Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6362 odpowiedzi na ten temat

#1201 Share komodo

komodo

Hala Madrid :-)

• Members
  • PipPipPip
  • 1265 postów

Napisany 13 wrzesień 2012 - 10:57

Żywienie bydła mlecznego ale jezeli wie ze moze mu braknac sianokiszonki to lepiej dac jej mniej ale zeby byla w dawce caly czas bo co bedzie pozniej mieszal kukurydze z kukurydza i slome dlatego lepiej rzeczywiscie dozucic slomy i powinno troche sie polepszyc
Jezeli juz wczesniej wiedziales ze moze ci braknac sianokiszonki mogles zasiac owies z np domiszka peluszki i pod koniec wrzesnia skosilbys podsuszyl i moglbyc dodac np 5kg takiego poplonu mysle ze byloby to najlepsze rozwiazanie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 08:19
  •  

#1202 Share KARGO

KARGO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1163 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza , produkcja zwierzęca

Napisany 13 wrzesień 2012 - 23:12

Żywienie bydła mlecznego Słabszego towaru to mam dość sporo 3 i 4 trawa która jest dla jałowek i zasuszonych ale wole słomy dorzucic bo smakowitości TMR nie popsuje i w 1kg wniesie owiele wiecej włokna niz taki poplon. Z rasztą planuje kosić QQ jak bedzie miała około 38%-40%SM ze wzgledu na wyższa skrobie no i potrzebne mi włókno a o kiszonke się nie martwie bo na góre wrzuce 2 tygodnie pózniej sianą QQ a mam jedna odmiane.

#1203 Share grzegorz132

grzegorz132

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 613 postów

Napisany 14 wrzesień 2012 - 23:07

Żywienie bydła mlecznego witam a co dorzucić do dawki pokarmowej ...
śrut jęczmienny
świeża lucerna
sianokiszonka
słoma
witaminy minerały
kiszonka z kukurydzy
.... co dołożyć kalorycznego .... parametry mleka są słabe ketozowe średnio z obory 5.07 i 3.26 białko
a krowy po ocieleniu 1-100 dni średnio maja 4.9tł 2.9 białko ...co dołożyć ?? tanie źródło energii ??

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1204 Share KARGO

KARGO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1163 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza , produkcja zwierzęca

Napisany 15 wrzesień 2012 - 09:10

Żywienie bydła mlecznego Białko kolego bialko nie widzisz jaki masz stosunek tluszczu do bialka dorzuc jakąś śrute wysokobialkową albo treściwą????

#1205 Share komodo

komodo

• Members
  • PipPipPip
  • 1265 postów

Napisany 15 wrzesień 2012 - 21:53

Żywienie bydła mlecznego no niby tak ale nie podal w jakich proporcjach daje jesli tej kukurydzy dostaja bardzo malo a sianokiszonki i lucerny duzo to ja sie sklaniam ku zdecydowanemu braku energi i stanach ketozowych w grupie do 100 dni taki tluszcz jest nie realny przy normalnie funkcjonujacej krowie po ocieleniu jest zawsze slaby a jak tu 4.9 no i kolego nie napisales ile srednia daja mleka ,jaki masz mocznik,jaki kał jest napisz cos wiecej to bedziemy mogli sprecyzowac i jakos cie pokierowac

#1206 Share grzegorz132

grzegorz132

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 613 postów

Napisany 16 wrzesień 2012 - 09:36

Żywienie bydła mlecznego sianokiszonka na 20 krow balot na 2-3 dni lucerna świeża zielona objętościowo polowa tego co sianokiszonka .... co ciekawe mocznik z pfhbipm 199-215 żadna w oborze nie ma <100 a z prób z mleczarni(inne parametry pasują) 80,110, 105 w tych granicach .... próby oni nam robią co każdy odbiór .... mleka no cóż rekordów nie ma 20-33l w ostatnim badaniu było dla 9 sztuk od 0 -200 dnia laktacji od około miesiąca jest ta lucerna a nie ma śruty soji i rzepakowej śruty

#1207 Share komodo

komodo

• Members
  • PipPipPip
  • 1265 postów

Napisany 16 wrzesień 2012 - 10:31

Żywienie bydła mlecznego no to mocznik niby jest wporzadku a ile dajesz tej kukurydzy?

