Polecane posty

konrad82    50

Co podać krowom żeby lepiej trawiły kiszonke z kukurydzy, ponieważ w kale są kawałki kukurydzy??????/


kupie silos na pasze!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kkrzysiekk    7

radziłbym zastosować glikol najtańszy i chyba najszybciej działający preparat. Tego 300ml gdzieś się daje dziennie na sztukę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karror830    3

Panowie, mam pytanie: Otóz w stadzie jest 1 sztuka, ktora cieli sie w polowie kwietnia i jest dosc mocno otyła, boje sie ze po wycieleniu wpadnie w ketoze, no i moze nie bedzie dobrze doic.

Czy mogę stosowac mocznik paszowy, nie znając parametrów mocznika w mleku? Daje ok 16 l na dzień, Pytam bo jeszcze nigdy nie stosowalem mocznika, a podobno mozna narobic wiecej szkody niz pozytku nieumiejetnym stosowaniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jeśli nie chcesz narobić sobie kłopotów, to po co zawracasz sobie głowę mocznikiem. Najlepiej byłoby, bo to niedrogo wychodzi jak pobierzesz mleko od tej krowy i zbadasz mocznik w mleczarni lub innym laboratorium. Dlaczego chcesz w ogóle zacząć stosować mocznik? Aby ustrzec się przed ketozą powinieneś ograniczyć krowie jedzenie do samej sianokiszonki ewentualnie dołożyć słomy na wypełnienie żołądka aby dalej jej nie zatuczać. Przed porodem możesz podawać jakiś koncentrat energetyczny a w dni porodu wlewkę w postaci glikolu propylenowego i dać jej do wypicia jakiegoś drinka. Przedłuż kurację do kilku dni po porodzie i ketoza nie powinna się pojawić.

@Konrad82 pisząc niestrawione kawałki kukurydzy masz na myśli ziarniaki kukurydzu? Jeśli ziarniaki są uszkodzone a mimo to niestrawione pojawiają się w kale, może oznaczać to niedobór białka w paszy a nie skrobii. Jeśli w kale widzisz niestrawione frakcje łodygi(łyka) i liści kukurydzy może oznaczać to, że masz zakwaszone krówki. Napisz dokładniej jak to wygląda a najlepiej wpisz w szukajkę jasło kukurydza w kale i przeczytaj to co znajdziesz, bo problem ziarników w kale był poruszany już kilkukrotnie.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

no mocznik moglby byc wyzszy jezeli to sa same trafione powtarzam trafione przez gniotownik ziarniaki to doloz sruty rzepakowej 1kg na dzien i zobaczysz co bedzie jesli sie zmniejszy udzial ale nadal beda jakies to jeszcze dolozysz 0,5kg (tylko nie wystartuj odrazu z tym 1kg tylko zacznij od 250g np) ale jesli slabo ziarno bylo zrobione przez maszyne to niestety nic nie zrobisz z tym dopiero za rok jak wezmiesz lepsza mszyne U mnie w ubieglym roku przy 2kg dopiero bylo ok ale stosowalem 18% pasz a teraz przy mocniejszej jest to zbede

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konrad82    50

1kg na sztuke dziennie? To są połówki ziaren nawet i mniejsze nietrawione . kukurydza jest wykoszona dobrze , całego ziarna nie znajdziesz, najwieksze kawałki to połówki niektóre może troche wieksze. Jakby ta kukurydza byłaby lepiej trawiona to białko powinno podskoczyć????


kupie silos na pasze!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GREMLIN    2

U mnie to samo , też nie trawią kawałków ziarna i też się zastanawiam co zrobić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

macie w dawce drożdże? jak nie to warto by było dodac i wtedy po kilku dniach sprawdzić czy kal się zmienił czy pozostał taki sam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konrad82    50

Ja tez stosuje zwykłe drożdze do tego prenix z żywymi kulturami drożdzy, i nie pomaga.


kupie silos na pasze!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

no to jezeli juz dajecie drozdze to tylko dolozenie bialka wam zostalo i tak 1kg na dzien na sztuke tylko zacznij od mneijszych ilosci i napewno zmniejszy sie udzial bo do zera ciezko wyeliminowac ale tak zeby na pierwszy rzut oka nie bylo widac to mozna bialkiem wyregulowac a najlpeiej wezcie zywieniowca niech wam wrzuci w kompa co dajecie i bedzie jak na dloni czego dolozycbo tak tak przez kompa to nie widze tego kalu zeby cos powiedziec a jaki jest luzny czy zbity ?jaki kolor?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
walkol    34

No a co będzie lepsze soja czy rzepak?

Ja daję 100kg śr. rzepak, 25kg śr. soj. +premiks , kreda ,kwaśny i reszta zboża do tony bez otrąb

Edytowano przez walkol

Zanim coś napiszesz przemyśl to kilka razy .....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karror830    3

Jeśli nie chcesz narobić sobie kłopotów, to po co zawracasz sobie głowę mocznikiem. Najlepiej byłoby, bo to niedrogo wychodzi jak pobierzesz mleko od tej krowy i zbadasz mocznik w mleczarni lub innym laboratorium. Dlaczego chcesz w ogóle zacząć stosować mocznik? Aby ustrzec się przed ketozą powinieneś ograniczyć krowie jedzenie do samej sianokiszonki ewentualnie dołożyć słomy na wypełnienie żołądka aby dalej jej nie zatuczać. Przed porodem możesz podawać jakiś koncentrat energetyczny a w dni porodu wlewkę w postaci glikolu propylenowego i dać jej do wypicia jakiegoś drinka. Przedłuż kurację do kilku dni po porodzie i ketoza nie powinna się pojawić.

Pomyslalem o tym moczniku poniewz kolega makowiaczek pisal kiedys ze stosowal przez 2 tygodnie i krowy pospadaly z wagi, lecz stwierdzielm ze zmniejsze jej kukurydzy i moze zamiast mieszanki paszowej w ktorej składzie jest jeczmien, pszenica posypie 200-250 gram soji, czy mialoby to sens? Nie mam do dyspozycji sianokiszonki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

na strawienie kukurydzy lepiej podziala rzepak ale jak robisz sam pasz to z soji nie rezygnuj musisz poprostu dodatkowo dolozyc rzepaku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konrad82    50

Był dzisiaj u mnie przedstawiciel handlowy i ma mi podesłać żywieniowca , ma pobrać do badania sianokiszonke i kukurydze i ustawić dawke . Dzieki pozdro


kupie silos na pasze!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GREMLIN    2

na strawienie kukurydzy lepiej podziala rzepak ale jak robisz sam pasz to z soji nie rezygnuj musisz poprostu dodatkowo dolozyc rzepaku

A w moim przypadku co też ziarna nie trawią i dostają treściwą jako;2,5% soja, 10% rzepak, 2,5% premix ,drożdże sano 8kg ,10kg kreda,10kg soda, 1kg mycosan i zboże żeby razem była tona(jęczmień,owies,pszenżyto,żyto) przeciętnie 3 czubate łopatki na 1szt dziennie-może za mała dawka???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stolarz88    52

Jakościowo chyba trochę za słaba ta dawka no i łopatka to pojęcie wzgędne :) 1 łopatka ile ma kg?

Na trawienie ziarna kukurydzy wpływają też takie czynniki jak predyspozycje osobnicze (u jednej dużo niestrwaionych jest a z boku inna i dostaje to samo kał idealnie strawiony) i strawność własna kukurydzy bo są różne odmiany i różna strawność. Nie można wszystkiego zwalać na żywienie i na koncentracje białka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GREMLIN    2

Napisałem czubate, widziałem z różnych firm i wszystkie są jednakowe a wchodzi ok 1,3kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj