Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6358 odpowiedzi na ten temat

#1261 Share Tomek2213

Tomek2213

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów

Napisany 13 październik 2012 - 08:45

Żywienie bydła mlecznego komodo. kondycja jest raczej dobra

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 22:43
  •  

#1262 Share jacekkombajnista

jacekkombajnista

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 392 postów

Napisany 13 październik 2012 - 12:35

Żywienie bydła mlecznego

Ja mam taką tabele oceny poziomu żywienia krów,z której korzystam z której wynika że jeżeli mocznik jest w granicach 150-300 a białko na poziomie 3,2 lub mniej to jest nie dobór energii .

A mogłabyś mi podesłać tątabelę?

#1263 Share PatrykGY

PatrykGY

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 499 postów
  • Zainteresowania:Fantastyka

Napisany 13 październik 2012 - 19:48

Żywienie bydła mlecznego @Kamis nie jestem pewien ale może dostała zbyt dużo antybiotyków dowymieniowych i przez to jej spadła mleczność, u nas jak próbowaliśmy wyleczyć zapalenie u jałówki to ojciec przesadził i straciła mleko dawała 4-5l na udój ;) Jeżeli jest żywiona cały czas tak samo to problem pewnie w żywieniu nie leży.

Mam pytanie z jakich zbóż śruta jest najbardziej odpowiednia dla krów o wydajności 5-6 tys litrów?
Darowanemu koniowi nie zagłada się w zęby tylko zakłąda mu się siodło!

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Bydło na wypasie zobacz »

•  

#1264 Share Kamis2010

Kamis2010

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 353 postów

Napisany 13 październik 2012 - 20:59

Żywienie bydła mlecznego weterynarz tyle dał, wróci to do normy ?? bo widzę że zaczyna odkładać na sobie zamiast dawać mleko

#1265 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 13 październik 2012 - 21:36

Żywienie bydła mlecznego a była zacielana? Bo jak są cielne to często już w pierwszym miesiącu widać różnice w mleku.

#1266 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 893 postów

Napisany 14 październik 2012 - 08:38

Żywienie bydła mlecznego Krowy, wcześniej jak chodziły na poplon (saladera i owies) to dawały ok 20-28l/ dzień, teraz jak już chodzą na łake to spadło mleko o połowe co mogę im dołożyć do treściwej ? Poza pastwiskie dostają po ok 4kg ziemników na 2 odpasy, śrute 3kg/szt. po wieczornym udoju i na noc słome jęczmienno- owsianą.

#1267 Share PatrykGY

PatrykGY

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 499 postów
  • Zainteresowania:Fantastyka

Napisany 14 październik 2012 - 13:05

Żywienie bydła mlecznego marcin2057
ja dołożyłbym białko do paszy tak więc chyba najlepsza byłaby śruta rzepakowa ;) I może drożdże paszowa. Pozdrawiam
Darowanemu koniowi nie zagłada się w zęby tylko zakłąda mu się siodło!

#1268 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6745 postów
  • Zainteresowania:fotografia, muzyka, motoryzacja, lotnictwo :p

Napisany 14 październik 2012 - 13:15

Żywienie bydła mlecznego

A mogłabyś mi podesłać tątabelę?

Myślę że chodziło o tą tabelę:
Dodany obrazek

poniżej jest bardziej opisana:
Dodany obrazek

Mój kanał na YouTube http://www.youtube.c...ser/danielhaker

KUPIĘ SŁOMĘ. SIEDLCE, ŁOSICE, ŁUKÓW, MIĘDZYRZEC PODL.

#1269 Share Lordzik

Lordzik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 16 październik 2012 - 12:46

Żywienie bydła mlecznego

Mam zamiar kupić kilka HF powyżej 50%hf, bo te krowy co teraz mam to do mlecznych im dużo brakuje.
Pasze jakie będę mógł mi dać to: kiszonka z kukurydzy, siano (w tym roku średniej jakości), kiszonka z siana i osypka (pszenżyto i mieszanka), latem ze względu że kiszonki się pokończą będą chodziły na pastwisku. Oczywiście jak kupie kilka HFów będę musiał kupować pełnoporcjówki (pewnie Wimilk 16 z WIPASZa). Tylko czy to wystarczy, czy będę musiał kupować jeszcze jakieś koncentraty lub witaminy, jeśli tak to jakie?

p.s.
A może kupić jakąś inną rasę (bo podobno HFy są trudne do utrzymania), tylko niewiem czy za około 4tys.zł/szt kupię coś innego.

Oczywiście, że możesz tak żywić, ale powyżej 6000 litrów od krowy w laktacji nie przeskoczysz. Minerały są potrzebne, bo inaczej siada rozród, nogi no i mleczność. Każdy litr krowę kosztuje 2 g wapnia na przykład, więc jak nie dodasz premiksu, to krowa będzie limitować wydajność w zależności od zasobności w minerały i witaminy.

Myślę, że lepiej żebyś postarał sie o bardzo dobre kiszonki z traw, takie młodo cięte, mocno białkowe, wtedy mniej musisz dodawać śrut (rzepakowe, słonecz, sojowe). Oczywiscie pełnoporcjowa też jest potrzebna. Dobierz taką, aby ci pasowała do reszty pasz (pod względem % białka oraz ilości szybkiej, średniej i wolnej energii) a krowę karmisz paszą treściwą w zależności od wydajności.
Ja stosuję takie zasady:
do 100 laktacji nie zmniejszam ilości pasz treść, dając sie rozdoić krowie (zwłaszcza pierwiastce, która wciąż rośnie)
po 100 dniu daję pasz w zależności od wydajności - tak około 1 kg paszy treściwej daje 2 litry mleka
po 200 dniu staram się "robić mleko" białkiem a nie energią, aby sie krowy nie zatuczały - potem problemy z zacieleniem, ketoza po wycieleniu i szybka utrata wagi krowy po wycieleniu (siada wątroba i nery).
tyle.
PS: Jeśli chcesz być producentem mleka, to hoduj HF-y.
Jeśli ktoś twierdzi, że HF jest problemowy, nie zaciela się, choruje na nogi itd, to znaczy że z Montbeliardem, SIMem, czerwonym HFem i innymi czerwonymi rasami też będzie miał problemy.

@Kamis nie jestem pewien ale może dostała zbyt dużo antybiotyków dowymieniowych i przez to jej spadła mleczność, u nas jak próbowaliśmy wyleczyć zapalenie u jałówki to ojciec przesadził i straciła mleko dawała 4-5l na udój ;) Jeżeli jest żywiona cały czas tak samo to problem pewnie w żywieniu nie leży.

Mam pytanie z jakich zbóż śruta jest najbardziej odpowiednia dla krów o wydajności 5-6 tys litrów?

Wszystko zależy od reszty pasz, ale przy takiej wydajności to im tańsza, tym lepsza. Jeśli chodzą na pastwisko, albo jedzą dużo zielonki to śruty zbożowe, przy czym lepsze jest ziarno gniecione niż śrutowane.

Im wolniejsze jedzą białko, tym wolniejszą energię z pasz treściwych potrzebują. Ale najlepiej zbilansować śruty zbożowe koncentratem i tak:
jeśli żywisz głównie kiszonkami z traw, mało kisz z kukurydzy - to 10%, np prokon K2
jeśli żywisz głównie kiszonkami z kukurydzy a mało kisz z traw - to K2 pełny plus (38% białka)
a jeśli pół na pół to koncentrat z białkiem około 30-32% białka - np prokon k2 pełny

#1270 Share jacekkombajnista

jacekkombajnista

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 392 postów

Napisany 17 październik 2012 - 14:45

Żywienie bydła mlecznego Czy stosował ktoś z was siemię lniane lub makuch lniany w żywieniu krów? Chodzi mi ogólnie o stosowanie tłuszczów lnianych jako tłuszczów chronionych dla krów wysokowydajnych

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1271 Share Kamis2010

Kamis2010

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 353 postów

Napisany 17 październik 2012 - 20:42

Żywienie bydła mlecznego co lepiej dawać śrutę ( owies, żyto, przeżyto, jęczmień ) czy opłaca się zamienić żyto na ospę jęczmienną???pytam bo mam taką możliwość zamiany i nie wiem jak się to będzie odnosić do wydajności i zdrowotności krów

Drugie pytanie czy bardziej opłaca się kupić krowę z 4 cielęciem( 6 lat ) za 3,5 tyś z terminem na styczeń z hodowli gdzie jest 400 sztuk i krowy maja pochodzenie a ta sztuka dawała 8-9 tys litrów ??? czy jałówkę z terminem na koniec listopada za 5 tys której matka dawała 7-8 tys litrów tam jest gospodarstwo mniejsze i zawsze sprzedają te najmniej pasujące.

#1272 Share fejhola

fejhola

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 18 październik 2012 - 22:03

Żywienie bydła mlecznego Witam stosuje ktoś z kolegów hodowców produkt Novatan firmy Techna pologne ma on zwiększać ilość białka przechodzącego do jelita przez co podnosi wydajność jednocześnie można trochę ograniczyć soję cenowo dość korzystnie bo tylko 28 gr/szt/dzień. Chciałbym poznać opinie kogoś kto to wcześniej stosował

#1273 Share komodo

komodo

Hala Madrid :-)

• Members
  • PipPipPip
  • 1265 postów

Napisany 19 październik 2012 - 17:02

Żywienie bydła mlecznego mesle ze jeczmienna jest lepsza i zdrowsza i ma wiecej energi.
Co do drugiego pytania to lepiej kup jalowke bo krowa jednak juz co najlepsze ma za soba bo 5 laktacja moze byc jeszcze super ale pozniej juz nie wiadomo a jalowka ma wszystkko przed soba i jesli jest z papierami i jest po niezlym byku to lepiej kup jalowke

#1274 Share tadzik22

tadzik22

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 212 postów
  • Zainteresowania:hodowla,genetyka,kino

Napisany 21 październik 2012 - 14:04

Żywienie bydła mlecznego ja w tej chwili mam w dawce około 1,4 kg makuchu lnianego,1350 netto plus 22% vat.,wiem ze agro skandawa na mazurach uprawiają len oleisty na nasiona i jego dodatek idzie na pierwszej grupie żywieniowej,w grudniu na czechach brałem pierwiastki,gospodarswo nazywało się agro osewa(jak ta firma od kukurydzy czeskiej) mieli 5500.000sprzedanego mleka od 500 krów,dawka z 20 komponentów i był len w dawce,więc coś jest na rzeczy,gdzieś mam ich dawkie bo zootechnik mi kserował.

