Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6343 odpowiedzi na ten temat

#1501 Share komodo

komodo

Hala Madrid :-)

• Members
  • PipPipPip
  • 1264 postów

Napisany 11 grudzień 2012 - 13:08

Żywienie bydła mlecznego sruta rzepakowa predzej coi podniesie mocznik

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 03:10
  •  

#1502 Share Karror830

Karror830

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 207 postów

Napisany 11 grudzień 2012 - 13:37

Żywienie bydła mlecznego Siano jest wyjedzone do czysta czego nie moge powiedziec o slomie, na ktora apetytu wielkiego nie mają.
Tez myslalem o soji lecz wstzymuje mnie cena, dlatego sprobowalem srute slonecznikowa (36% bialka) i na poczatku efekt byl zauwazalny.

#1503 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 11 grudzień 2012 - 14:36

Żywienie bydła mlecznego czyli dołożyć im jeszcze po 1kg rzepakowej?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Jak zakiszać zielonki? zobacz »

•  

#1504 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 11 grudzień 2012 - 16:14

Żywienie bydła mlecznego

mam problem z mocznikiem w mleku krowy dostają rano trochę kiszonki z kukurydzy + 3kg śruty zbożowej (pszenżyto+jęczmień) + 1kg śruty rzepakowej + 1kg wysłodków suchych. Jak zjedzą to dostają sianokiszonke do woli. Wieczorem dostają do woli kiszonki z kukurydzy + treściwe tak jak rano tylko bez wysłodek. Po dojeniu słoma jęczmienna do woli. W tamtym roku mocznik był od 200-300 a teraz góra 150. Białko i tłuszcz jest tak samo 3,4 i 4. Jak myślicie czy jak dodam 1kg śruty sojowej na dzień to coś zmieni czy tylko kasę wydam? I czy to nie będzie za dużo treściwego jak już dostają po 8kg śruty na dzień?

sprobuj dodac 0,4-0,5kg rzepaku. Nie moze byc go wiecej w dawce niż 1,5kg
kolejna moja porada to aby rano i wieczorem szla najpierw kuku np po 10kg na glowie na raz, posypac sruta aby zjadly, a po udoju trawe lub siano tak do woli ale nie tak zeby zostawało tylko aby rano i wieczorem było świeże.

Siano jest wyjedzone do czysta czego nie moge powiedziec o slomie, na ktora apetytu wielkiego nie mają.
Tez myslalem o soji lecz wstzymuje mnie cena, dlatego sprobowalem srute slonecznikowa (36% bialka) i na poczatku efekt byl zauwazalny.

słonecznik to takze dobre źródło energii, ma sporo tłuszczu który akurat u Ciebie nie jest pożadany z racji wysokiej dawki kukurydzy. Soja byłaby najlepsza, może DDGS

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

#1505 Share Karror830

Karror830

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 207 postów

Napisany 11 grudzień 2012 - 16:45

Żywienie bydła mlecznego Dzieki za porade, mam jeszcze 2 pytania:
1. Ile powinna miec % białka paszowa w moim przypadku, dawana przy samej kuku i ile % białka ma otreba pszenna i jeczmien
2. Jaki jest głowny czynnik do spadku prosukcji mleka, doslownie kilka sztuk trzyma stała produkcje ,

#1506 Share komodo

komodo

• Members
  • PipPipPip
  • 1264 postów

Napisany 11 grudzień 2012 - 16:57

Żywienie bydła mlecznego jezeli dajesz glownie kukurydze to minimum 22% pasza powinna miec ale jej mozesz iles tam kg zastosowac w zalezniosci od wydajnosci i dodatkowo na kukurydze osobno np soje lub DDGS bo w paszy rzepaku bedzie dosyc a glowny powod obcinania mleka to zbyt malo bialka w dawce.
Bodajrze Mazurek ktory ma ponad 13 tys wydajnosc jak byla jego dawka to mowil do zacielenia krowe zywi sie z przewga energetyczna a pozniej aby jak najdluzej utrzymac mleko trzeba przejsc na bardziej bialkowe zywienie a drugi powod to moze byc genetyka poprostu jakas slabsza sztuka i jej chocbys tylek miodem smarowal i tak obetnie mleko.

#1507 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 11 grudzień 2012 - 17:08

Żywienie bydła mlecznego ja również proponuję zastąpienie części śruty zbożowej DDGS i kilogram rzepaku i się poprawi a co do spadku mleczności sprawa może być złożona, największy wpływ ma raczej genetyka która w parze idzie z nieprawidłowym żywieniem
wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy
jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

#1508 Share Karror830

Karror830

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 207 postów

Napisany 11 grudzień 2012 - 17:47

Żywienie bydła mlecznego czyli dorzuce im białka, być moze stopniowo bede schodzil ze slonecznika w kierunku soji, choc nie ukrywając cene odstrasza.
Cxy dobra alternatywą dla soji byłby łubin słdki , bobik lub groch ?

#1509 Share fen

fen

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 11 grudzień 2012 - 17:58

Żywienie bydła mlecznego jakie waszym zdaniem najlepsze są drożdże zastanawiam się nad blattinem(rumen activ) ale cena trochę wysoka a wy jakie stosujecie.

#1510 Share komodo

komodo

• Members
  • PipPipPip
  • 1264 postów

Napisany 11 grudzień 2012 - 20:29

Żywienie bydła mlecznego a jaką masz wydajnoisc?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1511 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 11 grudzień 2012 - 21:11

Żywienie bydła mlecznego

czyli dorzuce im białka, być moze stopniowo bede schodzil ze slonecznika w kierunku soji, choc nie ukrywając cene odstrasza.
Cxy dobra alternatywą dla soji byłby łubin słdki , bobik lub groch ?

słonecznikowa nie jest zbyt dobrym źródłem białka lepsza jest rzepakowa poekstrakcyjna lub makuch. soja jest dobra bo ma dużo białka trawionego w jelicie cienkim. co do strączkowych łubin szybko oddaje białko w żwaczu i jest dobry ale w niewielkich ilościach na dodatek musi być słodki-niskoalkaidowy bo innym możesz potruć krowy a konkretniej wątrobę. Ja proponuję żebyś dodał DDGS ma 28% białka wzwyż (zależy z czego zbożowy/kukurydziany itd.) zamiast śruty jęczmiennej, która też względem innych zbóż ma sporo energii. Groch też może być ale wszytsko zależy od ceny
@fen sam fakt stosowania drożdży już wpływa na pobranie paszy, ja dawałem pansen pilot z josery 50 gram na łeb i 100 g na początku laktacji ale lepsze są farmpak sc 10kg u mnie w mleczarni 58 zł 50 g na łeb i jestem bardzo zadowolony
wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy
jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

#1512 Share Kristaps

Kristaps

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 218 postów
  • Zainteresowania:Visca El Barça

Napisany 12 grudzień 2012 - 10:24

Żywienie bydła mlecznego Lepiej chyba stosować śrutę rzepakową soja (gmo) jest bardzo droga.
,,Unia Europejska jest instrumentem Niemieckiej hegemonii w Europie.'' Margaret Thatcher

Nie pij za kierownicą. Stukniesz kogoś w zderzak i sobie rozlejesz.

#1513 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów

Napisany 12 grudzień 2012 - 10:36

Żywienie bydła mlecznego ale soje mozesz stosować praktycznie do 3kg w calej dawce a rzepaku tylko 1,5kg

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

#1514 Share kyllee

kyllee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów

Napisany 12 grudzień 2012 - 10:55

Żywienie bydła mlecznego orientuje sie ktos ile kosztuje bialko chronione z blattin?

#1515 Share komodo

komodo

• Members
  • PipPipPip
  • 1264 postów

Napisany 12 grudzień 2012 - 10:56

Żywienie bydła mlecznego nie no juz bez przesady ze tylko 1.5kg pokaz mi jakies zrodlo ktore podaje max dawke 1,5kg ogolnie u nas w kraju przyjmuje sie dawka max 2-2,5kg a np we francji jest to jeszcze wiecej ale te 2-2,5 krzywdy krowie nie zrobi ale do tego trzeba soi lub DDGSu dolozyc

#1516 Share KARGO

KARGO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1157 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza , produkcja zwierzęca

Napisany 12 grudzień 2012 - 13:56

Żywienie bydła mlecznego Dokładnie rzepaku można max 2,5kg mozna ja uzupełnić srutą slonecznikową która ma praktycznie taką samą strawność i dużo wiecej włokna przez co możemy jej stosować dość dużo jednak ma mało aminokwasów i mniej białka jelitowego za to ma wiecej tłuszczu. Ja dla grupy TMR 40l stosuje jescze makuchy słonecznikowe mają 12% tłuszczu 30-32% białka kwasy Omega fajna alternatywa dla tłuszczu chronionego.

#1517 Share komodo

komodo

• Members
  • PipPipPip
  • 1264 postów

Napisany 12 grudzień 2012 - 16:45

Żywienie bydła mlecznego a ile placisz za ten makuch slonecznikowy?

#1518 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów

Napisany 12 grudzień 2012 - 16:54

Żywienie bydła mlecznego

nie no juz bez przesady ze tylko 1.5kg pokaz mi jakies zrodlo ktore podaje max dawke 1,5kg ogolnie u nas w kraju przyjmuje sie dawka max 2-2,5kg a np we francji jest to jeszcze wiecej ale te 2-2,5 krzywdy krowie nie zrobi ale do tego trzeba soi lub DDGSu dolozyc

tak, zgodze sie z tym. Tylko mowimy o dawce 2,5 kg w calym żywieniu dziennym. Czyli full TMR a nie część w wozie plus granulat ktorego czasami idzie 5kg i ktory takze składa sie z rzepaku, soji, słonecznika

http://www.farmer.pl/produkcja-zwierzeca/pasze-zywienie/artykuly/rzepak-dla-krow,7920,1.html

strona druga, maksymalnie 2(2,5kg) w całej dawce

do tej pory kazdy przedstawiciel przestrzegał mnie przed przekroczeniem 1,5kg (w moim wypadku) stosuje maks 5kg 18% granulatu dla sztuk ktore dziennie 40-50l daja

#1519 Share komodo

komodo

• Members
  • PipPipPip
  • 1264 postów

Napisany 12 grudzień 2012 - 17:05

Żywienie bydła mlecznego Aha czyli po prostu sie nie zrozumielismy bo myslalem ze piszesz o calej dawce a ten artykul znam bo sam sprawdzalem :) bo jak ktos daje pelnoporcjowa to wiadomo ze nie da jeszcze 2.5 kg pod pysk jak w ubieglym roku do 6-7kg pelnoporcjowki 18% dokladalem po 1-1,5 kg na sztuke a teraz juz nie dokladam w ogole bo daje pelnoporcjowke 26% i sa duzo lepsze efekty

Edytowany przez Marcin91, 12 grudzień 2012 - 23:11.
ortografia

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1520 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 12 grudzień 2012 - 17:07

Żywienie bydła mlecznego @statek na ile dajesz 1 kg śruty ? na 2 ? 2,5 litra mleka ? możesz opisać swoje żywienie ?