Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6301 odpowiedzi na ten temat

#1521 Share KARGO

KARGO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1157 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza , produkcja zwierzęca

Napisany 12 grudzień 2012 - 19:14

Żywienie bydła mlecznego komodo płaciłem coś troche ponad 1200zł zł nie nie pamieta dokładnie ile. A tą pełnoporcjówke sam robisz??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 20:59
  •  

#1522 Share komodo

komodo

Hala Madrid :-)

• Members
  • PipPipPip
  • 1263 postów

Napisany 12 grudzień 2012 - 19:49

Żywienie bydła mlecznego nie kupuje gotowa

#1523 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 12 grudzień 2012 - 19:50

Żywienie bydła mlecznego U mnie wygląda to tak. Zaczne od zasuszenia. Zawsze 60 dni przed wycielem krowa idzie na słomę (głeboka ściołka) tam dostaje sianokiszonkę ze słomą wymieszaną w wozie paszowym prawie do woli, jak jej zabraknie to zje slome ze sciólki. Witaminy TimacAgro Bloki do woli. 21 dni przed wycieleniem przechodzi na porodowke gdzie dostaje to co krowy w laktacji plus tresciwa z reki, ale nie więcej niż tak około 1kg/doba.
W momencie wycielenia przechodzi do ogolnego pomieszczenia z innym krowami. Tam jest tak:

24 kg kukurydzy 34sm
21 kg trawy 31sm zaw białka 15%
80gram mocznika (nawoz)
200 gram josera lacto plus extra
80 gram Pansen Pilot Josera drozdze
1,4 kg rzepaku
1kg soja
1kg jeczmienia
100 gram Josera buffor zapobiegający kwasicy
To sa dawki na sztuke
Jest to woz na 23 litry
Koszt wozu to przy obecnych cenach i załozeniu że 1kg trawy i kukurydzy po 0,10zł to 11,22zł na sztuke/doba

Kazda sztuka powyżej dostaje w stacji paszowej premie. Sa dwie grupy w kompie. W pierwszej od wycielenia do 40 dnia dostają caly czas stopniowo od 1kg treściwej i 300 gram "Tigera" (napisze co to jest zaraz) do 4 kg Tresciwej i 1kg Tigera. Powyzej 40 dnia już raczej krowa więcej nie da wiec przechodzi na dawkowanie od mleka. Ta co ma 23 litry dostaje 0,5kg treściwej i 0,120 gram Tigera a ta co ma 40litrow ma 5kg treściwej i 1kg Tigera. Powyzej 100 dnia patrze na ilość mleka, jeśli jest poniezej 30 litrow i krowa jest w dobrej kondycji przenosze ja do 2 grupy w kompie. Ta dostaje tylko tresciwa od 0,120 gram dla 23 litrow do 5 kg dla 40kg
Tresciwa to 18% białka Agrocentrum
Tiger- mieszanka własna 70% soja i 30% Tłuszczu chronionego Bergafat T300 (ten T300 jest najlepszy)
W zaleznosci od kondycji i tego jak po porodzie krowa wygląda daje jeszcze wlewki energetyczne do pyska, na ketoze zazwyczaj

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1524 Share KARGO

KARGO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1157 postów

Napisany 12 grudzień 2012 - 20:36

Żywienie bydła mlecznego Hehe fajna nazwa dobrze ze nie red bul bo by całkiem odleciały ;) Tez kiedyś dawałem tego bufora z josera ale teraz mam na stole wiaderka wsadzone w opony z kwasnym krówki same pobierają w miare potrezbi lepiej sie sprawdza wyklucza zasadowice. Słomy nie dajesz???

#1525 Share komodo

komodo

• Members
  • PipPipPip
  • 1263 postów

Napisany 12 grudzień 2012 - 20:42

Żywienie bydła mlecznego a powiedz mi jak jest z wyjadaniem tego Tigera ?bo ja daje tluszcz chroniony to jak nie wymieszam z kukurydza to nie ma mowy o zjedzeniu a jak mieszalem ze sruta to zostawialy srute

#1526 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów

Napisany 12 grudzień 2012 - 21:19

Żywienie bydła mlecznego a zapomnialem

0,5kg slomy na glowke:)
sprawdz czy w wiaderkach nie ma melasy i przelicz za co placisz

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

#1527 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 12 grudzień 2012 - 21:28

Żywienie bydła mlecznego @statek ja dopiero zaczynam się uczyć i nie chce się wymądrzać bo nie mam pojęcia o żywieniu mlecznych ale wydaje mi się że pasza z wozu to trochę dużo jak na 23 l ?

