Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6328 odpowiedzi na ten temat

#1081 Share rmiecz8 rmiecz8

rmiecz8
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 22 maj 2012 - 14:32

Żywienie bydła mlecznego za mało energii. Daj kukurydzę w postaci kiszonki.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 15:16
  •  

#1082 Share ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 22 maj 2012 - 15:49

Żywienie bydła mlecznego Dostają za mało energii w stosunku do białka jakie jedzą w wysokobiałkowej o tej porze roku trawie. Podając śrutę rzepakową nie poprawiasz sytuacji . Masz bardzo niskie białko, mocznik za to bardzo wysoki. Jak pisze rmiecz8 najlepsza byłaby kiszonka z kukurydzy (skoro nie dajesz, to pewnie nie masz). Powinnaś zwiększyć ilość wysłodek (z tym, że mokre niewiele podniosą zawartość energii w dawce) i dodatkowo wskazane by było podawanie śruty z kukurydzy. Ogranicz śrutę rzepakową, w zasadzie jeśli kiszonka jest dobrej jakości, to pastwisko też powinnaś ograniczyć, bo z tak wysokim mocznikiem (przy tak niskim białku) będziesz miał bardzo dużo problemów z bydłem.

Co do śruty rzepakowej, to ona ma sporo białka bypassowego- przechodzącego do jelita które przekłada się na zawartość białka w mleku (jako jeden z głównych czynników). Więc całkowite zaprzestanie spasania rzepaku nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jak wspomniałem, ograniczyłbym spasanie młodej zielonki, o ona, przy tak małej podaży energii, jest głównym "winowajcą" wysokiej zawartości mocznika w mleku.

Edytowany przez ppp, 22 maj 2012 - 15:53.

#1083 Share a8185

a8185

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja
    Hodowla bydła

Napisany 22 maj 2012 - 17:47

Żywienie bydła mlecznego a moze ktos z was ma jakis program do ukladania dawek pokarmowych dla przezuwaczy. i zeby dało korzystac sie za free. bo na kupno mnie nie stac :mellow:

wiem ze byly takie tematy na forum ale nic konkretnego z nich nie wynikało :wacko:

ewentualnie gdyby ktos pomogl mi ulozyc dawke tzn. wytłumaczyc jak poradzic sobie z białkiem (trawionym w zwaczu, jelitach jak to ma byc) tez był bym usatysfakcjonowany. :rolleyes: bo nie wiem jak to obliczyc :mellow:

i jeszcze jednoo moze mi ktos powiedziec jakie parametry ma DDGS kukurydziany. gł chodzi mi o energie :huh:

Edytowany przez a8185, 22 maj 2012 - 21:36.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1084 Share Meg5

Meg5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1601 postów

Napisany 27 maj 2012 - 10:45

Żywienie bydła mlecznego kreda 79 mocznik masz bardzo za wysoki ,będą problemy z zacielaniem krów .Mam taką tabelę i z niej wychodzi że masz nadmiar białka i niedobór energii.Ogranicz śrutę rzepakową bo krowy białko maja w zielonce ,a daj więcej wysłodków buraczanych albo śruty kukurydzianej i może ewentualnie jakiś koncentrat białkowy . Co do ilości mleka raczej nikt nie odpowie sensownie na to pytanie bo to w dużej mierze zależy od potencjału krowy . :)

#1085 Share ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 27 maj 2012 - 18:37

Żywienie bydła mlecznego Meg5- Z tym ograniczeniem śruty rzepakowej, to nie jest najlepszy pomysł. Śruta rzepakowa (jeszcze lepiej sojowa) ma dużo białka by-pass natomiast zielonka nie ma takiego białka prawie wcale. Winowajcą wysokiego mocznika w mleku jest zielonka spasana w dużych ilościach. Jak już wcześniej napisałem, zamiast ograniczać, dodałbym coś energetycznego (wysłodki melasowane, ziarno kukurydzy- idealnie kiszonka z kukurydzy).

#1086 Share Meg5

Meg5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1601 postów

Napisany 27 maj 2012 - 20:06

Żywienie bydła mlecznego ppp ,ok człowiek całe życie się uczy ,przyjmuje z pokorą Twoja wypowiedz wezmę ją pod uwagę w żywieniu swoich krów .Ale ja tak robię w swoim gosp. i nie narzekam na parametry mleka no i wiadomo szukam jak najtańszej alternatywy .Wysłodki czy śruta kukurydziana są b. drogie ,a za mleko coraz mniej .