#1208 Share fejhola

fejhola

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 16 wrzesień 2012 - 14:29

Żywienie bydła mlecznego Witam w związku z wysokimi cenami śrut białkowych szukałem jakichś zamienników i trafiłem na Novatan który(w skrócie) podobno ogranicza rozkład białka w żwaczu, jestem umówiony w przyszłym tygodniu z doradcą ale wcześniej chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z was to już stosował u siebie i jakie są efekty?

#1209 Share zaahaz

zaahaz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 17 wrzesień 2012 - 12:34

Żywienie bydła mlecznego Witam wszystkich !
Posiadam stado 33 krów mlecznych, którego średnia wydajnosć wynosi 7tys a chciałbym dojsć do wydajności minimum 8tyś. W stadzie posiadam kilka krów czystej rasy HF a reszta do mieszańce z nieduża domieszka HF. Atkualnie daje krówom tylko sainokiszonkie z balotów, kukurydze, siano i pasze treściwe. I wydaje mi sie ze mam mało zróżnicowana dawkie żywieniowa. Chciałbym sie zapytać kiedy należy dostarczyc do dawki młoto. wysłodki lub melase, czy trzeba dostarczac tych komponentów? czy sama sianokiszonka i kukurydza nie wystarczą?

#1210 Share komodo

komodo

• Members
  • PipPipPip
  • 1265 postów

Napisany 17 wrzesień 2012 - 12:59

Żywienie bydła mlecznego //na 8 tys nie musisz nic kombinowac z objetosciowych w zupelnosci wystarczy kukurydza i sianokiszonka.Ale napisz ile czego dajesz ,jaka ta pasza tresciwa ile jej dostaja jaki masz tł i bialko ,jaki mocznik i bedzie mozna cos poradzic

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1211 Share zaahaz

zaahaz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 17 wrzesień 2012 - 20:58

Żywienie bydła mlecznego Krówy u mnie chodzą jeszcze na pastwisku, chodz z powodu suszy trawy jest mało i słabo odrasta ale zawsze coś tam skubią. Na szopie ( system uwięziowwy ) krowy dostaja rano 25kg kukurydzy i 3kg paszy treściwej, następnie sa wypuszczane na pastwisko. Po spędzeniu do obory dostają sianokiszonkie z bolota 7kg, 2 ziemniaków i 3kg paszy treściwej. I na noc dostaja siano łakowe w dużych ilościach że rano maja jeszcze nie wyjedzone. Pasze treściwe sporządzam sam. Na tone przypada 400kg owsa, 200kg przenżyta, 200kg mieszanki jeczmien-przenica, 150kg rzepaku, 50kg soji, koncentrat witaminowy Dolfos BMS+ jeden worek 20kg. Do tego jeszcze. kwaśny weglan sodu i kreda pastewna.

tłuszcz 3,56
białko 3,12
mocznik 189

#1212 Share komodo

komodo

• Members
  • PipPipPip
  • 1265 postów

Napisany 18 wrzesień 2012 - 20:27

Żywienie bydła mlecznego a badałes parametry tej swojej paszy tresciwej bo wydaje mi sie ze jest w niej malo bialka

#1213 Share Krzynio257

Krzynio257

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 331 postów
  • Zainteresowania:hodowla trzody chlewnej, hodowla bydła mlecznego, weterynaria

Napisany 20 wrzesień 2012 - 08:26

Żywienie bydła mlecznego A ja myślę, że paszy treściwej jest po prostu za mało. 3kg to na prawdę nie wiele i pewnie jeszcze nie najlepszej jakości zboże, za niski poziom białka i pewnie tu jest problem. Kolego myślę, że również możesz mieć problem z sianokiszonką, może być za późno koszona trawa (w pełni kwitnienia traw) a to także obniża zawartość białka. Ja proponowałbym dogadać się z jakimś doradcą żywieniowym, zbadać wszystkie pasze i ułożyć wtedy konkretną dawkę pod Twoje wymagania oraz zgodnie z możliwościami Twojego stada. Ale co do ilości paszy treściwej to 3kg jest o wiele za mało na 8000kg mleka.

Edytowany przez Krzynio257, 20 wrzesień 2012 - 11:26.

