Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6374 odpowiedzi na ten temat

#941 Share tomekkkkkk

tomekkkkkk

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 12 luty 2012 - 14:50

Żywienie bydła mlecznego czy taki dobór proporcji pasz jest właściwy ??
żeby otrzymać około 20l/doba
kiszonka z QQ 25kg
sianokiszonka z traw z lucerna 25kg
czy tyle paszy objętościowej wystarczy ?
do tego jakieś witaminy, lizawki, pełnoporcjówka

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 05:29
  •  

#942 Share kyllee

kyllee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów

Napisany 12 luty 2012 - 18:13

Żywienie bydła mlecznego

po ocieleniu krowa daje ok 28-30l/ dzień co zrobić aby taki stan się utrzymywał jak najdłużej i ile dawać paszy treściwej z własnych zbóż ?

apewnic odpowiednia ilosc energii mozesz dolewac gliceryne(polecam najmocniejsza biala) ja kupuje po 110 bruttko za 20 kg zastosowac tluszcz i bialko chronione to nie zaszkodzi i pomoze przy zacieleniu ale dodaj troche kwasnego bo gliceryna troche zakwasza jak masz wyslodki mozesz dodawac albo srute kukurydziano DDGS albo ziarno kup i sam zesrutuj taniej wyjdzie i pewna jakosc,,,

#943 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 894 postów

Napisany 12 luty 2012 - 19:50

Żywienie bydła mlecznego daje jej ok 6kg śruty z własnych zbóż + 2,5kg suchych sprasowanych wysłodków + 0,7 zmielonej QQ

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#944 Share kyllee

kyllee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów

Napisany 12 luty 2012 - 20:14

Żywienie bydła mlecznego

daje jej ok 6kg śruty z własnych zbóż + 2,5kg suchych sprasowanych wysłodków + 0,7 zmielonej QQ

masz pod ocena? jaki ma stosunek tl /bi mocznik jaki tluszcz i bialko to cos wiecej bedzie mozna powiedziec

daje jej ok 6kg śruty z własnych zbóż + 2,5kg suchych sprasowanych wysłodków + 0,7 zmielonej QQ

#945 Share komodo

komodo

Hala Madrid :-)

• Members
  • PipPipPip
  • 1266 postów

Napisany 12 luty 2012 - 21:02

Żywienie bydła mlecznego według mnie przy 28-30 litrach stosowanie tłuszczu chronionego i białka chronionego to strata pieniedzy to nie jest taka duza wydajnosc zeby wymagała tego bo bez problemu mozna pokryc zapotrzebowanie krowy na energi i białko paszami objetosciowymi i tresciwymi

#946 Share ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 12 luty 2012 - 23:56

Żywienie bydła mlecznego popieram @komodo. Nie jest to najmądrzejsze posunięcie, bo krowa przy takiej produkcji nie potrzebuje takich produktów- szczególnie tłuszczu chronionego- co do białka- przy takiej wydajności odrobina śruty poekstrakcyjnej (soja, czy rzepak) wskazana.

Ogólnie oba te preparaty są ekonomicznie uzasadnione tylko w początku laktacji- tak mniej więcej do 30-50dnia kiedy krowy pobierają zbyt małą ilość paszy w stosunku do produkcji (piszę o wydajnych krowach HF). Wtedy to ma sens, bo nikt nie zmusi pierwiastki dającej 40l mleka 3 tyg po wycieleniu do zjadania 25kg kiszonki z kukurydzy. Po to między innymi stosuje się te dodatki żeby "zagęścić" dawkę pokarmową.

@marcin2057- co do utrzymania wydajności- żywienie jest istotne,ale bez dobrych genów niewiele zdziałasz. Mamy mieszane stado i widzę, że jedna sztuka w 3 miesiącu laktacji nadal daje 40l mleka dziennie, a kolejna w tym momencie jest już po "szczycie" i nieważne ile paszy dostanie, mleko i tak pójdzie w dół. Krzywa laktacji jest dość silnie dziedziczoną cechą. Jedną z najskuteczniejszych metod jest 3 krotne dojenie. Wiem, kto ma na to czas? nikt. Ale fakty są takie, że krowa dająca 30l mleka dziennie przy dwukrotnym doju jest w stanie dać nawet 35-36l przy doju 3 krotnym(!) Spowodowane jest to usuwaniem inhibitora hamującego produkcję mleka- im więcej mleka w wymieniu, tym większa zawartość substancji hamujących jego produkcję (dzięki temu wymię krowy nie eksploduje od nadmiaru mleka). Dojąc 3 razy wraz z mlekiem usuwany jest inhibitor. Poza tym krowy mają zdrowsze wymiona i ich zawieszenie- nie muszą nosić tak dużych ciężarów w wymieniu.

http://www.hodujbydl...hp?content=1305 akapit- grupa pod specjalnym nadzorem.

Edytowany przez ppp, 13 luty 2012 - 00:02.

#947 Share kyllee

kyllee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów

Napisany 13 luty 2012 - 08:21

Żywienie bydła mlecznego soya i rzepak to bialkowe suplementy a ja mowie o zaspokojeniu potrzeb krowy bytowych pasz trawionych w jelicie cienkima i nadal obstaje za dodawaniem tluszczu chronionego chcociazby pod wzgledem pozniejszych skutecznych zabiegow inseminacyjnych i braku ketozy . gdy ma mala islosc kukurysdzy do tego nisko skoszonej to musi dolozyc energii a im wiecej zrodel tym lepiej mam kroey ktore daja po 44 l dziennie w 3-4 mcu po wycieleniu nie wyobrazam sobie nie dawania im energii dodatkowej wygladaly by jak wieszaki a tak sa w granicach 3,2 BTS I ZADNYCH OZNAK KETOZY nie sa tez ofacone bo dostaja mniejsze dawki dzieki tl i glicerynie

#948 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 894 postów

Napisany 13 luty 2012 - 08:53

Żywienie bydła mlecznego krów nie mam pod oceną, a tłuszcz w styczniu wynosił 4,3 a białka ani moczniku mleczarnia nie bada więc nie wiem, niestety nie mam kiszonki z QQ tylko sianokiszonka, siano, ziemniaki tak jak wcześniej pisałem to daje jej k 6kg śruty z własnych zbóż + 2,5kg suchych sprasowanych wysłodków + 0,7 zmielonej QQ a może jej zwiększyć śrutę, lub wysłodki lub zmielone ziarno QQ, pasze treściwe daje na 2 odpasy to może dołożyć jej jeszcze na wieczór śruty 1kg,wysłodków 0,5kg i zmielone QQ 0,5kg awysłodki lepiej suche czy moczyć ?

#949 Share slaw17

slaw17

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 563 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, prawo, finanse

Napisany 13 luty 2012 - 10:03

Żywienie bydła mlecznego @ppp i @kyllee macie rację.
Ja stosuję tłuszcz chroniony od -3. tygodnia w dawce 0,15kg/dziennie do 100. dnia laktacji w ilości o,3kg/dziennie.
Świetnie zabezpiecza przed ketozą i poprawia współczynnik i termin pierwszej inseminacji oraz łagodzić deficyt energii.
Stosowanie tłuszczu chronionego pow. 100. dnia laktacji przy wydajności ok.30l jest nieekonomiczne, lepiej i taniej dorzucić wysłodki lub ziarno qq.
antyfan AF

#950 Share kyllee

kyllee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów

Napisany 13 luty 2012 - 10:16

Żywienie bydła mlecznego

krów nie mam pod oceną, a tłuszcz w styczniu wynosił 4,3 a białka ani moczniku mleczarnia nie bada więc nie wiem, niestety nie mam kiszonki z QQ tylko sianokiszonka, siano, ziemniaki tak jak wcześniej pisałem to daje jej k 6kg śruty z własnych zbóż + 2,5kg suchych sprasowanych wysłodków + 0,7 zmielonej QQ a może jej zwiększyć śrutę, lub wysłodki lub zmielone ziarno QQ, pasze treściwe daje na 2 odpasy to może dołożyć jej jeszcze na wieczór śruty 1kg,wysłodków 0,5kg i zmielone QQ 0,5kg awysłodki lepiej suche czy moczyć ?

Jak będziesz dorzucał coś to w południe ja bym proponował wysłodki melasowane tylko da tych które doją najwięcej i wejdź pod ocenę wtedy będzie bezpieczniejsza jazda.

@ppp i @kyllee macie rację.
Ja stosuję tłuszcz chroniony od -3. tygodnia w dawce 0,15kg/dziennie do 100. dnia laktacji w ilości o,3kg/dziennie.
Świetnie zabezpiecza przed ketozą i poprawia współczynnik i termin pierwszej inseminacji oraz łagodzić deficyt energii.
Stosowanie tłuszczu chronionego pow. 100. dnia laktacji przy wydajności ok.30l jest nieekonomiczne, lepiej i taniej dorzucić wysłodki lub ziarno qq.

Widzę że obaj jesteśmy tego samego zdania ze lepiej zapobiec niż leczyć.

Edytowany przez milanreal1, 14 luty 2012 - 03:33.
caps lock

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#951 Share tomekkkkkk

tomekkkkkk

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 16 luty 2012 - 18:31

Żywienie bydła mlecznego czy tyle paszy obję•tościowej wystarczy dla krowy ważącej do 600kg i produkcji około 16l
kiszonka z QQ 15
kiszonka z lucerny 16kg
siano 5kg

do tego witaminki lizawki etc.

#952 Share janek82

janek82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 425 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team ponad wszystko oraz rolnictwo

Napisany 17 luty 2012 - 11:08

Żywienie bydła mlecznego witam mam taki problem krowa wycielila sie 3 m-ce temu i dawala 15 l na jeden udoj a teraz daje 10 l je wiecej kuku i sianokoszonki witamin dostaje wiecej a mleka nie zwieksza co moze byc tego przyczyna?

#953 Share sacrable

sacrable

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 339 postów

Napisany 17 luty 2012 - 11:14

Żywienie bydła mlecznego Krzywa laktacji leci w dół, nic nie poradzisz. Wszystko zależy od sztuki: jedne dają długo, a inne po 2-3 miesiącach zjeżdżają z mlekiem.

#954 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 894 postów

Napisany 17 luty 2012 - 11:41

Żywienie bydła mlecznego po 2 tygodniach po ocieleniu krowa dostała biegunki i nie ma apetytu, boję się, że może dostać ketoze wcześniej dawało ok 30 l/ dzień. Jaka może byc przyczyna, dostaje ok 20kg sianokiszonki z I pokosu, wysłodki prasowane suche ok 2,5kg i śruty z własnych zbóż + witaminy w sumie ok 6kg na 2 odpasy, kał jest wodnity i krowa ma zapadnięte doły czy to może być przyczyną początku kwasicy, a może do dawki dodać kwaśny węglan sodu ?

#955 Share janek82

janek82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 425 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team ponad wszystko oraz rolnictwo

Napisany 17 luty 2012 - 15:35

Żywienie bydła mlecznego

Krzywa laktacji leci w dół, nic nie poradzisz. Wszystko zależy od sztuki: jedne dają długo, a inne po 2-3 miesiącach zjeżdżają z mlekiem.

a z inna bylo tak samo ze spadlo mleko a teraz wzroslo tak jak bylo zaraz po ocieleniu czyli nic sie na to nie poradzi?

#956 Share kyllee

kyllee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów

Napisany 17 luty 2012 - 15:57

Żywienie bydła mlecznego a masz krowy pod ocena uzytkowosci? jakie ma bialko jaki tluszcz stosunek tl do bialka jaki mocznik to wtedy cos wiecej bedzie mozna powiedziec a przyczynach biegunki twojej sztuki

#957 Share komodo

komodo

Hala Madrid :-)

• Members
  • PipPipPip
  • 1266 postów

Napisany 17 luty 2012 - 16:56

Żywienie bydła mlecznego jesli stało sie to nagle moze zmierz jej temperature

#958 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 894 postów

Napisany 19 luty 2012 - 13:16

Żywienie bydła mlecznego krów nie mam pod oceną a białka, tłuszczu i moczniku nie mam gdzie zbadać, temperatury nie ma, i biegunka przychodziła po woli lecz już minęła ale krowa zgubiła mleko i daje 20l lecz nie ma apetytu i słabo je i jest smutna

#959 Share andrzej25

andrzej25

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 20 luty 2012 - 20:38

Żywienie bydła mlecznego :( krowy mi się obcięły z żerciem i to tak z dnia na dzień ... jaka może być przyczyna ???????????

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#960 Share kyllee

kyllee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów

Napisany 20 luty 2012 - 22:40

Żywienie bydła mlecznego
  • moze przedobrzyles z i;oscia qqrydzy albo masz za malo powietrza w oborze przyczyn moze byc duzo napisz cos wiecej co dawales jaka masz temp w oborze i jaki kal maja krowy