#1275 Share fejhola

fejhola

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 21 październik 2012 - 14:20

Żywienie bydła mlecznego jeśli nie było by to problemu to mógł byś podzielić się z nami składem tej dawki była by na pewno zaczątkiem ciekawej dyskusji

#1276 Share tadzik22

tadzik22

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 212 postów
  • Zainteresowania:hodowla,genetyka,kino

Napisany 21 październik 2012 - 19:49

Żywienie bydła mlecznego znalazłem,jest 5 grup żywieniowych,podam max.laktacje:10,5 sianokiszonki,18 kiszonki kukur.5 wysłodki,4 kukurudziany wywar,0.5 siano,0.5 słoma,0.3 optilac,0.3 molkolac,0.4sladovy kvet,0.5 energy fit,1.1 jęczmień,3.8pszenicy,0.8 hrach,1.3 kukurydza,0.8 soja,0.8 rzepakowa,0.8 makuch rzepakowy,0.3 c-16 tuk,vapenec 0.1,sól 0.1,tmr PVFR 0.1,A MIX KAKT.TOP 0.3. i z tego średni uduj był 29,7 litra przy 3.19 tł. ,i 3,37 białka ,miały transpondery więc jeszcze stacja,niekturych nazw nie rozumiem i tak je pisałem,krowy były gładkie,len jest w grupie rozdojeniowej 0.6 kg

#1277 Share grzegorz132

grzegorz132

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 613 postów

Napisany 21 październik 2012 - 20:16

Żywienie bydła mlecznego witam, mam taka wątpliwość .... czy opłacało by się z punktu krowy zamienić nawet 100% zboża w dawce ziarnem kukurydzy ??
czyt ziarno kukurydzy jest lepsze od jęczmiennego i pszenzytniego w dawce .... kalorie , przyswajalność białko?
kalkulacja ekonomiczna wg bieżącego roku
1ha jęczmienia 4 tony ziarna i kilka bel słomy koszt około 1500-2000 / hektar .... <400zl/t
1ha kukurydzy 8-15 ton ziarna do suszenia koszt około 2200/ha mokra kuku +?? ziarno suszenie lub kiszenie .... cena 1 t podobna ale ilość z ha znacznie większa

#1278 Share fejhola

fejhola

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 22 październik 2012 - 11:31

Żywienie bydła mlecznego wszystko zależy jakie masz inne objętościowe bo przykładowo gdybyś dawał zamiast kiszonki z kukurydzy GPS z dużą ilością ziarna to pewnie by można było zastąpić zborze ziarnem kukurydzy ale jak masz do dyspozycji tylko kiszonkę z kukurydzy to już raczej nie koniecznie 100% zamiany bo było by za dużo jelitowej skrobi. Ale najlepiej zaproś jakiegoś żywieniowca i niech skalkuluje to na twoje pasze nawet bez badania ich bo na pewno ma analizy podobnych kiszonek od innych rolników

tadzik22 dzięki jeśli to jest max dawka to szału nie robi wydajność a tym bardziej zaw tłuszczu

#1279 Share komodo

komodo

Hala Madrid :-)

• Members
  • PipPipPip
  • 1265 postów

Napisany 22 październik 2012 - 12:40

Żywienie bydła mlecznego byc moze chodzilo o udoj pojedynczy bo jesli z najwyzszej grupy bylaby srednia na dzien 29,7 to smiech na sali i ciekawe skad mieliby tyle mleka od tych krow jak sa momenty ze mam wieksza srednia dzienna z calego stada a jakbym wzial tylko wycielone zalozmy do 120 dnia laktacji to srednia napewno ponad 40 by byla takze kolega musi to dokladniej sprecyzowac ale ja to rozmumiem jako jeden udoj i wtedy da to prawie 60 na dzien i wtedy tluszcz juz nie ma znaczenia bo przy tej wydajnosci trudno o 4,5 tł

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1280 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 893 postów

Napisany 22 październik 2012 - 16:01

Żywienie bydła mlecznego Proszę o ułożenie orientacyjnej dawki pokarmowej dla krów mleczynych średnio 130 dzień laktacji, do dyspozycji mam sianokiszonkę dobrej jakości, wysłodki tofii gold(10%białka i7,8 MJ/kg S.M), ziemniaki i zboża ( w tej chwili skład śruty :60 %owies, 8%żyto, 10% pszenżyto, 10% ziarno kukurydzy, 5% jęczmienia, 4% makuchy rzepakowego i 3% witaminy dolfos bmp). Proszę o orientacyjne dawki poszczególych składników dla wydajnośc ok 25l .