#1214 Share komodo

komodo

• Members
  • PipPipPip
  • 1265 postów

Napisany 20 wrzesień 2012 - 12:44

Żywienie bydła mlecznego przeczytaj jeszcze raz post kolegi rano 3 i po poludniu 3 to daje 6kg jezeli bylaby to pasza o zawartosci 20-22 % bialka to uwazam ze by wystarczyła oczywiscie pasze objetosciowe w takim wypadku musza byc naprawde dobre

#1215 Share Krzynio257

Krzynio257

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 331 postów
  • Zainteresowania:hodowla trzody chlewnej, hodowla bydła mlecznego, weterynaria

Napisany 20 wrzesień 2012 - 14:31

Żywienie bydła mlecznego @komodo dzięki za uświadomienie mnie, to prawda, szybko czytałem i nie zauważyłem ze 3 rano. Ale i tak myślę że to troszkę za mało, ja na 8000kg dałbym przynajmniej 7,5kgtreściwej, podzielonej na trzy karmienia. I na prawdę kolega powinien zbadać pasze, a zwłaszcza objętościowe, bo wystarczy opóźnić o kilka dni pokos i białko naprawdę jest o wiele niższe.

#1216 Share komodo

komodo

• Members
  • PipPipPip
  • 1265 postów

Napisany 20 wrzesień 2012 - 20:56

Żywienie bydła mlecznego zalezy jeszcze jaki potencjal maja sztuki wydajnosc jest bardzo zlozonym procesem i trzebe troche poswiecic czasu

#1217 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 20 wrzesień 2012 - 21:42

Żywienie bydła mlecznego zależy co na tą sianokiszonkę się składa b jak stara kupkówa bez motylkowych tolepiej ja sobie w buty wsadzić niż myśleć o dobrej jakościowo paszy białkowej. z pustego i Salomon nie naleje dlatego jeśli chcesz zwiększyć wydajność zbadaj raz na jakiś czas swoje pasze to niewiele kosztuje a od 8 tys. już trzeba dobrze bilansować paszę. HF to nie jest czarna rodzima krasula tylko śmiało mogę powiedzieć najdelikatniejsza i najwrażliwsza rasa bydła z której aby podoić trzeba wiele się nauczyć, napewno nie żywienia " na oko". Co do wypasania krów na pastwisku już o tym była dyskusja i owszem nie robisz najgorzej bo z tego co napisałes pastwisko to razcej wybieg i coś tam sobie skubną ale jeżeli więcej muszą skubać bo nie mają w oborze to trawa codziennie zmienia swoje wartosci pokarmowe i w przeciągu 7-10 dni menu krowie się zmienia. Hf potrzebuje jednorodnych parti pasz o wyrównanych zawartościach składników pokarmowych. Ja bym wyrzucił z tej dawki ziemniaki bo to jest pomyłka w zywieniu krów wysokomlecznych a zamiast tego dodał u Ciebie albo młóto albo DDGS suszony(nie jest drogi ma 26-36% białka zależy z czego jest robiony dużo SM i włókna) oraz do treściwej drożdże. Co do ilości treściwej 6kg dla wydajnych sztuk to zbyt mało.
wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy
jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

#1218 Share Andrzej08

Andrzej08

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów

Napisany 21 wrzesień 2012 - 17:42

Żywienie bydła mlecznego no wlasnie sianokiszonka z jakich mieszanek traw robicie sianokiszonke dla swoich sztuk?

#1219 Share komodo

komodo

• Members
  • PipPipPip
  • 1265 postów

Napisany 21 wrzesień 2012 - 19:54

Żywienie bydła mlecznego przedewszystkim zycice,kosztrzewa łakowa ,tymotka i kupkowka ale jej max 10% bo ona i tak jest trawa agresywna i sie rozprzestrzeni no i motylkowe i mi sie wydaje ze przy dobrych jakosciowo paszach objetosciowych i bardzo dobrym potencjale genetycznym to z 6kg paszy krowa da w laktacji 8tys bo jak sie podzieli na dni to nie wychodza jakies astronomiczne litry ale zgadzam sie ze 6kg to malo ale to juz sam by dochodził do wiekszych dawek jakby sie przekonal ze krowa rzeczywiscie pyskiem doi :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1220 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 21 wrzesień 2012 - 20:31

Żywienie bydła mlecznego wszystko zależy jaka kto ma glebę, jej uwilgotnienie, skłonności do przesychania/zalewania, przeznaczenie na pastwisko, samo koszenie, system mieszany itp. na pewno stosuje się mieszanki traw i to najlepiej z motylkowymi koniczyna czerwona lucerna (biała na słabe gleby). Niektóre gatunki są podatne i wrażliwe na zdeptywnie przez co wylatują a w ich miejsce wchodzą chwasty albo trawy ekspansywne j.w. najsilniej kupkówka. Chyba to są podstawy podstaw i to każdy krowiarz powinien wiedzieć.
wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy
jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)