#1087 Share kreda79

kreda79

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 28 maj 2012 - 08:47

Żywienie bydła mlecznego teraz krowy dostają tylko zieloną trawę około 50kg, 2 kg wysłodków na sztukę, 1 kg otrąb pszennych, mają kostki soli z witaminami i słomę.
Teraz czekam na wyniki prób i zbobaczę jak wszystko wyszło.

#1088 Share ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 28 maj 2012 - 15:54

Żywienie bydła mlecznego Otręby zamieniłbym na pełne ziarno (pszenica, jęczmień lub wspominana przezemnie kukurydza)
@Meg5- nie jestem specem, więc mogę się mylić, ale z tego co wiem, to wydaje mi się, że dobrze napisałem.

#1089 Share rmiecz8 rmiecz8

rmiecz8
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 28 maj 2012 - 16:16

Żywienie bydła mlecznego Krowom nie daje się pełnego ziarna tylko zgniecione, bo te nie przyniesie żadnej wartości.
Powinien zacząć dawać śrutę kukurydzianą i ograniczyć skarmianie zieloną trawą oraz dodać trochę melasy i wyslodków.

#1090 Share ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 28 maj 2012 - 16:31

Żywienie bydła mlecznego Źle się wysłowiłem, pełne w znacznieniu, że ziarno a nie otręby. Oczywiście, że całego ziarna się nie podaje. Sorki za zamieszanie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1091 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 29 maj 2012 - 15:28

Żywienie bydła mlecznego Możecie sprawdzi z INRA lub normach ile mleka da krowa z samego siana i 4 kg tresciwej 21

#1092 Share kreda79

kreda79

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 30 maj 2012 - 11:48

Żywienie bydła mlecznego do Rolstudent a ile litrów da z 50kg lekko podwiędniętej trawy, 2kg wysłodków suchych i 1 kg trąb pszennych?

#1093 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 01 czerwiec 2012 - 18:08

Żywienie bydła mlecznego mam problem w odchodach krów jest dużo niestrawionych resztek kukurydzy ziarna i kawałeczki łodyg, kukurydza jest dobrze rozdrobniona i pognieciona, widać także kawałki trawy. Zywienie to kukurydza około 15 kg, treściwe średnio 1,5 kg i wypas na pastwisku nieograniczony. Parametry mleka to białko 3.17, tłuszcz 3.65 i właśnie jest słaby. Co im dać ?

#1094 Share kool

kool

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 01 czerwiec 2012 - 21:16

Żywienie bydła mlecznego rolstudent mozesz napisać ile da tego mleka z siana i tresciwej

#1095 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 893 postów

Napisany 13 czerwiec 2012 - 09:02

Żywienie bydła mlecznego Witam jak rozplanować zadawanie paszy treściwej, bo w tej chwili po rannym wydojeniu idą na pastwisko i wracają ok 12-13 i wtedy dostają pasze treściwą ok 4kg, a mam parę szt. co dają ok 30l/ dzień więc te 4 kg treściwej jest trochę mało. Z samego rana treściwa na pusty żołądek i na noc jest nie wskazana więc kiedy najlepiej podać treściwą? Po południ ok 15-16 znów wracają na pastwisko i tak do 18.30 do doju i na noc dostają słomy do oporu. Pasza treściwa składa się z gniecionego ziarna 300kg owsa, 100 kg pszenżyta 70 kg żyta, 100kg jęczmienia 50 kg kukurydzy i 20 kg witamin.

Kolejne pytanie dotyczące sianokiszonki, zamierzam zrobić sianokiszonkę z mieszanki owies + jęczmień zboże już dostaje ziarno i czy jeszcze poczekać czy można już kosić ? Po zebraniu tej mieszanki chce zasiać znów coś tak aby urosło na sianokiszonkę i myślałem nad owies + jęczmień i coś jeszcze dodać tylko co polecacie ?

Edytowany przez marcin2057, 13 czerwiec 2012 - 09:03.

