Polecane posty

wsk125ccm    11

Ziarno dobrze rozdrobnione przez sieczkarnie, cięzko znaleźć większe kawałki ziaren jak połowy. Mielone ziarno kukurydzy ma bardzo drobną frakcje (podobną do mąki) i ono jest najwyraźniej trawione, problem najprawdopodobniej jest z ziarnem z kiszonki, która jak sie @ komondo i @Paweł20 domyśliliście kisiła sie dopiero 4 tygodnie.

 

Tylko tutaj @komondo i @Meg5 piszecie sprzeczne fakty, brak białka - mogę zrozumieć, ale brak energii przy kiszonce z kukurydzy i dodatkowo mielonym ziarnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja mam taką tabele oceny poziomu żywienia krów,z której korzystam z której wynika że jeżeli mocznik jest w granicach 150-300 a białko na poziomie 3,2 lub mniej to jest nie dobór energii .

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz12a    2

Ja sprobowalbym dodac jakies em probiotyki moze to pomoc w lepszym trawieniu. Co do tego mocznika to uwazam ze jest w normie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

mocznik jest w normie ale to nie znaczy ze nie mogłby byc wyzsze moim zdaniem gdybys dolozył 1kg sruty rzepakowej poprawiłoby to troche wykorzystywanie tego ziarna a co za tym idzie mogloby sie podniesc białko w mleku no i napewno podniósłby sie troche mocznik bo według ,mnie optymalny to jest 220-270 a sianokiszonke dajesz lub siano?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wsk125ccm    11

sianokiszonka z 1 2 i 3 pokosu, bele różne, od suchych do bardzo mokrych. Siana na razie nie dostaja z racji tego, że 2 pokos w belach wyszedł dośc suchy. Spróbuje z tą śrutą w najbliższym czasie.

 

Dzieki za rady.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek2213    0

Witam ostatnio 2 krowy przestały jeść sianokiszonkę i kukurydzę. dostają rano po dojeniu 20l kukurydzy na głowę i po 9 rano kiszonkę i na wieczór znowu kukurydzę i dwie krowy przestały wogóle jeść.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

ale napisz cos wiecej sa po ocieleniu ? mierzyłes im temperature ?nie maja biegunki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek2213    0

są po ocielniu jedna 1 miesiąc druga 3 miesiące.biegumki nie maja ani temperatury a nie chcą jeść trchę skubnie i koniec i stoi cały dzień bez jedzenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamis2010    5

Witam mam problem z jedną sztuką, jest to krowa w trzeciej laktacji ocielona w lipcu, do połowy września dawała 25-30 l dziennie to nie źle jak na moje krowy, 15 września dostała zapalenia jednej ćwiartki, wyleczyłem ją z tego ale teraz daje połowę nawet może nie tego co dawała przed zapaleniem i już tak miesiąc i nic nie przybywa a apetyt ma ile się da to zje. Co robić ???????czy da się coś zrobić????? szkoda mi tej krowy a mówią że w 3 laktacji dają najwięcej mleka. Prosze o pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taką tabele oceny poziomu żywienia krów,z której korzystam z której wynika że jeżeli mocznik jest w granicach 150-300 a białko na poziomie 3,2 lub mniej to jest nie dobór energii .

A mogłabyś mi podesłać tątabelę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PatrykGY    4

@Kamis nie jestem pewien ale może dostała zbyt dużo antybiotyków dowymieniowych i przez to jej spadła mleczność, u nas jak próbowaliśmy wyleczyć zapalenie u jałówki to ojciec przesadził i straciła mleko dawała 4-5l na udój ;) Jeżeli jest żywiona cały czas tak samo to problem pewnie w żywieniu nie leży.

 

Mam pytanie z jakich zbóż śruta jest najbardziej odpowiednia dla krów o wydajności 5-6 tys litrów?


Darowanemu koniowi nie zagłada się w zęby tylko zakłąda mu się siodło!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

Krowy, wcześniej jak chodziły na poplon (saladera i owies) to dawały ok 20-28l/ dzień, teraz jak już chodzą na łake to spadło mleko o połowe co mogę im dołożyć do treściwej ? Poza pastwiskie dostają po ok 4kg ziemników na 2 odpasy, śrute 3kg/szt. po wieczornym udoju i na noc słome jęczmienno- owsianą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PatrykGY    4

marcin2057

ja dołożyłbym białko do paszy tak więc chyba najlepsza byłaby śruta rzepakowa ;) I może drożdże paszowa. Pozdrawiam


Darowanemu koniowi nie zagłada się w zęby tylko zakłąda mu się siodło!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lordzik    1

Mam zamiar kupić kilka HF powyżej 50%hf, bo te krowy co teraz mam to do mlecznych im dużo brakuje.

Pasze jakie będę mógł mi dać to: kiszonka z kukurydzy, siano (w tym roku średniej jakości), kiszonka z siana i osypka (pszenżyto i mieszanka), latem ze względu że kiszonki się pokończą będą chodziły na pastwisku. Oczywiście jak kupie kilka HFów będę musiał kupować pełnoporcjówki (pewnie Wimilk 16 z WIPASZa). Tylko czy to wystarczy, czy będę musiał kupować jeszcze jakieś koncentraty lub witaminy, jeśli tak to jakie?

 

p.s.

A może kupić jakąś inną rasę (bo podobno HFy są trudne do utrzymania), tylko niewiem czy za około 4tys.zł/szt kupię coś innego.