#1528 Share KARGO

KARGO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1157 postów

Napisany 12 grudzień 2012 - 21:34

Żywienie bydła mlecznego hehe lambo napewno nie za duzo bo pewnie ty dajesz za mało i tak ci sie wydaje to jest przeliczone na ile krowa potrzebuje a ze ludzie daja mniej i czasem doją wiecej to tylko zasługa tego ze krowa daje z siebie co oczywiście na zdrowie jej nie wychodzi ;p Statek chyba sie nie zrozumieliśmy ja sypie do tego wiaderka z worka czysty kwasny weglan hehe akurat wiaderka po lizawce z josery to melasa tam była ale kiedyś ;)

#1529 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 12 grudzień 2012 - 21:42

Żywienie bydła mlecznego porównywałem kilka dawek TMR i z wiedzy krórą mam to mi wychodzi że z dobrej jakości kiszonek krowa da max 20 l mleka do tego dochodzi mocznik, przyjmuje że może on zastąpić 0,5 kg rzepakowej i 3,4kg innych śrut, przyjmując że 1kg=2l to wychodzi trochą więcej i to mi się wydaję że to dużo :)

#1530 Share savas

savas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 230 postów

Napisany 12 grudzień 2012 - 21:47

Żywienie bydła mlecznego Ja bym raczej liczył, ze z kiszonek będzie około 14 litrów i podobnie wychodziło po badaniu paszy zależy jaka proporcja bo daje tez lucerne. Tez jak patrzę po znajomych którzy dają tylko kieszonki i trochę swojego zboża to żaden wiecej niż 16 litrów średniej z obory nie ma

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1531 Share KARGO

KARGO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1157 postów

Napisany 12 grudzień 2012 - 22:01

Żywienie bydła mlecznego

porównywałem kilka dawek TMR i z wiedzy krórą mam to mi wychodzi że z dobrej jakości kiszonek krowa da max 20 l mleka do tego dochodzi mocznik, przyjmuje że może on zastąpić 0,5 kg rzepakowej i 3,4kg innych śrut, przyjmując że 1kg=2l to wychodzi trochą więcej i to mi się wydaję że to dużo :)

No jakbyś miał qq 35% SM skrobie 35% i strawność powyżej 70% kiszonkę z trawy 18-19% białka i tez wysoką strawność + ten mocznik to 24kg qq + ta trawa 20kg może było by cos około 20 litrów ale to tylko założenia bo mało kto ma takie objętościowe mimo wielkich starań jesli ty takie masz to gratuluje.

#1532 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła i koni, weterynaria, rolnictwo.

Napisany 12 grudzień 2012 - 22:08

Żywienie bydła mlecznego a powiedzcie mi jedną rzecz, czy podawać kwaśny węglan krowom w okresie zasuszenia, chodzi mi dokładnie o ostatnie 3 tyg. przed porodem kiedy prócz paszy takiej jak w laktacji dodatkowo daje się treściwą?

jaki to miałoby wpływ na gospodarkę wapniową u krowy, nie zaszkodziłoby to ?

#1533 Share komodo

komodo

• Members
  • PipPipPip
  • 1263 postów

Napisany 12 grudzień 2012 - 22:21

Żywienie bydła mlecznego krowa zasuszonym nie podaje bo i w jakim celu skoro nie dostaja duzych porcji tresciwych

#1534 Share savas

savas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 230 postów

Napisany 12 grudzień 2012 - 22:27

Żywienie bydła mlecznego ale jak dajesz im (3tyg przed wyc) tmr od krow to jest ok i nie ma wiekszej roznicy, koszt tez niewielki

#1535 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów

Napisany 12 grudzień 2012 - 22:35

Żywienie bydła mlecznego

@statek ja dopiero zaczynam się uczyć i nie chce się wymądrzać bo nie mam pojęcia o żywieniu mlecznych ale wydaje mi się że pasza z wozu to trochę dużo jak na 23 l ?

hehe lambo napewno nie za duzo bo pewnie ty dajesz za mało i tak ci sie wydaje to jest przeliczone na ile krowa potrzebuje a ze ludzie daja mniej i czasem doją wiecej to tylko zasługa tego ze krowa daje z siebie co oczywiście na zdrowie jej nie wychodzi ;p Statek chyba sie nie zrozumieliśmy ja sypie do tego wiaderka z worka czysty kwasny weglan hehe akurat wiaderka po lizawce z josery to melasa tam była ale kiedyś ;)

porównywałem kilka dawek TMR i z wiedzy krórą mam to mi wychodzi że z dobrej jakości kiszonek krowa da max 20 l mleka do tego dochodzi mocznik, przyjmuje że może on zastąpić 0,5 kg rzepakowej i 3,4kg innych śrut, przyjmując że 1kg=2l to wychodzi trochą więcej i to mi się wydaję że to dużo :)

potwierdzam, tyle osiagnałbym gdybym miał lucerne plus kukurydze. Lucerna w czystym siewie nie bardzo sie udaje stad mam tylko 15% białka.
Z ciekawości wstawiłem 19% to oszczedziłbym na wozie 1,5zł na sztuce/dziennie wiec miesiecznie 1800zł. Od tej pory sieje same wysokobiałkowe trawy:)

woz jest jaki jest, niczego nie zmienie w tej chwili bo obciałbym wydajność która zbliża sie powyżej 8600l/sztuka. Teraz gdybym zaczał zmniejszac białko na wozie to za miesiąc miałbym problemy z krowami. Kwasica, ketoza i ogólne disco polo i weterynarza na podworku.
Wole rzucic przed siebie i znalesc za soba niż oszczedzić. W ogólnym rozrachunku i tak wychodze na duzy plus.

#1536 Share jacekkombajnista

jacekkombajnista

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 392 postów

Napisany 13 grudzień 2012 - 11:50

Żywienie bydła mlecznego

U mnie wygląda to tak. Zaczne od zasuszenia. Zawsze 60 dni przed wycielem krowa idzie na słomę (głeboka ściołka) tam dostaje sianokiszonkę ze słomą wymieszaną w wozie paszowym prawie do woli, jak jej zabraknie to zje slome ze sciólki. Witaminy TimacAgro Bloki do woli. 21 dni przed wycieleniem przechodzi na porodowke gdzie dostaje to co krowy w laktacji plus tresciwa z reki, ale nie więcej niż tak około 1kg/doba.
W momencie wycielenia przechodzi do ogolnego pomieszczenia z innym krowami. Tam jest tak:

24 kg kukurydzy 34sm
21 kg trawy 31sm zaw białka 15%
80gram mocznika (nawoz)
200 gram josera lacto plus extra
80 gram Pansen Pilot Josera drozdze
1,4 kg rzepaku
1kg soja
1kg jeczmienia
100 gram Josera buffor zapobiegający kwasicy
To sa dawki na sztuke
Jest to woz na 23 litry
Koszt wozu to przy obecnych cenach i załozeniu że 1kg trawy i kukurydzy po 0,10zł to 11,22zł na sztuke/doba

Czy Ty dobrze to policzyłeś? Bo jak na 23l to dosyć drogo Cie wychodzi koszt TMR na sztuke. Może sie myle i pytam z ciekawości bo ja u siebie mam wóz na 30l i koszt nizszy od Twojego. Chyba że wliczałeś też paliwo a nie samą pasze?

Edytowany przez jacekkombajnista, 13 grudzień 2012 - 13:25.

#1537 Share komodo

komodo

• Members
  • PipPipPip
  • 1263 postów

Napisany 13 grudzień 2012 - 12:19

Żywienie bydła mlecznego podejrzewam ze policzyl wszystko tylko wedlug mnie koszt 1kg pasz objetosciowych jest nizszy i stad moga sie brac roznice bo jednak niemozliwe zeby na 30l wyszedl taniej

#1538 Share jacekkombajnista

jacekkombajnista

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 392 postów

Napisany 13 grudzień 2012 - 13:24

Żywienie bydła mlecznego ja przyjąłem ten sam koszt co napisał statek tj. 0.10zł/kg. W tej rozpisce nic nie wspomniał o kosztach paliwa więc nie wiem jak to rozumieć. ja liczyłem tylko wszystkie pasze. Ale nawet po dodaniu kosztu paliwa pasza na 30l kosztuje mnie prawie tyle samo co jego na 23. Z tym że ja mam może lepszą kiszonke z traw, bo tam było 15% a u mnie ok.17% i przez to idzie mi mniej dodatków białkowych.

#1539 Share komodo

komodo

• Members
  • PipPipPip
  • 1263 postów

Napisany 13 grudzień 2012 - 14:06

Żywienie bydła mlecznego no to napewno ma wplyw na koszt bo bialko jest drogie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1540 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów

Napisany 13 grudzień 2012 - 15:28

Żywienie bydła mlecznego

ja przyjąłem ten sam koszt co napisał statek tj. 0.10zł/kg. W tej rozpisce nic nie wspomniał o kosztach paliwa więc nie wiem jak to rozumieć. ja liczyłem tylko wszystkie pasze. Ale nawet po dodaniu kosztu paliwa pasza na 30l kosztuje mnie prawie tyle samo co jego na 23. Z tym że ja mam może lepszą kiszonke z traw, bo tam było 15% a u mnie ok.17% i przez to idzie mi mniej dodatków białkowych.

to napisz co i w jakich ilosciach dajesz i wtedy porownamy