#1096 Share a8185

a8185

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja
    Hodowla bydła

Napisany 13 czerwiec 2012 - 16:26

Żywienie bydła mlecznego mam pytanie. :huh:

Konczy mi sie kukurydza wiec postanowiłem dawać jej mniej i reszte uzupelnic wysłodkami melasowanymi. :) daje teraz o 7-8 kg kukurydzy mniej wiec jaką ilość wysłodek powinienem dać???? :huh:

#1097 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 15 czerwiec 2012 - 19:44

Żywienie bydła mlecznego według tego co sie orientuje wysłodki w jednym kg zawieraja podobna ilość energii (NEL 7,5) dla wysłodek i 7,0 dla kukurydzy. Zawierają troche więcej białka wiec daj im taka samą ilośc i patrz na mleko

Witam jak rozplanować zadawanie paszy treściwej, bo w tej chwili po rannym wydojeniu idą na pastwisko i wracają ok 12-13 i wtedy dostają pasze treściwą ok 4kg, a mam parę szt. co dają ok 30l/ dzień więc te 4 kg treściwej jest trochę mało. Z samego rana treściwa na pusty żołądek i na noc jest nie wskazana więc kiedy najlepiej podać treściwą? Po południ ok 15-16 znów wracają na pastwisko i tak do 18.30 do doju i na noc dostają słomy do oporu. Pasza treściwa składa się z gniecionego ziarna 300kg owsa, 100 kg pszenżyta 70 kg żyta, 100kg jęczmienia 50 kg kukurydzy i 20 kg witamin.

Kolejne pytanie dotyczące sianokiszonki, zamierzam zrobić sianokiszonkę z mieszanki owies + jęczmień zboże już dostaje ziarno i czy jeszcze poczekać czy można już kosić ? Po zebraniu tej mieszanki chce zasiać znów coś tak aby urosło na sianokiszonkę i myślałem nad owies + jęczmień i coś jeszcze dodać tylko co polecacie ?

spróbuj rano przed udojem podać im pasze, siano, trawe pod pysk, i zeby razem z nia p[ojadły granulki, zawsze to lepiej niż na posty żałądek. Z doświadczenia wiem ze max jednoczesnie to 3kg x 2 na dobe. Gdy dawałem wiecej tworzyły sie problemy. Tez miałem stanowiskowa i rozumiem Twoj problem.

Rano w trakcie doju 2kg, w południe 2kg i wieczorem po doju na słome 2kg

Nie wiem z jakiego rejonu jestes ale u mnie juz skoszona dwa dni temu, jutro zbieram. Jak tylko pokaze sie kłos trzeba ciąc i nie patrzec na nic. Raz ze problem z myszami gdy pojawi sie ziarno a dwa ze jeczmień ma włoski które draznia przełyk krowy

nie myslales o zycie na nastepny siew?

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

#1098 Share kamilo758002

kamilo758002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 233 postów

Napisany 15 czerwiec 2012 - 20:04

Żywienie bydła mlecznego U mnie krowy rano po dojeniu dostają śrut + otręby+ śruta rzepakowa+ koncentrat+ dolfos lub polfamix czyli mieszanka jak krowy pójdą na trawę i jałówki około 8 miesiąca przed wycieleniem na okólnik a reszta jałówek dostaję kiszonkę południe słoma jęczmienna lub owsiana albo siano przed wieczorem kiszonka albo lucerna na wieczór jak się krowy wydoi śrut później kartofle pokrojone i siano i git

Edytowany przez kamilo758002, 15 czerwiec 2012 - 20:10.

#1099 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 15 czerwiec 2012 - 22:21

Żywienie bydła mlecznego jałowki od 12 miesiaca do 3 tygodnia powinny byc zywione jak krowy zasuszone czyli trawa i sloma (brak qq)

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1100 Share kamilo758002

kamilo758002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 233 postów

Napisany 16 czerwiec 2012 - 06:39

Żywienie bydła mlecznego Jak mam krowy zasuszone to daje śrut + Prenata 50+ Biomilk Opti KJ 30 południe są na wybiegu to słoma albo siano przed wieczorem kiszonka lub lucerna na wieczór śrut kartofle i siano

Co jest lepsze na kiszonkę żyto czy sorgo albo słonecznik ponieważ w mojej okolicy ludzie nie sieją kukurydzy tylko słonecznik

Edytowany przez kamilo758002, 16 czerwiec 2012 - 06:39.