniki są generowane z niewielkim błędem. Dr Lach takiego używa w Osięcinach, (a przynajmniej 2 lata temu widziałem jak dostał to urządzanie) a oni tam maja raczej dobry sprzęt.

#175 Share Shreku94

Shreku94

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 08 grudzień 2010 - 19:21

Żywienie bydła mlecznego Panowie u mnie to wygląda tak że krowy rano dostają śrutę(żyto,owies,otręby) w tym roku miałem mało owsa i nie daje owsa do śruty ale pszenżyto i do tego dostają pół na pół śruty rzepakowej z laktoma i potem dostają sianokiszonkę i na rano tyle na południe daje kiszonkę z QQ i jeszcze śruta ta sama dawka co rano. Wieczorem daje im po 1kg suchych wysłodków buraczanych melasowanych (toffi) i słomę. Myślałem jeszcze na soją co wy myślicie o tym ? Jeżeli będę dawał soje to wydajność się trochę poprawi?

#176 Share lusjan

lusjan

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 09 grudzień 2010 - 13:50

Żywienie bydła mlecznego Nie wiem ile tam w bilansie wyjdzie, ile kg sianokiszonki i kukurydzy, ale wydaje mi się że białka masz więcej niż energii. Wrzucę w sobotę normy żywienia bydła, można sobie ułożyć dawki :>

#177 Share karolu

karolu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 581 postów

Napisany 21 grudzień 2010 - 11:09

Żywienie bydła mlecznego Słuchajcie, mam po ostatniej próbie tłuszcz 5,02 białko 3,34. Krowy dostają kiszonkę z kukurydzy, sianokiszonkę oraz siano na zakładkę oraz własną śrutę: 2 części mieszanki owsa z jęczmieniem jedna żyta, no i od jakiegoś tygodnia ok 0,5 kg pełnoporcjówki 18% dziennie na sztukę plus witaminy z polmassu. Czy te parametry są normalne, czy należy zredukować coś zmienić w żywieniu. W poprzednich próbach było około 3,4 białka 4,7 - 4,8 tłuszczu. Oceny niestety nie ma więc i pozostałych parametrów też... :unsure: Tłuszcz 5,02 już poprawiłem

#178 Share agromatik

agromatik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1345 postów

Napisany 21 grudzień 2010 - 11:25

Żywienie bydła mlecznego Przydał by się mocznik ale po składzie dawki i po parametrach widać że brakuje białka. Uzupełnij je podając soję.

"trzeba być zawsze tam, gdzie ciągną za sznury, a nie tam, gdzie słychać echo dzwonu"

#179 Share karolu

karolu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 581 postów

Napisany 21 grudzień 2010 - 16:25

Żywienie bydła mlecznego Zaraz, wydaje mi się, że za białko w mleku odpowiedzialne są pasze energetyczne? Mi się wydawało, że tłuszcz podskoczył dzięki paszom o dużej zawartości białka

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#180 Share Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów

Napisany 21 grudzień 2010 - 17:33

Żywienie bydła mlecznego Panowie, panie co zrobić z zapasiona krową, która za miesiąc ma się cielić, co działać, żeby jej wątroba wytrzymała. Mećka od dawna je już tylko słomę i siano a latem pasła się na ugorku, pomimo tego i tak się upasła.