 

Oczywiście, że możesz tak żywić, ale powyżej 6000 litrów od krowy w laktacji nie przeskoczysz. Minerały są potrzebne, bo inaczej siada rozród, nogi no i mleczność. Każdy litr krowę kosztuje 2 g wapnia na przykład, więc jak nie dodasz premiksu, to krowa będzie limitować wydajność w zależności od zasobności w minerały i witaminy.

 

Myślę, że lepiej żebyś postarał sie o bardzo dobre kiszonki z traw, takie młodo cięte, mocno białkowe, wtedy mniej musisz dodawać śrut (rzepakowe, słonecz, sojowe). Oczywiscie pełnoporcjowa też jest potrzebna. Dobierz taką, aby ci pasowała do reszty pasz (pod względem % białka oraz ilości szybkiej, średniej i wolnej energii) a krowę karmisz paszą treściwą w zależności od wydajności.

Ja stosuję takie zasady:

do 100 laktacji nie zmniejszam ilości pasz treść, dając sie rozdoić krowie (zwłaszcza pierwiastce, która wciąż rośnie)

po 100 dniu daję pasz w zależności od wydajności - tak około 1 kg paszy treściwej daje 2 litry mleka

po 200 dniu staram się "robić mleko" białkiem a nie energią, aby sie krowy nie zatuczały - potem problemy z zacieleniem, ketoza po wycieleniu i szybka utrata wagi krowy po wycieleniu (siada wątroba i nery).

tyle.

PS: Jeśli chcesz być producentem mleka, to hoduj HF-y.

Jeśli ktoś twierdzi, że HF jest problemowy, nie zaciela się, choruje na nogi itd, to znaczy że z Montbeliardem, SIMem, czerwonym HFem i innymi czerwonymi rasami też będzie miał problemy.

 

@Kamis nie jestem pewien ale może dostała zbyt dużo antybiotyków dowymieniowych i przez to jej spadła mleczność, u nas jak próbowaliśmy wyleczyć zapalenie u jałówki to ojciec przesadził i straciła mleko dawała 4-5l na udój ;) Jeżeli jest żywiona cały czas tak samo to problem pewnie w żywieniu nie leży.

 

Mam pytanie z jakich zbóż śruta jest najbardziej odpowiednia dla krów o wydajności 5-6 tys litrów?

 

Wszystko zależy od reszty pasz, ale przy takiej wydajności to im tańsza, tym lepsza. Jeśli chodzą na pastwisko, albo jedzą dużo zielonki to śruty zbożowe, przy czym lepsze jest ziarno gniecione niż śrutowane.

 

Im wolniejsze jedzą białko, tym wolniejszą energię z pasz treściwych potrzebują. Ale najlepiej zbilansować śruty zbożowe koncentratem i tak:

jeśli żywisz głównie kiszonkami z traw, mało kisz z kukurydzy - to 10%, np prokon K2

jeśli żywisz głównie kiszonkami z kukurydzy a mało kisz z traw - to K2 pełny plus (38% białka)

a jeśli pół na pół to koncentrat z białkiem około 30-32% białka - np prokon k2 pełny

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy stosował ktoś z was siemię lniane lub makuch lniany w żywieniu krów? Chodzi mi ogólnie o stosowanie tłuszczów lnianych jako tłuszczów chronionych dla krów wysokowydajnych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamis2010    5

co lepiej dawać śrutę ( owies, żyto, przeżyto, jęczmień ) czy opłaca się zamienić żyto na ospę jęczmienną???pytam bo mam taką możliwość zamiany i nie wiem jak się to będzie odnosić do wydajności i zdrowotności krów

 

Drugie pytanie czy bardziej opłaca się kupić krowę z 4 cielęciem( 6 lat ) za 3,5 tyś z terminem na styczeń z hodowli gdzie jest 400 sztuk i krowy maja pochodzenie a ta sztuka dawała 8-9 tys litrów ??? czy jałówkę z terminem na koniec listopada za 5 tys której matka dawała 7-8 tys litrów tam jest gospodarstwo mniejsze i zawsze sprzedają te najmniej pasujące.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fejhola    0

Witam stosuje ktoś z kolegów hodowców produkt Novatan firmy Techna pologne ma on zwiększać ilość białka przechodzącego do jelita przez co podnosi wydajność jednocześnie można trochę ograniczyć soję cenowo dość korzystnie bo tylko 28 gr/szt/dzień. Chciałbym poznać opinie kogoś kto to wcześniej stosował

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

mesle ze jeczmienna jest lepsza i zdrowsza i ma wiecej energi.

Co do drugiego pytania to lepiej kup jalowke bo krowa jednak juz co najlepsze ma za soba bo 5 laktacja moze byc jeszcze super ale pozniej juz nie wiadomo a jalowka ma wszystkko przed soba i jesli jest z papierami i jest po niezlym byku to lepiej kup jalowke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tadzik22    9

ja w tej chwili mam w dawce około 1,4 kg makuchu lnianego,1350 netto plus 22% vat.,wiem ze agro skandawa na mazurach uprawiają len oleisty na nasiona i jego dodatek idzie na pierwszej grupie żywieniowej,w grudniu na czechach brałem pierwiastki,gospodarswo nazywało się agro osewa(jak ta firma od kukurydzy czeskiej) mieli 5500.000sprzedanego mleka od 500 krów,dawka z 20 komponentów i był len w dawce,więc coś jest na rzeczy,gdzieś mam ich dawkie bo zootechnik mi kserował.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fejhola    0

jeśli nie było by to problemu to mógł byś podzielić się z nami składem tej dawki była by na pewno zaczątkiem ciekawej dyskusji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj